M1DDELBURGSCHE COÜteiVT. r 32. Zaturdag 1863. v U Jn 14 Maart. Editie van vrijdag avond 8 ure. jHiddelbui'g 13 maart. Gisteren zijn in de tweede kamer de beraadslagingen-ten eindegebragt over het wetsontwerp tot regeling van het mid delbaar onderwijs- De artikelen 8305 de overgangsbepa lingen inhoudende, werden zonder noemenswaardige diskus- sie hier en ijaar door de regering eenigzins in redaktie gewijzigd, nchtereenvolgensgoedgekeuvd, en het wetsontwerp aangenomen met 40 tegen 25 stemmen. Tegen stemden de heeren Kien, Mij er, van Heemstra, van Lidth de Jende, van Lijnden, Groen van Prinsterer, Hof man, van Goltstein, Storm van 's Gravesande, Begratn, van Heiden Reinestein, Westerhoffj van Voorthuysen, van Asch van Wijck, Heemskerk Az., Hoekwater, van der Veen. Gode- froi, Wintgens, van Foreest, van Bosse, Lycklama a Nyeholt Sehimmelpenninck, de Meester en de voorzitter. Afwezig waren de heeren van der Linden, de Brauw, Jes- pers, Ooinen, de Poorter, Taets van Amerongen en Reinders. Maandag ten 11 ure zal beraadslaagd worden over de wets ontwerpen nopens voorzieningen van het novaal tiendregt van het kroondomein enz. en tot afkoopbaarstellingen dei- tien cl en. In de vergadering van het departement Middelburg der maatschappi) Tot nut van 't algemeen, van den 16 julij 1S62, werd eene kommissie benoemd van drie leden, aan wie een onderzoek werd opgedragen naar een tweetal reddingen van drenkelingen door Abraham Flaman en Johann Conradd Kautz. Van beide gevallen maakten wij destijds melding in de nommers dezer courant van lOjanij en 31 julij. des vorigen jaars. Den 1 oktober jl. bragt de kommissie rapport van hare bevinding uit. Ma het hooren van getuigen is het haar geble- i ken dat zaturdag 6 junij een negenjarige knaap van den trap van de Vlissingsche binnenbrug in het water viel. De voer man A. Flaman, wonende te Vlissingen, die op dat oogenblik juist de brug overreed, verliet onmiddellijk zijn rijtuig, ont deed zich van zijn jas en sprong in het water, waar het hem gelukken mogt den knaap te grijpen. Niet kunnende zwem- i men liep hij echter groot gevaar het slagtoffer zijner mensch- Iievende pogingen te worden, toen de in de nabijheid wonende vader van bet, kind op het hulpgeroep toeschoot, mede in het water sprong, den redder, die den drenkeling steeds vast hield, ondersteunde, en een door J. H. Merk toegeworpen touw greep, waardoor allen gered werden. De kommissie was van meening dat deze daad een merkwaardig voorbeeld van zelfopoffering en buitengewone pligtshetrachting mag ge noemd worden, welke in de termen viel om van wege de maatschappij te worden beloond. Betreffende het tweede geval heeft zij van ooggetuigen ver nomen, datin den namiddag van 28 julij. bij hoog water, een twaalfjarig zoontje vaneen werkman,dat op den kant speelde, in de haven viel, waar op dat oogenbük 12 it 13 voet water stond. Van de menigte toeschouwers had niemand den moed om ,den reeds zinkenden knaap te redden doch J. C. Kautz, een man van 57 jaren, draaijer, in de nabijheid wonende, liep naar de haven en wierp zich, hoewel niet kunnende zwem men, geheel gekleed in het water. Hij greep gelukkig den reeds geheel onder water gezonken jongen, terwijl hij een hem inmiddels door J. JBallet toegeworpen reddinglijn wist te vatten, waarmede hij zich en den drenkeling zoo lang boven water hield, tot dat zij in eene te hulp snellende boot van een nabij liggend schip werden opgenomen. Ook deze daad viel volgens de kommissie in de termen om aan de maatschappij ter belooning te worden voorgedragen. Met het oog op de bijzoudere omstandigheden waaronder de daad is verrigt en die waarin Kautz verkeert, stelde zij voor aan hem, behalve de belooning door de maatschappij eventueel uit te reiken, uit de kas van het departement eene kleine geldelijke belooning toe te kennen. In de vergadering van het departement van eergisteren beeft de uitreiking der toegekende eereteekenen, overeen komstig het voorstel der kommissie, aan beide personen plaats gehad. Tot deurwaarder bij het kantongeregt alhier is benoemd de lieer W. Zoeller, mede deurwaarder bij de arrondisseuients regtbank. Dit Zierikzee schrijft men ons 12 dezer „Ter gelegenheid der balfva9tenraarkt werd alhier even als in vorige jaren paardenmarkt gehouden. Tot aanmoediging waren door de sociëteit Nut en genoegen, door de gemeente Zierikzee en door de Zeeuwseke maatschappij van landbouw en veeteelt, afdeeling Schouwen en Duiveland, prijzen en premiën uitgeloofd, welke zijn toegekend aan de heeren D. van der Maas te Zierikzee, J. Gast Wz. te Duivendijke, M. Geelhoed te Serooskerke, A. Giljara te Ouwerkerk, F. Lemson te Bruinisse, A. van Neuven te Nieuwerkerk, J. Hendrikse te Zonneinaire, A. Giljain te Ouwerkerk. W. Gast te Zierikzee, D. van der Maas te Zierikzee, A. van Neuven te Zierikzee, J. van de Stolpe te Ouwerkerk, B. G. van der Have te Ouwer- j'kerk,' J. de Borst Verdoorn en M. L. Brouwer te Oosterland. j Des namiddags hadden er volksvermakelrjkheden plaats, waarvoor inede geschikte prijzen waren uitgeloofd. Br had ook een omritJ plaats door de stad. „Door het schoonste weder werd deze marktdag begunstigd. De driekleur, die uit verscheidene woningen wapperde, gaf aan de stad een feestelijk aanzien. Des avonds werden de prijzen en premiën ten huize van den soeieteithouder M. Augustijn door den pre - i denvd r-soeie leit Nut en genoe gen, den heer J. Ochtman Johz., uitgereikt, die daarbij de bekroonden met een hartelijk woord geluk wenschte terwijl voorts door de leden aldaar die avond in gepaste vrolijkheid werd doorgebragt." Z. M. de koning beeft dingsdag in een bijzonder gehoor ontvangen den baron Baudin, nieuw benoemd buitengewoon gezanten gevolmagtigd minister van Z. M. den keizer der franschen bij het neclerlandsche hof, die den koningzijne geloofsbrieven heeft aangeboden. Men meldt uit Leiden het volgende aan het Utrechtsch dagblad De benoeming van dr. H. van Hall tot wetenschap pelijk keurder van levensmiddelen, heeft ten gevolge gehad, dat al de leden der plaatselijke gezondheidskommissie, welke een chemicus en geen botanicus hadden voorgedragen, hun ontslag aan den gemeenteraad hebben ingediend. De vereeniging ter bevordering van fabriek- en handvverks- nijverheid in Nederland heeft de volgende prijsvraag uitge schreven „Welke middelen zijn er aan te wenden, om den ambachtsman gedurende den winter, dat hij vruchteloos zon der verdienste rondloopt, werk en daardoor brood te verschaf fen. De vereeniging heeft, hare groote gouden vereenigings- medalje uitgeloofd voor het beste en voldoende gekeurde ant woord. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer L. Lippmann, konsul-generaal van Luxemburg te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der St. Stanislas-orde 2e klasse, hem door Z. M. den keizer aller russen geschonken. konsul.aten. Erkend als konsul der Argentijnsche repu bliek te Rotterdam de heer G. R. Castendijk. Kerk- en sG-hooinieuws. Op het zestal van predikanten bij de hervormde gemeente te Hendrik-Ido-ambacht is o. a. geplaatst de heer P. J. Rien- stra, te Veere. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, kommanrlant de kapitein ter zee G. Fabius, is den II dezer ter reede van Malta aangekomen. Alles was wel aan boord. Wij vernemen, dat door de regering als beginsel is aan- J genomen, dat de militairen, die zich voor de Oost-Indiën i hebben geëngageerd en daarover vóór hun vertrek berouw ge voelen, nog van die verbindtenis kunnen worden ontslagen. Arnhemsche courant.) Regtszakeii. Heden heeft (1e arrondissements regtbank alhier uitspraak gedaan jn de zaak van J. G. de Koster, kommies der centrale direktie van Walcheren, wonende te Rillheiu, beklaagd van twee eenvoudige diefstallen en een diefstal in dienstbaarheid. Aan dit laatste feit, als regteris onbewezen, heeft de regt bank den beklaagde niet schuldig verklaard en hem daarvan vrijgesproken. De beide eerste feiten heeft zij als bewezen aangenomen. Daar de beklaagde echter door eene vrijwillige schadevergoe ding het toegebragte nadeel heeft trachten te vergoeden, en hij van een overigens onbesproken gedrag is, heeft zij dit als verzachtende omstandigheden aangemerkt, onder welke zij den beklaagde heeft veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten. Wij vernemen dat de beklaagde van dit vonnis in liooger beroep zal komen. Het provinciaal geregtshof in Noovd-Holland heeft J. II. Miltenberg schuldig verklaard aan moedwillige brand stichting, waarbij te voorzien was, dat menscbenlevens in gevaar zouden worden gebragt, en hem veroordeeld tot de straf des doods. Gemengde berigtcn. Den 9 maart is te Helder de eerste steen gelegd van liet stations-gebouw van den rijksspoorweg van het Nieuwediep naar Amsterdam. Sedert zondag avond was te's Ilage een dertienjarige knaap vermist, die door zijne ouders als verdronken werd be schouwd. Overal werd hij te vergeefs gezocht. Dingsdag middag moest echter in de Groote kerk iets ter reparatie wor den aangewezen en toen kwam de jongen tevoorschijn. Zon dag avond was hij onder de predikatie op de bank in slaap gevallen en moest dien ten gevolge twee en veertig uren zon der eten of drinken in de kerk doorbrengen. De kiezersvereeniging te Koningsbergen heeft onlang? de grondwet met ophelderende noten in zeer bevattelijken toon het (ioht doen zien. De vierde uitgaaf is thans reeds voor een groot deel verkocht. De prijs is uiterst laag en bedraagt slechts ein silbergrosche of zes cent nederlandsch. In Spanje verschijnen thans 304 dag- en weekbladen, waaronder 59 alleen te Madrid en 21 staatkundige met 500,000 en 3S niet staatkundige met 22S.000 lezers. - In eene vergadering, te Londen gehouden, waarbij dc markies v. Clant icanle presideerde, heeft onze landgenoot, de heer Swaab, monsters overgelegd van draden, niet alle;;, uit hennip en vlas, maar ook uit grassoorten bereid, die het gebrek van katoen zouden kunnen vergoedenop voorstel van het parlementslid Maguire is de zaak in handen van des kundigen gesteld tot nader onderzoek. Ter gelegenheid van liet huwelijk van den prins van Wal lis met prinses Alexandra van Denemarken waren dingsdag avond de britscheen deensehe konsulaten in de Boompjes te Rotterdam prachtig verlicht. Terwijl voor het britsche korisu- laat eene smaakvolle gas-illuminatie werd ontstoken, was de woning van den heer 13. A. L. Thaden, den konsul van Dene marken, geheel guirlandesgewijs met. lampions verlicht, prij kende boven het mede verlichte konsulaatbon. cuic '.erlijke kroon met lampions. Deze illuminatie lokte een tal van wan delaars naar de Boompjes. Maandag a. s. zal de fransche keizerlijke prins 7 jaar oud zijn. Bij die gelegenheid zal hij eene revue houden over de regementskinderen der keizerlijke garde en hun een groot diner geven zij zijn 250 in getal. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 8 dezer: H. Verseveldt, jra. 32 j. met C. J. Hage, jd. 3i j. (Van 28 februarij tot 7 maart.) V lissingen. Gehuwd: G. A. Ketting, met C. Kastelijn, jd. 23 jJ. Staal, jm. 24 j, met A. Robevs, j(l. 22 j. Bevallen J. J. van Ouwerkerk geb. Suyling, z. C. A. Harting geb. Everaers. z. J. Kastelijn geb. Bestelink, d. S. Huisken geb. Mes, d. M. va^ Sleeuwen geb. van Hooren, d. M. F. van Breen geb. de Bruijn, z. R. Zijlstra geb. Siegevs, A. Borlée geb. van den Gooibcrg, z. 15. van Lissa gen. van Lier, z. Overleden II. G. Nasemaa, d. 4 j. M. Clement, wed. van P. van der Breggen, 70 j. J. Ocks, man van E. J. Ross. 67 j. M. van Vlaanderen, vrouw van C. Pieterse, 39 j. G. van Kleeven, d. 9j. J. C. de Kok, weduwn. van C. S. la Roy, 76 j. Goes. Gehuwd IC. Kramer, jm. 22 j. met C. IC. Ver- plaklce, jd. 21 j. Bevallen J, Reijnhout geb. Beuns, d. G. Elsman geb. Meijler, z. IC. Daleboudt geb. Verheule, z. M. A. P. Pannij geb. de Jongh, d. M. J. Biestraten geb. Dautreppe, z. D. C. Adriaanse geb. Arnoijs, z. Overleden: M. van Zweden, d. 9 d. M. van der Linde, vrouw van W. J. van Noordwijk, 55 j. A. Mol, d. Ij. J. de Haze, jm. 47 j. J. Bruinzeel, d. 6 j. M.A.Simons. <:.2j. C. Vermaire.jd. 68 j. J. Kakebeeke. weduwn. 89 j. Zierikzee. Gehuwd: J. M. Vijverberg, jm. 24 j. met C. Schippers, jd. 22 j. Bevallen N. Manni geb. Graveleijn, d, M. Verton geb. Duson, d. H. M. Sigmond geb. van den Ende, z. W. Ocht man geb. Dockheer. d. E. van Beveren geb. Benvald. d. E. Kutscheit geb. Goldhausen, d. E. van Zaaien geb. van der Jagt, z. A. van der Have geb. van Dijk. d. Overleden S. C. Reijnhondt, jd. 19 j. W. L. Boot. z. 3 m. Y. Hartmans Talsema, vrouw van 11, O. Bouman, 73 j. Verkoopingen en aanbestedingen. De kommissie voor de staatsspoorwegen heeft gisteren aan het ministerie van binnenlardsche zaken aanbesteed het maken van verschillende gebouwen en inrigtingen bij het station Bergen op Zoom en de halte Wouw, ten behoeve van den spoorweg RoozendaalGoes. Negen biljetten zijn inge komen. De minste inschrijver was de heer P. van Dam. te Ameide, voor f 41,670. 'Ifhcrmometcvstand. 11 maart's av. 11 u. 36 gr, 12 's morg. 7 u. 34 's mid cl. 1 u. 44 's av. II u. 40 gr. 13 's morg. 7 u. 39 's raidd. 1 u. 49 gr. Staten generaal. tweede kamer. Woensdag werd bij de tweede kamer met de behandeling over het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onder wijs voortgegaan en wel met artikel 20. Vooraf werd de beraadslaging heropend over de motie van den heer Begrara, waarover gisteren de stemmen staak ten. Die heer trok echter zijne motie in. Thans kwam in beraadslaging art. 20. De beer Begram stelde thans een nieuw amendement voor om het art. te lezen „Het onderwijs aan de rijks-landbouw school omvat: a.landhuishoudkunde; b. toegepaste wiskunde, als landmeten, waterpassen en inboudsberekeningen s. de werktuigkunde toegepast op den landbouw en kennis van

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1