MIDDELRURGSCHE C 0 r R V N T. IT 21. i Dingsdag 1863. 17 Februarij. ^CWI gobs Editie van maandag avond 8 ure. BEKENDMAKING. De burgemeester van de gemeente Kloetinge, maakt bij deze hekend, Dat van maandag den 9 februarij tot woensdag den 4 maart eerstkomende, ter gemeente-secretarie alhier voor een ieder ter inzage zullen liggen, de plans, kaarten, grondteeke- ningen en verdere stukken betrekkelijk de perceelen in deze gemeente, welke ter onteigening voor den aanleg van den spoorweg van Bergen op Zoom naar Goes zijn aangewezen. 2. Dat op woensdag den 4 maart eerstkomende, des namid dags ten 4 ure, eene commissie uitliet collegie van gedepu teerde staten van Zeeland, ten gemeentehuize alhier zal zit ting houden, tot hetaanhooren der bezwaren, welke tegen den aanleg van bedoelden spoorweg en de daartoe behoorende werken mogten bestaan. Wordende de belanghebbenden, die deswege bezwaren mogten hebben, uitgenoodigd, dezelve ten hiervoren bepaal den tijde en plaatse, bij voornoemde commissie in te brengen. En 3. Dat het uitgewerkte plan met algemeen lengte-profil en algeraeene situatie-kaart van den spoorweg zijn nederge- legd ter secretarie van de gemeente Goes. Geschiedende deze bekendmaking in voldoening aan art. 11 en 12 der wet van den 28augustus 1851 (Staatsbl. no. 125). Gedaan te Kloetinge, den 7 februarij 1S63. De burgemeester voornoemd, TR1MPE. BEKEN BM AKIXG De burgemeester van de gemeente Kapelle, maakt bij deze bekend, 1. Dat van maandag den 16 februarij tot dingsdag den 3 maart eerstkomende, ten gemeentehuize alhier voor een ieder ter inzage zullen liggen de plans, kaarten, grondteekeningen en verdere stukken, betrekkelijk de perceelen in deze ge meente, welke ter onteigening voorden aanleg van den spoor weg van Bergen op Zoom naar Goes zijn aangewezen. 2. Dat op dingsdag den 3 maart eerstkomende, des namid dags ten drie ure, eene commissie uit het collegie van gedepu teerde staten van Zeeland, ten gemeentehuize alhier zal zit- ling houden, tot hetaanhooren der bezwaren, welke tegen den aanleg van bedoelden spoorweg en de daartoe behoorende werken mogten bestaan. Wordende de belanghebbenden, die deswege bezwaren mogten hebben, uitgenoodigd, dezelve ten hiervoren bepaal den tijde en plaatse, bij voornoemde commissie in te brengen. 3. Dat het uitgewerkte plan met algemeen lengte-profil en algeineene situatie-kaart van den spoorweg zijn nedergelegd ter secretarie vau de gemeente Goes. Geschiedende deze bekendmaking in voldoening aan art. 11 en 12 der wet van den 28 augustus 1851 (Staatsbl. no. 125.) Gedaan te Kapelle, den 12 februarij 1863. De burgemeester voornoemd, j. VAN DU1NE. BINN ENE AND. Middelburg 16 februarij. Overeenkomstig hetgeen wij vroeger mededeelden zijn de leden der tweede kamer van de staten generaal ter vergade ring bijeengeroepen tegen 24 dezer. Zaturdag heeft de opening plaats gehad der stembriefjes voor de verkiezing van een lid der tweede kamer van de sta ten generaal in het'hoofdkiesdisirikt Zierikzee, in de plaats van wijlen mr. S. H. Anemaet. Het getal geldige stemmen bedroeg 1124. De volstrekte ■meerderheid was alzoo 563 stemmen. Er zijn nilgebragt op de heeren J. J. van Kerkwijk 341, jhr. mr. J. F. Sehuurbeque Boeije 303, C. Goekoop Dz. 119, W. F. del Campo genaamd Camp 117, O. baron van Wassenaer Catwijk 74, mr. J. E. van den Broek 74, mr. D. van Weel Az. 57, O. Verhagen 12, L. Anemaet 9, en A. de Vlieger 8 stemmen. De overige waren op verschillende personen verdeeld. Er moet alzoo op 26 dezer eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. J. van Kerkwijk en jhr. mr. J. F. Sehuurbeque Boeije. (Bovenstaande hebben wij reeds zaturdag middag aan onze geabonneerden op het Bulletin medegedeeld.) Woensdag a. s. des namiddags ten half twee ure zal de gemeenteraad alhier eene openbare zitting houden in welke de volgende onderwerpen zullen behandeld worden: missive van den raad van state, armwezen; idem van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluit tot het verleenen van een krediet aan het armwezen, over 1862; voorstel van burge meester en wethouders, havenwerken 1863; idem van de zelfden, wijziging der verordening alambivvoorstel van de zelfden, koncept voor de beurtveer-verordening op Neuzen vaststelling van de rekening der wisselbank. Uit Zierikzee schrijft men ons, 14 februarij „Als een bewijs met welk eene zeldzame getrouwheid men in dit hoofdkitsdïsti ik-t op 12 gé'.-i naar de stembus is opge komen, kan dienen, dat volgens de in 1862 vastgestelde kie zerslijsten het totaal kiezers van dit hoofdkiesdistrikt bedraagt 1394, waarvan 1149 hunne stembriefjes hebben ingeleverd. Ergo Op 21-5 na allen. „Neemt men hierbij in aanmerking dat van die 1394 kiesbe- voegden, sedert het tijdstip der herziening der kiezerslijsten (ultimo februarij 1S62), velen zijn overleden, of naar elders vertrokken en velen ook door ongesteldheid of andere wettige redenen zijn verhinderd geweest otn te stemmen, dan is het cijfer van hen, die uit gebrek aan belangstelling of uit onverschilligheid niet opkwamen, wel uiterst gering, zoo ge ring dat daarvan misschien geen tweede voorbeeld in de geschiedenis der verkiezingen is aan te wijzen. „Gisteren avond gaf het gezelschap E. N. Z. K. alhier, met medewerking van een muziekgezelschap, onder direktie van den heer C. Eisner, eerelid van E. N. Z. K., eene soire'e decla- matoire, ten voordeele der armen van alle gezindten. Gaf dit gezelschap in vorige jaren reeds dergelijke soire'es en oogstte het welverdienden lof in, niet alleen voor zijn edel pogen, maar ook voor het verdienstelijke der voordragten, thans gaf het weder nieuwe bewijzen dat de declamatie met ijver en goed gevolg door zijne leden wordt beoefend en verwierf het den algemeenen bijval van het talrijk opgekomen publiek. „De voorgedragen stukken, van welke sommigen door mu ziek werden begeleid, bestonden in: Haraedy, van Warn- sinck; Het geschenk, van BogaersHet pleegkind, van den zelfden; Ierland, van de Buil; De kist, van van Zeggelen Harraen Baal. van Siinon van der Aa; Met onwillige honden is't quaethasen vangen, van Cats; De gevangenwagen, van Snieders; De brand, van Tollens, en Om de minne vain de smeer, likt de kat den kandeleer, van Cats, Het muziekgezel schap opende de beide afdeelingen met eene schoone ouver ture. De zuivere opbrengst bedraagt f J17."' Men schrijft ons heden uit Zuid-Beveland „Men heeft steeds inet talrijke moeijelijkheden en tegen kantingen. bij de kanaalgraving door ons eiland, te worstelen. Thans is aan het uitgangspunt t£ Wemeldinge de waterbema ling gestaakt, omdat de direktie der Breede watering de ver dere vloeijing van het kanaalwater in haren polder verboden heeft. Hoewel nu hierin wel op de eene of andere wijze kan worden voorzien, veroorzaakt dit intusschen wederom op onthoud." Deelden wij bij de opgave van de te Bruinisse aan de keel ziekte lijdende personen steeds mede dat de angina diphteri- tica zich voortdurend tot die gemeente bleef bepalen, thans vernemen wij dat zich ook een tweetal gevallen te St. Maar tensdijk hebben voorgedaan. De antwerpsche Pi écurseur deelt eene korrespondentie uit Brussel mede, waarin men o. a. leest „Liet nederlandsch goeverneraeut, zijn goeden wil too- nende om de zaak van den Scbeldetol ten spoedigste tot een goed einde te brengen, hoopt van ons goeveruement te ver krijgen, dat het zich ook een weinig toegevend zal betoonen in de andere kwestie (die der Maas-aftappingen) en dat het bereid zal zijn de onderhandelingen voor den vorm te her openen, ten einde in de konventie betreffende de aftappingen eenige wijziging te brengen, waardoor dit stuk op nieuw bij de tweede kaïner kan worden ingediend. Met andere woorden, hetzouer opaankomen een middel Se zoeken, om de beide za ken te doen zauiengaan, en de goede verstandhouding tusschen de beide staten zou, na een oogenbiik gestoord te zijn geweest bevestigd worden door het sluiten vau een handelstraktaat, op de ruime grondslagen der traktaten, die wij met Frankrijk en Engeland hebben aangegaan. Te gel ij kor tijd zou er eeue konventie op de posterijen geteekend worden, waardoor de belgische dagbladen vrij den Moerdijk zouden passeren en bij onze naburen verzonden worden, zonder onderworpen te zijn aan het hooge zegelregt. hetwelk men tegenwoordig betaalt. Ik kau voor de volledige juistheid der bovengenoemde mede- cleelingeu niet instaan, want ik bekleed geene positie die mij veroorlooft door te dringen tot de geheimen der diplomatie maar ik geloof toch, dat zij van dien aard zijn, dat zij een denkbeeld kunnen geven van den voet waarop de onderhan delingen tusschen de beide landen staan." Naar aanleiding dezer korrespondentie maakt de Précur- seur daarbij de volgende opmerkingen „Wanneer wij onze korrespondentiën uit's Gravenhage in verband brengen met de inededeelingen van onzen korres- pondent te Brussel, dan kunnen wij slechts ons leedwezen er over te kennen geven, dal zich in de onderhandelingen over twee zulke belangrijke kwestiën voor een oogenbiik een karakter van verbittering vertoonde, ten gevolge der onvoor- zigtige woorden van een oud-minister, die meer dan ieder ander moest begrijpen, boe noodzakelijk bet is rlegevoelig- heid onzer naburen niet te kwetsen. „Daar de heer Thorbecke. voor zijne optreding als minis ter, de konventie betreffende de Maas-aftappingen bestreden had, kon men niet verwachten dat hij die konventie na zijne optreding in het ministerie zou verdedigen. Dat zou althans niet logisch zijn geweest. Maar wij hebb.en eene te gunstige gedachte omtrent de bekwaamheden van den minister, om niet overtuigd te zijn, dat hij met ons de noodzakelijkheid gevoelt vun de duurzame bevestiging der goede betrekkingen tusschen de beide landen door wederzijdsehe koncessiën. „Onzes inziens had de heer Vrière beter gedaan met de kwestie op dit terrein te plaatsen. Men is tocli in Holland niet gewoon zich door bedreigingen te laten intimideren, en de waardigheid van België veroorlooft uiet zich over te geven aan een kinderspel, hetwelk niemand als ernstig gemeend heeft kunnen beschouwen." Naar men verneemt heeft het indische bestuur den heer Kinsbergen gedurende driejaren in dienst gesteld, ten einde fotografiën van de oudheden op Java te vervaardigeu. Zijne bezoldiging is voor het eerste jaar f800 's ma au I ii. het tweede f900 en in het derde f 1000, benevens vrije reiskosten. {Leidsch dagblad.) Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Benoemd tot burgemeesters, van de ge meente Ossenisse de heer F. Neve, en van de gemeente Waarde de heer J. Vereeke. Ijk. Belast met den ijk van het vaatwerk in het arrondis sement Goes, de tegenwoordige arrondisseraents-ijker der maten en ge wigten in dat arrondissement. Kerk- en sclioolnicttvris. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te 's Heer Abts- en Sinoutskerke, de heer C. de Wilde, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Overijssel. Marine en leger. Zr. Ms. freget met stooravermogen Zeeland, ouder bevel van den kapitein ter zee G. Fabius, is in den morgen van den 14 dezer van de reede van Vlissingen naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar de Middellandsche zee. Zaturdag morgen hebben de officieren der dienstdoende schutterij te Leiden voor de eerste uiaal deel genomen aan de oefeningen in het exerceren aux cordeaux. in vereeniging met de infanterie. Deze oefeningen zullen voortaan eenmaal '8 weeks plaats hebben. Vele onderofficieren en korporaals hebben zich totdat einde ook reeds vrijwillig aangeboden. Kegtszakcu. Dezer dagen stond voor de arrondissements regtbank te Goes teregt R. van der. Boogaert, kroeghouder te Goes, ter zakedathij inden nacht van 1 op 2 januarij jl. op straat te Goes moedwillig eene diepe snede in den linkerarm heeft toe- gebragt aan F. J. Smolders, leurder te Goes, door middel van een scherp snijdend knipmes, en zulks na reeds tot eene ge vangenisstraf van twee jaren te zijn veroordeeld. De regtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren waaruit een belet sel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, en zulks na reeds te voren tot eene gevangenisstraf van langer dan één jaar te zijn veroordeeld geweest. Zij heeft hem ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren en in de kos ten, terwijl zij zich onbevoegd verklaarde van de vordering der beteedigde partij tot schadevergoeding kennis te nemen. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, onder voorzit terschap van mr. J. A.Philipse. heeft vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van Giovanni lloneagliolo, zeeman, beschuldigd van moed willigen doodslag, gepleegd in den namiddag van 17 augustus 1862, op den persoon van Gerrit Klein te Schie dam. Het hof heeft in een zeer uitvoerig arrest, waarvan de voorlezing vijf kwartiers uur geduurd heeft, in het breede na gegaan al hetgeen uit de verklaringen der getuigen en deskun digen en uit de toelichtingen van door ziekte afwezige getuigen is gebleken, zoo wel wat de oorzaak van den dood van Gerrit Klein betreft als wat aangaat de handelingen en gedragingen vau den beschuldigde. Het hof heeft als overtuigend geble ken aangenomen, dat de beschuldigde vóór het plegen van de daad iu het bezit van deu dolk was; dat vóór 12 ure door hem geene de minste teekenen van dronkenschap zijn aan den dag gelegd, en dat dus zijn herinnerings-vermogen toen nog niet in) het minste had geleden. Van het vermoeden dat de dolk hem zou zijn gegeven of verkocht, was het hof volstrekt niets gebleken. Integendeel was hij in het bezit daarvan vóór het plegen van de daad. Uit het verslag en de verklaringen van de deskundigen en ook van de getuigen heeft het hof het resultaat getrokken, dat alle kenteekenen van gewone dron kenschap bij den beschuldigde aanwezig waren; dat hij in staat van opgewondenheid verkeerde, maar dat hij zich zelf vrijwillig in dien toestand gebragt heeft, en dat hij niet ver keerde in een staat van démence, in welk geval de door hein gepleegde daad niet toerekenbaar zijn zou.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1