MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 38. Zaturdag 1863. 28 Maart. BV' 4iOJtfS< *1 J Ml ÜFJfVinV'.V^/' Editie van vrijdag avond 8 tire. Middelburg 27 maart. Op uitdrukkelijke begeerte van den minister van koloniën besloot de tweede kamer der staten generaal in de zitting van dingsdag het wetsontwerp tot bekrachtiging van de koncessie Poolman c. s., tot aanleg van een spoorweg van Samarang naar de vorstenlanden op Java, op het einde dezer of iu het begin der volgende week in de afdeelingen te onderzoeken. Reeds den volgenden dag gevoelden vele leden zich door dat besluit bezwaard en was de heer Storm van 'sGravesande hun tolk, toen hij voorstelde op het genomen besluit terug te ko men en het wetsontwerp eerst na het reces te behandelen. De vergadering was toen ver van voltallig te zijn slechts 50 leden waren tegenwoordigen van dezestemden 27 tegen en 23 voor de motie, die derhalve verworpen werd. In de zitting van heden werd andermaal een poging gewaagd en ditmaal met gunsti ger gevolg bekroond, om, met vernietiging van het besluit van dingsdag, het voorloopig onderzoek van genoemd wets ontwerp te verdagen. Eene beslissing in dien zin werd met 40 tegen 15 stemmen genomen. De diskussiën over het te verleenen subsidie aan de hol- landsche ijzeren spoorwegmaatschappij zijn gisteren aange vangen en heden voortgezet, maar nog niet ten einde gebragt. Vermoedelijk zal men reeds morgen den uitslag vernemen. Voor de beraadslagingen over genoemde punten en die be trekkelijk de uitzetting van den graaf <1'Hombres, welke geenszins van belang onbloot zijn, verwijzen wij naar de in dit nommer voorkomende verslagen. In ons nommer van 28 februarij jl. deelden wij mede dat eenige burgemeesters in het voormalig vierde diatri kt van Zeeland een adres aan den minister van financiën hadden ge- rigt, met verzoek dat het hunnen landbouwers vergund worde, hunne granen en zaden boven eene hoeveelheid van 20 ne- derlandsche mudden in eene binnenwaartsche en zijdeling- sche rigting te mogen doen vervoeren, zonder daarvoor een binnenlandsch paspoort te moeten ligten, waartoe het nieuwe tarief van regten de verpligting oplegt. Naar wij vernemen heeft de minister op dit adres de vol gende beschikking genomen Voor zoo ver het bedoelde ver voer niet valt onder de vrijstellingen vermeld in b van art. 161 der algemeene wet van 26 augustus 1S22, wordt de pro vinciale direkteur der direkte belastingen in Zeeland uitge- noodigd, de vereischte bevelen te geven dat in de voormalige vierde en vijfde distrikten van Zeeland algemeen worde toe gepast de maatregel ten behoeve van andere belanghebbenden genomen, om granen, boonen, erwten en landbouw voort - brengselen „zonder" binnenlandsche paspoorten in eene bin nenwaartsche of zijdelingsche rigting te vervoeren tot aan de schepen waarmede die voortbrengselen verder moeten ver zonden worden. Volgens de Gazette van Gent zijn thans 400 man werkzaam tot het aanleggen van den spoorweg van Eecloo naar Brugge. De weg zal spoedig voltooid zijn en vermoedelijk met mei aanstaande in gebruik worden genomen. Voor de bewoners van bet voormalig vierde distrikt onzer provincie zal die weg een groote aanwinst zijn. Want, terwijl de verbetering der middelen van gemeenschap in dit gewest achterwege blijven, hebben zij althans zoodra zij «le grenzen overgetrokken zijn, hetgeen voor hen zeer gemakkelijk is hetvoorregt zich te verheugen in het genot van zaken waarvan hetgemisalleen in een zeer onbeschaafden toestand niet tvordtgevoeld. Onze gewestgenooten aan gene zijde van de Schelde worden op die wijze Bteeds dringender genoopt, zij betook tegen hun zin, zich in vele opzigten meer aan België aan te sluiten en zich iu «1e zelfde mate van Nederland te verwijderen. Onder den titelOver eenige merkwaardige goederen transporten per spoorweg, deelt De economist eenige bijzon derheden mede omtrent de wijze waarop de spoorweg gele genheid geeft om de verbruikkracht der groote wereldsteden direkt ten voordeele van ver afgelegen producenten te doen strekken. Parijs ontvangt in verschen staat groenten en vruchten van Marseille, zeevisch van Havre en Dieppe, baars en spiering van den Moerdijk. Scheveningen zendt versche zeevisch per spoor naar Duitschland, Schotland versch slagt- vleesch naar «Je Iondensche markt, enz. Niet het minst aan zienlijk is echter het melk-transport per spoor naar New-York. De '700,000 inwoners dier stad gebruiken gemiddeld ruim ned. kan melk «laags, terwijl slechts de helft der noodige hoeveelheid niet de gewone melkwagens wordt aangevoerd. Ruim 62,000,000 ned. kan tnelk worden per spoorweg ver voerd per Haarlemmerbaan en met «le Ericbaan eerstge noemde baan trekt daarvan ongeveer 270,000 dollars, met inbegrip der vracht voor de teruggezonden ledige melkkan nen. De meer gelijke beweging van het spoorwegvervoer acht men in het algemeen, maar vooral voor melk, beter dan het transport met hand-of bespannen wagens. „De hoogst nut tige invloed der spoorwegen wordt aan het slot van het bedoelde stuk gezegd kan echter slechts in ruime mate gevoeld worden waar het verkeer onbelemmerd is, en waar belastingen en tolformaliteiteu den invoer niet drukken." Prins en prinses Frederik der Nederlanden en prinses Marie zijn eergisteren uit Berlijn in de residentie terugge keerd. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 26 dezer „De leden der voor de residentie aangestelde sub-kom missie voor het nationale gedenkteeken, zijn door hun presi dent, den heer London, kommissaris des konings in de pro vincie Zuid-Holland, tegen mmstaanden zaturdag tot eene vergadering opgeroepen, te houden in de zaal der vrijmetse laars op den Fluweelen burgwal alhier. Men verwacht dat daar diskussiën zullen gevoerd worden over de wijze van zamenstelling der sub-kommissie, en besluiten genomen om trent hetgeen in dit geval te doen staat. Het voorbeeld der heeren Vrolik en de Bosch Kemper op de vergadering der amsterdarasche sub-kommissie zal hier vermoedelijk navol ging vinden. „Als een bewijs van hetgeen ik u de vorige maal meldde, dat verscheidenen niet met de eer gediend waren, kan ik hier bijvoegen dat de heer Phil ipse, president van het geregtshof van Zuid-Holland, en de heer van Reenen, president der tweede kamer, reeds ronduit voor hun lidmaatschap derhaag- sche subkommissie bedankt hebben. Aldus voorgegaan, kan men verwachten, dat nog wel anderen zullen volgen. Velen beschouwen het lidmaatschap van eene zoo talrijke kommis sie niet meer als eene onderscheiding, maar als een lastpost." Gisteren avond werd in het gebouw der teeken-akademie te 's Gravenhage een luisterrijk bal gegeven hetwelk, behalve door hunne majesteiten den koning en de koningin, door een drie honderdtal personen werd bijgewoond. De draperiën welke overal de zalen versierden bestonden in de danszaal uit rozenrood satijn en wit neteldoek, terwijl in de zaal als win tertuin ingerigt, waarin fonteinen waren aangebragt.het elek trisch licht eene schitterende uitwerking deed. Het dames boudoir was gedrapeerd met wit neteldoek en goud. Drie duizend bougies en vijf en twintig duizend kunstrozen waren ontstoken, welke in een twintigtal spiegels weerkaatsten. De vestibule was met bloemen getooid, terwijl het orkest van het regement grenadiers tusschen de balzaal en de voorzaal was geplaatst. Juist toen de gasten aan het souper waren begonnen ont stond er tot aller ontzetting brand in de gazen dekorutiën, zoo dat de grootste verwarring volgde en men zich door de vlugt trachtte te redden. Ongelukken hebben er echter niet plaats gehad, doch er is groote schade aangebragt en alle de- koratiën zijn verbrand. Men was, naar het schijnt, op derge lijk ongeval voorbereid want gedurende den geheelen avond hadden «1e brandspuiten gereed gestaan, om bij het vuur vatten der ligt ontvlambare draperiën hulp te verleenen. Men schrijft ons uit Dordrecht 25 maart „Ik heb u meer dan eens geschreven over het plan om op de een of andere wijze de hand te slaan aan de verbetering van arbeiderswoningen en het stichten van geschikte verblijven voor den arbeidersstand. Velerlei pogingen zijn er aangewend en meer dan een middel is er beproefd. Zij die zich aan het hoofd gesteld hebben van de onderneming, wier tot stand brenging zoo hoogst nuttig eh gewensoht mag genoemd wor den. hebben zich gelukkig niet laten afschrikken. Eindelijk isdan ook bun ijver met den besten uitslag bekroond. Een paar dagen geleden is werkelijk de „Vereeniging tot verbete ring van arbeiderswoningen" tot stand gekomen. Zij zal wer ken met een kapitaal van f25.000 verkrijgbaar bij aandeelen van f 100, die geilurende de eerste vijf jaren niet meer dan 3 pet. zullen geven, ten einde de overschietende gelden in een reservekas te storten. De 3 pet, zijn gegarandeerd. Als er voor f 10,000 is ingeschreven, zal de vereeniging in werking treden en Zr. Ms. goedkeuring gevraagd worden. De f10,000 zijn nagenoeg bijeen, zonder «le minste moeite. Het zou dan ook schande zijn voor een stad, waar zoo veel kapitalen aan getroffen worden en waar zoo veel gedaan wordt tot verfraai- jing, als een zoo nuttige, weldadige onderneming niet geheel tot stand kwam. Men behoeft slechts hier en daar de krotten der armen te zien, waar soms gausche gezinnen huizen, om ten volle overtuigd te zijn van het noodzakelijke dier onder neming. De groote sterfte der kinderen alhier schrijft men algemeen toe aan die bedompte en vochtige woningen. Ieder die aan de bovengenoemde vereeniging deelneemt bewijst dus eene groote dienst aan de maatschappij." Men schrijft uit Leiden 24 dezer „Het door sommige nieuwsbladen als een feit medegedeelde berigt, dat al de leden der gezondheids-kommissie, ter zake van miskenning door den gemeenteraad (het niet opvolgen van haar advies hij de benoeming van een wetenschappelijken keurder van levensmiddelen), hun ontslag zouden hebben in gezonden, heeft zich niet bevestigd. Alleen de heer J. W. Schaap, die als bouwkundige in die kommissie zitting had en onlangs tot gemeente-architekt werd benoemd, heeft, wegens de veelvuldige werkzaamheden aan die betrekking verbonden, als lid der gezondsheids-kommissie zijn ontslag genomen." Opmerkelijk is in den staat van onze in- en uitvoeren over 1862, en vorige jaren, de afneming van den afzet onzer land- bonw-produkten, de boter en kaas, waarvan de uitvoer uit het vrij verkeer, na langdurige toeneming, thans belangrijk min der is geweest. Ofschoon de algemeen min gunstige toestand van den handel hierop wel mede zijn invloed zal gehad heb ben, mag hier tevens aan de toenemende klagten over slechte kwaliteit en vervalsching dier artikelen worden herinnerd. Economist üSenoemlngen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den gepensio neerden luitenant-kolonel der kavallerie A. J. J. Verheijen, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier van het Legioen van eer, hem door den keizer der franschen ge schonken. leger. Benoemd tot majoor, kommandant der troepen en van het garnizoen op Curasao, de kapitein van het batal jon jagers no. 27, dienstdoende in West-Indië, J. A. van der Muelen. Bevorderd bij dat bataljon: tot kapitein de le luitenant J. Westerborg, en tot len luitenant de 2e luitenant J. F. A. E. van Latisberge. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt tot apotheker 3e klasse de heer A. Machielse, van Leiden. belastingen. Benoemd tot ontvanger der direkte belas- tingeu en akcijnsen te St. Maartensdijk c. a. de heer H. H, van Boeckholt, thans ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Brouwershaven tot ont vanger der direkte belastingen en akcijnsen te Leek c. a. de heer J. Manden, thans te Wildervank. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. de Visser, uit zijne betrekking van ontvanger der direkte belas tingen, in-en uitgaande regten en akcijnsen te Lochem c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Rerk- en schoolnieuws. Bij de christelijk afgescheidene gemeente te Sluis is tot predikant beroepen de heer II. Renting, predikant bij die gemeente alhier. De heer J. Gezelschap, te Heemstede, heeft voor he beroep naar de hervormde gemeente te Wolfaartsdijk be dankt. Voor de vervulling der vakature van predikant bij de hervormde gemeente te Weineldinge is voor de veertiende maal een beroep uitgebragt. Thans is beroepen de heer H. C. G. Schijvliet, te Hilversum. £}ei»ei»g«ie berigten. Saint Edme heeft in hetRepert.de chim. appl. een zeer eenvoudig middel aan de hand gedaan om staai van ijzer te onderscheiden. Dompelt men, volgens hem, een stalen staaf in gewoon salpeterzuur van 1,34 specifiek gewigt, dan heeft er rondom eene hevige gasontwikkeling plaats, die echter na ongeveer twintig sekonden plotseling ophoudt. Bij eene staaf van ijzer gaat de gasontwikkeling evenwel onophoude lijk voort. Bij iedere beproefde staalsoort openbaarde zich hetzelfde verschijnsel. -- Metis bekend dat wanneer men op een ligchaam, bijv. een kubus, loodregt op een zijner vlakken, een stoot, of in't algemeen eene kracht aanwendt, de werking van die kracht heviger zijn zal, dan wanneer zij in eene schuine rigting die oppervlakte treft. Eene nuttige toepassing dier waarheid zag iemand weinige dagen geleden in een der voornaamste steden van Du'tschland bij het leggen der straatkeijen. In ons land is men overal gewoon de rijen der keijen regt dwars, of liever loodregt op de rigting der straat te leggen. In de bedoelde stad echter legde men de rijen schuin, zoo dat zij met. de rigting der straat een hoek van 45 graden maakten. Deze wijze vermin derde aanmerkelijk het breken en losmaken der keijen door zwaar beladen wagens. De aanleg was kostbaarder, maar dit werd nu door de verkregen voordeden overtroffen. Men berekent dat in België 140 steenkool putten zijn, welke kunnen geëxploiteerd worden en waarvan de totale diepte 90 ellen bedraagt. In 1860 had men er 9.610,895 ton nen uitgehaald, ter waarde van 107,127,282 fr. Aan deze ex ploitatie werden 78,237 werklieden gebezigd, waarvan 59,954 onder den grond werkten. Om al deze kolen op te halen en het water uit te putten, werden er 7S2 stoommachines ge bruikt, te zamen van 45,969 paardenkracht. De winter, die in de meeste landen van Europa dit jaar bijzonder zacht was, is in Spanje zeer streng geweest. Ten gevolge daarvan is de plantengroei daar nog ten achteren en wordt o. a. nog geen bloesem gezien aan de amandelboomen, die anders reeds half februarij in bloei staan. In het jongst verschenen nommer van het regtsgeleerd tijdschrift Themis, komen belangrijke statistieke bijzonder heden voor nopens de doodstraf in Nederland, gedurende de jongste vijftig jaren, bijeengebragt door mr. J. B. Vos, regter in de arroudissements regtbank te Sneek. Daaruit blijkt dat het gezamenlijke getal doodvonnissen van 1811—60 uitge sproken, heeft bedrugen 423, waaronder wegens moord 109,

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1