UR Donderdag 19 Februarij. Editie van woensdag avond 8 ure. BEKEN IDUKIX G De burgemeester van Goes, maakt bij deze bekend, 1. Dat van beden af tot dat de na te melden commissie hare werkzaamheden zal hebben volbragt, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zullen liggen Het uitgewerkte plan met algemeen lengte-profil en alge- meene situatiekaart van den spoorweg van Woensdrecht naar Goes, benevens de kaart, grondteekening en verdere stukken betrekkelijk de perceelen in deze gemeente, welke ter ontei gening voor den aanleg van dien spoorweg zijn aangewezen. 2. Dat op woensdag den 4 maart aanstaande, des middags ten twaalf ure, eene commissie uit het collegie van gedepu teerde staten van Zeeland, ten raadhuize dezer gemeente zal bijeenkomen, tot het aanhooren der bezwaren welke tegen den aanleg van bedoelden spoorweg en de daartoe behoo- rende werken mogten bestaan. Wordende de belanghebbenden, die deswege bezwaren mogten hebben, uitgenoodigd,dezelve ten opgegeven tijde en plaatse, bij voornoemde commissie in te brengen. En geschiedt hiervan deze bekendmaking ter voldoening aan art. 11 en 12 der wet van den 28 augustus 1851 (Staats blad no. 125). Gedaan te Goes, den 11 februarij 1863. De burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BIMEAUAD. Middelburg 18 februarij. In de heden middag alhier gehouden zitting van den ge meenteraad is onder meerder overgelegd eene missive van den raad van state.waarbij de burgemeester wordt uitgenoodigd tot inzending van de noodige memoriën en bewijsstukken be treffende de kwestie tusschen het gemeentebestuur en gede puteerde staten nopens het armwezen, en wel vóór 25 dezer. De raad heeft, op voorstel van den voorzitter, besloten aan den president van den raad van state een uitstel van eene maand voor bedoelde inzending te verzoeken, ten einde de kommissie ad hoe zich inmiddels met het onderzoek der stuk ken, tot het opmaken eener memorie, kunne belasten. Een verzoek van den heer L. A. Haringman, om eervol ont slag als Jen hulponderwijzer op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, is gesteld in handen der plaatselijke schoolkommissie. De verordening op het beurtveer tusschen deze gemeente en Neuzen is vastgesteld en zal aan gedeputeerde staten ter goedkeuring worden opgezonden. Op daartoe ingekomen verzoek van de kommissie van be stuur over de bank van leening, is besloten de sedert eenige jaren toegestane gratiffkatiën aan de ambtenaren en bedien den dter inrigting, ook voor het jaar 1862 te verleenen. Overeenkomstig het den 22 oktober jl. genomen raadsbe sluit is aan A. J. Eekelaert, op zijn verzoek, weder eene toe lage verstrekt wegens zijne verminderde inkomsten door de wijzigingen in de heffing van den hoofdelijken omslag, zoo danig dat daardoor zijne bezoldiging voor die werkzaamheden ook voor 1862 tot f 52 wordt gebragt. Op een ingekomen verzoek van de heeren H. P.den Bouw meester en ServaasTak, om ontheffing van de verpligting tot bemesting van bij hen in pacht zijnde gronden in den Mor- tiere polder, alsmede oin tegemoetkoming in de groote kosten welke eene noodzakelijke doorgraving van den dijk achter de stads-begraafplaats veroorzaakt, is besloten het eerste gedeelte van het verzoek toe te staan en het laatste te wijzen van de hand. Een ingekomen verzoek van mevrouw wed. Itochat, tot het verkrijgen eener tweede hulponderwijzeres op hare school, ten gevolge der vermeerdering van het aantal leerlingen, zal aan de plaatselijke schoolkommissie toegezonden en later in behandeling gebragt worden. Mede is besloten tot de aanbesteding van het uitbaggeren van bet regte gedeelte van het havenkanaal, bij wijze van proefneming, overeenkomstig de daarvan overgelegde teeke- ning, terwijl de bogt der haven en de kaden zullen worden uitgebaggerd met beugels en kiepschuiten, op de wijze welke daartoe het meest geschikt zal blijken te zijn. Bij de uitloting van een lot in de negotiatie ten behoeve der bellingbrug is getrokken no. 13. Van eeu en ander geven wij in een volgend nommer een meer uitvoerig verslag. De Staatscourant van gisteren bevat een bij het departement van koloniën ontvangen regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg, 14 januari). liet luidt: „Niets nieuws." Door de te 'sGravenbage gevestigde afdeeling der Vereeni- ging ter bevordering van fabriek-en hand werksnij verheid in Nederland zal in augustus e. k. aldaar eene nationale ten toonstelling gehouden worden van metalen en daaruit ver vaardigde voorwerpen. De nameu der leden van de sub-kom missie alhier deelden wij reeds in ons nommer van 27 januarij 11. mede. Ook op andere plaatsen in onze provincie hebben zich dergelijke sub-kommissiën gevormd Te Zierikzee bestaat zij uit de heerenJ. II. Ochtman Jz., H. G. Mulock Houwer, J. H. van der Halen en C. van der Vliet Dz., sekretaris. Te Goes, uit de heerenrar. M. P. Blaaubeen, F. Ferdinan- dussen, J. Soutendam, G. J. Jacobson en H. C. Pilaar, sekre taris. Te IJzendijke, uit de heerenD. Bekaar, I. C. O. BenteijD, C. F. E. Calon en J. F. Carpreau, sekretaris. De kiezersvereeniging Nederland en Oranje te Rotterdam heeft voor het lidmaatschap van de tweede kamer der sfaten- generaal tot kandidaat gesteld mr. M. Bichon van IJssel- monde, oud lid der provinciale staten van Zuid-Holland. In antwoord op het adres van dankbetuiging aan Z. M. den koning, door den handelstand te Rotterdam aangeboden, voor hoogstdeszelfs krachtige medewerking ter verkrijging var. verbeterde waterwegen naar zee, is het volgende kabinets- schrijven ontvangen ,,'s Gravenbage, 13 februarij 1863. „De koning heeft mij opgedragen aan de heeren Hoffman, Dorre paal co., en verdere onderteekenaren van het adres van den 27 januarij 11., de betuiging van zijnen dank over te brengen voor de in dat adres geuite wenschen en gevoelens, welke door Z. M. met bijzonder welgevallen zijn ontvangen. „Ik heb de eer mij door dezen van Zr. Ms. bevelen te kwijten. „De directeur van het kabinet des konings, (get.) DB KOCK." Naar wij vernemen bestaat er sints eenigen tijd eene vrij hevige spanning tusschen het leidsche en bet utrechtsche stu dentenkorps. In een stukje namelijk, getiteld„Olim," geplaatst in den Utrechtschen studenten-almanak van dit jaar, komen eenige uitdrukkingen voor, als: „leidsche hengstlust," „opvijzelen van de leidsche akademie, professoren en studenten met ver guizing vau de utrechtsche," die de ontevredenheid van sommige leden van liet leidsch studentenkorps hebben opge wekt. De senaat daarvan heeft gemeend zich de zaak te moeten aantrekken en een schrijven gerigt aan de redaktie van den Utrechtschen studenten-almanak, met verzoek om opheldering. Op dezen brief, welke juist op geen minzamen toon schijnt gesteld te zijn geweest, zou deze redaktie hebben geantwoord, dat, hoewel zij zich in 't algemeen niet aansprakelijk stelde voor ieders bijzonder gevoelen in den almanak uitgedrukt, zij dit nogthans mede uit naam van het utrechtsche studenten korps meende te moeten beamen. De oude naijver tusschen de zuster-akademiën is alzoo weer gaande of de zaak verder nog eenige gevolgen zal hebben, is ons nog niet ter oore gekomen. Ter vereffening van een geschil met het heemraadschap van Schiedam en tot verbetering van het water in die stad, is door den gemeenteraad van Schiedam liet belangrijke besluit geno men om een kanaal van de Schie naar de Maas te graven, dat ineer dan een ton gouds kosten zal. (N. rotterd. courant.') Het Utrechtsch dagblad heeft den volgenden brief uit Paramaribo ontvangen, van den 19 januarij „Het nieuwejaar met zijne reeks van feesten is hier bijzon der rustig afgeloopen. De vrees voor onlusten van den kant der slaven bleek ongegrond te zijn. Noch in de stad, noch op de plantages is de minste ongeregeldheid voorgevallen. De nieuwjaar/eesten waren veel stiller dan in de vorige jaren. „De Zoutman is hier nog altijd op tijding wachtende, om naar Curasao te stevenen. „De luitenant ter zee le klasse Voorduin is geplaatst als kommandant op de Schorpioen, welk vaartuig hier vooreerst zal blijven. „De koloniale boot, die de brieven van Demerary heeft overgebragt, beeft op weg een defekt aan haren ketel beko men, waardoor wij de brieven den 15 in plaats van den S januarij hebben ontvangen. Zr. Ms. stoomschip De Amstel zal nu de mail naar Demerary overbrengen." Benoemingen en besluiten. huis des konings. Benoemd tot adjudant van Z. M. den koning in buitengewone dienst, de kapitein-luitenant ter zee J. F. Koopman. leger. Benoemd bij den staf van het'wapen der artillerie, tot magazijnmeester 2e klasse te Gorinchern de kapitein Ie klasse van het 3e regement vesting-artillerie A. W. Mossel - mans; bij liet regement veld-artillerie, tot len luitenant, naar ouderdom van rang, de 2e luitenatt van het korps W. II. baron van Ittersum; bij het 3e regement vesting-artillerie, tot kapitein 3e klasse, naar ouderdom van rang, de le luitenant van bet 2e regement vesting-artillerie J. J. Bergansius, thans gedetacheerd bij de inspektie der draagbare wapenen. Op verzoek pensioen verleend ten bedrage van f 900 'sjaars, aau den kapitein G. Zweers, magazijnmeester der artillerie 2e klasse te Gorinchern. Op verzoek op non-aktiviteit gesteld de militaire onder intendant der le klasse J. van den Bosch, werkzaam bij het departement van oorlog. polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van der. pol der Dreischor de heer A. Zonnevijlle. Kerk- en sckoolnieuws. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Wemeldinge de heer J. J. Gobius du Sart. te Raamsdonk. De heer G. de Bruin, predikant bij de hervormde ge meente te Kattendijke, is beroepen te Oud en Nieuw Gastel. De buitengewone kollekte voor noodlijdende kerken en personen in de klassis van IJzendijke heeft opgebragt te IJzendijke f4,04, Biervliet fG, Hoofdplaat f5,07, Water landskerkje f 1, Schoondijke f 13,16, Breskens f 6,55. Groede f 10,34, Nieuwvliet f3,72^, Sluis f6,35, Sint Anna ter Muiden f8,S5, Sint Kruis f2, Aardeuburg f 13,704-, Oostburg f9,27, Zuidzande f 7,17. Retranchement f 2,15, Kadzand f 7,90, Axel f9,24, Hoek f9,08, Neuzen f 20,50i Zaamslag f9,98, Honte- nisse f 5,25, Hulst f7,60, Sas van Gend f 7.764- en Philippine f 5,2341 *e zamen f 181,93. Kerkelijke courant.) De heer F, C. A. Pantekoek, predikant bij de neder- duitsche hervormde gemeente te Schiedam, heef. voor het beroep naar Rotterdam bedankt. Marine en leger. Daar de miliciewet in andere gevallen het beginsel huldigt van art. 181 der grondwet, dat de leeftijd wordt gere kend zoo als die was op den 1 januarij van elk jaar, is er in een der provinciën twijfel ontstaan, of dat beginsel ook van toepassing is op plaatsvervangers, en de vraag gedaan of iemand als plaatsvervanger kan optreden, die wel op het tijd stip van toelating 21 jaar oud is, doch die dezen leeftijd nog niet had bereikt op den 1 januarij van het jaar. Naar aanlei ding daarvan heeft zijne exc. de minister van binnenlandsche zaken, bij missive van den 7 februarij 1863, no. 2?':, te ken nen gegeven, dat, ten opzigte vau plaatsvervangers, de mili ciewet geen voorafgaand tijdstip voorschrijft, waarop het minimum van den gevorderden leeftijd moet zijn bereikt, en art. 60 sleehts bepaalt, dat, om plaatsvervanger bij de milicie te zijn, men niet jonger dan 21 jaar mag wezen. Het komt hem derhalve voor, dat hij, die zijn 21e jaar heeft bereikt, zij het ook eerst op het tijdstip van toelatingen na den januarij, plaatsvervanger bij de milicie zijn kan. Dagblv. Zuid-Hoü.) Gemengde bcrlgtcn. In ons vorig nommer meldden wij dat eene voormalige leerlinge der school voor onverinogenden alhier jl. zalurclao- uit handen der schoolkommissie, namens Z. M. den koning, een werkdoosje met toebehooren ontving. Wij vernemen na der dat dit een geschenk was der schoolkommissie zelve, ter gedachtenis aan het bezoek van Z. M. aan die school. De koningin van Pruissen heeft f 2000 aan de hoofd kommissie tot oprigting van een gedenkteeken ter eere van den hertog Bemhavd van Saksen-Weimar-Eisenach toege zonden. Eerstdaags zal in het engelsché huis der gemeenten eene wetsvoordragt in behandeling komen, waarbij personen, die om de eene of andere reilen zich bezwaard achten om een eed af te leggen, het regt zullen erlangen met eene eenvoudige verklaring dat zij de waarheid spreken te volstaan. De straf bepalingen op eene valsche verklaring blijven natuurlijk van kracht. Even als voor visschen en in het water levende amffbiën het aquarium, zoo heeft de heer C. C. II. Muller te Hamburg voor de landbewoners der laagste dierklasse, voor kevers en andere insekten, onlangs een zoogenaamd vivarium ingerigt, dat reeds door honderde liefhebbers der natuur met buiten gemeen genoegen is bezigtigd. Dit vivarium bevindt zich onder glas, is 5 voetlang, 2J voet breed en 4 voet hoog, en stelt den Rammelsberg in het llartzgcbergte voor. De berg is kunstmatig van graniet, erts en kalksteen zamengesteld, van holen voorzien en beplant met kleine bloemen, welke tus schen de steenen wild dooreen groeijen, alssedum, saxifraga, varens, mossen, enz. Aan den voet van den berg staat een wilgenboom, die zijne takken uitspreidt over eene beek, welke met riet en andere planten is begroeid. De overige ruimte wordt beslagen door verscheidene planten en boomeu, welke in zich ontwikkelende vochtige lucht welig groeijen. Bevolkt, is het vivarium, onder anderen door twee groene, bijna een voetlange hagedissen (lacerta viridis), verscheidene andere hagedissen, als lacerta agilis, erocea enz., kleine slangen (anguis fragilis) met hunne jongen, ringadders, sala manders, waterhagedissen, boom-, weide- en andere kikvor- schen, kruis- en andere padden, kevers, slakken, rupsen, vlin ders, enz. Zoodra de zon op het vivarium schijnt, ontstaat een woelig leven. De groote groene hagedis komt uit haren schuilhoek te voorschijn en legt zich in de zon. Weldra ko men ook eenige kleine hagedissen te voorschijn en gaan dwars over de groote liggen, een kikvorsch voegt zich stout daarbij, terwijl de ringadder of de kleine slang de groep komt vergrooteu. Eene soortgelijke groep ziet men somtijds nog boven in de takken van een boom. Ouder al de bewoners heerscht de grootste eendragt. Alleen rupsen, vlinders, xlie-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1