MIDDEL BURGSCH E C O If It A N T. N°' 27. Dingsdag -A 1863. 3 Maart. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 'i maart. Bijna overal in ons vaderland valt het verblijdende ver schijnsel op te merken dat de welvaart belangrijk toeneemt. Onder een vrijgevig handelsstelsel komt onze nijverheid tneer en meer tot ontwikkeling en worden voor het volk nieuwe middelen van bestaan geboren. Wie staat niet verwonderd wanneer hij de verschillende gewesten bezoekt,over de toene mende bedrijvigheid die zich niet alleen in de aanzienlijke koopsteden maar ook in de kleinere gemeenten van het noor den tot het zuiden, van het oosten tot het westen aan zijn blik vertoont? Toeneming van produktie, vermeerdering van welvaart zijn in Nederland regel. Op dien regel zijn de uit zonderingen schaarsch en met innig leedgevoel moeten wij opteekenen dat Zeeland tot die uitzonderingen behoort. De bevolking gaat achteruit, wel niet in zielental, maar in voortbrengende kracht. De afzondering waarin Zeeland ge houden wordt heeft een toestand in het leven geroepen die loodzwaar drukt op allen die in den arbeid een middel van bestaan zoeken, en bij velen is het innige overtuiging ge worden dat die toestand zonder afdoend middel niet verbete ren kan, maar verergeren moet. Niemand verwor.dere er zich dan ook orer dat de druk van het tegenwoordige, de bekom mering voor de toekomstenkele malen zich lucht geeft. Enkele malen zeggen we. want Zeelands bevolking is bescheiden. Niet ligt wendt zij zich regtstreeks tot eenige openbare magt, al meent zij dat deze hare belangen met meer kracht zou kunnen bevorderen. Slechts enkele malen rigt een deel der bevolking direkt het woord tot de overheid, om in adressen hare wenschen kenbaar te maken. Maar meer beteekenis heeft dan ook haar stern naarmate zij zelden vernomen wordt. Maar welke wenschen heeft de bevolking dan te openba ren? Verlangt zij dat door de regering nieuwe bronnen van bestaan worden geopend? Wil zij dat hare nijverheid kunst matig beschermd worde? Begeert zij dat haar gunsten wor den verleend in strijd met het algemeen belang? Niets van dat alles. Al moge de veerkracht vooreen deel verbroken ziin; al moge minder scherpzinnigheid in het uitoefenen tan handel en nijverheid dan elders worden opgemerkt, zoo beneveld is der zeeuwen brein niet, dat men zaken zou verlangen die niet meer tot onzen tijd behooren. Al moge het vernuft tot het aanwenden van middelen, waardoor de ongunstige toestand ten deele zou kunnen bestreden worden, niet genoegzaam ge scherpt zijn. aan gezond verstand faalt het ouze gevvestgenoo- ten niet in die mate dat zij toestanden zouden willen terug roepen, waarover de geschiedenis voorgoed den staf heeft ge broken. Wat men vraagt zijn gelijke voordeelen, gelijke reg- ten als aan andere streken worden toegekend. Dat de krach ten waarop men meent nog te kunnen steunen niet opzettelijk verlamd worden, dat vraagt men en dat zal men blijven vra gen, thans nog met bescheidenheid, later dringender, vervol gens met een aandrang waarin alle krachten die men beschik baar heeft zullen vereenigd zijn, tot dat men eindelijk gehoor vinde. Geen andere strekking hebben de adressen die van verschillende deelen onzer provincie nu en dan zijn uitge gaan om bij de regering op betere middelen van gemeen schap aan te dringen. Geen andere strekking ontdekken wij ook in het adres dat dezer dagen alhiermeteen tal van namen uitonzen handelsstand voorzien.gereed isora aan den gemeen teraad te worden ingezonden, en waarbij wordt verzocht dat de raad ditmaal de tolk zij van het gevoelen der ingezetenen en bij de regering op het aanvangen der spoorwegwerken met kracht aandringe. De woorden van de mannen die dat adres geteekend heb ben, geven als hel ware eene afspiegeling van den geest die het grootste gedeelte van Zeelands bevolking bezielt. Alom weet men dat ons isolement alle mededinging op het gebied van handel en nijverheid onmogelijk maakt en dat geen ver betering te wachten is vóór Zeeland aan het spoorwegnet is aangesloten. De adressanten spieken hier uit de volheid van hunne overtuiging als zij beweren dat de toestand van jaar tot jaar drukkender wordt. Terwijl andere gemeenten zeg gen zij spoedig in het bezit zullen zijn van spoorwegen en voor de groote koopsteden nieuwe waterwegen zullen wor den geopend, zal de redding die men hier van de spoor wegen verwachtte mogelijk te laat komen. Ernstig en nadrukkelijk \evzoeken zij dan ook aan den gemeenteraad dat deze op het spoedig aanvangen van den spoorweg en de onvermijdelijke kunstwerken daarmede in verband staaude, bij de regering aandringe. Stellen zij alzoo hun vertrouwen in het gemeentebestuur, wij hopen dat dit vertrouwen niet beschaamd zal worden. De kommissie voor de staatsspoorwegen geeft in haar vijfde verslag, dezer dagen door de Staatscourant openbaargemaakt, een zeer uitvoerig overzigt van den stand der spoorwegen en daartoe betrekkelijke werkzaamheden. Hetgeen daarin om trent den zeeuwscben spoorweg gezegd wordt, hebben wij in hoofdzaak reeds vroeger in verschillende herigten aan onze lezers medegedeeld. Betreffende de bezwaren tegen het plan van aanleg der sektie WoensdrechtGoes, heeft de kommis sie vroeger aan den minister te kennen gegeven dat bij de eerste uitbakening de rigting volgens het ontwerp van de Banque generale Suisse is gevolgd, in verband met de afdam ming van de Ooster-Schelde, terwijl de spoorweg langs den dam zou gelegd worden. Thans, nu deze rigting niet meer met de indijking in verband behoeft gebragt te worden, is het ge bleken dat met voordeel eene andere gekozen kon worden, waardoor de dam 700 el korter en de kosten van aanleg on geveer een vijfde minder worden? Êfc hoewel er bij de nu ge volgde rigting een drietal dijken doorsneden worden zijn de kosten, in vergelijking van de bij eene andere rigting nood zakelijke werken, onbeduidend. De bezwaren van het door snijden van zeer vruchtbare gronden alsmede tegen eene onderstelde noodelooze kromming worden mede wederlegd. Ten aanzien van de sektie GoesVlissingen wordt in het verslag het volgende gezegd „De rigting voor deze sektie wordt onderzocht; nadere opnemingen worden nog vereischt, alvorens een voorstel daaromtrent kan worden gedaan. „Bij missive van den 21 oktober bragt de kommissie ver slag uit over het haar door den minister om advies gezonden adres van de kamer van koophandel en fabrieken te Middel burg met betrekking tot de afdamming van het Sloe en op eene aanvrage om Uoncessie voor die afdamming. „De kommissie deed den minister als haar gevoelen kennen dat het voor het belang van den spoorweg onverschillig is, of het Sloe met een dam, dan wel door middel van eene brug zal moeten worden overgegaan. Alleen dan, wanneer de afdam ming van het Sloe mogt geacht worden nadeelig te kunnen werken op de veiligheid van de reede van Ramraekens, zou er bedenking tegen die afdamming te maken zijn, omdat de vei ligheid van de haven van Vlissingen en van de reede in hare nabijheid de hoofdvoorwaarde is voor het toekomstig verkeer op den spoorweg. „Het uitvoerig te dezer zake door den betrokken eerstaan-^ wezenden ingenieur opgemaakt rapport werd tevens den mi nister aangeboden om, zoo noodig, ten dienste gesteld te worden van ambtenaren en autoriteiten, die geroepen mogten worden om over deze aangelegenheid advies uit te brengen." Onderscheidene couranten melden dat op den geboortedag vanZ.K.II, prins Frederik der Nederlanden, 11. zatimlag ge vierd, de verloving zou hebben plaats gehad van Z.K.H. den prins van Oranje met prins Frederiks dochter, prinses Marie. Een onzer hnagsche korrespondenten meent ons echter bepaald te kunnen verzekeren dat dit berigt bezijden de waarheid is. Een ander korrespondent schrijft ons: „Het gerucht dat de kroonprins gisteren verloofd zou zijn met prinses Maria een gerucht dat hier op alle longen zweeft en zelfs door sommige predikanten heden op den kan sel is gebragt verdient voor alsnog geen geloof. De een praat den auder na en niemand weet iets aan te voeren waar uit dit kan worden afgeleid. Aan hoog geplaatste personen, die in de omgeving der vorstelijke personen verkeeren, is tot op ditoogenblik daarvan niets bekendin tegendeel worden door sommigen hunner feilen aangevoerd waaruit het tegen deel schijnt te blijken." Wij vernemen dat heden middag de reede van Vlissingen is gepasseerd prinses Alexandra van Denemarken, de bruid vau den prins van Wallis. Zij begeeft zich naar Brussel, zal donderdag naar Antwerpen vertrekken en van daar door het britsche stoomjagt Osborne, vergezeld van eene fiotilje van vier schepen, naar Engeland worden gebragt. Bij de opening der stembriefjes voor de herstemming ter verkiezing van een lid der tweede kamer van de stalen gene raal in het hoofdkiesdistrikt Zierikzee is zaturdag gebleken dat 111-2 biljetten waren ingeleverd, waarvan L2 in blanko en '6 van onwaarde, liet getal geldige stemmen bedroeg 1127. Zoo als men weet bedraagt het getal kiezers in dat hoofdkies distrikt 1391. Er zijn uitgebragt op de heeren J. J. van Kerkwijk 612 en Jhr. rar. J. F. Schuurbeque Boeije 515 stemmen. De heer J. J. van Kerkwijk is alzoo gekozeu. (Bovenstaande hebben wij reeds zaturdag middag aan onze geabonneerden op het Bulletin medegedeeld.) Omtrent de angina diphteritica in deze provincie, vernemen wij dat zich te Vlissingen weder eenige gevallen hebben voor gedaan, alsmede te Iionteuisse in het voormalig vijfde distrikt van Zeeland. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp tot be krachtiging van den verkoop van 2 bunders 5 roeden 75 ellen domeingrond, behoorende onder het departement van oorlog, en gelegen in CathaiTne, gemeente Utrecht, aan den straat weg van Utrecht naar Leiden. Uit de memorie van toelichting blijkt dat deze grond, die nu voor f 13,20(J aan de maatschappij verkocht wordt, in 1 S36 door het departement van oorlog gekocht was voor ruim f -1000. Het bezit van dit perceel, waaraan het rijk geene be hoefte heeft, is van groote waarde voor de maatschappij, die reeds eene belendende oppervlakte van bunders 67 roeden bezit, alles in de nabijheid van een grooten straatweg en eene vaart. De regering beveelt dus dit ontwerp aan als „ten doel hebbende bevordering van nijverheid zonder schade voor 's rijks kas." Het paspoorten stelsel in Pruissen, sedert eenigen tijd.afg schaft, is ten gevolge der poolsche gebeurtenissen aldaar we der ingevoerd. Het Nieuw dagblad van 's Gravenhage maakt daarop opmerkzaam. Men verzekert, dat sommigen van de oude leden van de haagsche balie bepaaldelijk besloten hebben niet als geraag- tigden op te treden bij den raad van state. Als redenen voor dat besluit worden o. a. gegeven1. dat zij begrijpen, dat het in strijd is met de eer en de waardigheid der orde zich op te dringen ergens, waar men in openbare vergaderingen ronduit gezegd heeft, dat men hen niet verlangt te zien en 2. dat zij ook voor hunne kliënten niet het minste nut zien in deschijn- vertooning van ons administratief regt, dat alle eigenschap pen mist van een oraal de'baten dat zij dus meenen beter te doen zulk een onvruchtbaar werk geheel over U- laten aan de heeren zaakwaarnemers. Zij gelooven, dat dit de beste wijze voor deadvokaten is, om zich te wreken over de wijze, waarop men van zekere zijde verineent hunne orde te kun nen behandelen. Weekblad van het regt.) Men schrijft ons uit Amsterdam „Bij het weinig belangrijke nieuws, dat thans de hoofdstad bezig houdt, nu tot zelfs de geraamten der licht-ligchamen reeds weder allen zijn opgeruimd, wil ik eenige opmerkingen ten beste geven over den smaak in muziek, welke zich bij ons publiek heeft kenbaar gemaakt. Wij zijn thans haast aan het einde van het vvintersaisoen, het jaargetijde waarin de kunst moet goed maken, wat de natuur ons onthoudt. Schiet de zon te kort om ons warmtte te schenken, de komedie- en koneert- zalen bieden ons hare verhittende gasvlammen zwijgen de nachtegalen, bij zwermen komen trekvogels aanvliegen van oost en zuid, die (wel wat vreemde eigenschap voor trek vogels) de lucht doen weergalmen en trillen. Fraaije beeld spraak, waar een eenvoudig mensch slechts zeggen zou in den winter beginnen de operas en de koncerten. „In den aanvang van het saisoen hadden wij hier een duitsch operagezelschap. Het werd met open armen ont» an gen, want reeds bij het allereerste debuut (de voorstelling der Hugenoten) was de zaal zeer vol, en zelfs, ofschoon de opvoe ring vrij gebrekkig was. trokken ook later de Freyscbutz en de Martha vele toeschouwers. Alleen bij het opvoeren van italiaansche operas was het leeg. Het bleek echter dat het per soneel niet voor zijne taak berekend was. Zelfs Formes, de beroemde Formes viel tegen en er was eigenlijk slechts één sujet, dat duurzaam de sympathie"van het publiek ondervond, namelijk mejufvronw Beywater. Het gewone gevolg als men niet goed geschaatst op het ijs komt is dat men valt. Het duurde niet lang of de direkteur koos het hazenpad en de onderneming viel in elkaar. „Inmiddels was een italiaansche troep door van Lier ge- engageerd om in zijn theater in de Amstelstraat voorstellin gen te geven. Trebelli, de beroemde contralto betooverde het publiek en de zaal was te klein. Ze bleef echter slechts kort en werd vervangen door Filippi, eene vrouw met veel talent, als zangeres en aktrice, en die voorzeker nog meer sensatie zou hebben verwekt, als niet de zeldzaam schoone stem der voorgangster nog in aller ooien weergalmde. Toen echter Trebelli verdwenen was, bleef ook daar het publiek weg, zelfs toen later de voorstellingen op het groote theater plaats hadden. II trovatore werd gegeven met een onberis pelijk ensemble, doch de zaal bleef leeg. Een geheel nieuwe opera, Un ballo in masschera, van Verdi werd met zorg en op offering gemonteerd eu uitmuntend opgevoerd het mogt niet baten, de zaal werd ook nu niet druk bezocht. Waar redding te vinden Bij Mozart, de oude, nog steeds geliefde Mozart! Don Juan werd gegeven met zoo veel ensemble als hier misschien nimmer te voren, en ziet de menschen stroomden naar het Leidsche plein Liet is dus duidelijk dat zich een gansch andere geest hij ons publiek ontwikkelt, dan voor eenige weinige jarende italiaansche operas, althans zeker de nieuwe, de Verdi's hebben afgedaan, en de ontegen zeggelijk oneindig degelijker duitsche komposities komen weder in den smaak. „Dit verschijnsel is welligt even verblijdend, als dat hier (naar het mij voorkomt hierbij uitzondering) de volkskon- certen zoo uitnemend geslaagd zijn. De uitvoering moet ook de laatste keer weder voortreffelijk zijn geweest. En liet pu bliek, het zoogenaamde volk, de mindere man? Ik kan u zeggen dat ik uit den mond vau velen heb gehoord, dat ze zich uitmuntend hadden vermaakt, en dat ze erkentelijk wa ren, voor vijf eu twintig cent zoo veel schoons te mogen hoo- ren. Ik heb vernomen dat men, door het sukces aangespoord, nog een koncert voor den zomer geven wil. Ook schijnt het zeker te zijn dat de geniale leider der uitvoeringen, Verhulst, zich hier vestigen zal.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1