fe dan ooit is. Shawls tot 1000 dollars, zijden kleederen tot 300 dollars zijn aan de orde van den dag. De heurs-spekulanten, fabriekanten en makelaars zijn in de zelfde mate rijk gewor den, als de schulden der Vereenigde Staten toenamen. Doch hunne vrouwen en kinderen helpen hen den overvloed een "weinig verminderen. Voor eenige dagen is bij het doen van opgravingen te Nussdorf een olifantstand gevonden, ter lengte van 7 voet en ruim 110 pond zwaar. De bruto opbrengst der schouwburgen en andere open bare vermakelijkheden te Parijs heeft in de maand jauuarij jl. 2,071.581 franks bedragen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat de heer de Calzado, direkteur der iialiaansche opera te Parijs, betrok ken in het zoo veel gerucht makende voorval, dat bij de gravin Barocchi heeft plaatsgehad, aan het gepleegde bedrog geheel onschuldig is. Het is gebleken dat hij op dien avond 40.000 franks had verloren en dat hij, toen het valsche spel van Gar cia ontdekt werd, nog slechts 1500 franks in zijn bezit had. De keizerin heeft zich naar de italiaansche opera begeven, tusschen de bedrijven deto heer Calzado in hare loge ontbo den en hem aldus toegesproken „Mijnheer, ik was niet voor nemens heden dezen schouwburg te bezoeken, vooral na de geruchten omtrent u verspreid; ik heb mij de bijzonderheden doen mededeelen van het ingestelde onderzoek, en ik acht mij gelukkig te kunnen erkennen dat gij onschuldig zijt." De minister van staat graaf Walewski had het ontslag van den heer Calzado onderleekend, maar het was nog niet verzonden. Uit de volkstellingen van 1830, 1840 en 1849 trekt de Prov. overijsselsche courant de volgende cijfers, betreffende het aantal ongehuwde vrouwen te Zwolle. Van de 100 vrou wen van 16 tot 30 jaren waren ongehuwd in 1830 77. in 1840 81 eu in 1849 83; van de 100 vrouwen van 10 jaren en daar boven waren ongehuwd ia JS30 40, in 1840 43en in 1849 45. Hiermede stemmen de cijfers der gehuwden, die trapsgewijs afnamen, overeen. Bleef deze verhouding voortgaan, zoo dat men bij de telling *an 1869 of 1870 onder de 100 vrouwen van 1630 jaren 89 en onder de 100 vrouwen van 16 en daarboven 50 ongehuwden aantrof, dan zoude men in hetjaar 1910, dat is over 48 jaren, geene enkele gehuwde onder de vrouwen van 1630 jaren en in 2070, dat is na twee eeuwen, geene enkele gehuwde vrouw meer te Zwolle vinden, ten zij het kontingent uit andere plaatsen wierd aangevuld. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Februarij 1863. BÜITE1VLAKD. Wind. 1 .5 3 EO a po O S a 1 Z. ZW. 15 760 6 6.3 2 ZWt.Z. 14 ,7641 7.2 3 Z. ZW. 16 759 7 7-2 4W.ZW. 6.5 769.7 0.6 5 W. t N. 10 766 3 7.5 6 W. t. Z. 9 7715 7-4 7IW.t. Z. 10 768.3 7.8 Laagste I temperat. en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. bew.betr. h. r. bew. betr, reg. betr. regen, ligt bew. heij. bew.heij. natt. dik betr. mist. betr. m.bew.h. 0.82 |6 52 0.81 ,6 80 0.91 ,7.60 0.77 6.14 0.77 6.45 0.97 8.20 0.94 8.10 Thermome terstand. 11 's av. 13 u. 40 gr. 12 's morg. 7 u. 40 's midd. 1 u. 48 's av. 11 u. 40 gr. 13 's morg. 7 u. 37 's midd. 1 u. 47 gr. Staten generaal. tweede kamer. Memoriën van beantwoording Wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs. Met betrekking tot de vraag wat eigenlijk middelbaar on derwijs zij, antwoordt de regering dat liet kriteriuin daarvan is de rigting en het einddoel van «lat onderwijs, gelegen tus schen het lager onderwijs en het hooger onderwijs, waarvan de latijnsche scholen den eersten trap uitmaken. De grond wet beperkt de vrijheid der wet niet. om de grenzen tusschen lager, middelbaar en hooger onderwijs zoodanig af te bake nen als de aard der zaak schijnt te vereischen. Het doel van het middelbaar onderwijs is niet speciale of professionele af- rigting voor eenig beroep, maar mededeeling van algemeene kennis, ontwikkeling en beschaving. De oprigting van land bouwscholen, die wegens het kostbare personeel niet wel mogelijk is zonder hulp van de regering, behoeft niet gepaard te gaan met het stichten van rijksscholen voor handel en zeevaart; want ofschoon deze beide laatste bedrijven niet minder belangrijk zijn dan de landbouw, wordt daarvoor reeds voldoende gezorgd door de beslaande inrigtingen. De memorie treedt in tallooze bijzonderheden en ontwik kelingen, om aan- en opmerkingen van het voorloopig ver slag te wederleggen. Het is niet mogelijk die alle te volgen. Eenige hoofdpunten mogen dus volstaan. In de van wege de gemeenten opgerigt wordende scholen kan, indien de raad het goedvindt, onderwijs in de latijnsche taal gegeven worden, doch liet is niet verpligtend. Voorde gewone vakken wordt van de onderwijzeres aan eene school voor meisjes niet meer gevorderd dan van eene hoofdonder wijzeres aan eene lagere school. Het doel der burgerscholen is, aan den burgerstand meer beschaving, meer kennis te ver schaffen, dan aan de lagere school te verkrijgen is. Aan die scholen zal het elementaire staathuishoudkundige onderwijs strekken tot het mededeelen van heldere ekonomische be grippen, aan welke juist de klasse, voor welke die scholen bestemd zijn,tot dusverre geheel vreemd bleef. Het programma der landbouwschool bevat niet meer dan noodzakelijk be hoort onderwezen te worden. Het bezwaar, dat het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren door de voorgestelde wet nieuwe en onevenredige lasten zou te dragen krijgen, is denk beeldig. Tegen een imperatief voorschrift dat er schoolgeld moet geheven worden, heeft de regering bedenking. Opdragt der betrekking van inspekteur van 't middelbaar onderwijs aan de provinciale inspekteurs van 'tlager onderwijs is onmogelijk. Algemeen overzigt. Men herinnert zich dat wij in een onzer laatste nommers het stilzwijgen bespraken der fransche dagbladpers omtrent de debatten in het wetgevend ligehaam, waartoe behalve offi- cieuse waarschuwingen ook de nota in denMoniteuraanleiding gaf. La presse. het Journal des débats, La France. L'union, L'opinion nationale, Le journal des villes et campagnes, Le siècle en Le temps hebben thansaan het hoofd hunner kolom men een „communiqué" waarbij wordt verklaard dat de nota in den Mouiteur geene verandering heeft gebragt in den staat van zaken sedert 2 februarij 1861 tot stand gekomen, en slechts gerigt was tot de dagbladen, welke verder gingen dan eene gematigde en loyale appreciatie der diskussiën. Men moest derhalve in bedoelde nota slechts eene welwillende raad geving zien, welke echter door oppositie-geest geheel valsch is voorgesteld. De eigenlijke aanleiding van de toezending dezer „commu niqués" meenen wij eerier te moeten zoeken in den schrik der regering op het verneder/ van het stelselmatig stilzwijgen waartoe de meeste organen der dagbladpers waren overeen gekomen, en waarvan zij zich in de toekomst weinig goeds kon voorspellen. In het engelsch lagerhuis heeft de heer Griftits aan lord Palmerston inlichtingen gevraagd omtrent de uitbreiding, welke hij wenscht te geven aan het prerogatief der kroon om. zonder het parlement daarin te kennen, grondgebied af te staan, hetwelk de facto in het bezit der engelsche natie is. De minister betoogde daarop dat de Ionische eilanden niet een gedeelte uitmaakten der bezittingen van Engeland. Zij zijn niet aan Engeland afgestaan, maar slechts onder de jurisdik- tie der kioon van Brittannië gesteld. Deze eilanden zullen overigens slechts aan Griekenland worden gegeven als dit rijk een koning bezit en de verpligting op zich neemt die eilandengroep aan geene andere mogendheid te zullen af staan. Omtrent den waren toestand van Polen verspreiden de verschillende berigten van afzonderlijke gevechten, overwin ningen en nederlagen, van innemingen \an steden, wier namen somtijds zeer wonderlijk verwrongen tot ons komen, van plunderingen der opstandelingen of wreedheden der russen steeds bijzonder weinig licht. De meeningen omtrent de poolsche beweging zijn dan ook zeer verdeeld sommigen trachten te betoogen dat de opstand zich steeds uitbreidt en bedienen zich daarbij van argumenten uit de poolsche berig ten geput, anderen willen bewijzen dat de onlusten weldra zullen gedempt zijn en grijpen daartoe in de verzameling van aangebragte nederlagen der opstandelingen. De eersten voe ren voor hunne stelling aan de militaire maatregelen in Pruis- sen. genomen ter verdediging der grensprovinciën en de zaïnentrekking en organisering van troepen in dat rijk, zonder te bedenken dat de poolsche beweging wel een voorwendsel kan zijn voor den heer von Bismark-Schönhausen om tegen alle mogelijke volksbewegingen in Pruissen eenig geschut en eenige bajonetten in gereedheid te hebhen en daarin zijn eind- argument tegen de liberale partij te vinden. De verdedigers van <le stelling dat de opstand weldra gedempt zal zijn, waar onder steeds L'indépendance beige, voeren aan, dat juist de zamenstellitig van groote afdeelingen opstandelingen met het feit dat de provincie-beivoners voor het grootste gedeelie vijandig zijn aan de opstandelingen en de vlugt nemen, voor gewelddadige inlijving in hunne gelederen bevreesd.de onmo gelijkheid van liet voeren eens guerilla-oorlogs bewijst, waarin de opstand nog de eenigste kans van welslagen had. De vijandelijkheid der provincie-bewoners is eclner vol strekt nog niet bewezen, en rust vooral op berigten van russische zijde afkomstig, welke zekerlijk niet als onpar tijdig kunnen beschouwd worden te dien opzigte. Als een bewijs toch, hoe de russische berigtgevers niet schromen tijdingen mede te deelen, welke in zich zelf reeds onmogelijk zijn, herinneren wij hier slechts hetgeen onder „Polen" wordt medegedeeld van een „hardnekkig" gevecht bij Wenarow, waarbij honderde opstandelingen sneuvelden en slechts „vier man der russische troepen gekwetst werden." Dergelijke legerbulletins zijn nog wonderbaarlijker dan de befaamde berigten des franschen keizers Napoleon I in den russischen veldtogt. Is derhalve de vijandige gezindheid tusschen de opstandelingen en de provincie-bewoners niet bewezen, dan blijkt uit het feit der zamenstelling van groote poolsche af deelingen met artillerie en kavallerie zekerlijk niet de magte- loosheid van den opstand. Wij gelooven derhalve dat dergelijke argumenten ten voor deele of ten nadeele des opstands niet bijzonder veel waarde bezitten, en in plaats van op losse stellingen redenerings-ge- vaarten te bouwen, welke later blijken zouden ten eenenmale ongegrond te zijn geweest, zullen wij slechts voortgaan met telkens eenige berigten omtrent Polen roede te deelen en ons vooreerst van alle beschouwingen onthouden. Omtrent de mexikaansche expeditie zijn allerlei verwarde geruchten in omloop welke over New-York zijn ontvangen. Volgens deze zouden de fransche troepen twee nederlagen hebben geleden, terwijl volgens andere berigten Pueblain hunne handen zoude zijn gevallen. Het laatste schijnt ons vooral zeer onaannemelijk, daar volgens latere berigten van fransche zijde daarvan geheel gezwegen wordt en het begin der krijgsbewegingen eerst later te gemoet werd gezien. Wat daarvan overigens zijn moge, dergelijke geruchten kunnen nog geenerlei onderstelling doen ontstaan ten voordeele of nadeele der mexikaansche expeditietroepenen men moet nadere berigten afwachten. Polen. De Czas van 6 februarij meldt dat de opstandelingen nieuwe voordeelen hebben behaald in de omstreken van Suchodniow, alwaar zich de werkplaatsen en smeltovens be vinden. De kolonel Tchengery, bevel voerende in de stad Kielce, hoofdplaats van het distrikt van dien naam, had eene afdeeling troepen, bestaande uit twee kompanjien voetvolk en een eskadron kavallerie, ter verkenning uitgezonden naar de zijde van Suchodniow. Dit korps werd weldra door een gedeelte der opstandelingen onder Langiewicz zeiven op hef tige wijze aangevallen, ten gevolge waarvan de russen geheel werden verslagen en 400 hunner met wapenen en paarden in handen der polen vielen. Het distrikt Krakau is bijna geheel van troepen ontbloot, slechts de grenswacht van Miechow en Stopuitza houdt nog stand. In verscheidene steden van dit distrikt hebben de poolsche autoriteiten zich gekonstitueerd en georganiseerd. Behalve het hoofd-korps der polen, hetwelk tusschen Oïizow en Olkultz gelegerd is, bevinden zich talrijke verspreide af deelingen der opstandelingen in dit palatinaat. In het distrikt Sandomir verspreiden zich de opstandelin gen meer en meer naar het oosten. Zij hebben de hoofdplaats van het distrikt Opotchno in bezit genomen op hunne nade ring zijn de russische troepen teruggetrokken en hebben de nationale autoriteiten, door de opstandelingen zamengesteld, onmiddellijk een bevel tot konskriptie voor het poolsche leger uitgevaardigd. Aan dezen kant is de grenswacht overal ont wapend geworden, van Now-Sniasto en Kortchin totaan San domir en Zawichok. Te Stachow heeft de bevolking na de godsdienstoefening met euthusiasme een nationaal bestuur gekonstitueerd. Een ander detachement der polen, gekampeerd in de om streken der stad Biala, deed op 1 februarij een aanval op eene russische kolonne, onder den generaal Nostjtz. Met hartstog- telijke woede werd er gedurende twee uren gestreden, tot dat de russen belangrijke versterkingen ontvingen en de polen ia goede orde op de stad Yanow terugtrokken. Deze beide detachementen sneden eiken toevoer af voor het russisch leger. Zij waren gekonunandeerd door een jong officier, uit Parijs aangekomen. Lewandowski. in het dis trikt Warschau is het voornaamste korps der opstandelingen in de grootste fabriekstad van Polen, Lodtz gelegerd. Dit korps bestaat uit 800 tot 1000 personen, terwijl een andere afdeeling in de omstreken van Czenstochaw gekampeerd is. De disirikten van Lublin en Augustowo zijn insgelijks door verscheidene afdeelingen der opstandelingen bezet. Het korps, waardoor de stad Casirnir aan de Weichsel bezet was, onder bevel van Zdanowitch, telde ongeveer 2000 manschap pen. De bij Lubartowo versiagene polen hebben zich weder vereenigd en zijn naar eene onbekende bestemmingsplaats opgerukt. De aller laatste berigten omtrent den opstand melden liet volgende Eenige agenten uit Polen zijn in hef pruissisch. distrikt Kulin aangehouden. Men vond hen in bet bezit van een groot aantal wapenen. Ook in het distrikt Strassburg zijn wapenen en revolutionaire manifesten in beslag genomen, waaruit bleek dat er verstandhouding bestond tusschen het pruissisch en het russisch Polen. In het hardnekkig gevecht bij Wenarow zijn eenige hon derde opstandelingen gesneuveld, terwijl volgens de russische rapporten slechts vier manschappen der keizerlijke troepen gekwetst werden. Volgens geruchten uit Krakau zouden de russische troepen eene nederlaag hebhen geleden bij Balinow. Uit Warschau wordt medegedeeld dat de kolonel Medni- koff aan het hoofd van eene sterke troepen-afdeelmg de op standelingen onder Frankowski, aan de boordeD van den Weichsel bij Annapol, heeft aangevallen en verslagen. Onder de zwaar gekwetsten, die daarbij in handen der russen vielen, behoorde Frankowski. Het Journal des débats bespreekt den opstand van Polen en herinnert hoe het dekreet van 6 oktober 1862 reeds dadelijk de afkeuring der liberale dagbladpers opwekte. „Het heeft in waarheid het getrouw gevolgde programma geschetst van al hetgeen wij hebben zien voorvallen; de op stand alleen, welke liet laatste bedrijf van dit treurspel moest wezen, heeft het programma noch bevolen, noch voorzien. Hoe kon echter de poolsche natie zonder eene uitbarsting der wanhoop, de uitvoering en toepassing verdragen eener zoo onredelijke en schandelijke wetsbepaling? Iedereen weet wat de krijgsdienst in Rusland de moeijelijkste en minst aan gename van geheel Europa doet zijn de langdurigheid «laar van en de groote afstanden leggen den soldaat in de eerste plaats eene volkomene en onbepaalde scheiding van zijne betrekkingen op, terwijl daarenboven de strenge krijgstucht en de moeijelijkheid zoo niet onmogelijkheid om tot hoogere rangen op te klimmen de krijgsdienst met siavernij doet vergelijken. Wanneer derhalve de toestand van soldaat, zoo nabij dien van slaaf, reeds gevreesd is voor den russischen onderdaan, gehecht aan zijn soeverein en tot op zekere hoogte vatbaar voor een denkbeeld van nationale grootheid, hoe moet dan zulk eene inlijving zonder hoop of bepaalden duur in de gelederen des russischen legers niet gevreesd worden door den jeugdigen pool, minder dan iemand gezind om met ingenomenheul of zelfs met onilerwerping de hand des vreera- delings over zijn vaderland uitgestrekt te zien „Laat ons echter aannemen dat men de poolsche jongeling schap niet kan vrijstellen van de krijgsdienst; met welk te regtvaardigen doel heeft men dan aan die ligting maatregelen verbonden, welke haar ondragelijk maakten? Het niet be palen van het cijfer voor het kontingent, waardoor men dit onbepaald kon uitstrekken; de ligting alleen te doen drukken op een deel der bevolking, die der stedenvoorde loting, door de wet van 1859 vastgesteld, de persoonlijke aan wijzing in de plaats te stellen, door administratieve kommis siën te verrigten deze kommissiën met «le onbegrensde inagt te bekleeden om volstrekt geen acht te slaan op wettige rede nen van vrijstelling, als min regeringsgezinde burgers deze mogten aanvoerenwat is dit anders dan onder den naam van rekrutering eene regelmatige proscriptie te doen plaats hebben methet doel om aan deze ongelukkige natie de bloeon barer jongelingschap te ontnemen, en te doen wegkwijnen in slavernij en ballingschap „Niemand weet hoe zoo het ooit mogt plaats hebben

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2