c oir MïDDELBURGSCHE N°' 36. Dingsdag 24 Maart. 1863. ■$>- f"*" OOKS N^Öfc KBASWïV; Editie van maandag avond 8 tire. Rijksmuseum te 's Ctravenliage. De .Archivaris der provincie Zeeland brengt bij deze ter kennis van belangstellenden dat Zijne Exc. de minister van bïnnenland&che zaken voov- nemens'-is de groote zaal in bet Binnenhof te 's Gravenhage .J^do&n jnrigtew. j-Ot een museu«i vwn oudheden- vsuLwader- landsche kunst, zeilen en beschaving, en dat algemeen de ge legenheid wordt aangeboden om aan deze rijksverzameling voorwerpen van gemelden aard in eigendom of in bruikleen af te staan. Overeenkomstig des ministers verlangen noodigt hij dan ook een ieder, die in het bezit van dergelijke voorwerpen mogt zijn, uit, om van de aangebodene gelegenheid gebruik te maken, en alzoo bij te dragen tot de inrigting van een mu seum, dat naar alle waarschijnlijkheid de belangstelling van ingezeten en vreemdeling zal trekken. Ilij doet hierbij opmerken dat menig voorwerp, hetwelk anders zelden wordt bezigtigd, in dusdanige rijksverzame- ling geplaatst, dan eerst zijne ware plaats zal kunnen inne men, licht geven en ontvangen; en biedt gaarne zijne tus- schenkomst aan om alle voorwerpen, welke men tot bedoeld einde mogt willen afstaan, naar het rijksmuseum op te zenden. Middelburg den 20 maart 1863. De Archivaris voornoemd J. P. VAN VISVLIET. Middelburg 23 maart. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een overzigt ran den in- en uitvoer te Stettin, gedurende 2SG2. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft zes schepen bevracht tot het overbrengen eener lading steenkolen van Newcastle upon Tyne, drie naar Soerabaija en drie naar Onrust of Kuyper, waaronder het barkschip De burgemeester van Middelburg, gezagvoerder K. Hoek. Het volgende berigt uit Shields, gedagteekend 18 maart, ontleenen wij aan de Rotterdamsche courant. „Het neder- landsch klipperschip Zeelandia. gezagvoerder W. Blaakhert, van Middelburg naar Java bestemd, dat II. zaturdag avond op het Herd Sand aan den grond raakte, heeft zware schade bekomen, ?oo dat het noodig zal zijn dat schip in het dok te halen en ecu gedeelte van het koper af te nemen. In verband met dit ongeval diende de solliciteur Kewney gisteren, namens den gezagvoerder, een vertoog aan de regtbank alhier in,waar uit het volgende blijkt: De Zeelandia werd den 13 dezer door eene stoomboot vnnMiddJesborough de Tyne opgesleept, toen dit schip op het Herd Sand stootte, doordien de bemanning der stoomboot het regte kanaal niet gekozen had. De sleep boot Brothers, te Shields tehuis behoorende, kwam te hulp. en het schip zou waarschijnlijk met weinig of geene schade afgebragt zijn, hadden niet eenige loodsen van de Tyne zich met het geval ingelaten. Toen het schip aan den grond ge raakt was, kwamen de loodsen met de reddingsboot, benevens de pakkage-boot William Wake op de Zeelandia af, voeren de stoomboot voorbij en begaven zich aan boord. Gezagvoer der Blaakhert beweert door de loodsen overtuigd te zijn, dat zijn schip in gevaar verkeerde, waarop hij eene overeenkomst met hen sloot voor 200 p. st., zoo zij het vaartuig in vlot wa ter bragten. De heer Kewney verklaart dat de loodsen de sleepboot Brothers verhinderden hare lijn aan boord te breu- gen en zelfs die lijn terugwierpen voorts zouden die loodsen ten laatste met eene andere stoomboot akkoord gemaakt heb ben om het schip voor 15 p. st. af te brengen, hetgeen binnen 10 minuten gedaan werd. De heer Kewney heeft voorde regtbank trachten te bewijzen dat, zonder den onwil der lood sen, de Zeelandia met weinig moeite door de Brothers zou af gebragt zijn, en dat door hun gedrag voor verscheidene hon derden ponden schade aan den bodem van het schip is toegebragt. Onmiddellijk is bevel tot dagvaarding gegeven." De hoofdkomraissie tot oprigting van een nationaal ge- denkteeken voor 1813 heeft plaatselijke kommissiën benoemd te Amsterdam met 142, te 's Gravenhage met 131-, en te Rot terdam met 78 leden. De namen worden in de Staatscourant ran zaturdag medegedeeld. Ook te 's Hertogenbosch, Arnhem,Groningen. Leeuwarden en Utrecht zijn plaatselijke kommissiën door de hoofdkom- missie benoemd. De plaatselijke kommissiën zijn in hare huishouding vol komen vrij. Zij beramen de middelen, die geacht mogen wor den ten harent het meest bevorderlijk te zullen zijn aan het hoofddoelde stichting van een „nationaal gedenkteeken," zoo veel mogelijk door dc geheele natie. Zij zullen gehoord worden over de bestemming aan de te verwachten gelden te geven, over de geschiktheid der plans welke door de hoofd commissie geacht worden in aanmerking te komen enz. Zij zullen bij het leggen van den eersten steen, vermoedelijk in november, tegenwoordig kunnen zijn. De namen harer leden zullen, nevens die der hoofdkommissie, in een prachtalbum worden opgeteekend, ten einde, wanneer hare taak mogt zijn afgeloopen, aan Z. M. den koning te worden aangeboden roet den wensch, dat aan dien bundel eene plaats tnoge worden toegekend onder de archieven van het huis van Oranje. De namen der gevers en het bedrag hunner giften zullen, ten zij het tegendeel wordt verlangd, worden gepubliceerd. Het examen voor de betrekking van kommies van staat i'b donderdag avond te's Hage geëindigd. Acht aspiranten van de elf hebben aan de vereischten voldaan, zijnde de heeren mrs. jhr. P. A. van den Velden, J. P. lloetert Tak en G. F. Sichel, te 's Hage W. A. baron van Verschuer, te Arnhem J. van Gilse, J. van Eyk en N. J. den Tex, te Amsterdamen Kuijpers, te Groningen. Uit dit achttal zullen er drie moeten worden aangesteld. In de belgische kamer van afgevaardigden is door den heel de Gottal eene uitnoodiging gerigt aan het belgisch kabinet om maatregelen te nemen tegen het verzanden der Schelde. In de volgende zitting vroeg de heer Magherman aan het ministerie of men spoedig tot de uitvoering zal overgaan van bet aanleggen van den spoorweg van Gent naar Terneuzen. De minister beantwoordde de vraag van den heer de Gottal met de verklaring dat de verzanding der Schelde niet meer zoo sterk is, en jaarlijks een verslag daaromtrent door de rege ring zal uitgegeven worden. Op de woorden van den heer Magherman is nog geen bepaald antwoord gegeven. Men schrijft ons uit 's Gravenhage „Gij hebt uit de plaatselijke couranten de namen en sterkte der subkommissiën reeds vernomen, welke de heeren die den naam van hoofdkommissie „hebben aangenomen" voor de oprigting van een gedenkteeken ter herinnering aan liet her stel van Nederlands onafhankelijkheid in 1813, te Amster dam, Rotterdam en's Gravenhage hebben benoemd. De tal rijkheid der leden in die kommissiën wekt bevreemding; 130, 1 -1-0 leden zijn normale cijfers. Het schijnt dan ook, dat bijv. alhier verscheidene leden niet met die onderscheiding gediend zijn, te minder omdat velen vols'rekt niet gepolst of geraad pleegd zijn, maar hunne benoetnfng eenvoudig op het onver wachtst hebben thuis gekregen. Overigens verdient nu de hoofdkommissie den lof, dat zij de exklusieve zamenstelling harer kommissie in ééne rigting tracht te doen vergeten dooi de inrigting der subkommissiën, waarin alle kerkelijke en staatkundige rigtingen vertegenwoordigd zijn. Onder neleden der kommissie in de residentie komen de voornaamste pre dikanten en de opperrabbijn, maar geene pastoors voor." Benoemingen en hesluiten. leger. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landraagt tot apotheker 3e klasse de heer A. J. C. Geerts, geboren te Oudendijk. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer D. van Damine als beheerder van den de Looze- polder. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer M. P. Deketh uit zijne betrekking van surnumerair der posterijen. Indische dienst. Op verzoek eervol ontslag uit's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den oost- indischen ambtenaar L. A. Galle', laatstelijk assistent-resident van Soerakarta, thans met verlof hier te lande aanwezig. Kerk- en school nieuws. De heer P. D. Kruyff. predikant te Koudekerke, heeft liet beroep naar de hervormde gemeente te Oudewater aange nomen. Marine en leger. De etat-major van het jl. donderdag te I-Iellevoetsluis bin nengekomen schroefstoomschip Bali bestaat uit de luitenants ter zee le klasse A. L. Palm, komraandant. en H. K. Koning, le officier de luitenants ter zee 2e klasse J. W. Visser, J. J. Engelvaart en C. J. Marinkelle de officier van gezondheid 2e klasse P. J. van Wageninge en de officier van administratie 2e klasse C. C. M. Bervoets. De vice-president van de raad van state heeft de onbe kende belanghebbenden in zake het beroep op den koning, door Pieter Dingemanse en Casper Baas, beiden wonende te Nieuw- en St. Joosland, opgeroepen om zoo zij dit noodig achten hunne memorien en bewijsstukken in te zenden aan het adres van den vice-president van den raad van state te 's Gravenhage vóór den 31 dezer. Hun beroep betreft een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie, van den 20 februarij 1863, waarbij is afgewezen hun verzoek tot vernie tiging der loting voor de nationale milicie, welke op 9 februarij 1863 voor de gemeente Nieuw-en St. Joosland heeft plaats In verband met de te Schoonhoven gevestigde artillerie- instruktie-kompanjie heeft het departement van oorlog ter algemeene kennis van het leger gebragt. dat voortaan geene jongelingen beneden 18 jaren bij de korpsen artillerie zullen aangenomen worden. RegtszaUcn. De regtbank te 's Hertogenbosch heeft dezer dagen een tes tament, waarbij een der erfgenamen, met uitsluiting van alle andere, tot universeel erfgenaam eener nalatenschap verklaard was,vernietigd,op grond dat de schoonvader van den benoemde als instrumenterend getuige in de akte voorkwam. Bij sententie van den 17 (lezer heeft het hoog militair geregtshof het vonnis van den krijgsraad te 's Hertogenbosch, waarbij de eerste luitenant der infanterie de Roo wegens de sertie in tijd van vrede was veroordeeld, vernietigd enden beschuldigde volkomen vrij gesproken van het hem ten laste gelegd misdrijf en de daarop bepaalde straf, op grond eener reedsjaren lang bestaan hebbende krankzinnigheid. Gemengde herig ten. Met het vergaan van De arend, van New-York bestemd naar Rotterdam, heeft de stedelijke bibliotheek te Amsterdam eene belangrijke verzameling boeken, en daaronder vooral betreffende den amerikaanschen oorlog, verloren. Men heeft berekend, dat het gebied van Groot Britanje, zoo in Europa als in de overige deelen der wereld, eene op pervlakte beslaat van 7,383,000 vierkante mijlen, met eene bevolking van 183,191,000 zielen. Brieven uit Opper-Canada melden dat eene oliebron, die gedurende eenigen tijd scheen uitgeput te zijn, op nieuw begonnen is te vloeijen en thans 300 a 400 vaten per dag op levertook uit verscheidene andere putten werd eene aan zienlijke hoeveelheid opgepompt, zoo dat vooreerst geen ge brek aan aardolie was te vreezen. Richard Wagner bevindt zich te Petersburg, om eenige koncerten te dirigeren; voor elk koncert ontvangt hij 1000 zilveren roebels. Ten gevolge van den zevenden jaardag van den fran- schen kroonprins zullen de regementskinderen den naain van pupillen der garde aannemen en meteen afzonderlijk kader de garde van den prins vormen. Onder Napoleon I was een dergelijk korps voor den koning van Rome bestemd en in 1S13 werd liet ter bescherming der noorder-grenzen gebruikt. De dierentemmer Hermann, die ook te Brussel in de menagerie van den heer Schmidt is opgetreden, heeft aan den heer Crockett, mede een dierentemmer, thans geëngageerd bij het keizerlijke cirque te Parijs, den volgenden brief geschre ven „Mijnheer, ik heb in de bladen uwe faineuse uitdaging gelezen, waarbij gij eene som van fr. 12,500 verwedt, hetgeen reeds door den heer Herbert is aangenomen, dat niemand, gelijk gij, het hok der zes leeuwen zou durven binnentreden. Het verwondert, mij, mijnheer, dat gij zulk eene groote som uitlooft voor zulk een eenvoudige bagatelduid mij het woord ten goede. Niet alleen neein ik de uiulaging aan, maar ik stel er u eene tegenover. Treed, zoo gij durft, het hok van mijn ijsbeer binnen. Ik stel u geene som, want merk dit wel op ik ben geenszins, zoo alsgij, een dierentemmer van beroep, maar ik werk, om het eens zoo te noemen, uit liefde voor de kunsten als eenvoudig liefhebber. Dit betreffende de eerste uitdaging. Maar ik ga verder. Wanneer gij niets vreest voor uwe dieren, zal ik in hun hok brengen vier andere leeuwen, twee groote beeren en twee hyenas, en met hen het hok bin nen treden. Ook daarbij stel ik u geene som als weddingschap, want het is mij alleen te doen, om de magt van een menscli op een dier, hoe woest dit ook zij, aan te toonen. Ik deins voor niets terug. Ik wil bewijzen dat blijkbaar overdreven aankon digingen mij evenmin vrees aanjagen als uwe zes leeuwen. Gij kunt naar willekeur de voorwaarden der reis en der wor steling stellen, en u te dien aanzien verstaan met den heer Schmidt, direkteur der menagerie, waarin ik werkzaam ben." Het is nog niet bekend of deze zeldzame uitdaging is aange nomen. De arrondissements-regtbank te Alkmaar heeft in de vorige week een te 's Hage wonenden magnetiseur tot f 100 geldboete veroordeeld, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde aldaar, en zulks na reeds vroeger te dier zake veroordeeld te zijn geweest. Een loteüng van een der dorpen in de nabijheid van Hoorn kon wegens zijne zwaarlijvigheid niet voorden milicie- raad te Hoorn verschijnen. De officier van gezondheid zal derhalve naar hem worden afgevaardigd om hem te keuren. Naar men zegt weegt hij ruim 260 pond. De medalje ter herinnering aan het bezoek van de ko ningin van Engeland te Parijs, welke ter vervaardiging was opgedragen aan den heer Merley, is thans gereed. Aan den eenen kant is de welgelijkende met eene lauwerkrans be kroonde buste van den keizer. Aan de keerzijde ziet men twee jeugdige vrouwen, voorstellende Frankrijk en Engeland, die elkander de hand reiken. Frankrijk heeft een scepter in de hand. waarboven een arend boven dien van Engeland is een luipaard. Boven deze vrouwen zweeft een engel, houdende in de hand eeniand waarop de woorden: „Soyez labienvenue (Wees welkom)., AcTyter iedere vrouw is het wapen der beide natiën. Dë onderkoning van Egypte heeft den sultan van Tur kije 25,000 luinré geweren aangeboden én van dezen een dia mant van meer dan 41 karaat ontvangen. Een koopman te Yincennes is in novertiber van het vo-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1