MIDDELBURGSCHE COURANT. r 28. Donderdag 186S. 5 Maart. 'Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 4k maart. De wet op het middelbaar onderwijs is gisteren door de tweede kamer der staten generaal in behandeling genomen. Op de volgende bladzijden geven wij van het verhandelde een beknopt verslag, waaruit onze lezers o. a. zullen verne men dat de heer Groen van Prinscerer weder hersteld is en de zitting der kamer bijwoonde. Heden werd de behandeling van de wet op het middelbaar onderwijs voortgezet. De heer van Heemstra stelde als amen dement voor eene volledige definitie te geven van het raiddel- baar onderwijs en daartoe verschillende inrigtingen te bren gen welke thans niet in de wet zijn opgenomen. De heer van Kerkwijk, wiens geloofsbrieven gisteren tot onderzoek in handen eener kommissie vraren gesteld, heeft heden zitting genomen. Gisteren heeft in het hoofdkiesdistrikt Rotterdam de ver kiezing plaats gehad van een lid voor de tweede kamer der staten generaal, in plaats van den heer I. D. Fransen van de Putte. Er zijn 167Ö biljetten ingeleverd. Het getal kiezers bedraagt 2905. Bij de opening der sterabrieQes is beden gebleken dat de heer W. A. Viruly Verbrugge, burgemeester van Gorinchem, met 1058 stemmen is gekozen. Maandag namiddag is een engelsch eskader, uit vijf schepen bestaande, onder het wisselen der gebruikelijke saluutschoten, ter reede van Vlissingen ten anker gekomen. Het blijft daar de komst afwachten van prinses Alexandra van Denemarken, verloofde van den prins van Wallis, die vermoedelijk morgen aan boord van het koninklijk jagt Victoria and Albert, ver gezeld van de Osborne, van Antwerpen zal komen om vrijdag morgen de reis naar Londen voort te zetten. De Osborne is zaturdag en het koninklijk jagt zondag Vlissingen gepasseerd, naar Antwerpen stoomendeom de vorstelijke bruid af te halen. Gisteren middag hebben de schout bij nacht, direkteur en koramandant der marine, de generaal-majoor, hevelhebber der 5e militaire afdeeling, en de hoofdingenieur direkteur van scheepsbouw, bij den komraandant van het eskader een be zoek gebragt. Het eskader staat onder bevel van een schout bij nacht, en is zamengesteld uit de volgende schepen: de Revenge, schroef-linieschip van 800 paardenkracht, met 73 stukken ge schut en 850 man ekipage de Warrior, gepantserd fregat van 1250 paardenkracht, met 40 stukken geschut en 700 man ekipage; de Resistance, ramschip, met 1 fistukken; de De fence, ramschip, met 10 stukken; de Trincole, schroef-kanon- neerboot met 4 stukken. Prinses Alexandra is, vergezeld van hare ouders, prins en prinses Christiaan, prins Frederik van Hessen en hare broe ders en zusters, de prinsen Frederik en Willem en de prinses Dagraar, en gevolg, over Keulen maandag middag te Brussel aangekomen. De vorstelijke farnielje heeft haar intrek geno men in het koninklijk paleis te Brussel en gisteren op bet paleis te Laeken een groot diner bijgewoond. De tegenwoordige koning van Denemarken Frederik VII, in 1808 geboren, zoon van koning Christiaan VIII, volgde dezen den 20januarij 1848 op. Hij huwde voor de eerste maal in 1828 met Wilhelraina Maria, dochter van wijlen koning Frederik VI van Denemarken. Na de echtscheiding in 1837 huwde hij in 1841 met eene dochter van wijlen den groother tog van Mecklenburg-Streliz. Ook van deze gescheiden, 1840, trad hij in 1850 in morganatischen echt met de gravin von Danner. Van zijne eerste gemalin prinses Wilhelraina Maria is prins Christiaan, de vermoedelijke troonopvolger, een broeder. Prinses Alexandra, den 1 december 1844 geboren, munt uit door schoonheid en bevalligheid, maar niet minder door de vruchten eener uitnemende opvoeding welke zij te danken heeft aan ouders, die ons menigmaal als voorbeelden van huisselijke deugden zijn voorgesteld. Het Provinciaal blad no. 24 deelt het besluit en het plan mede nopens eene te doene geldleening van f 525,000, tegen eene rente van 4£ percent 'sjaars, ten laste dezer provincie, ingevolge het besluit der provinciale staten van den 8 no vember jl. Benoemingen en Besluiten. marine. Opgedragen debetrekking van inspekteur-gene- raal over het loodswezen, de betonning, bebakening en ver lichting, onder den titel van hoofdinspekteur, aan den kapi tein-luitenant ter zee jhr. II. P. de Koek, die met 1 april wordt gedetacheerd bij het departement van marine, terwijl voorts genoemde hoofdofficier met voorschreven tijdstip is benoemd tot nederlandschen permanenten kommissaris voor het gemeenschappelijk toezigt over de betouning en bebake ning, mitsgaders over de lood «diensten op de Schelde. leger. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1300 'sjaars, aan den majoor van het wapen der maréchaussee W. van Cittcrs. De benaming „kompanjie" bij dat wapen is vervallen en voor elk der twee zelfstandige onderdeelen vervangen door die van „divisie." Benoemd bij de divisie tnaréehaussée van Noord-Braband en Zeeland, tot majoor en koramandant van de divisie, de ritmeester J. Paulus, van het le regement dragonders; tot kapitein (naar ouderdom van rang) de le luitenants T. Pnns en C. F. van den Hof?, beiden van het wapen bij de divisie maréchausse'e van L:<r>burg. tot majoor en koraman dant van de divisie, dc lc£pü*in F. H. Marcella tot kapitein (naar ouderdom vau rang) de le luitenant J. F. Meijer, bei den van het wapen. Benoemd bij den staf van het wapen der kavallerie tot majoor, de ritmeester le klasse L. A. baron van Ittersum, van dien Btaf, toegevoegd aan Z. K. H. den inspekteur van het wapen bij het le regement dragonders, tot ritmeester van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant jhr. U. J. K. ridder van Rappard, van het 5e regement dragon ders; bij bet 5e regement dragonders, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant jhr. P. Gevaerts, v*n het 2e regement dragonders. konsulaten. Erkend als konsul van Italië te Rotterdam, voor de provinciën Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Braband en het hertog'iora Liraburg, de beer J an Hudig. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der direkte belastingen te Arnhem, behoudens aanspraak op pensioen, aan den heer II. Scheltema. Marine en leger. Te Hellevoetslnis is zondag op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld Zr. Ms. schroefstoomschip 4e klasse Stavoren. De état-major is zamengesteld als volgt: luitenant ter zee le klasse J. K. van de Kruijsse Pilaar, koramandant; luitenants ter zee 2e klasse C. J. M. Swaan, E. B. Bonn en F. J. Stok- huijsenofficier van gezondheid 3e klasse E. M. van Lier; officier van administratie 3e klasse J C. de Vriese. Zr. Ms. schroefstoomschip Bali, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse A. L. Palm, is den 10 januari) jl. in de Tafelbaai, Kaap de Goede hoop. aangekomen en heeft den 18 daaraam olgende zijn reis naar Nederland voortgezet. Zr. Ms. schroefstoomschip Soembing. koramandant de lui tenant ter zee le klasse J. N. Slegt, is den 14 januarij mede aldaar aangekomen en zou den 27 daaraanvolgende de reis naar het vaderland vervolgen. Rcg tszaken. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft gisterenmor gen ten principale uitspraak gedaan in zake de koloniale bank van Engeland, appellante, contra jhr. Willem Reinbrand Boddaert, geïntimeerde, koopman, voerende de firma van Boddaert en compagnie, in zijne kwaliteit als zich gekwalifi ceerd hebbende te zijn direkteur der negotiatie ten behoeve van diverse planters in Rio Essequebo en Demerarij, in het jaar 1706 alhier opgerigt door wijlen rar. Kornelis van den Helm Boddaert. De vordering strekte tot veroordeeling van den gedaagde, thans geïntimeerde, zelfs bij lijfsdwang, om tan de eischeres tegen bewijs van kwijting en teruggave de ter, processe ver melde akceptatie op te leggen en te betal'-u de som van f 23035,62J met den interest van den dag der dagvaard, 31 december 1856, tot aan de volle voldoening, alsmede de kosten. Bij vonnis van 21 maart 1860 had de arrondisseraents regt- bank alhier beslist dat de aktie tot betaling der schuld niet tegen den gedaagde in privé kon worden ingesteld, en de eischeres al zoo in hare vordering niet ontvankelijk verklaard, met veroordeeling van haar in de kosten. In een zeer uitvoerig arrest heeft het hof de geheele geschie denis der zaak en de verschillende middelen van verdediging en bestrijding van beide partijen nagegaan. Het heeft den geïntimeerde, in zijne hoedanigheid van direkteur der ge noemde negotiatie, veroordeeld om aan de appellante tegen bewijs van kwijting te betalen de som van f 23035.62J met den interest van vijf ten honderd van den 31 december 185Q af, met verwijzing van den geïntimeerde in al de kosten van het geding, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen of nog te vallen. Den eisch tot lijfsdwang heeft het hof ontzegd. Gremengde berigten. Heden morgen is te Vlissingen het lijk van een engelsch matroos, die ten gevolge van een val aan boord het leveu ver loor, aan den wal gebragt en op plegtige wijze, met militaire eerbewijzen, door een gedeelte van de ekipage van het linie schip Revenge, op de burgerlijke begraafplaats ter aarde besteld. De wet op de gijzeling zal in Frankrijk eenige wijziging ondergaan. Er zal worden bepaald, dat de gijzeling niet zal kunnen geschieden voor minder dan 1000 franks; dat zij niet langer zal kunnen duren dan IS maanden; dat vreemdelingen gelijk staan met fransehen; dat de kosten van onderhoud zullen zijn 60 franks per maand deze zijn thans slechts 45 franks. In Oostenrijk en Pruissen zijn die kosten geëvenredigd naar het aantal personen, die de schuldenaar moet onderhouden. In Engeland kan de lijfsdwang slechts eenige dagen duren de schuldenaar, die niet betaalt, al is hij ook geen koopman, wordt faljiet verklaard en verliest zijne burgerlijke regten. In Zwitserland is de lijfsdwang in eenige kantons geheel af geschaft. Een ingezeten van Weezep, bij Deventer, heeft binnen weinige dagen al zijne kinderen, ten getale van vijf, aan de keelziekte verloren. Te Mid-Calder in Schotland is een leeuw uit eene me nagerie ontsnapt; het dier werd vervolgd en nam de wijk in eene openstaande woning, waar het in eene bedstede ging liggen. Met moeite heeft men het gevangen genomen. Te Parijs is zaturdag 11. een portret van Rembrandt, in 1634 door hem zeiven geschilderd, voor 3100 fr. verkocht. Bij den veldslag van Solferino werd generaal Douay in den voet gewondte vergeefs zocht men naar den kogel en hij bleef kreupel. Na het welslagen van de operatie van gene raal Garibaldi, besloot generaal Douay zich aan de zelfde operatie te onderwerpen, die voor hem dubbel pijnlijk was, daar de wond op nieuw moest worden geopend. De operatie is goed gelukt en men hoopt, dat de generaal thans, na drie jaren, weder zonder verhindering beide beenen zal kunnen gebruiken. Men leest in het dagblad van Havre de volgende bij zonderheden omtrent den bevelhebber van het gevreesde ka perschip Alabama. „De komraandant Seranes is een klein mager man van ongeveer vijftig jaren, met grijze haren, aan gename manieren en eene zachte stemzijne oogen bezitten een schitterenden glans, zijn glimlach is vol uitdrukking, ter wijl hij tegenover zijne gevangenen de meest mogelijke be leefdheid in acht neemt; hij is een echte roman-kaperkapi tein. Hij heeft een vijftigtal chronometersin zijn bezit, welke, van verschillende prijsgemaakte vaartuigen afkomstig, beves tigd zijn aan de koperen leuning rondom zijne hut, alwaar zij tot bewijzen zijner zegepralen strekken, gelijk de schedels met haren in de wigwam van een indisch opperhoofd ten tee- ken zijner overwinningen zijn opgehangen. Seranes raad pleegt eiken morgen deze zeevaartkundige instrumenten waardoor hij zekerlijk wel goed ingelicht moet wezen. Aan boord van de Alabama heerscht goede krijgstucht, hoewel niet in die mate als op een oorlogschip. De manschappen worden regelmatig geoefend in de behandeling van het kanon terwijl de officieren, voor het grootste deel jongelieden, zeer ijverig en talentvol schijnen te zijn. Onder hen bevindt zich zekere Powell, schoonbroeder, naar men zegt. vau den presi dent der zuidelijken, Jefferson Davis. Overigens is het ka perschip van hout vervaardigd en gekoperd, het loopt 12 knoopen iu het uur." Een der noord-amerikaansche dagbladen heeft op het thema der gewone verhalen van koeijen, welke zich bij het passeren der treinen op de rails bevonden, den volgenden variant uitgevonden „Een zonderling voorval is in de afge- loopene week op den spoorweg van New-York naar Haar lem waargenomen. Op het oogenblik dat de express-trein van Albany met eene snelheid van veertig mijlen in het uur Chatham naderde, bemerkte de machinist een jongen stier op de rails, welke met allen spoed tegen de lokomotief inliep. Te vergeefs deed de machinist het bekende fluitend geluid door de machine te weeg brengen om het dier te doen ver schrikken. Een gelukkig denkbeeld viel hem toen in en in plaats van te stoppen, bragt hij den trein in nog sneller vaart. Toen derhalve de voorijzers der lokorrfbtief den stier raakten, was de schok zoo hevig dat het dier in de lucht vloog en de geheele trein daar onder heen schoot. Daarop viel de verwon derde stier (men kan dit ten minste wel aannemen) weder naar beneden op de rails en zette zijn weg ongestoord voort." Vrijdag is gedrukt en aan de leden van het engelsche huis der gemeenten rondgedeeld de wetsvoordragt ter be scherming van het publiek tegen aanranding. Daarbij wordt voorgesteld om aan mannelijke misdadigers beneden de 16 jaren een, twee of drie maal in het openbaar of binnenshuis 25 en aan veroordeelden boven dien ouderdom 50 geeselsla- gen als maximum toe te dienen, en zulks in de plaats of als toevoegsel van andere straf. Op den onderaardschen spoorweg te Londen heeft jl. vrijdag het eerste ongeluk plaats gehad. Twee treinen zijn namenlijk in een der tunnels tegen elkander geloopeti en hoewel geen der reizigers is gedood, zoo zijn toch een twintig tal hunner meer of minder ernstig gewond. Aan de gedetineerden in het burgerlijk en militair huis van verzekering te Maastricht wordt verguud voor de mar- merfabriek van den heer Le Comte Keyzer in de gevangenis te werken; van hetgeen zij verdienen en dat naar gelang van het verrigte werk wordt berekend, worden vier tiende gedeel ten in eene uitgangskas bewaard. Aan een dier gedetineer den, die gedurende 2 jaren en 3 maanden aldaar was verble ven, werd bij zijne in vrijheidstelling f 175 uitgekeerd. De overige 6/10 zijn ten deele ten voordeele van het huis verval len en gedeeltelijk door den man aan kleine verteringen in de kantine besteed. Voortaan echter zal, op last van den minis ter van justitie, voor dat werken slechts eene geringe vaste daghuur worden verstrekt. Men vreest dat de werklust hier door zeer zal verflaauwen.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1