MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 35. Zaturdag 21 Maart. Editie van vrijdag avond ure. Rijksmuseum te 's Graveuhage. De archivaris iler provincie Zeeland brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat zijne exc. de minister van binnenlandsche zaken voornemens is de groote zaal in het Binnenhof te 's Gravenhage te doen inrigten tot een museum van oudheden, van vaderlandsche kunst, zeden en beschaving, en dat algemeen de gelegenheid wordt aangeboden om aan deze rijksverzameling voorwerpen van genoemden aard in bruikleen af te staan. Overeenkomstig des ministers verlangen, noodigt hij dan ook een ieder, die in het bezit van dergelijke voorwerpen mogt zijn, uit, om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken en alzoo bij te dragen tot de inrigting van een museum dat naar alle waarschijnlijkheid de belangstelling van inge zetenen en vreemdelingen zal trekken. Hij doet hierbij opmerken dat menig voorwerp, hetwelk anders zelden wordt bezigtigd, in dusdanige rijksverzameling geplaatst, dan eerst zijne ware plaats zal kunnen innemen, licht geven en ontvangen, en biedt gaarne zijne tusschen- komst aan om alle voorwerpen, welke men tot bedoeld einde mogt willen afstaan, naar het rijksmuseum op te zenden. Middelburg den 20 maart 1863. De archivaris voornoemd, J. P. VAN VISVLIET. Openbare Aanbesteding. De burgemeester en wethouders van Axel, provincie Zee land, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat op maandag den 27 april 1863, des namiddage ten 2 ure, ten raadhuize der gemeente zal plaats hebben de aanbeste ding van Het verbeteren en begrinden van den weg van Axel naar Zaamslag, ter lengte van 2345 ellen, beginnende bij den provincialen weg van Neuzen naar Axel, 125 ellen ten zuiden van den mijlpaal no. 8, en eindigende aan de grindbaan van de Axelsche straat in den Zaamslag polder, met het onderhoud gedurende één jaar na de voltooijing. Het bestek en de voorwaarden met de teekening zullen van heden tot den dag der aanbesteding, dagelijks, uitgezonderd de zondagen, van des morgens 9 tot 12 ure, en des namiddags van 2 tot 4 ure, voor gegadigden op de secretarie der gemeente ter inzage liggen, alsmede ten huize van den heer A. U. Oli vier, provincialen opzigter alhier, bij wien ook de vereischte inlichtingen te bekomen zijn. Bovendien zullen ook het bestek en de voorwaarden ter inzage liggen ter secretarie der gemeenten Middelburg, Vlis- singen, Goes, Zierikzee, Sluis, Breskens, Oostburg, Hulst, Sas vau Gent, Neuzen, Hontenisse en Zaamslag. Het bestek en de voorwaarden zullen op de secretarie dezer gemeente op franco aanvrage tegen betaÜDg der drukkosten verkrijgbaar zijn. Aanwijzing van het werk zal in loco geschieden op den dag der aanbesteding, des morgens 9 ure, te vergaderen aan het Tolhuis, staande aan den Nieuwendijk bij Axel. Axel, den 18 maart 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd, H. J. VAN ECK. De secretaris, J. v. D. SCHOON AKKER. B1MEALAND. middelburg 20 maart. Het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden is in de zitting van de tweede kamer van gisteren aangenomen met 46 tegen 13 stemmen. Tegen stemden deheeren van Lijnden, de Brauw, van Eek, van Heemstra, van Goltstein, Heemskerk Az., Mijer, ICerstens, Hoffman, Schimmelpenninck van der Oije, Kappeyne van de Copello, van Poreest en van Asch van W/jck. De eerste kamer zal alzoo binnen kort voor de derde maal over een wetsvoorstel tot afkoopbaarstelling der tienden moe ten beslissen. Er is eenige grond om te verwachten dat zij er nu hare goedkeuring aan schenken zal, daar thans het initia tief van de regering is uitgegaan, hetgeen de eerste kamer bij de vorige gelegenheden getoond heeft zeer wenschelijk te achten. Aan een ander bezwaar der kamer, het ontbreken der wederkeerigheid, is echter door het verwerpen van bet amen dement van den heer de Brauw niet te gemoet gekomen. De tweede kamer heeft zich heden in de afdeelingen met liet onderzoek van nieuw ingekomen wetsontwerpen bezig gehouden. De verslagen der zittingen van woensdag en donderdag kunnen wij uit hoofde van plaatsgebrek eerst in een volgend nommer opnemen. Wij vernemen dat gedeputeerde staten dezer provincie besloten hebben een adres te zenden aan den minister van binnenlandsche zaken om z. exc. hunne zienswijze te doen kennen betrekkelijk de voor den spoorweg vereischte werk zaamheden aan het Sloe. Zijn wij wel ingelicht dan wordt in dat adres de meening bestreden door de kommissie voor de staatsspoorwegen in haar jongste verslag uitgesproken (zie Middelburgsche courant van 3 dezer) dat het voor den spoor weg onverschillig is of liet Sloe niet een dam dan wel door middel van eene brug zal inoefen worden overgegaan, terwijl tevens in het adres betoogd wordt dat de afdamming nimmer nadeelig zal kunnen werken de veiligheid der reede van Rammekens. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn weder 25 schepen bevracht waaronder voor Middelburg het barkschip Stad Middelburg, gezagvoerder D. D. Ouwehand. Het muziekgezelschap Uit kunstliefde gaf gisteren avond zijn tweede koncert metintroduktie van dames. Deheeren mevrouw Bremer, de heer Giese en de heer Kuypers, nieuw benoemd kapelmeester bij het muziekkorps van de schutterij dezer gemeente, lieten zich daarop hooren en verwierven de algemeene tevredenheid. Sedert onze laatste opgave omtrent het aantal gevallen der angina diphteritica in de gemeente Bruinisse is dit wederom met 12 vermeerderd. De verschijnselen zijn echter goedaar diger dan vroeger daar van deze 12 lijders reeds 8 hersteld zijn en de overigen zich nog onder behandeling bevinden. Te Vlissingen zijn overigens nog slechts twee gevallen voorge komen, terwijl in deze gemeente van dit ziekteverschijnsel noggeene aangifte aan de plaatselijke kommissie van genees kundig toevoorzigt schijnt gedaan te zijn. Jl. maandag zijn prins en prinses Frederiken prinses Marie te Berlijn aangekomen. Men leest in L'indépendance beige van woensdag „Wij vernemen dat België zijn laatste woord gesproken heeft betrekkelijk de kwestie van den afkoop van den Schel de tol. Het heeft, zoo als men reeds had laten doorschemeren, 36 millioen franks aangeboden. Van die som zou komen ten laste van Engeland 8,700,000 fr.. en ten laste van België 12,000,000 fr. De overige 12,300,000 fr. zouden worden bij gedragen door de andere bij die vaart belanghebbende zee mogendheden. „Dit aanbod is eene maand geleden gedaan. De nederland sche regering heeft haar antwoord nog niet bekend gemaakt, maar het wordt ieder oogenblik te gemoet gezien." Gisteren werd in eene algemeene vergadering van het departement Vlissingen der maatschappij Tot nut \an 't alge meen aan den len luitenant kwartiermeester bij het aldaar in garnizoen liggende 2e regement infanterie C.F. Iierckenrath, 0]> plegtige wijze de hem door het hoofdbestuur dier maat schappij toegekende zilveren medalje uitgereikt, als eereblijk voor het redden uit het water op den 27 september 1862, van den jongeling S. J. Kloprogge, die benevens zijn vader, welke laatste ook bij het ongeluk was tegenwoordig geweest, tot de bijwoning dezer handeling waren uitgenoodigd. Uit Zierikzee schrijft men ons, 18 dezer: „Terwijl men ijverige pogingen in het werk stelt om de zaak der afschaffing van sterken drank hier veld te doen win nen, wordt men tevens op treurige wijze herinnerd, dat het misbruik van sterken drank hier bestaal en dat het de onza ligste gevolgen na zieli sleept. Zoo zagen wij eergisteren namiddag een jongeling in een erg beschonken toestand door de policie eerst langs de straat sleuren en daarna op een krui wagen plaatsen en hem in verzekerde bewaring brengen ten einde ergere ongelukken te voorkomen, en vernamen wij heden dat in den afgeloopen nacht de persoon van C. K., broodhakker, ongeveer 40 jaar oud, zich in den regenbak zijner woning verdronken had. Hij stond bekend als iemand die zich dikwijls aau het misbruik van sterken drank schuldig maakte. Hij laat eene vrouw en kinderen na." Benoemingen cn besluiten. leger. Op non-aktiviteit gesteld de kapitein van het 2e regement infanterie II. E. G. Smitshuysen, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. belastingen enz. Op verzoek aan den heer P. Verraaat eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te St. Maartensdijk c. a behoudens aanspraak op pensioen. Kerk- en schooliileuws. Uit het vroeger gemelde twaalftal van predikanten voor de vervulling der vakature bij de hervormde gemeente te Leeuwarden is het volgende zestal opgemaaktde heeren Hofstede de Groot, te Dwingelo; ter Haar, te Nijmegen Vorstman, te Enschedé; de Boer, teVeendara; Merens, te Vlissingen, en Pantekoek, te Schiedam. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstooinschip Bali, koramandant de luitenant ter zee le klasse A. L. Palm, uit Oost-Indië komende, is gis teren te Hellevoetsluis binnen gekomen. Koloniën. De Staatscourant van heden bevat een bij het departement van koloniën ontvangen regerings telegram, gedagteekend Batavia 14 februarij. Het luidt: „Het zwitsersche gezant schap vertrekt morgen, na zoowel hier als binnen 's lands eene maand te hebben doorgebragt. Alles gaat voor het overige goed." Volgens bij bet departement van koloniën ontvangen berigten uit Suriname van 20 februarij heersebte allerwege rusten orde en was de gezondheidstoestand voldoende; 5 offi cieren en 196 mariniers waren den 12den met het schip Landbouw voor het fort Nieuw-Amsterdam aangekomen en ontscheept. Regtszaken. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft bij arrest van heden weerspannig aan de wet verklaard, met veroordeeling solidair in al de kosten van het proces, Christophorus Lucas Tenstapper, 26 jaren, geboren te Haarlem, en Johannes Petrus Tenstapper, 24 jaren, geboren te Utrecht, be.' ié Ia itstelijk handelende in gouden en zilveren werken alhier, thans voort- vlugtig, wegens niet verschijning ter openbare teregtzittingen van den hove op den 5 februarij jl. en op lieden, waartoe zij ingevolge de wet zijn gedagvaard, met last dat zoo hunne ver blijfplaats wordt ontdekt, zij zullen worden aangehouden en overgebragt in 's hofs gevangenis alhier. Volgens de dagvaard moeten zij worden teregtgesteld de eerste wegens bedriegeiijke bankbreuk door het verduisteren van tot zijn boedel behoorende koopmanschappen, alsmede het hebben van boeken, welke den waren staat zijner baten en lasten niet opleverenen de tweede wegens medepligtig- heid aan het verduisteren door den eersten van tot zijn boedel behoorende koopmanschappen, door den dader des bewust te hebben bijgestaan en geholpen in de feiten, welke dienen moesten om het misdrijf te voltooijen en te doen gelukken. Voor de arrondissements regtbank alhier stonden giste ren twee personen te vegt, beide wonende te Breskens, be klaagd wegens mishandeling en beleediging, in welke zaak mr. W. C. Borsius als verdediger optrad. Deze zaak, op zich zelve weinig belangrijk, dreigde even wel voor een der getuigen een ongelukkig gevolg te zullen hebben. Nadat zeven getuigen gehoord waren, rekwireerde de substituut-officier van justitie dat de regtbank den zesden getuige in hechtenis zou doen stellen, als verdacht van onder eede afgelegde valsche verklaringen, op grond dat de verkla ringen ter teregtzitting afgelegd geheel verschillend waren met die welke vroeger voor den burgemeester van Breskens zijn gedaan en zij ook niet overeenkwamen niet die der ove rige getuigen, en voorts dat de behandeling dezer zaak zou worden geschorst. De regtbank heeft, na te hebben geraadpleegd, beslist dat er voorloopig geene termen beslaan om dien getuige in hech tenis te stellen, doch dat het wenschelijk is nog eenige andere personen in deze zaak te hooren, waarom zij de behandeling heeft geschorst tot aanstaanden donderdag, des voormiddags ten tien ure, wanneer de door het openbaar ministerie gedag vaarde getuigen nogmaals, benevens een viertal nieuwe getui gen, zullen worden gehoord. Het provinciaal geregtshof van Noord-Holland, dat dezer dagen J. IT. Miltenberg wegens moedwillige brand stichting ter dood veroordeelde, heeft jl. dingsdag J. Thomas sen wegens dergelijke misdaad evenzeer tot de doodstraf ver oordeeld, uit te voeren binnen de gemeente Helder. Wij achten het niet onbelangrijk de navolgende vervol gingen en veroordeelingen, naar aanleiding van art. 8 der wet op het lager onderwijs, ter algemeene kennis te brengen. Eenigen tijd geleden werden door een der schoolopzieners te Amsterdam, bij bet gewoon schoolbezoek, jn eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs aangetroffen: 1. in een vertrek waarin de meisjesschool gehouden wordt, eene jufvrouw, oud 20 jaren, bezig met het onderwijs in het schrij ven deze na eenmaal bij het examen van hulponderwijzeres te zijn afgewezen, had daarna slechts een akte voor de hand werken voor meisjes verkregen 2. in dat zelfde vertrek eene jufvrouw, oud 19 jaren, bezig met het onderwijs in het spellen en lezen deze had zich nimmer aan eenig examen onderwor pen 3. in het vertrek waarin de jongensschool gehouden wordt, een jongeling van 18 jaren oud, bezig met het ouder wijs in het rekenen deze was opzettelijk in gebreke gebleven zich voor het weinige maanden vroeger gehouden examen van hulponderwijzer aan te melden; en 4. in dat zelfde vertrek een jongeling van 19 jaren oud, insgelijks bezig met het on- derwijs in het rekenen; deze was reeds tweemalen bij het exa men voor hulponderwijzer afgewezen. Bij vonnissen van den kantonregter van het 3e kanton aldaar, zijn voormelde vier personen, ter zake van het onbevoegd geven van lager onder wijs veroordeeld, en wel no. 1 tot een boete van f 12.50 of twee dagen gevangenisstraf; no. 2 tot f 25 of twee dagen no. 3 tot f25 of twee dagen en no 4 tot f 25 of vier dagen gevangenisstraf. Atnsterdamsche courant

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1