zijn naaste hadden laten neerschieten, hem daarna dien twee den moord, van zijn sekondant. op't geweten hadden gela den, en nu eindelijk, de grap ver genoeg gedreven achtende, hem de toedragt der zaak vertelden. De bruisende jeugd doet veel, wat ze niet verantwoorden kan. Mogt dit avontuur er toe bijdragen om het duel in de schatting van 'talgemeen nog weer wat belagchelijker te maken, dan heeft ze toch ietsgoeds gedaan." Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 17 maart „De minister van oorlog Blanken, het illiberale lid van het tegenwoordige liberale kabinet, zet zijne dwangmaatregelen tegen de officieren op eene wijze voort, die wel niet veel goed keuring zal verwerven in een land waar de persoonlijke vrij heid steeds ijverzuchtig bewaakt is. Er is weder iets aan het licht gekomen dat de sympathie, die de natie voor hem als minister gevoeltsedert hij alseen turksche pacha den officieren verboden heeft iets anders te schrijven dan loftuitingen op zijne excellentie en de opper-officieren nog aanmerkelijk zal vermeerderenVan despotismus zijn wij tot inkwi- sitie gekomen. Op zijne voordragt heeft de koning dezer dagen een besluit genomen, tot wijziging der bepalingen die nu sinds vele jaren omtrent het huwelijk van officieren der landmagt bestaan. Wanneer voortaan officieren in het huwe lijk willen treden, moeten de chefs der korpsen wij zullen maar zeggen als geheime policie fungeren, en bij het gemeen tebestuur of, wanneer daar geene voldoende inlichtingen te bekomen zijn, op andere wijzen „vertrouwelijke" hoe dik wijls zal dit zijn „lasterlijke?" information inwinnen, om zich te verzekeren dat de aanstaande officiersvrouw van onberispelijk gedrag is en nu komt de fraaiste zet van een nederlanrlsch minister tot een stand behoort die aan de positie van officier beantwoordt. Waarlijk, men zou geneigd zijn om te gelooven dat de minister nog altijd denkt aan de grondwet \an vóór 1848, die verschillende standen erkende. En men meene niet dat het scherts bij hem is; gansch niet, generaal Blanken schertst nooit; hij is niet amusant maar ver staai uitmuntend de kunst om kwaad bloed te zetten. De betrokken chefs van korpsen worden bepaaldelijk „verant woordelijk" gesteld voorliet naauwkeurig uitvoeren van het onderzoek. Eene eervolle taak, waarmede de kolonels wel in hun schik zullen zijn! Zou men niet in het denkbeeld komen dat men in hefaristokratische Pruissen leefde „Heden over acht dagen zal het Indisch genootschap alhier in eene openbare vergadering de wenschelijkheid van de in trekking of de uitbreiding der indigo kuituur op Java be spreken. Deze vraag is in dezen tijd van groot gewigt, na de onlangs door den goevevneuv-genevaal genomen maatregelen tot inkrimping, en na de bezwaren van rotterdamsche belang hebbenden, die onlangs in een adres aan de tweede kamer juist op uitbreiding van die kuituur hebben aangedrongen." Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot officieren van gezondheid 2e klasse de officieren van gezondheid 3e klasse J. de Clerq Zubli. P. W. J. van den Broek, J. C. van Dooremaal en M.S. T. Holtzapffel. leger. Pensioen verleend, ten bedrage van f1300 'sjaars. aar. den majoor van het 7e regement infanterie J. F. Stui ten h off. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het le regement, tot kapitein 3e klasse, naar ouderdom van rang. de le luite nant ian het regement grenadiers en jagers jhr. H. L. P. Hovy bij het 2e regement, tot kapitein 3e klasse, naar ouder dom van vang, de le luitenant van den staf J. A. de Vassy, werkzaam bij de Koninklijke militaire akademie; bij het 7e regement, tot majoor de kapitein le klasse van het le regement W. J. H. Oostenliep. belastingen enz. Verplaatst van Breukelen naar Maas sluis, standplaats Vlaardingen de kontroleur der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen jhr.T. H.E. Nahuys. Kerk- en school nieuws. Te Wolfaartsdijk is thans tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen de heer J. Geselschap, te Heemstede. De heer J. G. Blaauw, predikant bij de hervormde gemeente te Steenderen en Bronkhorst, heeft, naar wij ver nemen, het beroep naar Axel aangenomen. Marine en leger. De minister van oorlog brengt ter kennis, dat in het loo- pende jaar geene officieren van het leger hier te lande bij het leger in Oost-Indië worden overgeplaatst. Gemengde berigtcu. Men verneemt dat er van wege het ministerie van oor log aan het roomsch katholiek kerkbestuur te Groede is ter kennis gebragt, dat er, na advies van gedeputeerde staten van Zeeland, afwijzend is beslist op eene aanvraag van genoemd bestuur, om eene subsidie van f 500 te bekomen, tot oprigting van zitplaatsen in de kerk voor de roomsch katholieke mili tairen van het garnizoen te Breskens. Voor het opera gebouw te Parijs heeft de regering slechts vijftien millioen toegestaan. De kosten heloopen thans reeds zeven millioen en volgens berekening zullen er nog wel twin tig millioen noodig zijn. Het gebouw zal eerst over vier jaar gereed wezen. Uit Canada wordt gemeld, dat zich op 16 februarij het zeldzame schouwspel heeft vertoond dat de Niagara een eind boven den waterval met zeer zwaar ijs bezet werd. Eenige personen, waaronder zelfs vrouwen, wandelden van den eenen oever over de rivier naar den anderen. Zulks was alleen mede in 1812 en 1845 het geval. Volgens de Morgen-Post hebhen de beide eerste voor stellingen door het italiaansch gezelschap onder direktie van den heer Merelli te Weenen gegeven, en bestaande in deSora- narabula, 16,000 florijnen opgebragt. De eigenaar van het Carl-theater heeft op de avonden dat de eerste tenor Giuglini zingt, voor zijn aandeel 1000 florijnen, en zoo deze niet op treedt, een derde van de bruto-ontvangst. Mil. Patti geniet per voorstelling 1000 en Giuglini 600 florijnen de onkosten eener voorstelling, met inbegrip van het aandeel des eigenaars van den schouwburg, bedragen gemiddeld ruim 3000 florijnen. Te Alkmaar en te Purmerend is dezer dagen een kaas tentoongesteld, die toen zij gemaakt was 1100 en op dit oogen- blik nog 1000 engehche ponden of 904 halve nederl. ponden weegt. Voor de vervaardiging van die kaas zijn 5000 kannen melk gebruikt. Het is een fabriekaat van een hollandschen boer in Noord-Amerika, die aldaar 999 koebeesten heefthij heeft voor die kaas een stoompers gebruikt, en haar uit Noord-Amerika verzonden met 923 stuks kazen, ieder 250 halve nederl. ponden, ter waarde van f72.000. Deze kaas is in Amerika bekend onder den naam van Jack. De kwaliteit is, blijkens de boring, onverbeterlijk, 't Is een meikaas en in gewigt gelijk aan 265 Edammer meikaasjes, die in de zelfde maand gemaakt zijn. Dezer dagen is namens eenige ingezetenen van Decima, door tusschenkomst van z. exc. den ridder Huyssen van Kat- tendijke, minister van marine, een prachtig geschenk in zilver aangeboden aan jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, als blijk van erkentelijkheid voor de gewigtige diensten door hem gedurende zijn vijfjarig verblijf in Japan als geneesheer van wege het nederlandscli goèvernement bewezen. Zoo als bekend is werd, mejufvrouvv Assing onlangs door de regtbank te Berlijn veroordeeld tot achtmaanden gevangenisstraf en een jaar verlies van burgerregten, wegens uitdrukkingen in hef door haar uitgegeven dagboek van haar oom Varnhagen von Ense voorkomende, die men als majesteits schennis had aangemerkt. Dezer dagen is dat vonnis in hoo- ger beroep bevestigd. Men leest in de Sentinelle van Toulon „de man, die zich eene europesche reputatie verwierf door een nieuw systeem van finantiële operatiën, hetwelk gevaarlijk werd voor de fransche bank, de beruchte Giraud de Gattebourse is op 10 maart in het bagno van Toulon aangekomen. Meteen onvergelijkelijk talent had deze eene zoo groote volmaakt heid verkregen in het namaken van bankbiljetten, dat daar door zelfs de scherpe oogen der beambten werden misleid. Al gemeen geacht en in het bezit van een kolossaal fortuin leefde de heer Giraud in de aanzienlijkste kringen, waaronder ech ter tot zijn nadeel eindelijk de ontdekker schuilde. Op hee- terdaad betrapt werd de Gattebonrse tot levenslange galei straf veroordeeld. Hij is zeer mismoedig, en waarlijk wanneer men zich als aanzienlijk heer ter ruste legt om in het bagno te ontwaken, dan is er wel reden tot min aangename gewaar wordingen. Z. M. de ex-koning van Araucanië (de prokureur Ton- nens van Perigueux) is in Frankrijk teruggekomen. Z. M. geniet eene volkomene gezondheid. Men verzekert dat hij zijne mémoires zal uitgeven, welke zekerlijk niet van belang rijkheid ontbloot zullen zijn. ^Door de regering van Chili wordt thans een regtsgeding gevoerd tegen Z. M waarom trent echter nog geene bijzonderheden bekend zijn. Uit Stuttgardt wordt gemeld dat de hofkapellaan von Gunther naar Londen is vertrokken om deel uit te maken der deputatie van erigelschen, hollanders en pruissen, welke zich met lord Aberdeen als voorzitter, naar Spanje zullen begeven om ahlaar ten gunste van de personen, die wegens het lezen en verspreiden des bijbels tot de galeijen zijn veroordeeld, vertoogen te doen bij het spaansche hof. De akkiirnatatie-maatschappij te Melbourne heeft uit Weenen eene groote hoeveelheid musschen ontboden ter ver delging der rupsen, welke in groote hoeveelheid in de kolonie Victoria worden gevonden en op ongeloofelijke wijze ver meerderen. Deze bezending vogels zal binnen eenige dagen van Weenen vertrekken. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 15 dezer: A. Brouwer, jm. 26 j. met A. Janse.jd. 21 j. (Van 7 tot 14 maart.) Vlissingen. Gehuwd: J. J. Veereschild. jm. 24 j. en P. J. Bebelaar, jd. 29 j. Bevallen A. Otte, geb. Beenhakker, d. M. Belderok, geb. Ilubregtse, d. E. van Melle, geb. Melse, d. L. Kasse, geb. de Vos, z. L. Stroo, geb. Groenenberg, z. A. T. Sesee, geb.'van Raust, z. Overleden: K. Buytelaar, wed. van P. J. de Klerk, 82 j. C. F. Ardaen, z. 2 j. C. Dronkers, z. 16 rn. J. C. Rietveldt, d. 6 w. J. C. A. Kamermans, d. 4 m, M. C. van Lissa. d. 1 j. F. J. van Poelvoorde, jm. 51 j. H. Overduyn, jm. 30 j. J. de Vries, vrouw van M. Boone, 61 j. W. van Audenaarde, z. 2 j. J. D. Behrens, weduwn. van C. Rerneeus, 60 j. Goes. BevallenK. Luijks, geb. Moerland, z. R. de Koning, geb. Cornu, z. Overleden: J. H. v. d. Bree, weduwn. 64 j. H. C. J. v. d. Bussche, weduwn. 72j. Zterikzee. Gehuwd: A. C. Adamse, weduwn. 62 j. met W. C. den Antrekker, jd. 45 j. LI. van de Stolpe, jm. 28j. met P. Stolk, wed. 41 j. Bevallen A. C. Harinck, geb. Phaff, z. A. Verseput. geb. Verloo, d. H. C. Kingraans, geb. den Herder, d. M. Wil- lemse, geb. van der Nood, z. L. Vonk. geb. de Jonge, d. A. van Krieken, geb. van der Valk, d. E. Phemambucq, geb. de Pauw, d. H. Haek, geb. Kloet, d. A. K. Eijeriks, geb. Kor- zilius, d. Ovevleden A. Hense, vrouw van C. van der Stel, 72 j. C. Gilden, d. 1 m. A. B. Guldenberg, d. 14 m. C. Gillesse, wed. van E. de Jonge, 63 j. A. J. Boot, d. 3£ m. In de maand februarij 1863 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg, 3 huwelijken43 geboortenals 26 zoons en 17 dochters; 32 sterfgevallenals 15 van het mannelijk en 17 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 2. Twee der ingeschrevenen zijn elders gestorven. Ouderdom der overledenen; heneden het jaar 9, en van. 1 tot 5,7. 5 tot 10, 2.10 tot 15, 0.15 tot 20, 0. 20 tot 25,1. 25 tot 30, 0. 30 tot 35, 0. 35 tot 40,140 tot 45, '2. 45 tot 50,0. 50 tot 55, 2. 55 tot 60,1. 60 tot 65, 2. 65 tot 70, 0. 70 tot 75, 2. 75 tot 80, x- 80 tot 85, 2. Te Vlissingen11 huwelijken27 geboortenals 10 zoons en 17 dochteis; 25 sterfgevallen, 12 van het mannelijk en 13 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 2. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 5, en van 1 tot 5,7. 5 tot 10, 3.10 tot 15, 0.15 tot 20, 0.20 tot 25' 1. 25 tot 30, 1. 30 tot 35, 0. 35 tot 40, J40 tot 45,1. 45 tot 50,0. 50 tot 55, 0. 55 tot 60,1. 60 tot 65, 0. 65 tot 70,1.70 tot 75,0. 75 tot 80, 2. 80 tot 85,1. 85 tot 90,1. TeZierikzee, 6 huwelijken; 22 geboorten, als 8 zoons en 14 dochters 23 sterfgevallen, 15 van het mannelijk en 8 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 1. Ouderdom der overledenen: heneden het jaar 3, en van 1 tot 5,4. 5 tot 10,2.10 tot 15,1. 20 tot 25,1. 25 tot30,1. 30 tot 35,1. 35 tot 40. 1. 40 tot 45, 2. 45 tot 50, 1. 50 tot 55,2. 55 tot 60, 1. 60 tot 65,1. 65 tot 70,1. 80 tot 85,1. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Vlissingen ten verkoop aangeboden de fransche brik Univers, groot 230 ton, met haren inventaris, verkocht voor f 5871 een huis en erve, staande en gelegen in de Slikstraat wijk B no. 78, verkocht voor f 2000een dito wijk B 77, verkocht voor f845, en een dito in het Groene- woud wijk G no. 37, verkocht voor f 580. Thermometerstand. 16 maart's av. 11 u. 43 gr. 17 's morg. 7 u. 40 's midd. 1 u. 46 's av. 11 u. 40 gr. IS 's inorg. 7 u. 38 's midd. 1 u. 44 gr. BlIiTElSLAKD. Algemeen overzigt. Men zal zich herinneren dat wij eenige dagen geleden be toogden hoe de poolsche kwestie, door de vernietiging van het russisch-pruissisch verdrag geheel van aard kon verande ren en nu door de mogendheden zou kunnen aangemerkt worden öf als met R islands binnenlandsche staatkunde in betrekking staande of als eene gekonstateerde schending der traktaten van 1815. Het orgaan van lord Palmerston The morning post neemt in het notnmer van eergisteren het eerste aan en zegt „dat, terwijl men de konventie van 8 februarij thans waarschijnlijk heeft laten varen, de poolsche kwestie weder eene kwestie van binnenlandsche staatkunde wordt en ophoudt een europeesch vraagstuk te zijn." De fransche dagbladen zijl. heden opgevuld met de depe- ches omtrent de poobche aangelegenheden, welke wij reeds in ons vorig nommer kortelijk bespraken. De voorstanders van eene herstelling der poolsche natie hechten aan al deze stukken bijzonder \eel waarde en meenen zich daaruit voor Polen veel goeds te kunnen voorspellen. Waarschijnlijk zal echter de bescherming van Polen tegenover Rusland door Frankrijk en Engeland wel weder gelijk vroeger zich tot woorden bepalen, terwijl zelfs dezer dagen nog de op verwon derden toon geuite vraag van lord Palmerston bij het ont vangen eenev deputatie van voor Polen gunstig gestemde personen, „of men dan een oorlog met Rusland wilde," dui delijk genoeg te kennen gaf, dat daarvan op dit oogenhlik bij Engeland zelfs geen sprake kan zijn. Gisteren zijn de diskussiën over de veel besprokene peti tiën ten gunste van Polen in den franschen senaat aangevan gen. De heer Bonjean, prins Poniatowski en de burggraaf de Laguéronnière hebben daavbij het woord gevoerd, terwijl men heden vol ongeduld de redevoering van den heer Billault te gemoet zag. De heer Bonjean trad in eene uitvoerige beschouwing over het veeljarig lijden der poolsche natie en de onregtvaardig- heden waarvan dit volk het slagtoftër is geweest. Bij eene herziening der kaart vau Europa wenschte hij aan Polen zijne nationaliteit terug te geven en drong er op aan dat de fransche regering zich den heerlijken roem mogt verwerven ora de herstelling van Polen tot stand te brengen. Hij verklaart ove rigens zijne stem te zullen geven voor de opzending der peti tiën aan de regering. De burggraaf de Laguéronnière trad in eene gedeeltelijke wederlegging van den vorigen spreker en meende dat het voor Rusland nog tijd is om uitvoering te geven aan de traktaten, waarvan overigens het heil en de rust van Europa afhangt. De prins Poniatowski kon zich niet verklaren hoe de senaat de petitiën met zulke minachting zou kunnen bejegenen om over te gaan tot de orde van den dag. In ons volgend nommer zullen wij omtrent deze rede voeringen meer in bijzonderheden treden. Omtrent de politieke plannen van Frankrijk en Engeland zal de beer Billault welligt eenig licht verspreiden waarom trent tot nog toe slechts geruchten bestaan. „Men vraagt zich zeiven af zegt de parijssche korres- pondent van een der belgiscbe dagbladen of de fransche regering geneigd is om gezamenlijk met Engeland de poolsche kwestieop hetterrein der traktaten van 1815 te behandelen en of dit voorstel van het engelsch kabinet niet reeds een spot ternij is met het fransch goeverncment? Liet is dan ook een wonderlijke zank om,zich tot Rusland wendende,aan de rege ring van Napoleon III de eerbiediging van traktaten te herin neren en dan nog wel van de traktaten van 1815! Overigens hebben de poolsche aangelegenheden wederom bewezen dat onze staatslieden achter moeten staan bij de engelsche. Wij volgden op looze wijze eene slimme staatkunde ten einde zon der en welligt tegen Engeland de lotgevallen van Europa en vooral die van het oosten te regelen. De keizer Napoleon, keizer Alexander en de koning van Pruissen moesten naar onze zienswijze eene soort van drievoet vormen, waarop wij van uit de hoogte onze besluiten zouden uitvaardigen. Engeland heeft echter slechts met den voet tegen de opgevigtestellaadje ge-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2