De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag, des I namiddags ten half twee ure, weder eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende onderwerpen missive van gedeputeerde staten, goedkeuring der belasting op de oliën enz.; vaststelling van het kohier hoofdelijken omslag 1863 en beschikking op reklatnes; adres van den hulponder wijzer Haringman om eervol ontslag. Volgens bekendmaking in de Staatscourant van heden zal op donderdag 2 april a. s. door de kommissie voor de staats spoorwegen te 'sITage, bij inschrijving en opbod, worden aan besteed het maken der havendammen en buitenhaven aan den zuidelijken mond van het kanaal door Zuid-Beveland, te Hansweert. Te 's Gravenhage is heden het berigt ontvangen dat de sekretaris der nederlandsche legatie te Weenen, mr. A. J. D. graaf van Rechteren van Rosande, in een duel gevallen was. De aanleiding tot dit noodlottig tweegevecht is onbekend. De tweede kamer der staten generaal zal morgen middag ten twee ure hare werkzaamheden hervatten. De volgende wetsontwerpen zijn thans bij die kamer aanhangig. 1. Kuituur ondernemingen in Nederlandsch-lndië. 2. Afkoopbaarstelling der tienden. 3. Regeling van het regtsgebied der regterlijke kollegiën, enz. 4. Regeling van het middelbaar onderwijs. 5. Vereeniging der gemeenten Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Houtrijk en Polanen en Zuid-Schalkwijk. 6. Voorzieningen omtrent het novaal liendregt van het kroondomein enz. Beheer der kroondomeinen. 7. Heffing der grondbelasting in de provincie het hertog dom Limburg. 8. Nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot vau löGO. 9. Regeling van het geneeskundig staatstoezigt enz. 10. Onteigening van pereeelen ten behoeve van het station van den staatsspoorweg te Zwolle. 11. Regeling van de exploitatie der staatsspoorwegen. 12. Bekrachtiging van sommige artikelen eener koncessie van exploitatie der staatsspoorwegen. 13. Verhooging van hoofdstuk VI (departement van ma rine) der staatsbegrooting voor 1863. 1-1. Toekenning van een subsidie aan de hollandsche ijze ren spoorweg-maatschappij. 15. Naturalisatie van C. T. de la Chaux, en acht anderen. 16. Aanvulling der wet van 20 augustus 1859 (Staatsblad no. 9-1) betreffende het verleenen van pensioenen en onder stand aan schippers en loodsen, loodskweekelingen en hulp- loodsen bij de loodsdienst voor zeeschepen, mitsgaders aan hunne weduwen en kinderen. 17. Bekrachtiging eener ordonnantie van den goeverneur- generaal van Nederlandsch-lndië, betreffende den vrijen in voer van padie en rijst op Java en Madura en tot afschaffing der vegten van invoer op dat voedingsmiddel in geheel Neder landsch-lndië. Men ziet de aanbieding van verschillende andere wetsont werpen, onder anderen betreffende de definitieve begrooting voor het departement van koloniën, voor 1S63, te gemoet. Onderscheidene ontwerpen, zoo als die nopens de tienden en het middelbaar onderwijs, zijn thans in dien staat, dat de beraadslagingen daarover spoedig na de hervatting van de werkzaamheden der kamer kunnen gehouden worden. Uit Doesborgh schrijft men ons, 21 dezer „Veel sensatie verwekt hier de overgang van den beer Craay vanger van de roomsch-katholieke tot de protestantsche kerk. Vroeger was hij als pastoor in de provincie Groningen werkzaam, maar hij werd. zegt men, om verschillende redenen naar een klooster gezonden, waarna hij als kapellaan ge plaatst was te Olburgen, een plaatsje niet ver van faieTgele gen. Lr cirkuleert in onze stad een lijst ter inteekeuing op een door hem uit te geven werkje, waarin hij rekenschap van zijne veranderde gevoelens denkt te geven. De titel is nog al vrij karakteristiek; hij luidt: „Van Rome naar Christus." Wanneer zal de tijd komen dat er aan geen haat of vervol ging of uitsluiting van andersdenkenden meer zal gedacht worden? Hei is er ver af dat men hier zoo liberaal is en op kerkelijk gebied schijnen wij eerder terug dan vooruit te gaan. Maar laat ik zwijgen." In alle plaatsen des lands werden bij de viering van den geboortedag van Z. M. den koning blijken van ingenomen heid met dien feestdag gegeven. Amsterdam stond daarbij als het ware aan het hoofd. De aanneming van het wetsont werp tot doorgraving van Holland op zijn smalst, waaraan de koninklijke medewerking zoo zeer is ten deel gevallen, deed 's konings jaardag in dubbele mate belangrijk zijn. Ieder beijverde zich om het zeerst blijken van liefde voor en dankbaarheid aan den koning te geven. Klokkenspel en het wapperen van vlaggen, het springen der fontein van het mo nument op den Dam en het houden eener parade van het garnizoen en de schutterij, versierde woningen en nette deko ratiën drukten in het algemeen reeds de stemming van dien dag uit. In Frascati boden de officieren der schutterij en infanterie den onderofficieren en manschappen een assaut en bal aan, waartoe de zaal toepasselijk was versierd. In de ver schillende schouwburgen werden buitengewone voorstellin gen gegeven ter eere van Z. M. den koning enz. De Amsterdamsche bladen zijn allen eenstemmig in den lof der algeineene verlichting welke des avonds werd ontsto ken. De verwachting was hoog gespannen, doch zij werd door de werkelijkheid overtroffen. De geheele Amstelstad prijkte met gas-, venetiaansche en lampion-verlichting. De beurs was niet lampions verlicht en maakte een schoon nffekt. Eene grootsche gas illuminatie versierde het raadhuis, waarin het op zijde werd gestreefd door de werf, het oost-indische slagt huis, de Nederlandsche bank, Arti et amicitiae, de Neder landsche handelmaatschappij, de Indische club, de Konink lijke nederlandsche en de Amsterdamsche stoombootmaat schappijen, het gebouw der Maatschappij tot nut van't alge meen enz. Een groote volksmenigte was, niettegenstaande het vrij on gunstige weder, op de been om een en ander in oogenschouw te nemen, doch naast de bezigtiging van liet genoemde werden zij ook aangetrokken door de vele en daaronder uiterst prach- j tige illuminaties welke partikulieren hadden aangebragt. Eerepoorten en beschilderde chassinetten, met allerlei op schriften, boden de meest mogelijke verscheidenheid aan de vele wandelaars. Waren er te Rotterdam reeds dagen te voren toebereidselen j gemaakt tot eene luisterrijke viering van 's konings geboorte- I dag, de morgen van jl. donderdag zag die stad vroegtijdig in feestdosch gehuld. Uitbijnaalle woningen wapperde de neder landsche driekleur, afgewisseld met andere vlaggen; het klokkenspel werd bespeeld en eene geheele burgerschaar trok door de straten tot bezigtiging der verschillende aangebragte dekoratiën. Des middags had erbij de dienstdoende schutterij eene wapenschouwing plaats, waarbij aan hen die daarop aanspraak maakten het eereteeken voor langdurige werke lijke dienst werd uitgereikt, in tegenwoordigheid van de offi cieven van het wachtschip. De bemanning van dat vaartuig paradeerde in liet wand. Na het einde der parade die. als iets zeldzaams daar ter plaatse, door duizenden werd gadegeslagen, werden den kom- mandant en het korps officieren der schutterij door het bestuur der le afdeeling van het Metalen kruis eenige ververschingen aangeboden. Ten vorigen jare gaf de burgemeester een diner aan de officieren der schutterij, en thans boden de laatsten den bur- I gemeester een prachtig diner aan, waartoe men zich ten 5 ure I des namiddags in het Yacht-club gebouw vereenigde. Onder j de genoodigden bevonden zich ook vescheidene leden van het gemeentebestuur, de oud-kolonel Ballot, de officieren van het wachtschip en de plaatselijke adjudant. De zaal was prachtig gedekoreerd en prijkte met de buste van Z. M. den koning, terwijl hartelijke feestvreugde aan de tafel voorzat. De le afdeeling der vereeniging van het Metalen kruis ver eenigde zich insgelijks in haar lokaal aan een feestdisch. Het New-Bath hotel was van buiten als van binnen met groen en vlaggen versierd alsmede met de insigniën der vereeni ging; op een groot doek boven den ingang prijkte een kolos sale af beelding van het Metalen kruis, met een toepasselijk couplet. Ook daar heerschte eene feestelijke stemming, die zich in menigen welgeuieenden feestdronk op de verbetering der waterwegen, handel, scheepvaart, koloniën, marine en leger, openbaarde. Nadat de dag in gepaste vreugde was doorgebragt werd des avonds een prachtige illuminatie ontstoken. Het gemeen tebestuur was hierbij voorgegaan. Het raadhuis, het beurs gebouw, bruggen, pleinen enz. waren schitterend verlicht, waarbij dekoratiën met opschriften niet vergeten waren. Onder de vele en prachtige partikuliere verlichtingen ver diende die van het gebouw van den heer A. van Lloboken van Rhoon, Pendrecht en Baarland wel de meeste opmerk zaamheid. Ook was eene fraatje illuminatie aangebragt voor het gebouw van den tegenwoordigen minister van koloniën. Het gebouw der Nederlandsche handelmaatschappij muntte mede uit, en niet minder eene schoone dekoratie voor het gebouw der Nederlandsche stoombootmaatschappij. Zij was tempelvorinig aangebragt, met levend groen, bloemen, vlag gen enz., met eene Hulde aan Z. M. de koning. Naast de genoemde en niet genoemde gebouwen der meer gegoede ingezetenen, hadden echter ook de minder bevoor- regten ja zelfs de armen evenzeer van hun ingenomenheid met den feestdag doen blijken en ieder naar vermogen tot de vreugde bijgedragen. Eene geheime koliek te zoo lezen we in de llotterdamsche couranten heeft velen daartoe in staat gesteld, die anders het bij hun goeden wil hadden moeten doen blijven. Zoo werd de dag besloten die door rijk en arm reeds lang te voren verlangend was verbeid. Jammer was het dat de weersgesteldheid min gunstig was, waardoor de ver lichting hier en daar nog al te lijden had. Behalve de geschenken der vorstelijke famielje ontving Z. M. de koning op zijn geboortedag van den keizer der fran- schen twee prachtige vazen van Sèvres porselein, niet heer lijke bloemen beschilderd en met brons gemonteerd. Dit geschenk trok op het gala-diner ten hove aller opmerkzaam heid en wekte ieders bewondering op. Z. K. II. de prins van Oranje heeft aan de heer Jager te kennen gegeven dat hij met genoegen heteere-voorzitterschap zal bekleeden der op te rigten Amsterdamsche kanaalmaat schappij (doorgraving van Holland op zijn smalst en landaan winning). Kerk- en scliooKmeuws. Naar wij vernemen heeft de heer J. J. Gobius du Sart, predikant bij de hervormde gemeente te Raamsdonk, voor het beroep naar Weraeldinge bedankt. Marine en leger. Men schrijft ons heden uit Vlissingen „Zr. Ms. stoomschip Cycloop is gisteren alhier binnengeko men. Het is besterad om de werklieden der marinewerf, die naar het Nieuwediep zijn overgeplaatst, met hunne huisge zinnen derwaarts over te brengen. „Heden morgen is van hier met de rijkskotter De vlinder naar Hellevoetsluis vertrokken een dertigtal onderofficieren en schepelingen bestemd oin in dienst te gaan op de. aldaar liggende oorlogsvaartuigen." Gemengde kcrigtcn. Op de markt te Lyon is reeds gebrek aan katoen de ka toenen manufakturen zijn 15 a 20 cent per el hoogermanu- fakturen van hennep en vlas zijn ook gerezen. Bij de opdelvingen te Pompeji is dezer dagen in de aschlaag gevonden het afdruksel van een man. De heer Fio- relli, inspekteur bij de opdelvingen, heeft afgietsels in gips daarvan laten maken, welke uitmuntend zijn geslaagd. De jongste stormen hebben de schulpenvisschers op Texel in hun bestaan zeer benadeeld, daar de schulpenbanken in de Zuiderzee en in het Eijerlandsche gat onder het zand zijn bedolven. De hooge prijzen welke de ingezetenen van Leeuwar den voor het gas moeten betalen, hebben het voornemen doen. ontstaan om aldaar eene tweede gasfabriek op te rigten. In den Co.urrier de Saöne et Loire wordt melding ge maakt van een toestel om klompen te maken, dat zeer gemak kelijk en vlug werkt. In ëe'n uur worden er twaalf tot vier en twintig paar klompen afgeleverd, terwijl een vlijtig werkman nooit meer dan vier paar daags heeft kunnen maken. De 3 maart a. s. is voor Petersburg en Warschau een belangrijke dag: alsdan wordt in het russische rijk de laatste keten der lijfeigenen verbroken, waardoor dat rijk op eens twintig raillioen werkelijke onderdanen meer zal bezitten. LI. woensdag nacht hadden er te Londen gelijktijdig niet minder dau negen groote branden plaats. Voor eenige dagen werd in het dorp Tempelhof, nabij Berlijn, dat door zeer gegoede boeren wordt bewoond, eene bruiloft gevierd, waarbij alles behalve gebrek heerschte. Er waren 130 gasten, en er werd gebruikt: 60 kippen, 1 ctr. kar pers, 1^ ctr. koekeu, 12 stuks kalfsgebraad, listuks varkeus- gebraad en ongeveer 300 flesschen wijn. De jonggehuwde en hare speelnooteu wisselden vijf maal van kleeding gedurende de twee dagen, dat de feestelijkheden duurden. Volgens gebruik, mogt de jonggehuwde vrouw geen enkelen dans af slaan; maar iedere jongeling, die met haar danste, moest 3, en iedere man I thaler aan de muziekanten betalen, die daardoor ongeveer 105 thaler verdienden, 's Avonds had er een fakkel- togt door het dorp plaats, en bij haar vertrek naar hare nieuwe woning werd de jonge vrouw door eene eerewacht van 1 1 boerenjongens te paard vergezeld. Te New-York wordt thans eene zekere miss Lavinia Warden in Barnum's museum ten toon gesteld. Zij is 18 jaren oud en een weinig kleiner dan de vermaarde generaal Tom Thumb, niet wien zij in het huwelijk zal treden. Haar bruids tooi en diamanten worden in twee der voornaamste winkels van New-York ter bezigtiging gesteld. Na de voltrekking van het huwelijk zal het jonge miniatuur-paar een huwelijks- reisje door Europa maken, en de generaal is voornemens met zijn bruid incognito te reizen of althans zich met zijne vrouw niet voor geld te laten bezigtigen. Burgerlijke stand. In de registers van den burgerlijken stand zijn gedurende het jaar 1862 ingeschreven: Te Middelburg, gehuwd 118 paren geboren 471 kinderen, 24-3 van het mannelijk en 228 van het vrouwelijk geslacht; levenloos geboren 35 kinderen, 18 mann., 17 vrouwelijke; overleden 389 personen, 189 van het mannelijk en 200 van het vrouwelijk geslacht. Elders zijn overleden 31 personen. Te Vlissingengehuwd 80 paren geboren 377 kinderen, 198 van het mannelijk en 179 van het vrouwelijk geslacht; levenloos geboren 21 kinderen overleden 269 personen, 139 van het mannelijk en 130 van het vrouwelijk geslacht. Hiervan zijn elders overleden 15 personen. Te Veere. gehuwd 4 paren geboren 33 kinderen, 11 van het mannelijk en 22 van het vrouwelijk geslacht levenloos geboren 2 kinderen Overleden 32 personen, 17 van het mannelijk en 15 van het, vrouwelijk geslacht. Hiervan zijn elders overleden 5 personen. Te Goes, gehuwd 40 paren geboren 219 kinderen, 112 van het. mannelijk en 107 van het vrouwelijk geslacht; levenloos geboren 12 kinderen, 9 mann., 3 vrouwelijke; overleden 191 personen, 92 van het mannelijk en 99 van het vrouwelijk geslacht. Van deze hadden 5 elders woonplaats, terwijl 7 personen elders zijn overleden. Te Zierifczee. gehuwd 60 paren geboren 286 kinderen, 156 van het mannelijk en 130 van het vrouwelijk geslacht; levenloos geboren 14 kinderen, 8 mann., 6 vrouwelijke; overleden 182 personen, 98 van het mannelijk en 84 van het vrouwelijk geslacht. Naar den ouderdom bij het overlijden was het getal der ingeschrevenen gemiddeld: Midd. Vliss. Veere I I I I I I I I 0 11* 7 j 11 •- 3 Tliermometcrstand. 21 febr. 's morg. 7 u. 33 's midd. 1 u. 45 's av. 11 u. 36 gr. 22 's morg. 7 u. 3S 'smidd. 1 u. 46 'sav. 11 u. 38 gr. 23 's morg. 7 u. 35 's midd. I u. 46 gr. ISUITË^LAND. AI gemeen overzlgt. De europesche dagbladpers houdt zich steeds bezig met de poolsche aangelegenheden, terwijl in het engelsch hoogerhuis de heer Russell daaromtrent onder toejuichingen der verga-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2