Men schrijft ons uit Dordrecht, 10 dezer „Meer dan eens heb ik u geschreven over het voornemen dat er bij eenige onzer medeburgers bestond om geschikte arbeiders woningen te verkrijgen. Een eerste plan om buiten de stad een aantal huisjes te bouwen is mislukt. Te groote sommen zou dit plan eischen. Nu is een ander ontwerp voor den dag gekomen en in een vergadering van belangstellen den, een paar dagen geleden gehouden, goedgekeurd. Men wil thans een vereeniging oprigten, beschikkende over een kapitaal van f 25,000 om alle bouwvallige, ongezonde huisjes, alle krotten, langzamerhand aan te koopen. af te breken en te vervangen door geschikte woningen, waarvan een plan, door den architekt Veth vervaardigd, ter tafel ge- bragt werd. Dit plan ligt met de voorwaarden van deelneming aan de vereeniging, waarbij een rente van 3 pet. aan de geld schieters wordt toegezegd, voor 14 dagen ter lezing. Het is te hopen dat de kommissie slagen zal in het bijeenbrengen van het vereischte kapitaal: en een goed werk zij tot stand gebragt!" Gelijk wij in ons vorig nommer mededeelden is de deputa tie uit de hoofdkommissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor november 1813 uiterst beleefd door Z. M. den koning ontvangen. Het antwoord, door Z. M. aan die deputatie gegeven, luidde volgens De nederlandsehe indus trieel hoofdzakelijk aldus „Ik verheug mij, ir.ijne heeren, in de gelegenheid gesteld te worden om de indrukken van mijn hart aan u kenbaar te maken, daar de gevoelens, in uwe aanspraak vervat, ook ge heel mijne gevoelens zijn. Ik heb dus daarbij geen woord te voegen. „Reeds lang had bij mij een denkbeeld om het hart ge zweefd om de door u bedoelde groote herinneringen te ver eeuwigen; maar de gelegenheid heeft mij slechts ontbroken om het te kunnen uitbrengen. Hartelijk derhalve verheugt het mij, dat deze aanleiding mij geschonken wordt om van mijne onverdeelde sympathie voor die echt vaderlandsche zaak te kunnen doen blijken. „Warm klopt mijn hart voor het vaderland. Het vaderland en Oranje zijn een. Door dien band zijn beiden in vóór- en tegenspoed sterk geweest. Eendragt maakt raagt. En dit was niet alleen de leus onzer vaderen, maar was en is ook nog de grondsteen van wederkeerige liefde en vertrouwen, zonder welke geen band ter wereld de kracht des tijdskan wederstaan. „De nagedachtenis van mijnen dierbaren grootvader is mij steeds levendig voor den geest. Ik heb mijne opvoeding, mijne leiding, ja, ook ik heb alles aan hem te danken. Ik heb de eer gehad om onder hem te dienen, ik was getuige van zijne laat ste levensure, ik ben zoo zeer als iemand doordrongen van de onvergetelijke deugden van Willem 1. „Geen twijfel derhalve, mijne heeren, of mijne onbegrensde ondersteuning is u voor uw edel voornemen eens en voor altijd gewaarborgd. Maar geen twijfel ook, of de geheele nederlandschenatie zal dit uitnemend ontwerp, alsde kwijting van'eenen nationalen pligt, eendragtig doen tot stand komen. „Ik verzoek de heeren om aan mijnen hooggeachten oom en aan al de overige leden der hoofdkommissie mijnen innigen dank te betuigen voor de mededeeling, mij door uwe kom missie van. hunnentwege overgebragt. Brengt hun vooral na drukkelijk de verzekering over van mijne hartelijke ingeno menheid met, en van mijne hooggespannen verwachtingen voor het welslagen uwer schoone zaak. Zij strekt Oranje en vaderland gelijkelijk tot eere." Uit 's Gravenhage schrijft men aan L'indépendance beige, 7 februarij „Men berigt mij, hetgeen ik mij haast u mede te deelen,dat de onderhandelingen tusschen onze regering en het kabinet te Brussel betrekkelijk de kwestie van den afkoop der Schelde- tollen op den besten voet staan. Men twijfelt hier niet of deze onderhandelingen zullen gelijktijdig voortgaan met die omtrent de Maas-aftappingen, tiet handelstraktaat zal zon der bezwaren worden gesloten." Deinspekteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter kennis gebragt van de ouders of voogden, die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen raogten verlangen, dat op 2 julij een vergelijkend examen over de aspiranten zal worden gehouden, en dat vóór 1 mei een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem, inspekteur, port vrij zal moeten worden ingezonden, vergezeld van de noodige bewijsstukken, in de Staatscouraut van zondag en maandag Vermeld. Kerk- en schoolnïeuws. De heer H.T. Westeronen van Meeteren, predikant te Res teren, heeft ook voor het beroep naar Wemeldinge bedankt. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Sluis, de heer H. W. Eigeman, te Hierden. ülegtszakeu. De hooge raad heeft op30 januarij II. een belangrijk punt omtrent de opvatting der wet van 22 april 1855 op het regt van vereeniging en vergadering uitgemaakt. Het gold de vraag of eene niet erkende vereeniging inregten kon optreden tegen een medelid dier vereeniging, dan of deze. even als de staat en derden, haar dit gemis van regtspersoonlijkheid konde tegenwerpen. Voor de vereeniging, die dit als middel van kassatie tegen een vonnis der arrondissements regtbank te Rotterdam voorstelde, trad op mr, G. M. van der Linden, voor het medelid mr. W. Wintgens. De hooge raad heeft, overeenkomstig de konklusie van den advokaat-generaal Gregory, de voorziening yerworpen en alzoo de vraag in ont- kennenden zin beantwoord. Gemengde herlgten. Te Brussel worden gebruikte postzegels in een manufak- tuurwinkel in betaling aangenomen. De winkelier is vermoe delijk een agent van een engelsch liefhebber, die zijne meu bels uit postzegels laat vervaardigen. De postzegels van ver schillende landen worden voor verschillend huisraad gebruikt zoo dat ieder stuk eene natie vertegenwoordigt. Te Londen zullen de verzamelaars of liefhebbers van postzegels een eigen orgaan hebben in een aldaar uit te geven geïllustreerd maand schrift onder den titel van Stamp collectors magazine, Den 2S dezer zal de ISjarige vioolspeelster Ame'ly Bido zich op een koncert in het park te Amsterdam doen hoo- ven. Deze kunstenares werd in Ilongarye geboren en te Weenen en Brussel opgevoed. Ilaar vader, die een beminnaar der muziek was. hoorde eens de gezusters Milanollo en nam zich toen voor ook zijne kinderen voorde muziek op te leiden. Op vijfjarigen leeftijd ontving zijn dochtertje Amély eene viool van hem ten geschenke,- ten gevolge harer vorderingen zond hij haar, toen zij zeven jaar oud was, naar het konserva- toire van Gratz, waar zij het volgende jaar reeds den eersten prijs behaalde. Achtereenvolgens genoot zij het onderrigt van Mildner en M^seder en in 1S57 ging zij aan het konser- vatoire van Bnis^sefhare muziekale opvoeding voltooijen. In 1S59, toen zij 15 jna*telde, verwierf zij den eersten prijs, met algerneene stemmen, op het groot concours van artistes, en bij haar optreden te Parijs en te Berlijn, zoo wel als op hare rei zen door Denemarken, Zweden en Rusland, oiogt zij steeds den meesten bijval inoogsten. Te Boston in Amerika wordt een dagblad uitgegeven op hout. Het is wit. zacht, glad en sterk. Volgens de bladen van den Boven-Rijn heeft men in die streken een surrogaat voor boter uitgevonden, dat alle hoedanigheden van dit levensmiddel in zich vereenigen en slechts de helft van den gewonen boterprijs kosten zou. Deze vetstof wordt uitgezuiverde lijnolie bereid, die de grondstof van de boter in zich bevat; zij is bruikbaar in haar natuurlij ken toestand en toebereid. Bovendien is de smaak zuiverder, zij belet het zwaar wordeu van het gebak en heeft van nature eene fraaije kleur. Dezer dagen had bij zekere gravin Barochi, te Parijs, een ergerlijk voorval plaats. Er werd gespeeld en onder de spelers bevonden zich prins Demidoff, de hertog de Gramont Caderousse, de heer Miranda, de heer C.in de tooneelwe- reld zeer bekend, en de bekende Spanjaard Garcia, die ten vorigen jare aan de banken van Hamburg en Wiesbaden zoo veel heeft gewonnen. De hertog de Gramont had zeer veel verloren, toen hij ontwaarde dat C.en Garcia met valsche kaarten speelden. Men vergenoegde zich hen te verwijderen, nadat men hen het gewonnene had doen teruggeven. Den volgenden dag heeft de Cerele imperial, waarvan Garcia lid was, eene vergadering gehouden onder voorzitting van den hertog de Morny en is besloten, na de bekentenis van Garcia, om hem .van de lijst der leden van den Cercle te schrappen. Men wil, dat de policie. op grond van de in omloop zijnde ge ruchten, zich met de zaak zal bemoeijeu. De North-British-Mail verhaalt het volgende geval, dat in den spoortrein van Glasgow naar Greenock is voorgeval len. Toen de trein uit een donkeren tunnel kwam, zag een reiziger, dat eene vrouw die over hein had gezeten, was ver dwenen. Meenende dat er een ongeluk was gebeurd, gaf hij dit aan zijne medereizigers te kennen, doch eene andere vrouw zeide dat alles in orde was, want dat de verlorene on der hare krinoline zat. daar zij geen plaatsbriefje had en de kondukteur spoedig zou komen om de briefjes op te halen. Naauwelijks was de kondukteur verdwenen of de verlorene vrouw kwam van onder de krinoline te voorschijn. Te Parijs heeft het volgende voorval veel sensatie ge maakt. De heer Veron had zijne loge zaturdag avond afge staan aan eene dame, wier betrekking tot prins Napoleon voor niemand een geheim is. Kort daarna verscheen de prins en nam aan hare zijde plaats, hetgeen in de zaal vrij wat op schudding veroorzaakte en tot allerlei opmerkingen en kwink slagen aanleiding gaf. De prins stoorde zich aan niets en bleef naast de bedoelde dame zitten, toen plotseling de loge tegen over de zijne open ging en prinses Clothilde verscheen. De prins hield onverschrokken stand en dat ergerde het publiek in hooge mate. De goede parijzenaars zijn niet zoo fijn van zeden, maar kunnen het bij dat al niet dulden, dat de open bare meening op die wijze wordt getrotseerd. Zij hebben zich dan ook gewroken. Toen de voorstelling geëindigd was en prinses Clothilde opstoDd om huiswaarts te keeren, stond ook het publiek in massa op en applaudisseerde haar met eene warmte, die duidelijk bewees dat men haar in het gelijk stelde. Van den prins nam vervolgens niemand notitie. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 8 dezer: P, van Dorst, jin. 30 j. met M, J. Bosselaar. jd. 38 j. J. van Poeljen, wedn. 62 j. met A. Izeboui, wed. 43 j. P. M. Dor- raaar, wedn. 40 j. metM. J. Gilde, jd. 40 j. (Van 31 januarij tot 7 februarij.) Vlissingen. Gehuwd: W. Zondervan, jra. 31 j. met H. Reinen, wed. van I. C. Coppens. 25 j. P. J. Knuijvers. jm. 25 j. metS. A. Bom, jd. 27 j. A. Korving. jm. 37 j- met A. C. Kramer, jd. 33 j. L. J. Sap, wedn. van J. J. Verberen, 61 j. met A. F. van der Leije, jd. 50 j. Bevallen: M. Cadée, geb. Nustelijn, z. M. Aelrichs, geb. Boulboulle, d. M. C. Hendriks, geb. Sterzenbachs.d. M. Schout Velthuijs, geb. Beenhouwer, z. E. G. Naerebout, geb. Mar tens, d. A. M. C. Rietvelt, geb. Marchand, d. Overleden: D. Koene. wedn. van S. Jansen, 76 j. H. Bran denburg, z. 3 j. F. Elderfiel, z. Ij. F. F. Ardewijn, z. 4 j. L. van der Eyk, wedn. van H. Roelse, 89 j. S. E. Brugge, d. 6 jaar. Goes. Gehuwd: W. Visser, weduwn. 43 j. met C. Wisse, jd. 32 j. K. van Paassen, jm. 21 j. met A. lverpel jd. 28 j. H. Schouwenburg, jm. 22 j. met C. G. Stokmans.jd. 23 j. Bevallen: G. WïIIeboer, geb. van der Linde, z. C. Osse- waarde, geb. Prins. d. OverledenC. J. Seheffer, jd. 67 j. D. Willeboer. man van L. van Maris, 31 j. H, Lambregtse, vrouw van A. Croonen- burg, 42 j. J. B. Ewert, wed. P. Giele, 6S j. D. Wagemaker, weduwn. 61 j. Zierikzee. Gehuwd: J. Kutscheid. weduwn. 38 j.met J. C, Verseput, jd. 30 j. T. G. Gilde, weduwn. 34j. met M. E. Rombouts, wed. 38 j. J. C. Bender, jm. 32j. met A. Brandenburg, jd. 27 j. A. van Dijk,jm. 28 j. met J. van Dijke, jd- 21j. Bevallen: M. Simmers, geb. Abels, z. M. Nijs, geb. Ver linde, z. M. de Valk, geb. Lookman, d. J. Geers, geb. Tuij- tel, d. Overleden: J. Langoumois de Does, jd. 35 j. A. J. Juin man van A. C. Trijzelaar, 32 j. A. C. van Asten, vrouw van A. P. Paulussen, 43 j. M. Zwart, vrouw van J. Rinkier, 26 j' Staten generaal. EERSTE KAMEIt. W etsontwerpen. Regeling van de exploitatie der staatsspoorwegen. De exploitatie wordt aan bijzondere ondernemers bij kon cessie gegund (art. 1). Geen koncessie wordt voor langer verleend dan 50 jaren na de vol tooijing der wegen, in de kon cessie begrepen nadat de exploitatie 20. 30 of 40 jaren heeft geduurd, kan de koncessie door de regering worden ingetrok ken, waarbij het materieel enz. tegen schadeloosstelling aan den staat overgaat (art. 2). De koncessionaris is verpligt te voorzien in het materiëel van vervoer (art. 4). Het bestuur der onderneming die de koncessie krijgt moet althans voor twee derden uit nederlandsehe ingezetenen bestaan (art. 6). Na het eindigen der koncessie treedt de staat in het hezit van al hetgeen voor de exploitatie is aangeschaft, tegen betaling van de geschatte waarde (art. 7). Bekrachtiging van sommige artikelen eener konceasie van exploitatie der staatsspoorwegen. Deze wet, waarhij de plaatsen voor de namen der konces sionarissen in blanko zijn gelaten, strekt tot vaststelling van een formulier voor zoodanige koncessie. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van 9 februarij. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren Keiler we gens beroepsbezigheden en Ochtman wegens ongesteldheid. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters, dat mevrouw Cau. mevrouw van der Lek de Clercq en de heer F. J. van Ojipen, de benoeming tot regen tessen en regent van het burgerweeshuis hebben aangenomen. In handen der heeren Fokker, van Dongen en Landsknegt wordt tot onderzoek en verslag gesteld de rekening der kamer van koophandel voor 1S62. Wordt mededeeling gedaan eener missive van de kamer van koophandel, betrekkelijk de herbenoeming van de heeren J. H. Ochtman Johz., tot voorzitter, H. A. van IJssel- steijn, tot plaatsvervanger en C. van der Vliet tot sekre- taris. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is de benoeming van twee leden van het stem bureau voor de keuze van een lui voor de tweede kamer der staten generaal en voor de mogelijke herstemming op 12 en 26 dezer. Vooraf deelt de voorzitter mede, dat de marktdag, zoo wel in het belang der kiesverrigting. als in dat van den marktdag zei ven, één dag te voren zal gehouden worden. Na verscheidene herstemmingen zijn benoemd tot leden van evengenoerad stembureau de heeren Landsknegt en van der Grijp en de overige leden tot plaatsvervangers. Komt ter tafel een adres van het onderwijzers-gezelschap in deze gemeente, verzoekende een subsidie uit de gemeente kas, bijaldien deze gemeente als vergaderplaats werd gekozen voor de algerneene vergadering van het nederlandsch onder wijzers-genootschap in 1864, als zijnde eene uitnoodiging van het hoofdbestuur ontvangen, om deze gemeente nevens Deventer en Leeuwarden in het drietal op te nemen. Hierop wordt besloten eene som van f 150 totdat doel uit de gemeen tekas bij te dragen. Nog wordt besloten tot het doen van eenige af-en over schrijvingen en tot het verleenen eener gratifikatie van f 50, aan den kommies-griffier Loewer voor buitengewone werk zaamheden ter zake der kiesverrigting. BIJITEWLA1V'». Algemeen overzlgt. De fransche dagbladpers zwijgt steeds over de debatten ia het wetgevend ligehaam, terwijl een verzoek om inlichting omtrent de van regeringswege genoraene maatregelen in de zitting van eergisteren door den heer Picard tot den heer Baroche gerigt, beantwoord werd met de verklaring dat de nota in den Moniteur omtrent deze kwestie in den boezetn dezer vergadering voor het oogenblik niet kon besproken worden, daar zij eene regtskwestie en eene interpretatie der konstitutie betrof. Onder alle fransche dagbladen zal echter La presse de stout moedigheid hebben om niettegenstaande de boete van 1000 tot 1500 franken en de andere gevolgen, waaraan zij zich kan blootgesteld zien, de juridieke interpretatie der wet en der konstitutie uit te lokken door heden een artikel van beoor- deelingte leveren over de zitting van het wetgevend ligehaam. Ten opzigte van die diskussiën en de zinspelingen op de engelsche vrijheid daarbij gemaakt, zeide The times dezer dagen het volgende „De redenaars in Frankrijk vieren thans hunne saturnalia. Telken jare wordt de buitenlandsche en binnenlandsche staatkunde des keizers, gedurende eenige dagen en binnen zekere grenzen, aangevallen en verdedigd. Het is dan een soort van politiek karnaval, gedurende hetwelk men elkander met gesuikerde of bijtende bonbons werpt, even als in een werkelijk karnaval. Eene zekere uitgelatenheid heerscht er dan alvorens de fransche politici weder veroordeeld worden tot gematigheid en stilzwijgen. Engeland heeft gewoonlijk daarbij de eer de rol van den vetten os te spelen, welke men met linten en bloemen versierd rondleidt, en hem daarbij nu en dan met scherp gepunte prikkels tusschen de ribben stoot. Le temps bevat heden eene lijst van inschrijving niet

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2