MIDDELBURGSCHE C O ÜM N T N°' 23. Zaturdag 1863. 21 Februari] Editie van vrijdag avond 8 ure. De burgemeester van Kloetinge berigt bij deze aan de be langhebbenden, dat de zitting der commissie uit het collsgie van gedeputeerde staten van Zeeland, tot het opnemen lier bezwaren tegen den aanleg van den spoorweg van Bergen/op Zoom naar Goes, abusivelijk in de Courant van dingsdag 17 februari j, no. 21, gesteld op woensdag den 4-maart e. k., des namiddags ten vier ure, zal plaats hebben op woensdag den 4 tnanrf IS63. des voor middags ten negen ure. Kloetinge, den 18 februarij 1863. De burgemeester voornoemd, ÏR1MPE. BIWKVLVMI. Middelburg 20 februarij. De zes en veertigste jaardag des konings werd gisteren vol gens gewoonte hier herdacht door het uitsteken van vlaggen uit de openbare gebouwen en zeer vele woningen van parti- kuhereu, door klokkenspel enz. liet garnizoen hield ten 12 ure op de Groote markt parade, terwijl de schutterij mede onder de wapens was gekomen. De komtuissaris des konings gaf des namiddags een diner aan verschillende autoriteiten. De officieren der schutterij vereenigden zich insgelijks aan een diner m de sociëteit St. Joris terwijl het kader van onder officieren en korporaals der schutterij tot gelijk doel in het Schuttershof De edele handboog vriendschappelijk bijeen was. Ook de tweede rfdeeling van de vereeniging Het metalen kruis heeft Zr. Ms. jaardag feestelijk herdacht. Uit Vlissingen schrijft men ons dat ook daar de jaardag des konings op de gewone wijze, hoewel meer algemeen en met meer levendigheid dan vroeger, is gevierd. Uit Zuid-Beveland deelt men ons het volgende mede „Leverden voor eenige dagen de werkzaamheden aan de uitgangspunten van het kanaal door dit eiland weinig bevre digends op, thans zijn de zwarigheden geweken. „Laatstleden maaudag avond is de as der machine te Hansweert reeds aangekomen, waardoor de laatste in orde is gebragt, en de waterbemaling gisteren aangevangen. Men be rekent, dat indien zij rusteloos dag en nacht hare gewone kracht ontwikkelt, er drie weken noodig zullen zijn, om den sasput ledig te pompen. „De direktie der Breedewatering heeft den loop van het kanaalwater te Wemeldinge in haren polder toegestaan, zoo dat ook daar de uitpomping is hervat. De direktie heeft zeker het zonderlinge van haar verbod ingezien. Het water is immers onder gewone omstandigheden in het kanaal even als in elke andere waterleiding of sloot gevloeid en waarom zou het dan bij de afwatering niet in en door den polder mo gen wegvloeijen, maar eene buitengewone rigting moeten nemen, die men nergens aan overtollig water geeft Te 's Hage wordt naar men ons mededeeltin ge woonlijk goed ingelichte kringen verzekerd, dat de minister van koloniën het besluit heeft genomen het wetsontwerp op de kuituur-ondernemingen in te trekken. Men schrijft ons uit 's Gravenhage, van 19 februarij „De verjaardag van den koning is hier heden op de gebrui kelijke wijze door eene parade, klokkenspel en het wapperen van vele vlaggen gevierd. Uit Amsterdam en Rotterdam zou u zeker meer belangrijks zijn mede te deelen omtrent de illu- minatiën welke men daar van plan was te houden, dan ik van hier doen kan. Het moet dan ook erkend worden, dat er bij zondere redenen zijn welke die steden, anders zoo karig in het illumineren, tot een buitengewoon vreugdebetoon aan sporen. Het water wordt daar inet vuur gevierd, „Ons gemeentebestuur heeft echter eenige variatie in het jaarlijksche hulpbetoon gebragt, door andere dan de tot nog toe gebruikelijke plaatsen voor de feestelijkheid te kiezen. Op het Buitenhof is eene hooge kolom, met een bol op den top, opgerigt. wier vierkante pedestal versierd is met twee ge schilderde W's. en O]) de twee andere vakken „19 februarij 1817" en „19 februarij 1863" op een donkeren achtergrond. In de nabijheid van deze geïllumineerde kolom staat een ver lichte muziektempel. Op het Plein is het heeld van prins Willem I omgeven door een kring van staken, van welke oranje- en wurtembergsche wimpels wapperen, terwijl de sta ken door guirlandes lampions met elkander verbonden zijn. Ook tusschen de dubbele rij boomen die het plein in het vier kant omzoomen, zijn van boom tot boom lampion-slingers aangebragt zoo dat men daar als onder een vlammend gewelf loopt. Het fraaije voorkomen van het Plein wordt nog ver hoogd door de gas-illuminatie van het departement van koloniën en de vetglazen-verlichting van dat van oorlog. De overige ministeriën prijken alle met hunne gewone dekora- tiën, die men van oudskent. Het is jammer dat de regenach tige lucht en de nu en dan vallende stofregen veel van het genoegen van dezen avond benemen; doch daar zulk een feest in deze maand er veel erger had kunnen afkomen, is men zeer tevreden met hetgeen men heeft. In vorige jaren deed de weêrsgesteldheid meer dan eens alles mislukken, zoo dat men meer dan voldaan moet zijn over het weder, dat althans zacht en aangenaam is en aan geen wintertijd doet denken." Men schrijft uit Nijmegen l|i dezer: Als eene bijdrage tot onze spoorwegzaak kan ik irlelden, dat de inwoners van het stadje Gennep, uitgelokt door ons vooruitzigt» op een spoorweg naar Cleve, als hun verlangen hebben te kennen gegeven, daarmede in verbinding te komen en wel zoo, dat ereenelijn Nijmegen-Gennep-Dronsbruggen- Cleve werd gemaakt. De meerdere onkosten voorden om weg zouden zij met minstens 100,000 gulden vergoeden. Naar wij vernemen hebben zij zich tot den minister van binnen- landsche zaken gewend, om hem voor dit plan te winnen. (Amhemsühe courant.) In de eerste helft van juiij zal te Batavia, ten kantore van den direkteur der produkten en civiele magazijnen, eene ge regelde stoompakketvaartdienst in den Indischen archipel, volgens de voorwaarden door den minister van koloniën in de Staatscourant van. gisteren meqegedeeld, worden uitbe steed. De heer Groen schrijft aan het Utrechtsch dagblad uit Malta het volgende „Te Malta moesten eenige personen aan wal en terwijl men bezig was hun reisgoed op te halefi, zag ik de honderde kist jes, waaruit de gewone indische bribvenmail bestaat. Wat mij bij het zien hiervan hinderde, was te merken dat alle engel- •sche mailpakketten in goed digt gesoldeerde blikken doozen, de onzen daarentegen, welke naar Java bestemd waren, in zware houten kistjes waren gespijkerd. Wat is het gevolg hiervan Dat, wanneer eene mailboot zinkt, gelijk nu in drie jaren drie maal is voorgevallen, met de Alma, Malabar en Co lombo, en de pakketten worden naderhand weêr opgevischt, onze brieven dan geheel of gedeeltelijk bedorven en onlees baar aankomen, terwijl die der engelschen volstrekt geen last lijden. Ik geloof niet dat de onkosten zoo groot zouden wezen als het gerief, wanneer men bij ons deze verbetering ook in voerde, want men moet hierbij ook wel in het oog houden, dat een blikken of zinken kistje, den zelfden omvang hebbende als een houten, zoo veel meer kan bevatten als blik dunner is dan zware planken." Beiiocmingesi en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort. leger. Benoemd tot generaal der infanterie Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, luitenant-generaal, inspek'teur van het wapen der kavallerie. Benoemd tot generaal-majoor de minister van oorlog en kolonel der artillerie J. W. Blanken. marine. Bevorderd tot luitenant-admiraal Z. K. II. Wil lem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, thans vice-aduiiraal. belastingen enz. Ingetrokken de gedane benoeming van den heer J. A. C. W. van Lanschot Hubrecht als ont vanger der direkte belastingen en akcijnsente Spijkenissec. a. en genoemde ontvanger bevestigd in zijn tegenwoordig be heer der zelfde middelen te Rauwerd en in zijne plaats benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Spijkenisse c. a. rar. A. J. van Deinse, thans ontvanger der zelfde middelen te Ruinen. Marine en leger. Volgens kennisgeving van den minister van oorlog zal in de maand junij aanstaande te Bredaeen vergelijkend examen gehouden worden tusschen de aspiranten die als kadet aan de Koninklijke militaire akaderaie wenschen geplaatst te wor- worden. Verzoeken om admissie zullen vóór den 1 mei aan het departement van oorlog moeten worden ingezonden. De vereischten zijn bij die kennisgeving omschreven. Het getal der te vervullen plaatsen bedraagt voor de dienst hier te lande: infanterie 30, kavallerie 2, artillerie 12 en genie 5; voorde dienst in Oost-Indië: infanterie 12, kavallerie 2, artillerie 8 en genie 4; voor de dienst in West-Indieinfanterie 2 en ar tillerie 2. Regtsxakcn. Giovanni Roncagliolo, die in de vorige week door het pro vinciaal geregtshof van Zuid-Holland wegens moedwilligen manslag is veroordeeld tot acht jaren tuchthuisstraf, heeft tegen dat arrest kassatie aangeteekend. Gemengde berigtcn. Te Haarlem is de volgende variatie op het thema diefstal gemaakt. Maandag middag ten half vier ure kwam een dienst meisje aan eene bewaarschool een kind afhalen. Daar de grootmoeder de kleine gewoonlijk kwam halen, baarde het eenige verwondering dat thans een dienstmeisje zulks deed en wel op een zoo vroegtijdig uur. Op de verzekering der dienstbode dat de grootmoeder ziek was en het kind tehuis wilde hebben, werd ten slotte aan het verzoek voldaan. Daarop begaf zij zich met het kind buiten de stad, ontdeed het van zijn halssieraad, liet het daavna alleen staan en beleende het gestolene in de leenbank, Zij is echter spoedig gearresteerd en heeft de daad reeds bekend. De oorsprong van tie benaming „grièk", welke men aan een valsclien speler geeft, schijnt de volgende te zijn Tegen het einde der regering van Lodewijk XIV bevond zich aan het hof van dien vorst een ridder, griek van geboorte en Apoulos geheeten. Deze was bijzonder gelukkig in het spel. Men begon argwaan tegen hem te voeden, hij werd bespied en weldra had men hem op valseh spel betrapt. De griek werd tot 20jarige galeistraf veroordeeld, en daar die zaak groot gerucht maakte, is de naam griek voortdurend in zwang gebleven voor hen die zich door valsch spelen trachten te ver rijken. De dichter A. v. d. Hoop Jrs.zn. is jl. vrijdag te ITeus- den, sedert november 11. zijne woonplaats, in den ouderdom van 36 jaren overleden. Uit Leiden wordt gemeld dat de gemeente-kommissie van het hervormd kerkgenootschap aldaar door de vermin derde opbrengst der kerkelijke inkomsten zich gedrongen heeft gevoeld het jaarlijksche stipendium van f200 aan elk der predikanten in te trekken. Te Amsterdam heeft gisteren eene buskruid ontploffing plaatsgehad inden vuurwerkwinkel van de firma van den Brug op de N. Z. Achterburgwal. De daardoor ontstane brand heeft hetgeheele perceel een prooi der vlammen doen worden, terwijl de eigenares daarbij omkwam en drie perso nen gewond werden. Verknopingen en aanbestedingen. Jl. woensdag zijn te Koudekerke ten verkoop aangeboden de navolgende perceelen I. Eene hofstede met 14 bund. 29 roed. 85 ellen wei-en bouwland. Verkocht voor 1'16,605. II. 2 bund. 1 3 roed. 55 ellen bouwland en sprink. Verkocht voor f2525. III. 1 bnnd. 12 roed. 50 ellen weilanden sprink. Ver kocht voor f 1500. IV. 24 roed. 90 ellen bouwland en sprink. Verkocht voor f400. V. 82 roed. 60 ellen idem. Verkocht voor f 1026. VI. 1 blind. 03 roed. 30 ellen weiland. Verkocht voor f1102. VIL 79 roed. idem. Verkocht voor f700. VIII. 73 roed. idem. Verkocht voor f901. ThcnuoBitetcrstaiid. 18 's av. 1] u. 38 gr. 19 's morg. 7 u. 40 's midd. 1 u. 44 'sav. 11 u. 41 gr. 20 's morg. 7 u. 35 's midd. I u. 46 gr. Staten generaal. tweede kamer. Wetsontwerpen. Verhooging van hoofdstuk VI (marine) der staatsbegrooting voor 18G3. (Pantsering.) Dit wetsontwerp strekt om art. 19 van dit hoofdstuk (aan schaffing van materialen, behalve hout en steenkolen) met f80,000 en art. 22 (aanschaffing en herstelling van stoom werktuigen) met f43,000 te verhoogen. Tevens worden twee nieuwe artikelen voorgesteld 19a. Aanschaffing van pantserplaten,gepantserde koepels, schilden, en kosten van beproeving, vervoer enz. f 1,170,000. 19A. Daarstellen van inrigtingen en aanschaffing van werk tuigen tot het aanbrengen en gereed maken dier platen, be nevens kosten van beproeving enz. f 230,000. De minister van marine is in 1862 een stap verder gegaan dan zijn voorganger, die de drijvende batterijen enkel aan de fronten had doen pantseren, en heeft eene gedeeltelijk ge pantserde ijzeren stoomkanonneerboot laten bouwen. Zij is niet geheel en al gepantserd, omdat zij bij eene volkomene pantsering te diep zou gaan of te groote afmetingen zou ver krijgen. Dit zou haar ongeschikt maken voor het beoogde doel, want die kanonneerhooten moeten zich snel voor- en achterwaarts kunnen bewegen, om gezamenlijk een opko menden vijand te geraoet te gaan en des vereischt al vurende te retireren. Zij moeten in de zeegaten naast elkander eene beweegbare batterij vormen, waarvan in den regel de man schappen en de werktuigen door de pantsering zijn gedekt, en tot dat einde zijn zij achter en voor van een roer voorzien, om de gepantserde fronten, die tot op de kiel doorloopen, naar den vijand gekeerd te kunnen houden. Bij ontreddering van het stuk of «le blindering moet de kanonueerboot de linie verlaten en daarachter wenden, ten einde met het andere stuk of het onbeschadigde front weder in batterij te komen. Sommige drijvende batterijen dienen daarentegen meer ge pantserd te zijn, omdat zij, ten anker liggende, door de wer king van wind en stroom in alle rigtingen zwaaijen en dus de vijand anders het oogenbhk zou afwachten dat zij de onge pantserde zijde vertoonden, om die te beschieten. Met zal eene groote verbetering zijn, wanneer deze batterijen van stoomvermogen worden voorzien. Hoewel de geschiktheid der geheele pantsering voor een schip dat den oceaan bevaren

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1