MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 20. Zaturdag 14 Februarij. :J>! O O li» Editie van vrijdag avond 8 ure. BEKENDMAKING. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat op maandag den 1 6 maart aanstaande, des middags ten twaalf ure, te Deventer, Haarlem, 's Graven- hage, Zntphpn, Venlo, Utrechten Arnhem, zal worden over gegaan tot ile openbare aanbesteding van Remontpaar- den, te weten door de hoofd-administratie van het le rege ment dragonders te Deventer, van 30 paarden door die van bet 2e regement dragonders te Haarlem, van 50 paarden door die van het 3e regement dragonders te 's Gravenhage. van 60 paarden; door die van het le regement dragonders te Zut- phen. van 35 paarden; door die van bet 5e regement dragon ders te Venlo, van 35 paardendoor die van het regement veld artillerie te Utrecht, van 10 paarden, en door die van het regement rijdende artillerie te Arnhem, van 30 paardendat deze aanbesteding niet bij loten of partijen, maar voor het getal paarden in eens zal geschieden, zoo als hoven is opgege ven dat <le helft der te leveren paarden vóór of op den eer sten mei aanstaande den ouderdom van A8 maanden moet hebben bereikt (met vergunning daaronder vijf- en zesjarige te begrijpen); dat voor de wederhelft, paarden tusschen de zestig en twee en zeventig maanden moeten worden geleverd; dat in de voorwaarden van aanbesteding wederom de bepa ling isopgenoinen.dat een derde gedeelte der te leveren paar den van inlandsehen oorsprong moet zijn. De gemelde voorwaarden van aanbesteding liggen ter le zing. onder andere ter provinciale griffie van Zeeland te Mid delburg. Middelburg, den 12 februarij 1863. De kommissaris des konings in de provincie Zeeland, R. W. v. LIJNDEN. BINNENLAND. Middelburg 13 februarij. De kiesvereeniging Orde, te Rotterdam, beeft jl. dingsdag eene vergadering gehouden ter verkiezing van een kandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer van de staten gene raal, in de plaats van den heer I. D. Fransen van de Putte; 83 leden waren tegenwoordig. Vier kandidaten werden voor gesteld de heeren W. A. Viruly Verbrugge. burgemeester van Gorinchem; D. L. Wolffson, oud zee-officier, te Leiden; L. Pincoffs, lid van den gemeenteraad te Rotterdam, die ech ter dadelijk verzocht niet in aanmerking te komenen mr. P. F. Iluhrecht. advokaat te Rotterdam. Nadat de oorstel lers hunne kandidaten hadden aanbevolen, is de heer Viruly Verbrugge bij meerderheid van stemmen tot kandidaat ge kozen. Tot het zelfde doel als de kiesvereeniging Orde hield de Algemeene kiezersvergadering te Rotterdam eergisteren eene bijeenkomst, waarbij 187 kiezers waren opgekomen. Slechts twee kandidaten werden voorgesteld mr. M. Bichon van IJsselmonde, door den heer J. Voorhoeve IT. Cz., en F. s1 Ja cob. door mr. I. Thooft. De heer s' Jacob voerde, nadat de voorstellers hunne kandidaten hadden aanbevolen, hetwoord. Eerst had hij gemeend de kandidatuur niet te moeten aanne men, doch op vriendelijken aandrang was hij tot een ander inzigt gekomen. In het besef der vele verpligtingen welke bij zijne benoeming op hem rusten zonden, verklaarde hij den lust en den moed te bezitten om die verpligtingen op zich te nemen, terwijl hij het aan het oordeel der kiezers overliet te heslissen of hij daartoe ook de noodige bekwaamheden in zich vereenigde. Reeds nu echter wilde hij allen twijfel wegnemen omtrent twee punten: vooreerst voorzag hij dat zijn naam zou worden gebruikt tot vaan van hen die het ministerie be strijden. Hiertegen wilde hij protesteren. Hij achtte den minister Tborbecke thans het best geschikt om aan het hoofd des bewinds te staan, doch daarom keurde hij niet alles goed wat de andere ministers naast den heer Thoibecke in het laat ste jnar hadden verrigt. Ten andere verklaarde hij zich tegen de zienswijze van hen die het in 's lands belang achten dat er sterk afgescheidene partijen bestaan; hij wees daarbij op de droevige gevolgen welke de partijgeest zoo menigmaal hier te lande heeft ver oorzaakt. Hij verzocht dan ook dat zij, die eene partij vven- schen vertegenwoordigd te zien, hunne stem op een ander zouden uitbrengen, terwijl hij zich ter beschikking stelde van hen die het publiek belang boven het partij-belang waar deren. De uitslag der stemming was vervolgens dat de heer F. s'Jacob 110 stemmen, mr. M. Bichon van IJsselmonde 31 de heer W. A. Viruly Verbrugge 8 en de heer L. Pincoffs 1 stem bekwamen, terwijl 17 biljetten in blanko wareu inge leverd. Nu we het jaar zijn ingetreden waarin het halve-eenw-feest zal gevierd worden van de herleving van ons nationaal volks bestaan, verdient een geschrift, waurop wij geruimen tijd ge leden reeds de aandacht vestigden, op nieuw ter hand geno men te worden. Wij allhaus doorbladerden dezer dagen weder met innig genoegen de voorlezingen door den heer Theod. Jorissen, thans leeraar in de nederlandsche letter kunde en geschiedenis aan het gymnasium te Gouda, in eenige departementen van de maatschappij Tot nut van 't algemeen uitgesproken. ,i De voorlezingen, drie in geta<, zvjn later voor den druk ge reed gemaakt en door genoemde maatschappij uitgegeven. Onder de opschriften „Ouder fransch bestuur." „Deopstand" en „De restauratie" behandelt de heer Jorissen het belangrijk gedeelte van de geschiedenis onzes vaderlands van de jaren 1795 tot 1S14. ITet onmiskenbaar talent waarmede deze schetsen geschre ven zijn. doet ons de gunstigste verwachting koesteren om trent een uitgebreider werk over de geschiedenis van ons vaderland gedurende de jaren 1810—1815, door den zelfden schrijver ondernomen. En onze levendige belangstelling in dezen arbeid noopt ons aan een wensch, onlangs door den heer Jorissen uitgesproken, meerdere bekendheid te geven. In het belang der geschiedkundige volledigheid van zijn werk noodigde hij allen die in het bezit mogten zijn, het zij van per soonlijke berinneringen, het-zij van authentieke bescheiden betreffende het door hein te behandelen merkwaardig tijd vak, beleefdelijk uit, hem die mede te deelen. Wij willen dezen billijken wensch van onze zijde aandringen, vooral bij de be woners onzer provincie, waarin menig belangrijk evenement heeft plaats gegrepen. Niet alleen omtrent gewigtige feiten verlangt de heer Jorissen mededeeling. ook de opgave van kleinigheden, huishoudelijke bijzonderheden (prijs van levens middelen, enz.) anekdoten, mits voldoende gewaarborgd, zullen hem welkom zijn. Wij hopen dat wij den wensch van den heer Jorissen niet te vergeefs in herinnering zullen gebragt hebben. Bij de opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Neuzen, is jl. dingsdag gebleken, dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. J. P. Dronkers en A. Klaassen Mz. Van de 103 uitge- bragte geldige stemmen verkreeg Je heer Dronkers 42 en de heer Klaassen 31 stemmen. Uit Znid-Beveland meldt men ons het volgende „In het laatst der vorige en in het begin dezer week ver kondigde de rookende machine te Hansweert reeds van verre, dat de uitpomping van den sasput aldaar begonnen was. Dit geschiedde weder op de zelfde wijze en met den zelfden toe stel als vroegerhet opgepompte water vloeit eerst door een houten goot of bak en verder door een ijzeren duiker in de Schelde. „De tegenspoeden schijnen van het kanaal door Zuid- Beveland onafscheidelijk te wezen; althans zij vertoonen zich weder zoodrade werkzaamheden ter naauwer nood zijn aan gevangen. Verleden dingsdag is namelijk de as der machine, waarmede de genoemde vvaterbemaling plaats had, gebroken, en daardoor de uitpomping minstens 11 dagen vertraagd. De andere bezigheden zijn er gering en van voorbereidenden aard." Uit Zierikzee schrijft men ons 12 dezer „In deze gemeente hebben heden van de 265 kiezers, 215 hunne stembriefjes ingeleverd. Dus op 50 na allen, of liever bijna allen, want onder die 50 zullen wel afwezenden en zie ken zijn en ook anderen die redenen van wettige verhinde ring hadden. In 1862 waren voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer slechts 166 kiezers alhier opgekomen. „De opening der bussen zal zaturdag plaats hebben." Sedert onze laatste opgave is het aantal lijders aan de an gina diphteritica te Bruinisse met 18 vermeerderd. Men deelt ons mede dat dezer dagen te Brussel eene ver gadering van het hoofd-komité van de Association interna tionale pour le progrès des sciences sociales is gehouden, waarin besloten is het aanstaande kongres te Genil te houden. Een ander gewigtig besluit, bij die gelegenheid genomen, is dat tot inschrijving eener prijsvraag, welker voorwaarden spoedig bekend gemaakt zullen worden en hoofdzakelijk daarop nederkomen dat de Association de beantwoording voorstelt der vraag aan vrelke teekenen het verval der kunst en derletterkunde is ie herkennen Voor het beste antwoord, welks uitgebreidheid met 100 bladzijden van de Revue des deux raondes moet gelijk staan, looft de vereeniging eene medalje van 300 franken uit, benevens het portret van den be kroonde, door den heer Wiertz te vervaardigen, die zich daar toe belangeloos heeft verbonden. In die zelfde vergadering is der vereeniging een treffend bewijs van belangstelling van de zijde der belgische regering te beurt gevallen, welke voor 50 exemplaren van het Verslag van het eerste kongres, in sep tember 1S62 te Brussel gehouden, heeft ingeschreven. {Daqbl. van Z.-Roll, en 's Gravenh.) Woensdag morgen ten 10 ure heeft op het proefveld van de artillerie te 's Hage, de voortzetting plaats gehad van de schiet proeven op gepantserde platen van 11 duim dikte, met ge smeed ijzeren kogels uit het getrokken kanon van 30"p^ld, waarmede gedaan zijn zes schoten met verschillende ladingen. Na de vier eerste schoten waren breede scheuren in de platen aanwezigen de houten bekleeding op vele plaatsen gescheurd en gebogen. Bij de i wee laatste schoten zijn twee der platen geheel vernield en bij' het vijfde schot is de kogel zelfs geheel door de ijzeren plaat en het hout heen gegaan. Deze proefneming heeft plaatsgehad in tegenwoordigheid van Z. K. IT. prins Frederik der Nederlanden, zijn adjudant den kapitein Nepveu, de ministers van oorlogen marine, de kommissie voor het getrokken geschut en verdere hoog ge plaatste autoriteiten. (iV. dagblad van 's Gravenh.) Beaoemliigeift cn besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan Zr. Ms. honorair kamerheer A. J. C. baron Schiinmelpenninek van der Oije, laatstelijk's konings buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het pruissische hof, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van den Roo- den Adelaar, hem door Z. M. den koning van Pruissen ge schonken. leger. Overgeplaaist in hunnen rang bij het regement grenadiers en jagers de le luitenants W. C. de Vrée. van het 2e, H. F. Borel, van het 7e, J. W. L. Kamps, van hei le, A. J. den Exter van den Brink, van het 2e, J. W. E. Schadee van der Does, van het 8e. P. F. T. La Fors. van het 7e, K. LI. J. J. Hirschinann, van het 4e, J. C. van de Polder, van het 6e, G. L. Sterk, van het le, en S. Visser, van het 4e regement infan terie; laatstgemelde tijdelijk gedetacheerd bij het koloniaal werfdepöt. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, met toekenning van den rang van luitenant-kolonel en pen sioen. aan den majoor der genie en sappeurs van het leger in Nederlandsch Indië E. A. Haitink, thans met verlof hier te lande. milicieraden. Benoemd tot voorzitter in den milicieraad dezer provincie voor de ligting der nationale indicie van 1S63, de heer II. J. van Deinse, lid der provinciale staten; tot plaats vervangend voorzitter mr. T. A. Lambrechtsen, lid der pro vinciale staten; tot lid mr. M. Verbrugge, en tot plaatsver vangend lid de heer H. Rekker, beide leden van den ge meenteraad van Middelburg. Marine en leger. Zr. Ms. stoom fregat Zeeland is heden morgen van de reede van Neuzen voor Vlissingen ten anker gekomen. Morgen zal het fregat vertrekken. Koloniën. Nadat eenige dagen geleden met de mail der Messageries impériales berigten uit Nederlandsch-Indië waren overge- bragt, is thans ook de mail via Triëst en Marseille aangeko men. De berigten van Batavia loopen tot 30 december en zijn alzoo van drie dagen jongere dagteekening dan de met de fransche mail ontvangene. Tijdingen van overwegend belang zijn niet tot ons gekomen. Gemengde berigten. Onder de munten, waarmede het munt- en penningkabinet der hoogeschool te Leiden in den laatsten tijd weder is ver rijkt, komen onder anderen de volgende voor van den heer E. J. Levi, te Neuzen. Een dubbele groot van den vlaam sehen graaf Filips den Stouten 1384—14041. een zeer fraaije bourgondisehe of kruisrijksdaalder, in 1567 te Rijssel gesla gen een vijfde Filipsdaalder van Overijssel, 1566; een halve piaster van Johanna en haar zoon Karei en een andere van Filips; een schilling van Willem III, in 1697 gesl igen. Als een staaltje van goedkoope vervoermiddelen deelt men ons uit Goes het volgende mede: Een pakje hoog 5 duim, breed 12 duim en lang 2 palm, wegende 0.15 pond. wordt uit 's Hage per spoor ongefrankeerd verzonden om verder per boot van Rotterdam herwaarts te komen. Dit pakje kost aan vracht enz. 60 cent. Vraagt men uitleg, dan heet hetver schot van 's Hage 20 cent. ofschoon er duidelijk op staat 10 cent, vracht middelburgsche stoomboot 20 cent, de schipper 5 cent. de vrachtrijder 10 cent, bestellers 5 centtotaal 60 cent. Het is te hopen dat de weldadige konkurrentie ook aan dergelijke zaken binnen kort een eind zal maken. Een godsdienstige vereeniging „tot evangelisatie" te Tiel had zekere bovenzaal iugerigt tot het houden van open bare godsdienstoefeningen. Eenige dagen geleden had er eene plaats onder leiding van den predikant Gezelschap, van Rhenen. Jl. vrijdag zou er daar weder eene, vooraf aangekon digd, gehouden worden waarin de predikant Astro van Arae- rongen voorganger zou wezen. Tegen den middag werd echter de deur van het geïmproviseerde kerkgebouw door de policie gesloten en het houden van godsdienstoefening beletop grond van art. 7 der wet op de kerkgenootschappen, aange zien van wege de nabijheid der israëlitische kerk vergunning tot de oprigting had moeten worden gevraagd. De predikant en de van buiten overkomende menigte konden dus onver- rigter zake huiswaarts keeren. Deze zaak verwekt daar veel opspraak, te meer daar een lid van den gemeenteraad een der hoofdleiders van genoemde vereeniging is. Uit New-York schrijft men, dat de weelde er grooter

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1