I6 Het hof heeft Giovanni Roncagliolo vervolgens schuldig verklaard aan moedwilligen manslag, maar hoezeer de be schuldigde op de teregtzittinggeen gevoel van berouw scheen aan den dag te leggen, echter bij de toepassing van de straf in aanmerking genomen den jeugdigen leeftijd van den schuldig verklaarde en den staat van opgewondenheid waarin hij verkeerd had. Het hof heeft hem ten slotte veroordeeld tot ecne tuchthuisstraf voor den tijd van acht jaren en in de kos ten van het geding; voorts gelast dat de dolk, waarmede de misdaad gepleegd is, zal worden vernietigd dat de overige stukken van overtuiging aan de daarop regthebbenden zullen worden teruggegeven, en dat een extrakt van het uitgespro ken arrest zal worden aangeplakt te 's Gravenhage en te Schiedam, ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Op last van den voorzitter werden door den beëedigden tolk, den heer Philips van Rotterdam, de hoofdpunten van het arrest betrekkelijk de schuldigverklaring en veroordeeling aan Roncagliolo medegedeeld. Dagblvan Zuid-Holland.) Gemengde berigten. Toen Z. M. de koning den 22 mei jl. alhier de school voor onvermogenden achter de Bree met een bezoek vereerde, werd hij, zoo als wij viestij ris mededeelden, door eene der leer lingen bij het aanbieden van een lied toegesproken. De wijze waarop het meisje deze toespraak tot. Z. M. rigtte trok 's ko- nings aandacht en toen het kind bevestigend had geantwoord op de-vraag van Z. M., of zij deze toespraak van buiten had geleerd, ontving zij de verzekering dat zij zich uitmuntend van hare taak had gekweten. Deze leerlinge heeft thans reeds de school verlaten, doch ontving dezer dagen eene uitnoodiging om zich jl. zaturdag morgen nogmaals in het schoolgebouw te begeven, waaraan door haar is voldaan. Tot hare verrassing mogt het haar blij ken, datZ. M. haar niet vergeten had. Uitbanden der school- kommissie ontving zij namelijk namens den koning een sier lijk werkdoosje met toebehooren. In de binnenzijde van het deksel prijkt het portret van Z. M., achter glas gezet, en van buiten op het deksel is de datum „22 mei 1862" vermeld. H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden is jl. woens dag, vergezeld vaneen talrijk gevolg, te Weenen aangekomen. Eene k.agt over het „ellendig geblaf'* van de honden der groentewagens te Utrecht, komt der redaktie van het Utrechtsch dagblad allezins gegrond voor. Met den inzender dier klagt wil zij gaarne de ijverige policie op dat rumoer at tent maken, dat, meestal een gevolg van het te lang babbelen der groenvrouwen, groot ongerief aanbrengt. Voor studeren den vooral is die honden-konversatiehinderlijk en vervelend. H. M. de koningin heeft aar, de kantwerkschoolDoe wel en zie niet om, te Sluis, eene gift van f 150 als blijk harer voortdurende belangstelling geschonken. Den 22 december jl. is te Soerakarta een aanslag gedaan op het leven van zekere mevrouw v. H. Een harer bedienden, die reeds meer dan twaalf jaren in dienst dier famielje was, drong in den vroegen morgen in de kamer zijner meesteres en viel haar met een ontbloote kris aan, onder de woorden „Ik heb de koorts, ik moet u ter dood brengen ge hebt lang ge noeg geleefd!" Door de moedige verdediging van de zijde der aangevallene en de hulp der overige bedienden is de aanslag mislukt. De dader is gevlugt. De duinen langs de Noordzee van Nieuwediep totSche- veningen zijn door de laatste stormen gemiddeld 16 el afge nomen. Een der araerikaansche dagbladen heeft een premie uitgeloofd voor de oplossing der volgende rekenkunstige vraag: „Er zijn 1500 millioen dollars en 100.000 menschen- levens beschikbaar gesteld ter verovering van Richmond. Na daarmede twee jaren te hebben gewerkt, is het resultaat nega tief, zijnde beneden nul. Ergo verlangt men uit den tegen- woordigen staat van zaken berekend ie zien: hoe veel geld, menschen en tijd het nog zal moeten kosten om het bedoelde positieve resultaat te verkrijgen. NB. De voorsteller ver klaart met de drie verlangde cijfers tevreden te zijn. wegens de wiskunstige zekerheid dat het aantal dollars, soldaten en jaren, vereischt tot de geheele onderwerping van al de Zuide lijke staten, onberekenbaar is." Onlangs heeft in Amerika een militaire betaalmeester bij het bondsleger, zekere Cook, de geheele aan hem toever trouwde kas met spelen verloren. Later is gebleken, dat hij met een valschen speler te doen had. De zoldering en de muur van de kamer, waarin werd gespeeld, was behangen met papier, waarop sterren waren gedrukt. In het middenpunt van die sterren was een klein gaatje geprikt, waardoor door een persoon, die achter het behangsel, en door een ander, die in de bovenkamer was, kon worden gezien, welke kaarten Cook in de hand had deze kaavten wevden door middel van een telegraafdraad op den schoen van zijn valschen medespe ler bekend gemaakt. In den stedelijken raad van Belfast heeft dezer dagen weder een strijdlustig tooneel plaatsgehad. Een geschil over eene onbeduidende zaak tusschen de heeren Rea en Brown gaf daartoe aanleiding. Op den uitroep van eerstgenoemden, of hij het woord niet mogt voeren, omdat eene bende zaarn- gezworenen de stemming eischte, stoof de heer Brown op, trok zijn rok uit en trad met gebalde vuist op Rea toe, die zich evenzeer van zijn bovenkleed had ontdaan en o. a. uit riep „Laat mij maar begaan, in vijf minuten heb ik hem op den grond, want hij kan evenmin zijne handen als zijne tong roeren." De burgemeester en verdere leden van den raad hielden echter de kampioenen in bedwang, tot dat het tumult in de zaal en de driftenjder strijdlustigen bedaard waren. De heer Joseph Fischer, advokaat te Kornenburg, voor eenige dagen overleden, heeft het vruchtgebruik van 1000 fl. bij uitersten wil vermaakt aan zijne kat en eene gelijkesom aan zijn hond en aan zijn kanarievogel. Deze renten moe ten, voor zoo veel noodig, besteed worden door een aangewe zen persoon ten behoeve van de drie legatarissen en het over schot geniet de verpleger voor zijne moeite. Bij overlijden van elk der gebeneficieerden, komt het kapitaal aan de natuurlijke erfgenamen des overledenen iu voege als bij tes tament is bepaald. Er is te Londen eene maatschappij opgerigt onder den naam van Petroleum trading company, meteen kapitaal van 100,000 p. st., dat tot 200,000 p. st. kan worden verhoogd. Deze maatschappij stelt zich voor om deze olie met regtstreeks daarvoor te bouwen schepen van Amerika over te brengen en ze te distilleren en onschadelijk te maken. Er zullen ook fa brieken in Frankrijk, Nederland en Rusland worden opgerigt. Een russische prins te Parijs heeft onlangs een meisje van goede famielje, doch niet zeer rijk, ten huwelijk gevraagd. De moeder zeide hem, dat zij slechts een bruidschat van 200,000 franks kon geven, waarop de prins antwoordde, dat hij geen bruidschat had gevraagd en hij verzocht dat de 200,000 franks zouden worden aangewend, om de bruid een uitzet, haar aanstaanden rang waardig, te koopen. Hieraan werd ook voldaan en er bleef nog 60.000 franks over, die de edelmoe dige bruidegom in de corbeille van de bruid nederlegde, om als speldegeld te dienen. Het huwelijk werd voltrokken en het jonge echtpaar betrok een prachtig appartement van het Grand-hötel. Toen de jonge vrouw des ochtends ontwaakte, bespeurde zij dat haar echtgenoot reeds was uitgegaan. Tot nu toe is hij nog niet teyvur^ekeevd en daar hij de geheele corbeille en ook de 60,000 franks heeft medegenomen, ver wacht men niet dat hij terug zal komen. Men gelooft dat deze russische prins een engelschman is, die reeds meermalen aid us heeft gehandeld. Te Munster heeft deu 7 dezer eene vrouw het vijftig jarig jubileum van hare ziekte gevierd. Deze vrouw is sedert 1813, toen zij dertien jaren oud was. bedlegerig geweest. De bisschop van Munster bezocht haar op den dag van het jubi leum en overhandigde haar namens de koningin van Pruis- sen eene prachtuitgave van de Imitatio Christi. Ook van ande ren werd zij met ruime giften overladen. Verkoopingen en aanbestedingen. Jl. vrijdag is te Vlissingen ten verkoop aangeboden een huis met aanlioorigheden en uitgestrekten tuin, genaamd de Prinsentuin, staande in de Oranjestraat.Verkocht voorf 7211. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Fèbruarij 1863. Wind. 3 Rigting. j Kracht. EO o Ö"2 ji ■g o bu co Laagste temperat. 'en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. 8| W.NW. 3 761.71 6.5 10.05 |7.65 0.0 bew.betr. reg. 9 W.t.N. 5,5 767.4- 5.3 0.75 5.52 2.1 ligtbcw.hcij.il. lO'W.t. Z. 11 76S.3 7.1 0.85 j7.05 0.0 bew. Iieij. 11 W.ZW. 7 770.5 7-6 0.76 6.40 0.0 bew.heij. natt. 12' West 1 771.9 6.6 0.93 7.80 0.0 ligt bew. heij. 13 N. oost 5 779 4 7.0 0.82 6.80 0.0 held.enligtbw. 14,0.t.N, 5 780.3) 4.5 0.80. B.10 0.0 bew.heij.hetd. Thermonie terstand. 14 febr. 's morg. 7 u. 35 's midd. 1 u. 43 's av. 11 u. 34 gr. 15 's morg. 7 u. 32 's midd. 1 u, 4-2 's av. 11 u. 34 gr. 16 's morg. 7 u. 29 's midd. u. 42 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Wetsontwerpen. Subsidie aan de hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij. Het eenig artikel van dit wetsontwerp luidt: Aan de hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij wordt ten behoeve van de spoorversraalling een rijkssubsidie ver leend van f 1,420,000. op voorwaarde dat bij het tot stand komen der noodige wetten van ont eigening. aan de artt. 1, 3 en 5 van de overeenkomst vau 27 oktober 1S62 door de nederlandsche rijnspoorwegmaat schappij en de hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij worde voldaan, en dat de hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij getrou welijk nakome al hare verpligtingen, zoo wel die. welke uit de koncessie van 10 fèbruarij 1863, als die welke uit de vroe gere koncessiën voortvloeijen. De hoofdpunten der beide in het eenig artikel genoemde overeenkomsten zijn de volgende I. Tusschen de rijn- en de hollandsche spoorwegmaatschappij. Art. 1. De rijn-spoorwegmaatschappij verbindt zich om den verbindingsweg tusschen de beide spoorwegen te Rotter dam te maken, zoo dat de treinen onverhinderd over beide wegen kunnen doorloopen. Art. 2. De hollandschë'spoovwegroaatschappij verbindt zich om het spoor op haren weg te versmallen, mits de staat haar een subsidie van f 1,420,000 verleene. Art. 3. De hollandsche spoorwegmaatschappij verbindt zich om een zijtak van's Gravenhage naar Scheveningen te leggen. Art. 4. Al die werken moeten uiterlijk binnen drie jaren voltooid zijn, behalve in het geval van overmagt. Art. 6 regelt de hijzonrlerheden van hetdoorloopend per sonen- en goederenvervoer op de beide wegen, en de weder- zijdsche vergoedingen voor gebruik van materieel enz. Art. 11. Deze overeenkomst eindigt met het jaar 1898. Art. 12. Geschillen nit deze overeenkomst voortvloeiende worden aan de beslissing van drie scheidslieden onderworpen. II. Tusschen den staat en de hollandsche spoorwegmaatschappij. Art. 1. De maatschappij versmalt het spoor op haren weg tot eene wijdte van 1,4-35 el, tusschen de rails gemeten, en zal in overeenstemming daarmede het benoodigde materieel aan schaffen of veranderen. Art. 3. Binnen twee jaren zal de versmalling geschied en de exploitatie begonnen moeten zijn. Art. 4. De staat verleent een subsidie van f 1,420,000, te betalen in drie termijnen 1 oktober 1863,1 april 1864- en na de voltooijing van het werk. Art. 6. Een tweede spoor moet gemaakt worden, waar de minister van binnenlandsche zaken dit in het algemeen be lang oordeelt. Daartoe wordt echter dan eerst bevel gegeven, wanneer de opbrengst van dat gedeelte van den weg jaarlijks meer dan f 13,000 per nederlandsche mijl bedraagt. Art. 7. Ieder mag met toestemming van den ministèren in overleg met de maatschappij zijne werkplaatsen door middel van zijsporen met den spoorweg verbinden en werktuigen, kranen enz. voor het laden en lossen oprigten. Art. 9. De minister kan de invoering van elektro-magneti- sche en optische signalen bevelen. Art. 10. De maatschappij is verpligt het materieel te ver meerderen, wanneer de minister dit noodig acht. Art. 12. De tegen regu vervoerde of te vervoeren bagage van reizigers wordt op de stations kosteloos door de maat schappij van of op de rijtuigen gebragt met welke de reizigers aan de stations komen of van daar vertrekken. Art 13 waarborgt de belangen der telegrafische gemeen schap. Art. 15. De maatschappij blijft de postdienst verrigten voor de tegenwoordige sotn van f IS.540'sjaars zonder ooit aan spraak op verhooging te kunnen maken. BIIITEXLAM». Algemeen overzfgt. Betoogden wij steeds hoe weinig er te vertrouwen was op de berigten omtrent den poolschen opstand van russische zijde afkomstig, niet minder is dit in de laatste dagen met die van pruissische zijde het geval geworden. Het zij de overeen komst tusschen Pruissen en Rusland al is gesloten.om gemeeu- schapppelijke maatregelen te nemen tot krachtige demping der poolsche onlusten, het zij dit nog moet worden te gemoet gezien zeker is het dat de beide regeringen het meeste belang hebben om den opstand zoo onbelangrijk mogelijk voor te stellen en vooral om telkens de verliezen en nederlagen der polen zoo zwaar en veel omvattend mogelijk te doen voorko men. Zoo mogelijk is derhalve eene beschouwing omtrent de kansen van welslagen dezer nieuwe poging van de polen ter afschudding der russische heerschappij nog moeijelijker ge worden. De belangrijkste stukken en berigten heden aange- bragt zullen onze lezers onder „Polen" aantreffen. Geruchten omtrent de houding der oosten rij ksche r.egering ten opzigte der poolsche kwestie, ontbreken niet. De Breslauer Zeitung beweert dat zij met Rusland en Pruissen zal zamenwerken andere dagbladen beweren het tegendeel; enkele meenen dat <le poolsche opstand zelfs eenige sympathie ondervindt bij de regering te Weenen; de slotsom van dit alles is derhalve de meest nevelachtige onzekerheid. Reeds dikwijls wezen wij er op dat het tegenwoordig itali- aansch ministerie verre van populair te noemen was en met tegenkantingen van alle zijden had te worstelen. Thans mel den twee turijnsche dagbladen dat er in den boezem van het kabinet oneenighetlen waren ontstaan tusschen de heeren Peruzzi en Farini, ten gevolge waarvan eene ministeriële krisis werd te gemoet gezien. Het financieel rapport van den minister van financiën konslateert eene vermindering van inkomsten en vermeerdering van uitgaven, ten gevolge waar van op 31 december 1862 het deficit 374 millioen bedroeg. Onder de voorstellen des ministers om dezen toestand van het financie-wezen te verbeteren, waartoe zich thans vooral bij de politieke kalmte de gelegenheid voordoet, vinden wij eene leening van 700 millioen en den verkoop van domaniale goe deren tot een bedrag van 500 millioen. Overigens leveren de gebeurtenissen in Italië weinig belangrijks op; (ie gisting onder de wufte napelsche bevolking blijft echter steeds voort duren, en uit zich nu en dan in het werpen van bommen, waardoor, gelijk eergisteren nog plaats had voor het paleis der hertogin van Genua, alwaar een bal werd gegeven, eenige glasruiten springen en eenige schrik veroorzaakt wordt, maar die van geen politiek belang is. De engelsche dagbladen blijven beweren dat het fransche legerkorps in Mexiko in twee ontmoetingen met den vijand eenige verliezen heeft geleden het schijnt echter volgens ge loofwaardige onpartijdige berigten dat deze van weinigbetee- keniszijn geweest. Te St. Andreas toch. heeft eene kompanjie eener fransche legerafdeelmg zich op het hoofdkorps moeten terugtrekken, waarop dit de guerillas verstrooide, terwijl de generaal Bazaine zich met zijne eskorte van vijftig of zestig man, op eene verkenning, plotseling door een twee of drie honderdtal vijanden omringd zag, ten gevolge waarvan een hevig gevecht volgde, waarbij eenige franschen en een kapi tein van den staf sneuvelden. Ter versterking aangerukte fransche troepen dreven echter weldra den vijand terug. Wat de ontruiming van Tampico aangaat, beweert men dat de groote sterfte onder de fransche bezetting aldaar daartoe aanleiding heeft gegeven. Hoewel derhalve de berigten van aanzienlijke nederlagen, door het fransche leger geleden, overdreven zijn geweest, blijkt het toch dat de fransche troepen voortdurend geharce- leerd worden door de vijandelijke guerrillas, terwijl overigens de generaal Forey zich nog te zwak schijnt te bevinden om Puebla aan te tasten, hetwelk ten gevolge van de geduchte versterkingen regelmatig zal moeten belegerd worden. De op perbevelhebber heeft dien ten gevolge eene versterking aange vraagd van 15,000 man, terwijl dezer dagen wederom eenige transportschepen met troepen te Toulon zijn uitgezeild naar den alles verslindenden mexikaanschen moordkuil. Verschil lende berigten maken eindelijk steeds melding van de onder steuning, welke Juarez bij de overige amerikaansche repu blieken ondervindt. De strijd tusschen de gefedereerden en gekonfedeveerden in Amerika heeft in den laatsten tijd geene belangrijke inci denten opgeleverd. Volgens de laatste tijdingen had de gene raal Banks New-Orleans verlaten met bestemming naar Port Hudson. Verder hadden de gefedereerden een aanval op

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2