gewijzigd besluit opgemaakt, hetwelk raede wordt voorgele zen. Daarbij is aan het bezwaar van gedeputeerde staten tegemoet gekomen. - Dit besluit is met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Hector wijst er op. dat het steeds door hem voor gestaan beginsel thans is aangenomen, om namelijk het beheer der gasfabriek even als van andere gemeente-eigendommen in de gemeentebegrooting op te nemen. Nu rijst echter bij hem de vraag, of de onderhandsche aanschaffing van het voor de fabriek benoodigde, zoo als van de kolen, volgens art. 194 der gemeentewet, niet aan de goedkeuring van gedeputeerde staten moet worden onderworpen. Met het oog op de ver ordening voor het beheer der gasfabriek werd de noodzake lijkheid hiervan door den voorzitter niet geheel en al erkend. Van gedeputeerde staten ter wijziging teruggekomen zijnde de gemeentebegrooting voor 1863. geschiedt van de gemaakte bedenkingen voorlezing. In hoofdzaak betreffen zij vooreerst het presentiegeld voor de leden van den raad, dat hooger is ge- bragt dan vroeger is vastgesteld. Tot dergelijke verhooging behoort een afzonderlijke voord ragt bij raadsbesluit gedaan te worden zulk eene voordragt zou echter, zoo zij werd ge daan, vermoedelijk niet in gunstige overweging kunnen wor den genomen. Voorts hebben de bezwaren bètrekking op de onder de inkomsten gebragte posten der gasfabriek het orn- slagtige en onnoodige dat de gemeente voor gasverlichting enz. aan de gasfabriek (welke eene gemeente-inrigting is) en alzoo aan zich zelve zou doen uitbetalen tegen het reserve fonds voor de gasfabriek; de geringe aflossingsom der geldlee- ning van f90.000 ten behoeve dier fabriek, welke aflossing op f2000 per jaar is gesteld, doch. met het oog op het gunstig i batig saldo der genu entekas, voor verhooging vatbaar is enz. De heer Winkelman brengt onder de aandacht dat, daar er wijziging in de gemeentebegrooting moet worden gebragt, zulks ook moet plaats hebben met de begrooting der gasfa briek. omdat het opmaken dezer begrooting niet op vaste grondslagen heeft kunnen plaatshebben. Het resultaat dezer meuwe begrooting zal eenigzins anders wezen dan van de vorige, maar thans is zij gegrond op de inkomsten en uitgaven der fabriek over het laatste halfjaar van 1862. Op voorstel des voorzitters is thans door den raad met een parige stemmen een besluit genomen, waarbij het presentie geld der leden wordt gebragt op f 500. daar er twee raadsleden meer zitting hebben genomen ten gevolge der vermeerdering van de bevolking. Namens de kommissie der gasfabriek wordt een voorstel gedaan tot aankoop van terrein tot berging van kolen, in de onmiddellijke nabijheid der gasfabriek. De heer Winkelman brengt in het midden dat er slechts is voorgesteld de aankoop van het kleinste der twee terreinen welke op dit oogenblik beschikbaar zijn. en wel voor f300. terwijl hetgrootere f1000 kosten zou. Hij acht het echter wenschelijk beide terreinen aan te koopen omdat liet eerste niet voldoende is. Op de te verkrijgen ruimte zou alsdan een loods moeten gebouwd wor- den tot berging van kolen. De aankoop der beide terreinen zou wel is waar duurder wezen, doch het te verkrijgen voor deel zou zeker in tien of elf jaren den geheelen aankoop als mede de kosten der loods dekken. Daarenboven bestaat er behoefte aan een derden gashouder, omdat de twee gebruikt wordende niet voldoende zijn bij vermeerdering van gasver bruik. Reeds nu zijn er 900 kub. el gas dagelijks noodig, ter wijl de beide gaskuipen slechts 700 kub. el kunnen inhouden, zoo dat eiken avond nog 200 kub. el moet worden bijgestookt. Bij eene uitbreiding van het verbruik van gas, welke zich reeds dadelijk laat aanzien als een overeenkomst kan worden gesloten om de kazernen der militairen met gas te verlichten, waartoe het voornemen bestaat, is het wenschelijk beide ter reinen aan te koopen. De heer van der Os gelooft niet dat er in de eerste tien jaren een derde gaskuip zal noodig wezen, en hij acht het wenschelijk met dm aankoop van terrein te wachten totdat men misschien goedkooper zal kunnen slagen. De heer de Ki uyff ondersteunt het voorstel van den heer Winkelman, die er nog bijvoegt dat een deel der te verkrijgen ruimte ook zal moeten dienen tot berging van cokes bij zach- ten winter, omdat de voorraad alsdan veel grooter is dan bij een harden winter. Het voorstel van den heer Winkelman wordt mede onder steund door den heer Uyttenhooven. Hij wederlegt de be zwaren van den heer van der Os, en meent dat het niet goed zou wezen te wachten tot men later een goedkooper terrein zou kunnen koopen. Het perceel toch waarop gedoeld wordt zou men eerst kunnen krijgen bij overlijden van den tegen- woordigen eigenaaren dus misschien nog lang daarnaar kun nen wachten, en ten andere zou h'et kunnen gebeuren dat als men weet dat de gasfabriek bepaald dit terrein hebben wil, inen de koopsom uiterst hoog zou stellen. Nu ismen bij magte om de aankoop betrekkelijk zonder nadeel voor de gemeente te doen. en in het vervolg is men misschien niet s zoo gemakkelijk tot die uitgaaf in staat. De heer van Uije Pieterse is het volkomen met den vorigen spreker eens; hij wil de kommissie voor de gasfabriek tot den aankoop van de beide'terreinen doen magtigen, onder aan beveling dat zij het financieel belang der gemeente zoo veel mogelijk bij dien aankoop behartige. Ook de heer Ruysch ondersteunt het voorstel. Daarop is het voorstel met algemeene stemmen aangeno men. strekkende zoo tot aankoop van beide terreinen, tot een maximum van f 1300, als tot het bouwen van een loods enz., tot een vermoedelijk bedrag van omstreeks f4000. De heer van Uije Pieterse verlangt dat de raad zal beslissen of liet bouwen der loods, na aankoop van het terrein, zal wor den aanbesteed. hetgeen hij zeer wenschelijk acht. Daar men het omtrent het plan en de wijze van uitvoering nog niet eens is, zal een en ander een punt van latere overweging uit maken. Volgens mcdedeelingdes voorzitters is de noodzakelijkheid eenerkeibank gebleken, waarvoor hij eene begrooting van kosten overlegt tot een,bedrag van f 1050. DeheerWin- j keiman geeft hieromtrent eenige nadere inlichtingende kei- bank zal bestaan uit drie balken in de ler.gte waarover dwars balken gelegd worden; voor scherpe schepen wordt op die dwarsbalken een rib aangebragt, waardoor die schepen tegen de beschoeijing aanvallen en ten einde die val zoo zacht mogelijk zij moet die beschoeijing door eenige sterke palen gesteund worden. Voor de berekening der diepte heeft de gemeente-bouwmeester op het hoogwatertij gelet. Nadat de heer Thierens heeft gewezen op de massa grond welke eerst zal moeten worden weggeruimd, is het voorstel tot het maken eener keibank in omvraag gebragt en met alge meene stemmen aangenomen. In verbaud met bovenstaande besluiten, wordt alsnu goed gekeurd hetr voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting overeenkomstig het verlangen van gedeputeerde staten. Ten gevolge dezer wijziging bedraagt thans het eindcijfer der begrooting in ontvang en uitgaaf f 146,536,38, terwijl bij de primitieve begrooting de ontvangsten en uitgaven waren geraamd op f 155,536.38. Eenparig rereenigt zich de raad meteen verzoek van dia kenen der evangelisch-luthersche gemeente, om vergunning tot af- en overschrijving v*n eenige posten op de begrooting voor 1862, tot een gezamenlijk bedrag van f27,41. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling dat de heeren N. A. van Goethem en A. van de Sande respektie - velijk als leden van het algemeen armbestuur en regent over het arm- gast en weeshuis zijn geïnstalleerd. Wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling der koncept-verordening op de heffing en invordering der huur en andere verschuldigde kosten wegens het gebruik van de scheepstimmerwerf, alsmede tot de behandeling van hetkon- cept-tarief van kosten voor het gebruik maken van die werf. Eene nota van voorstellen van den heer de Groof, die deze beide stukken naauwkeurig heeft nagegaan, wordt bij de be handeling der verschillende artikelen door den heer Winkel man aan de vergadering medegedeeld en toegelicht, gelijktij dig met de bedenkingen der overige leden. liet tarief en de verordening zijn beide met algemeene stemmen gearresteerd. Voorts wordt de beraadslaging geopend omtrent het voor stel eener kommissie uit den raad, in de vorige zitting gedaan, om den rijweg tusschen Middelburg en Vlissingen gedeelte lijk te beklinkeren. De heer Ruijsch verklaart, zich met dat voorstel volstrekt niet te kunnen vereenigen. In de tegen woordige omstandigheden zou het eene dwaasheid zijn zulke groote kosten te maken alleen ten gerieve van partikulieren zonder dat daartoe de noodzakelijkheid bestaat. De voor zitter verklaart er zich eveneens tegen, onder verwijzing naai de kosten welke de aanleg en het onderhoud met zich zouden brengen. Met algemeene steramen is het voorstel dei- kommissie vervolgens verworpen. De deliberatiën over eenige koncept-instruktiën voor de beambten der leenbank worden aangehouden tot eene vol gende zitting, op voorstel van den heer Winkelman, die het wenschelijk acht dat de beer Schmidt, thans afwezig, daarbij i tegenwoordig zij. Aan de orde wordt gesteld de beraadslaging over de assu rantie der gasfabriek tegen brandschade. De heer Winkel man geeft inlichtingen omtrent het bedrag der premiën bij verschillende maatschappijen, waaronder er zijn die ook tegen explosie assureren, terwijl de laagste premiën bedragen f 2 per mille, zijnde bij de Brandwaarborgmaatschappij Secu- ritas, te Antwerpen, agent voor Zeeland de heer P. Rekker, en de Maatschappij van algemeene assurantie tegen gevaren van brand, te Brussel, gemagtigde agent voor Walcheren en Nieuw- en St. Joosland de heer D. de Oude. De heer Hector vraagt of de assurantie bepaald moet plaats hebben, daar het bedrag der kosten hem vrij hoog voorkomt. Hij acht het ook beter bij eene binnenlandsche maatschappij te verzekeren, omdat men bij moeijelijkheden met vreemde maatschappijen geen verhaal in regten heeft. In de bedoelde kwestie is echter, volgens inlichting van den heer van Uije Pieterse, in den laatsten tijd eene beslissing genomen, waar door het bezwaar van den heer Hector zon zijn weggeruimd. De heer Winkelman acht de assurantie der gasfabriek on- nooilig, omdat zij grootendeels bestaat uit ijzer en steen de gevaren voor brand zijn alzoo gering. En wat betreft eene assurantie voor explosie, ook daarvoor behoeft men bij de noodige waakzaamheid niet beducht te wezen eene explosie als die welke onlangs te Utrecht heeft plaats gehad moet aan groote lompheid worden geweten. De assurantie van de woning des direkteurs zou hij alzoo voldoende achten. De heer van Uije Pieterse zou het onverantwoordelijk noemen zoo men de assurantie der gasfabriek achterwege liet. De mogelijkheid voor het gevaar van brand bestaat, en het is dus beter jaarlijks eene betrekkelijk geringe som te betalen dan bij een onverwachten brand eene enorme schade te moeten lijden. Eene explosie tuoge, zoo als is aangevoerd, het gevolg van lompheid wezen, men is, ten zij men zelf steeds in de fabriek tegenwoordig ware, voor dergelijke lompheden niet gewaarborgd zoo lang men met ondergeschikten te doen heeft. Alsnu wordt in omvraag gebragt1. zal de gasfabriek met de woning van den direkteur en aanhoorigheden worden ge assureerd Hiertoe is met algemeene stemmen besloten. 2. Voor welk bedrag? Op voorstel van den heer Win kelman is besloten dat de kommissie voorde gasfabriek na berekening eene som aan burgemeester en wethouders zal voordragen, die alsdan liet bedrag zullen bepalen. 3. Bij welke maatschappij De heer Winkelman ver klaart zich persoonlijk voor de maatschappij Securitas te Ant werpen. De heer van der Os wil de maatschappij van assurantie te Brussel, welke maatschappij, volgens den heer Ruysch, antecedenten bezit die haar gunstig doen kennen. Dit laatste wordt door den heer van der Hijden bestreden, die juist het tegenovergestelde beweert, welke bewering op onder vinding in eene kwestie betreffende den heer Buchel, waarbij hij als expert is werkzaam geweest, gegrond is. Beide heeren volharden in hunne verschillende meening. In omvraag gebragt zijnde, is besloten dat de assurantie zal plaats hebben bij de Brandwaarborgmaatschappij Securitas, te Antwerpen. Alleen de heer van der Os stemde voor de Maatschappij van algemeene assurantie tegen gevaren van brand, te Brussel. Volgens ingekomen voordragt van den kontroleur der plaatselijke betastingen is besloten: 1. aan den buitenge wonen kommies P. J. Minderaa, op zijn verzoek, een eervol ontslag toe te staan wegens ouderdom en ligchaamsgebreken; en 2. in diens plaats te benoemen G. Freher. Voor deze betrekking was nog een verzoek ingekomen van M/ehielsen, welke verschillende verzoekschriften vooraf zijn voorgelezen even als het advies van den kontroleur. De openbare zitting is daarop gesloten. Gemeenteraad van Zicrikzee. Zitting van 28 januarij. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren Ochtman en Fokker. Na eene gepaste toespraak des voorzitters bij de opening dezer eerste vergadering des jaars, worden de notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd. Daarna voorden benoemd tot regenten van het burger weeshuis, de lieer mr. A. I. F. Egter, die volgens den rooster aan de beurt der aftreding was en de heer F. J. van Oppen, in plaats van den heer C. de Wit, overleden, en tor regentes sen van het zelfde gesticht mevrouw Cau geh. Ermenns, in plaats van mevrouw van Vrijberghe geb. de Wit, naar elders vertrokken, en mevrouw de Clercqgeb. Schuurbeque Boeije, in plaats van mevrouw Egter geb. de Clercq. overleden. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling: a. dat de heer J. C. Bal, de benoeming als regent van het burgerlijk armbestuur heeft aangenomen b. dat de gemeentebegrooting voor 1863 en een raads besluittot het doen van af-en overschrijving, door gede puteerde staten zijn goedgekeurd; c. de opname van de gemeentekas, waaruit bleek dat zich op 1 januarij jl. in kas bevond f 8987,76^. Op een verzoek van C. van der Jagt, om eervol ontslag als hulponderwijzer op de tusschenschool, wegens zijne benoe ming als zoodanig te Nieuw-Helvoet, wordt gunstig beschikt. Wordt gelezen eene missive van den kommissaris des ko- nings betrekkelijk het gebruik van getrokken geweren bij de dienstdoende schutterij, houdende aanbod van zijne exc. den minister van oorlog, om die ten gebrnike af te staan, mus vol doende waarborg voor het onderhoud worde verstrekt. De voorzitter deelt mede, dat hij hierover heeft geraadpleegd met den kommandant der schutterij, die zich niet ongenegen heeft verklaard, om het aanbod aan te nemen, voorloopig tot een getal van 20 geweren. Overeenkomstig het voorstel van bur gemeester en wethouders wordt na eenige diskussie besloten het aanbod aan te nemen, voorloopig tot een getal van 20 geweren. Voor kennisneming wordt aangenomen de mededeeling, dat de zelkasch gedurende 1862 heeft opgebragt f 18,710.65, alsmede dat de jongste stormschade aan het havenhoofd voor het aandeel dezer gemeente f 100. en de schade door deu wa tervloed aan de gebouwen f 80 bedraagt. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrij vingen op de gemeentebegrooting voor li>62. Het suppletoir kohier voorde hondenbelasting over 1862 ad f 37. wordt vastgesteld, behoudens goedkeuring van gede puteerde staten. Burgemeester en wethouders stellen voor en de raad be sluit om aan gedeputeerde staten niagtiging te vragen om met de gemeente van den polder Schouwen in overleg te treilen tot het maken van kunstwegen, ingevolge art. 120 der ge meentewet. Hierop sluit de voorzitter de vergadering. flö UTËÏLAm Algemeen ovcrzigil. De berigten omtrent den poolschen opstand voor liet grootste gedeelte van russische zijde afkomstig en derhalve partijdig luiden zeer gunstig voor de regering des kei zers en voorspellen de spoedige onderdrukking der onlusten. Wij noemen die berigten partijdig en waarlijk niet ten on- regteals een bewijs toch hoe de russische regering de gebeur tenissen vervalscht voorstelt halen wij slechts aan. hetgeen het officieel dagblad durft'e mededeelen omtrent de wijze waarop de ligting te Warschau ten uitvoer is gelegd „Op 15 januarij heeft in den vroegen morgen ten ée'ri uur te Warschau de werving inde grootste orde plaats gehad. Er is geen enkel geval van verzet te vermelden en sedert dertig jaren heeft men geen voorbeeld gezien van zoo veel goeden wil en tevre denheid van de zijde der loteliugen. Velen hunner hebben zich beklaagd over de pogingen der partij van anarchie om hen van den goeden weg der werkzaamheid af te brengen en totnuttelooze droomerijen te leiden; velen gaven blijken van vreugde bij hunne inlijving bij het leger waardoor zij op nieuw in de school der krijgstucht tot een opwekkerulen werk- kring worden geroepen." Wanneer een officieel dagblad zich niet schaamt om derge lijke leugentaal te verkondigen, dan kan men ook geen ge loof hechten aan andere vegeringsberigtÊn. Het is derhalve mogelijk „dat de.poolsche onlusten spoedig onderdrukt zullen zijn." het is mogelijk „dat reeds in verscheidene gewesten de rust hersteld is" en „dat het grootste gedeelte der bevolking ge weigerd heeft om zich met de opstandelingen te vereenigen," maar ook het tegendeel is niet onmogelijk. Het is overi gens ook niet waarschijnlijk wanneer dit niet door geloof waardige mededeelingen weersproken wordt dat een op stand, welke zoo duidelijk de spopen draagt van vooraf beraamd te zijn, welke op zoo vele verschillende punten des lands ter zelfder tijd als op bevel is losgebarsten, in weinige dagen zoude kunnen bedwongen zijn. Zonder nog te willen beweren dat alle polen zich zullen scharen onder den stand aard der onafhankelijkheid, daar het eigenbelang voor alsnog

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2