dergelijke wijzen willen voortgaan, ondermijnen zij de waardij van bet orkest; die weg kunnen, zullen gaan, en die blij ven moeten, zullen de ambitie verliezen. Maar humaniteit schijnt eene diepzinnige wetenschap, die moeijelijk aan te Ieeren isanders ware zij voorzeker niet zoo zeldzaam." Uenoemingeii cm besluite». gezantschappen. Eervol ontslag verleend, onder dank betuiging voor de trouwe en langdurige den lande bewezen diensten en behoudens aanspraak op pensioen, aan de heeren A. C. J. baron Schimmelpenninck van der Oije en 12. baron Sirtema van Grovestins, respektivelijk gezanten bij de hoven van Pruissen, koninklijk en groot-hertogelijk Saksen, en bij dat van Spanje. Benoemd tot gezant bij de hoven van Pruissen, koninklijk en groot-hertogelijk Saksen mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt; tot gezant bij het hof van Turkije C. M. E. G. graaf van Bylandt; tot minister-resident bij het hof van Italië jhr. mr. M. J. L. J. H. A. Heldewier; tot minister-resident bij de hoven van Spanje en Portugal, mr. L. H. A. baron van Ittersum en tot minister-resident bij tie hoven van Zwe den en Noorwegen en van Denemarken rnr.W. F. Rochussen. leger. Op verzoek in zijn rafig overgeplaatst de ie luite nant J. G. Mulder, van het regement grenadiers en jagers bij het 8e regement infanterie. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer R. C de Ridder, uit zijne betrekking van ontvanger der direkte belastingen en akeijnsen te Akkrum, behoudens aanspraak op pensioen. Gemengde berigten. Ten gevolge van het levendige onderaardsche spoorver keer te Londen hebben de eigenaars van omnibussen den prijs van het vervoer met hunne rijtuigen tot 1 en 2 pence verlaagd. Te Londen isjl. woensdag eene groote meeting gehou den van schilders, graveurs, steendrukkers, enz., om te be raadslagen over de middelen ter verkrijging eener betere regeling van den kunsteigendom. Hoofdzakelijk had men hierbij het oog op de reproduktie van schilderijen, groote plaat- en andere kunstwerken door middel van fotografie, steen druk, enz. Op Nieuw Zeeland verschijnt thans een nieuwsblad in de taal der inboorlingen, dat door den koning zeiven wordt geredigeerd. Z. M. wil door de drukpers liefde voor orde en wet verbreiden en verlangt daarvoor van zijne lezers voor elk nouimer 3 pence. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Jan nari j 18113. Wind. U -S 24 a 3 s .5 1 |o ló ■Si su i «•-ra a a to (5 s S3 "a 1 2 w 25 W. t N. 26 W. Zw. 27 Nw.tW 28, West. 29 ZWest. 30 Z. ZW. 31 Zw.t.W Laagste temperat. en verschil met de hoogste. Aanmer kingen, 768.3 6.6'0.80 6.44 0.0 7725 7.6 0.81 6.90 0.0 767.0 6.210.68 5.38 0.0 776.3 5.8 088 6.72 0.3 760.8 5.4,0.88 6 56 0.0 755.6 8 0 0.86 7.50 0.0 749.6 8.2 0.89 7.80 0.3 767.83 S.C7 0.866 6.60 1.013 - ligtb.heij.hel. bew.betr.heij. bew.buij reg. ligtb lieij. hel bew.betr.heij, bewolkt heij. bew.heij.natt. •20 januari; des morgens lenlO ure, W. t. Z. De onderste regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand januarij, op den middag ten 12 ure. Therntoiue terstand. 31 jan. 's morg. 7 u. 46 's midd. 1 u. 50 's av, 11 u. 42 gr. 1 febr. 's morg. 7 u. 38 's midd. 1 u. 44 's av. 11 u. 41 gr. 2 's morg. 7 u. 43 's midd. 1 n. 47 gr. ISClTKRlsANl». Algemeen overzigt. Men zal zich herinneren hoe de pruissische minister von Bismark ScliÖnhausen reeds onlangs verklaarde dat eene de putatie uit het huis der afgevaardigden meteen dergelijk adres nis thans is aangenomen door den koning niet zou worden ontvangen. Dit besluit des konings, is dan ook thans niet aeluer gebleven en door een brief aan het huis der afgevaar digden te kennen gegeven. Daarop is onmiddellijk besloten dat het adres den soeverein zou worden toegezonden. Was de naam van den hertog van Saksen-Coburg-Gotha, volgens berigten van de meest verschillende zijden eenige weinige dagen geleden geheel verdwenen van de kandidaten lijst voor den griekscheu troon, thans verneemt men dat hij weder meer dan ooit op den voorgrond is getreden. Sommige dagbladen verzekeren dat hij de grieksche kroon heeft aan genomen en zijne aanvaarding, door den heer Elliot aan de grieken bekend gemaakt, met ingenomenheid is vernomen. In Keurhessen heerscht wederom eene ministeriële krisis de heer van Schnackenberg, minister van financiën heeft zijn ontslag genomen en men verzekert dat dit voorbeeld door andere zijner ambtgenooteu zal gevolgd worden. De geheime fitiancieraad Bode, die onder het kabinet Hasseupflug de be trekking van referendaris bekleedde, is ad interim met de portefeuille van financiën belast. De debatten in het italiaansch parlement leveren weinig belangrijks op en betreffen het budget. Volgens berigten uit Tunjn zag men aldaar binnen korten tijd het vertrek van graaf Pepoli te gemoet, die naar men verzekerde in last had, in onderhandeling te treden omtrent een huwelijk van prins Humbert van Savoije, die weldra zijn twintigste jaar zal heb ben bereikt met prinses Leuchtenberg, die in maart zeventien j; ren tellen zal. Op 12 januarij 11. is de zitting van het kongres der ameri- kaansche gewesten welke zich van de Vereenigde Staten afgescheiden hebben, door den heer Jefferson Davis geopend. Zijne redevoering kenmerkte zich door een vast vertrouwen op den goeden uitslag van den tegen woord igen worstelstrijd niet hei Noorden. Ofschoon de handelwijze der europesciie mogendheden was af te keuren, hebben zij ten minste ver klaard neutraal te zullen b! j ven. Aan de wreedheden herin nerende door de gefedereerde troepen onder Mac Neil, Butler en Mitroy bedreven, en aan magielooze wanhoop Lincoln's proklamatie der vrijverklaring van de slaven toeschrijvende, verdedigt hij zijne daartegen genomene maatregelen en ver klaarde in hei vervolgde gevangen genouiene officieren van het leger der noordelijken te zullen leregtdoen slaan onder beschuldiging van opruijingtot burgeroor.og. Ten slut te behelsde de redevoering eenige voor ons minder belangrijke opmerkingen omtrent het binnenlansch bestuur en het financiewezen. Polen. De berigten omtrent den poolschen opstand zijn even ver ward als zij gisteren waren en waarsclnjnl ,k morgen zullen wezen; de regeriugs-berigien deelen sieeds mede dat de op standelingen overal verslagen worden, terwijl de weinige tot ons ko ueudc tijdingen van de jioolsche grenzen en uit VVeenen jujst het tegenovergestelde melden. Mag men deze laaiste ge loof schenken dau zou er eene strenge krijgstucht en eenheid van bewegingen heerschen onder de polen, terwijl zj zich volstrekt met schuldig maken aan brandstichting of plun dering en zelfs alle levensbehoefte dadelijk betalen. Vol gens laatstgenoemde berigten zouden zij ui het bezit wezen van drie belangrijke stedenKielce, Kutnoen Radom, terwijl overigens eene groote menigte inwoners uit ue provincie Posen zich insgelijks geschaard hadden onder de banier der onafhankelijkheid. Du laatste wordt vooral bevestigd door de tijding dat het pruissisch garnizoen in du gedeelte van het oud koningrijk Polen belangrijke versterkingen had ont vangen. Volgens een andere mededeeling omtrent den opstand zou deze groote ondersteuning hebben gevonden zelfs tot in de gelederen van het russiscll leger, iets dat te minder onwaar- -chijulijk is, daar de keizer op eene parade te St. Petersburg zoo bepaaldelijk zijn vertrouwen heelt te kennen gegeven op het russiscll garmsoeu in Polen, iets dat onuoodig zou geweest zijn: i. wanneer de opstand zoo weinig beteekenend waie geweest, als men du in het begin wel heeft willen doen voor komen en 2. als die getrouwheid zijner krijgsmagt boven allen twijfel verheven ware. Het revolutionair komité in Polen heeft den titel van voor- loopig bewind aangenomen, terwijl alle dekreten daarvan uitgaande, volgens de Osi-Deuisclie Post, ondeneekend wor den door Frankowski. Volgens mededeeliugeu uil Weenen hebben de ousiennjksche autoriteiten der grensprovinciën den last ontvangen van de regenngom aan de personen, welke ten gevolge der poolscbe onlusten de wijk mogten neuien op oosLeurijksch grondgebied, de meest mogelijke gastvrij- heul te verleenen en hun alles te verschatten, wat zij noodig mogten hebben. Deze zeifde ïne.iedeeling bevat ook de verzekering'dat in Galhcië nog geene bewegingen ten gunste der poolscbe opstandelingen waargenomen worden. Volgens de allerlaatste bengien uit Leiuberg, wint de op stand voortdurend veld. Bsj Liw hadden de polen een deta chement troepen aanbevallen, ter bewaking vau den spoorweg aldaar geposteerd. Ouitient den Uitslag was echter nog meis bekend. Overigens was een transport rekruten bevrijd uit de hauden der russische soldaten, terwijl eeue afdceliug der po len naar Luhaueu was opgerukt. Pruissen. Op 27 januarij begonnen de beraadslagingen ovr hetont- werp-adre8 in het huis van afgevaardigden. Het eerste punt waaromtrent de heeren von Sybel en VValdeck in scherp geiee- kende beschouwingen traden, was de scheiding van kroon en ministerie; de heer von Bismark-Schönhausen meende hier omtrent nog in een uitvoerig heioog te moeien treden, nadat door deu eerstgenoemden spreker was gezegd dat de verbin ding der kroon meteen ministerie, hetwelk daarin bescher ming wilde vinden voor onwettige en tegen de konstitutie in- druischende handelingen, beleedigend moest worden be schouwd voor de kroon. In de volgende vergadering verde digde de gr. af von Sehwenn onder lievige b.j valsbetuigingen der leden, tegen den lieer von öismark het regt van het huis van afgevaardigden om in de aangenomene houding te vol harden. Scherp was daarbij de taal, welke door beide tegen standers werd gebez.gd. De derde periode van dezen driedaagschen strijd bood echter nog meer belangrijks aan dan de beide vongen. De heer von Reichensperger betoogde dat de stelling van den minister-president, volgens welke er eene lacune inde konsti tutie is, onhoudbaar was. Volgens dezen moest het oude bud get, in een geval als waarin men thans verkeert, in werking blijven, het Zij gedurende een jaar, hetzij gedurende zes of drie maanden. De heer von lteichensperger hennneule echter hoe dit juist werd voorgesteld bij de zaniensielling dezer konsti tutie, maar verworpen omdat men daarin groote nudeelen zag. De spreker vroeg overigens, welke waarde men zou kunnen hechten aan artikelen van konstitutiën. welke gewoonl.jk ge boren worden bij belangrijke binnenlandsehe spanning, als de regering deze koude uitleggen naar willekeur en tegen alle regelen der uitlegkunde! Nadat de heer von Sybel de kwestie eenigzins geschiedkundig en met het oog op Keur hessen en Beijeren behandeld en den heer von Eulenburg het ministerie verdedigd had, kwam de talentvolle hoogleeraar von Gneist aan het woord en hield eene redevoering welke met de meeste belangstelling werd aangehoord en wel eene meer uitvoerige vermelding verdient. Zijn betoog strekte in de eerste plaats tot staving der bewering dat he.^huis-^an afge vaardigden niet de bedoeling had zijne regten te overschrij den, maar dat de regering en de vertegenwoordiging even ver van elkander verwijderd waren als de begrippen van onregt- vaardigheid en wettigheid. „De regtbanken zeide de heer von Gneist kunnen de konstitutionele waarde der wetten en ordonnantiën niet meer onderzoeken. Eene wet op de ministeriële verantwoordelijk heid bestaat niet. De raad van state is sedert twintig jaren wer keloos. Aan de boog geplaatste militairen kan men thans niet meer doen begrijpen wat regü is hier te lande en dit is de oor zaak van het konflikt waarin wij ons bevinden. Spreken wij met hen over de staatsinstellingen, over de heilige en veelom vattende roeping des konings te vergeefs; zij luisteren naar niets dan naar dit woord infanteriedienst van twee of drie jaren 1" Daarop besprak de heer von Gneist de vreemde kon stitutionele theorien an den heer von Bismark. welke slechts gedeeld worden door de acht ministers, die met hem wel zit ting hebben willen nemen in het kabinet. „Wij eerbiedigen natuurlijk de persoonlijke overtuigingen, maar het is evenwel toch moeijelijk om de politieke onzinnigheden te dulden, welke onafscheidelijk zijn aan de namen von Bismark-Schön- hauseneit Kleist- Retzow.Wanneer men met een staatkundig verleden, als aan deze personen eigen het bestuur aanvaarden wilde van een groo'.en staat, dan moest men ten minste trach ten naar rehab.lilatie en niet ik herhaal het - op dergelijke onzinnigheden beginselen van slaatsregt gronden. Zou dan het bestaan van de konstitutie des rijks afhangen van de opinie der acht heeren, die op de bank der ministers hebben plaats genomen? Waarschijnlijk hebben de ministers begre pen hoe groot eene verantwoordelijkheid zij op zich namen, ter vermindering waarvan zij zich dekken willen door den persoon des konings! Eertijds zorgden de ministers er voor den koning te dekken, opdat nimmer eene oneenigheid zou. kunnen ontaarden in een konflikt tnsschen den koning en zijn volk; de tegenwoordige ministers echter hebben den erfgenaam der [kroon van Frederik den Groote in een toe stand gebragt dat men over de konstitutie moet stemmen en in cijfers ziet uitgedrukt wie tegen den koning of voor heno zijn! Voorwaar, inijne heeren, dit is al de slechtste dienst, welke men den vorst bewijzen kan!" Daarop verdedigt de heer von Gneist het ontwerp-adres van den heer von Virchovv, als de uitdrukking van de meer derheid der pruissische bevolking, waarvan het huis van afge vaardigden de verantwoordelijkheid op zich neemt. Nadat nu nog eenige minder belangrijke opmerkingen waren gedaan door som.i.ije leden en de heer von B>smarck verklaard had in geen geval van buitenlandsche verwikkelingen te zullen gebruik maken ter afle.ding van binnenlandsehe. ging men over tot de eindstemming waarvan de uitslag reeds aan onze lezers bekend is. Frankrijk. De diskussiën over het adres in den senaat zijn afgeloopen. De belangrijkste debatten hadden tot onderwerp (ie buiten landsche politiek en voornamelijk de italiaansche kwestie, waaromtrent door den heer Billault wederom hei oude thema der vereeniging van de twee beginselen werd opgevat, een thema waarbij geene enkele oplossing der kwestie mogelijk is en dat partijen tot een eindeloos staiu quo doemt. Het adres werd aangenomen met 121 stemmen tegen eene enkele, die van prins Napoleon. De kalmte, welke bij de adres-debatten in den senaat heeft geheerscht, schijnt zich niet te zullen uitstrekken tot die in het wetgevend ligehaam, welke heden aanvangen. Vijf leden der oppositie, Jules Favre. Ollivier, Darunon. He'non en Curé hebben zich reeds doen inschrijven als sprekers tegen het adres, terwijl de heeren Kolb-Bernard, Keiler en Plichou het woord zullen voeren over eenige kwestiëu waarin de uiterste regterzijde een levendig belang stelt. Het ontwerp adres van het wetgevend ligehaam luidt aid us „Sire, uwe majesteit heeft de medewerking der tegenwoor dige kamer nuttig genoeg geoordeeld voor de regeling en het bestuur van's rijks aangelegenheden om haar tot het einde van den tot vergaderingen bestemden tijd te behouden dit blijk van vertrouwen vereert ons. De kalmte, welke de konstitutie met zoo veel regelmatigheid doet werken is hei grootste bewijs der wijsheid vao de staatsmagten en het schitterendst blijk barer kracht. „Bij den terugblik op de vijf laatste jaren herinnerdet gij, daarbij van onze medewerking gewagende, aan uwegrootsche politieke handelingen; wat het buitenland betreft waren zij gekenmerkt door eene voortdurende loyauteit, wat het bin nenland betreft trachtten zij door eene amnestie de sporen van onze binnenlandsehe onlusten uit te wisschen. voorspoed te doen geboren worden door veelomvattende openbare wer ken, de staatsinstellingen door de vrijheid te versterken en bezuiniging ie brengen in het financiewezen door den vrij willi gen afstand van een uwer prerogatieven. Gij hebi ons daar door een gedeelte afgestaan van uwe populariteit en een deel van de gevoelens, welke de natie u toedraagt. „Uwe majesteit had de expeditie naar Mexiko met twee groote mogendheden beraamd, waarvan de medewerking zonder twijfel zou ten gevolge hebben gehad de krachtsm- spanning van Frankrijk te verminderen. Thans alleen over gebleven om eene noodzakelijke voldoening te verkrijgen, hebt gij juist geoordeeld, sire, bij de gedachte dat het wetge vend ligehaam niet zou aarzelen u bijstand te verleenen. „Wij wenschen het gelukkig en spoedig einde van dezen oorlog, waanu ons leger en onze zeemagt op nieuw blijken geven van vastberadenheid en moed, en wij hopen dat daar door op onafhankelijke wijze een goed geordend goeverne- ment zal worden gevestigd hetwelk wetten en traktaten eerbiedigen en een bondgenoot van Frankrijk blijven zal. „Met diep leedwezen zien wij den worstelstrijd in de Ver eenigde Staten voortduren en vooral het karakter hetwelk zij in den laatsten tijd heeft aangenomen. Ons gevoel van men- schelijkhetd wordt daardoor meer geschokt dan ons belang daaronder lijdt.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3