MIDDELBURGSCHE COURANT. IV0- 30. Dingsdag P GOB»' ?A 1863. 10 Maart. Editie van maandag avond 8 ure. AAXStlSTKlII V»i. Op vrijdag, den 13 maart 1863, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 1 le district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het verlengen en met steen bezetten van vier rijshoofden op het strand bij de Oude Hoeve, aan de noordwestzij de van Schouwen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtin gen te bekomen zijn aan bet bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J.R.T. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur jhr. A. O. van den Santheuvel, te Zierikzee. 's Gravenhage, 20februarij 1863. Namens den minister van binnenlandsche zaken, De secretaris-generaal. J. SCHRÖDER. BINNEKLAN». Middelburg O maart. Het doet ons genoegen te kunnen melden dat liet berïgt in ons vorig nommer opgenomen, volgens 't welk de keelziekte, angina diphteritica.zich ook alhier zou hebben vertoond, niet bevestigd wordt. Volgens eene mededcelirig, welke wij aan den sekretaris der plaatselijke kommissie van geneeskundig toevoorzigt ver schuldigd zijn, rust op de geneeskunstoefenaren de verplig- ting bij het onstaan van eene besmettelijke ziekte en eene zoodanige is de genoemde terstond aangifte daarvan te doen aan de geneeskundige autoriteit, terwijl daarenboven in den laatste» tijd bij herhaling door deze verzocht is om ten opzigte van de diphteritis deze verpligting na te komen. Daar nu tot heden nog geen enkel geval dier ziekte bij de plaatselijke geneeskundige kommissie is aangegeven en bet tevens gebleken is dat er zich ook bij de militaire bezetting geen spoor van vertoond heeft, mogen wij het er voor houden dat onze inededeeling onjuist was. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar Onderwijs zijn heden bij de tweede kamer ge vorderd tot art. 20. Het getal landbouwscholen, in het ont werp op twee bepaald, is tot één verminderd. De heer W. A. Viruly Verbrugge, nieuw benoemd lid in plaats van den lieer I. D. Fransen van de Putte, wiens geloofs brieven zijn onderzocht en in orde bevonden, heeft lieden zitting genomen, De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag, des namiddags ten half twee ure, weder eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende onderwerpen adres van eenige handeldrijvende ingezetenen, spoorwegwerkên in Zeeland; voordragt van burgemeester en wethouders: a. aan vraag tot magtiging, art. 121 gemeentewet, b. vaststelling der beurtveer-verordening c. a. op Neuzen vice versa. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en voor belangstellenden ter inzage gelegd, een berigt van den makelaar Stange, omtrent den handel van Lubeck gedurende 1SG2. Prinses Alexandra van Denemarken is met bare bloedver wanten na een zeetogt, door heerlijk weder begunstigd, in den vroegen morgen van vrijdag te Margate aangekomen, waar zij aanvankelijk is blijven vertoeven. Den volgenden morgen werd de prinses aan boord van het koninklijke stoomjagt ge- komplimenteerd door den lord-mayor van Londen vergezeld van verschillende autoriteiten. Kort daarop werd de togt voortgezet onder het bulderen van het geschut van het eska der en de batterijen der verschillende zeeplaatsen. Het onstuimige water veroorloofde ter naauwernood aan de lan dingsplaats te Gravesend aan te leggen, doch toen men na veel moeite daarin geslaagd was verliet prinses Alexandra aan den arm van haren bruidegom bet stoomjagt. Een aantal jeugdige dames stond gereed om aan het vorstelijk paar bouquetten aan te bieden en hun weg met bloemen te be- strooijen. Hulde betuigingen van een aantal autoriteiten volgden andermaal en langs den met eerepoorten en trofeën versierden spoorweg werd ten twee ure het spoorwegstatiou van Londen bereikt. Na het gebruiken van eenige ververschingen namen de vorstelijke personen en de autoriteiten die tot den stoet be hoorden, in open rijtuigen plaats, en werd de voorgeschreven weg gevolgd door een groot gedeelte der stad, die reeds vroeg in den morgen door eene digt op een gedrongen menigte gevuld was. Een hevige windvlaag en plasregen had den evenwel velen reeds de wijk doen nemen en de cirkulatie voor de rijtuigen zoo al niet gemakkelijk dan toch mogelijk gemaakt, hoewel men nog (leberekening volhoudtdathetge- tal der nieuwsgierigen die doornat te huis zijn gekomen meer dan twee millioen heeft bedragen:Op eender pleinen was een eereboog opgerigt ter hoogte an zestig voet, welke op zestien korinthische zuilen rustte. De spits was gevormd doordeengel- sche en deensche wapens, waar naast medaljons met portret ten en relief van den prins en de prinses waren aangebragt. Op de kroonlijst waren standbeelden geplaatst van Saxo, bijgenaamd Gramaticus of Longus. deensch geschiedschrijver in de 13e eeuw, van den dichter von Holberg, de Plautus van Denemarken, van den beeldhouwerThornwaldsen en van den schilder Juel. Daar onder op een transparant werd Brittannia voorgesteld omringd door zeegoden die de prinses naar de oevers van Albion geleiden. De andere zijde van den boog was versierd met zinnebeeldige voorstellingen van de wijsheid en kracht, waarop het portret der koningin rustte omringd door vier standbeelden van den roem. Versieringen in den geest van de hierboven beschrevene waren talrijk en ook aan andere ontbrak het geenszins. Aan de rivierzijde was de stad niet te herkennen, en vertoonde zij een schouwspel waarvan de luister niet weinig verhoogd werd door het onbeschrijfelijk aantal met vlaggen getooide sche pen. Van sommige openbare gebouwen was de opsiering zeer karakteristiek. De gevel van Mansion house, liet verblijf van de lord-mayor was geheel met roodlaken behangen waarop de portretten en relief van het vorstelijk bruidspaar, door bloemen omgeven, bevestigd waren. Onder de zuilenrij was een estrade voor 400 I personen opgerigt. De echtgenoot van den lord-mayor die daar had plaats genomen trad op bet ©ogenblik dat de prinses voorbij trok met een aantal jonge meisjes voorwaarts om baar een bouquet aan te bieden. Voor plaatsen aan de vensters in de voornaamste straten zijn fabelachtige prijzen besteed. De eigenaar van een huis in Piccadilly had zijne eerste verdieping voor 200 pond sterling afgestaan en verhuurde het overige van zijne woning voor450 pond. Een ander, in St. Pauls churchyard, ontving voor het bedrag der plaatsen aan zijne vensters 950 pond. Het geschenk 't welk het jeugdig paar vanwege de stad Londen zal worden aangeboden bestaat in een fluweelen beurs gevuld met 10,000 pond sterling. liet halssieraad aan de prinses Alexandra van Denemarken geschonken bestaat uit niet minder dan 2000 briljanten en 118 parelen, van welke haar vader, prins Christiaan, de twee grootsten in het afgeloopen jaar op de wereldtentoonstelling te Londen heeft doen koopen, waar zij door een londensch juwelier met den beroemden Koh i-noor waren geëxposeerd. Met aan dit sieraad hangende geëmaljeerde kruis is eene ge trouwe kopie van het kruis der koningin Dagmar en verschilt van het orgineel slechts daarin, dat de geëmaljeerde zijde van het bovenkruis geopend kan worden, waardoor de in de bin nenste holle ruimte van het kruis liggende relikvriën, zijnde een splinter van het kruis van Christus en een lapje van het relikwien-kastje van koning Knud (den heilige van Odensee) en schutspatroon, van Denemarken, zigtbaar worden. Onderscheidene vorstelijke personen waren in de laatste dagen te Windsor aangekomen, o. a. de hertogin van Brabant en de graaf van Vlaanderen, de hertog van Saksen Coburg, de prins van Leiningen, prins Frederik van Hessen en de hertog van Glucksburg. Keizer Napoleon zal alleen door den franschen gezant bij het huwelijk vertegenwoordigd wonlen. Aan lektuur over de plegtigheden zal het overigens in de eerste dagen niet ontbreken. The times zou heden ochtend zijne Iezerszes en negentig kolommen aanbieden, waarin de ontvangst der prinses, hare landing te Gravesend, de optogtin de hoofdstad, de aankomst te Windsor enz. met de meeste uit voerigheid zal beschreven zijn. Sommige dagbladen zullen met gouden letters gedrukt worden en The illustrated London news zal een buitengewoon nommer uitgeven, waarin alles wat op het vorstelijk huwelijk betrekking beeft zal zijn op genomen. Eene beschrijving der toiletten tot in de geringste bijzonderhedeu zal niet vergeten worden. Van de plegtigheid der huwelijks voltrekking te Windsor zal op last der koningin door den heer Frith eene schilderij worden gemaakt, waarvan gravures in den handel zullen wor den gebragt. liet regt om tot dat einde van de schilderij eene afteekening te nemen wordt met 5,000 pond betaald. Ver moedelijk is dit de hoogste prijs welke ooit voor een der voortbrengselen van moderne kunst bedongen is. De Groninger courant berigt dat, na de waarneming van een meteoor op verschillende plaatsen hier te lande in den avond van den 4 dezer, den volgenden morgen te Veendara een steen is gevonden, dien men als een meteoorsteen be schouwde en die door deskundigen als zoodanig werd her kend. Deze steen is tot nader onderzoek naar Groningen opgezoudea. Zaturdag morgen vertrok de eerste spoortrein langs den nieuwen ijzeren weg van Utrecht naar Amersfoort. Eerst acht dagen geleden zegt het Utrechtsch dagblad was men in het bezit gekomen van de laatste stukken gronds voor dit trajekt benoodigd. Deze eerste officiële proeftogt liep op gunstige wijze af en ofschoon slechts door eene hulptnachine getrokken was deze eerste trein binnen het uur te Amersfoort, alwaar hij door het gejuich der bevolking werd begroet, bij welke gelegenheid tevens verschillende blijken van feest vreugde werden gegeven en een dejeuner-dinatoir was aun- gerigt. Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f1065 'sjaars, aan den ritmeester van het 2e regement dra gonders L. F. Fundter, met toekenning van den rang van majoor. Benoemd bij het wapen der kavallerie bij het le rege ment dragonders tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant H. G. J. Völcker, van het korps en bij het 2e regement dragonders tot ritmeester 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant S. J. von Huguenin, van het le regement dragonders. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst ver leend, met toekenning van pensioen, aan den len luitenant- kwartiermeester van het leger in Nederlandsch ïndië W. van Baashank, thans met verlof hier te lande. ministeriële departementen. Pensioen verleend, ten bedrage van f896 'sjaars, aan A. H. van Suchtelen, gewezen kommies bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, be houdens aanspraak op pensioen, aan den kommies bij het departement van koloniën S. A. Overgaauw. belastingen enz. Verplaatst de ontvanger der direkte belastingen en akeijnsen F. C. G. van Mottnan, van Mee- den c. a., naar Ruinen. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande regten en akeijnsen te Knalhutte de heer W. M. S. Junius, thans sur numerair der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en 1 akeijnsen te Rotterdam. Kerk- en seïiooftnieuws. j De beer G. de Bruin Pz., predikant bij de hervormde ge- meenle te Kattendijke. beeft het beroep naar Oud- en Nieuw- j Gastel aangenomen. De kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Leeuwarden heeft het volgende twaalftal van predikanten opgemaaktde ticeren J. C. Acquoy, te Koog aan de Zaau M. A. Adriani, te Cothen J. L. de Boer. te Veendam C. P. Hofstede de Groot, te Dwingelo B. ter Maar, te Nijmegen J. C. Koeh, te Wormerveer J.J.Mazure, te Bennebroek F. W. Merens, te Vlissingen F. C. A. Pantekoek, te Schie dam; F. Rauwenhoff. te Zalt-BommclM. J. Vorstman, te Enschede, en J. an Witzenburg, te Bergen op Zoom. Marine en leger. Ten gevolge van Zr. Ms. besluit vau den 5 dezer worder. de te Hellevoetsluis liggende schroefstooinscbepen der 4e klasse De Dommel en Delfzijl met den eersten april aanstaande in dienst gesteld, met aanvankelijke bestemming naar de West- Indien, om na een kort verblijf aldaar vervolgens naar Oost- Indië te vertrekken, en bet bevel over die schepen opgedra gen. over het eevste aan den luitenant ter zee der 1ste klasse R. W. G. Arendsen de Wolft', en over het tweede aan den luitenant ter zee der 1ste klasse N. M. J. Kroef. Voorts worden met gezegden (latum mede op dieschroef- stoomschepen geplaatst, op De Dommel de luitenants ter zee 2e klasse W. F. II. Cramer, W. M. Visser en II. Quis- pel; de officier van gezondheid 2e klasse A. M. Grondhout, en de officier van administratie 3e klasse F. T. Courier dit Dubekart; en op Delfzijl: de luitenants ter zee 2e klasse H. W. Walther. A. J. Visser en A. de Bruijne; de officier van gezondheid 3e klasse M. S. T. Holtzapftel. en de adjunkt-ad- ministrateur J. G. Bebeiaar. Staatscourant Gemengde foerigten. De Union Bretonne meldt, dat een grondeigenaar der Vendée met drie bonden op de jagt was gegaan. Spoedig joegen zij een konijn op en dit dier vlugtte in zijn hol. Een der honden volgde hem daarin zoo diep, dat hij er niet meer uit kon geraken. De beide andere honden begonnen daarop het hol uit te graven, doch vorderden niet genoeg. Des avonds kwamen zij hijgende en bezweet bij hun meester terug. doch. zij verwijderden zich weder den volgenden ochtend, om des avonds met bebloede pooten en met zweet en zand bedekt terug te keeren. Den derden avond kwamen de drie honden bij hun meester terug. Het ongelukkige dier, dat bijna drie dagen levend hegraven was geweest, tras door zijne makkers gered. Dezer dagen werd te St. PÖllin een zeer bekende dief, Peter Semrad, die reeds meermalen is veroordeeld, wegens een nieuwen diefstal tot negen maanden gevangenisstraf ver wezen. Dit vonnis beviel hem niet. Hij wilde er volstrekt nog eenige maanden bij hebben, omdat na verloop van negen maanden de winter inviel en hij dus genoodzaakt zou zijn op

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1