MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r H. Zaturdag 1863. 31 Januarij. Editie van vrijdag avond 8 ure. KENNISGEVING. De geputeerde staten van Zeeland, Gezien art. 73, '2e lid van de wet, regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden' it-i eerste *Cm 'er tweede kamer derstaten generaal, van 1 julij 1850 (Staatsblad no. 37). Noodigen de inwoners der provincie uit. zoo zij in de grondbelasting, de personele belasting of het patenfregt op de kohieren, tot de loopende dienst behoorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de rereischte be scheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren, en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in rijksopoenten afzonderlijk wordt betaald,) vóór of uiterlijk op 1 april aan staande, aan hen te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene gemeenten van dit gewest worden afgekondigd en aangeplakt. Middelburg, den 23 januarij 1863. De gedeputeerde staten voornoemd, It. W. v. LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. BIWEVLAM». Middelburg 30 januarij. De berigten in verschillende dagbladen voorkomende om trent de werkzaamheden aan den Westkapelschen dijk moeten grootendeels als onjuist worden aangemerkt en de berekenin gen omtrent de grootte der schade, welke door de jongste stormen daaraan is veroorzaakt, zijn zonder grond. Zeker is het dat de schade aanzienlijk is, maar zelfs het polderbestuur is er tot heden nog niet in geslaagd eene geheele opmeting te doenwel heeft men daarmede een begin gemaakt. Ruim 500 werklieden zijn nog op dit oogenblik aldaar werkzaam, terwijl tot aanbrengen van materialen enz. om streeks een dertigtal met twee paarden bespannen wagens op den dijk gebezigd worden. De van elders voor den dijk ont boden werklieden zijn weder ontslegen. Gisteren is alhier een vaartuig binnengekomen met hout waren, welke door een 4-7tal wagens naar Westkapelle zijn vervoerd. Ook de stoomboot van Rotterdam heeft gisteren alhier hout aangebragt, dat heden ook reeds derwaarts ver voerd is. De schepen welke, gelijk wij in ons vorig nommer mede deelden, door de stoomboot Union moeten worden opge sleept. zijn tot heden om onbekende redenen nog niet aange komen. Ook in het voormalig vierde en vijfde distrikt heeft de jong ste storm veel schade veroorzaakt, vooral aan de dijken van de watering Groede- en Baanstpolder en het dijkje vóór de zeesluis dier watering en den polder Jong-Breskens gelegen. De duinen zijn op sommige plaatsen bijna geheel weggesla gen. vooral voorden Clethemspolder. De dijken van de onder Groede gelegen gedeelten van bovengenoemde watering heb ben het meest geleden. De kommissaris des konings en de hoofdingenieur van den waterstaat hebben zich derwaarts be geven. om met de polderbesturen van de watering Groede- en Breskens-polder de schade aan de zeedijken aldaar op te nemen. Uit Zuidzande schrijft men dat de uitgebreide zeekust der watering Kadzand gespaard is gebleven en dat de schade aan rijs-, paal- en kramwerken slechts op omstreeks f 400 wordt begroot. Velen schrijven deze gelukkige uitkomst voornamelijk toe aan de daar aanwezige paalrijen, waardoor de golfslag gebroken wordt. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is ont vangen en liggen voor belanghebbenden ter inzage: eene op gaaf betredende de zeevaart van Hamburg gedurende 1862, benevens eenige statistieke bescheiden nopens den handel en de scheepvaart te Koningsberg, Dantzig. Elburg en Pillau. Met zekerheid kan men mededeelen dat de laatste berigten ten liove ontvangen betreffende den toestand van Z. M. den koning van Wurtemberg. van dien aard zijn, dat van eene reis van II. M. naar Nizza nog niets bepaald is, en die reis dan ook, indien er geen ongunstige berigten ontvangen worden, voor eerst geen plaats zal hebben. Z. M. de koning heeft woensdag morgen in een bijzonder gehoor ontvangen eene kommissie uit Amsterdam, bestaande uit den burgemeester Messchert van Vollenhoven, voorzitter, en de lieeren Berg, wethouder, Insinger, lid van den raad, en Vaillant, sekretaris der gemeente, om Z. M. de hulde en den dank over te brengen van de ingezetenen der hoofdstad, voor de ondersteuning door Z. M. verleend aan de doorgraving van Holland op zijn smalst en het spoedig bekrachtigen van het deshetreffende wetsontwerp. De gemeenteraad van Rotterdam heeft eergisteren in eene buitengewone vergadering besloten eene kommissie te benoe men om aan Z. M. den koning den dank der vergadering over te brengen voor de bekrachtiging der wet op de waterwegen. Men schrijft uit Roosendaal 27 januarij: „Bergen op Zoom is per spoor aan onze gemeente verhouden. Delokomotief Vhssingen heeft gisteren hare werkzaamheden aangevangen, en den geheelen dag zware zandtreiuen vervoerd. De eerste trein vertrok onder het daverend gejuich der arbeiders, die op de wagens hadden plaatsgenoten." In een artikel, dat de Shipping gazette levert over den Schelde-tol, wordt o. a. aangemerkt, dat België beter hadde gedaan de nederlandsche regering zelve regtstreeks met de belanghebbende staten over den afkoop te laten onderhan delen. Het blad betreurt den langzamen gang dezer zaak, en hoopt dat het parlement, wanneer het eerlang zal zijn verga derd, bij de britsche regering zal aandringen, op dat deze harerzijds den afloop der onderhandelingen bespoedige. Benoemingen eis besluiten. HOOGESCHOJLEN. Op verzoek eervol ontslag verleend met ingang van den 1 dezer, aan den lieer F. C. de Greuve, gewoon hoogleeraar in de letterkundige fakulteit aan de hoogeschool te Groningen, door het bereiken van den zeventigjarigen ouderdom emeritus geworden. Benoemd, ter verv ulling der door dit ontslag te ontstane vakature, tot hoogleeraar in voorschreven fakulteit jhr. B. H. C. K. van der Wijck, hulpprediker bij de waalsche gemeente te Leiden. Kerk- en «schoolitleuws. De algemeene kerkeraad der nederduitsche hervormde ge meente te Rotterdam heeft woensdag avond, ter vervulling der vakature, ontstaan door het vertrek van dr. J. J. van Oosterzee als gewoon hoogleeraar naar de utrechtsche hooge school, het volgend zestal van predikanten opgemaaktde heeren dr. F. C. A. Pantekoek, te Schiedam dr. F. Rauwen- hoff, te Zalt-Boinmel dr. H. G. Hagen, te Leiden G. H. Hoog, te Haarlemdr. C. P. Hofstede de Groot, te Dwingelo, en L. Steinfort, te Bloemendaal. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, thans nog te "Vlissingen in het dok liggendc-.-M1 ren 3 februurij üaar zee gaan. Gelijk wij reeds vroeger gemeld hebben is zijne bestem ming niet meer naar West-Indië maar naar de Middellaudsche zee. Het zal aldaar verschillende havens bezoeken en te Malta dokken. Volgens ontvangen berigten omtrent het Nederlandsch eskader in Oost-In'dië, tot 31 december 11.. was Zr. Ms. korvet Pallas, kapitein-luitenant ter zee J. van Gogh. aan het marine etablissement te Onrust voor de terugreis gereed gemaakt, en zou de schroefstoomkorvel Medusa, kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Casembroot, de reis naar Japan aanvaarden, en wel ter aflossing van Zr. Ms. schroefstoomschip 2e klasse vice- admiraal Koopman, dat volgens de laatste tijdingen op eene zending naar de Lioe-Kioe-eilanden was vertrokken. Brj eene aanschrijving van den minister van binnenland- sche zaken zijn de burgemeesters der gemeenten, waar dienst doende schutterijen aanwezig zijn, uitgenoodigd om voortaan de excercitiën te doen plaats hebben onder de leiding van officieren en onderofficieren uit het staande leger, en worden zij tevens uitgenoodigd om bij de excercitiën de goede ver standhouding tusschen de officieren en onderofficieren der schutterijen en van het leger te doen bewaren. Handelsbl Gemengde berigten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten om bij gelegenheid van 's koningsjaardag op 19 februari] a. s. eene algemeene illuminatie te doen ontsteken, ten einde de inge zetenen van hunne ingenomenheid met de doorgraving van Holland kunnen doen blijken. Te Weenen is in de vorige maand eene hoeveelheid bier van 319,970 aam (18 078,305 nederl. kan) gebrouwen, zijnde 33,219 aam (2,102,862 nederl. kan) meer dan gedu rende december 1861. Volgens een dezer dagen uitgekomen werkje The cab trade of London, heeft men in de engelsche hoofdstad niet niiuder dan 12,000 gepatenteerde rijtuigen, waaronder 6000 cabs, 4000 omnibussen enz. Met een omnibus wordt weke lijks gemiddeld 20, en meteen cab omstreeks 6 p.st. verdiend. Te Passel (Oise) had eene vrouw hare twee'kinderen, een meisje van 4£ en een jongentje van 2$ jaar, beiden sla pende te huis gelaten. Een uur na haar vertrek bemerkte een buurvrouw een hevige rook en zag dat er brand in de kamer was. waarin de twee kinderen sliepen. Zij liep de deur open en vond het wiegje, waarin het jongentje lag, in lichtelaaije vlamzij bluschte die dadelijk, doch het kind was reeds dood en het ligchaam was geheel verkoold. Het meisje, dat in een ander bed sliep, was door den rook bijna gestikt, doch kwam in de open lucht weder bij en verhaalde toen, dat zij met een stok een doosje lucifers, dat op den schoorsteenmantel stond, naar beneden had doen vallen en toen eene mand met stroo, die vlak bij het wiegje stond, in brand had gestoken, omdat zij niet van haar broertje hield en hem gaarne dood wilde heb ben. Na dit te hebben gedaan, was zij weder in haar bedje gaau liggen en had het verbranden van het wiegje met ge noegen aangezien, tot dat zij in slaap was gevallen. Te Parijs zal binnen kort een stuk van Shakespeare met muziek van Mozart worden opgevoerd. Men heeft namelijk uit Shakespeare's Love's labour lost eene opera ge maakt en daaropde muziek toegepast van Cosi fan tntte van Mozart. Met de pink De vier gezusters, van Scheveningen, welke verongelukt blijkt te zijn, zijn omgekomen de stuurman en vijf matrozen, nalatende vier weduwen en dertien kinderen, alsmede eene moeder met drie jonge kinderen. Het derde volkskoncert van de Maatschappij toonkunst, zondag avond in het park te Amsterdam gegeven, werd bijge woond door ruim 1900 personen, waaronder 1500 op den tweeden rang. Voor het geregtshof Lord justices of appeal te Londen is een proces tegen den hertog van Portland behandeld, waarbij van hem door eene nabestaande, lady Mary Topham, 60.000 st. kapitaal en 2000 p. st. rente worden geëischt. Deze lady had door eene geheime liefde den toorn haars va der op zich geladen; zij had besloten haar ,,e;de niet te huwen zoo lang haar vader leefde, maar deze had er voor ge zorgd om haar ook de gevolgen van zijn toorn na zijn dood te doen gevoelen en haar bij testament de keus gelaten tusschen niet huwen met den geliefde of een huwelijk zondigel. Na zijn dood (1854) huwde lady Mary in 1858 den heer William Topham en de vraag is thans of de overleden hertog van Portland bevoegd was zoodanige testamentaire bepaling te maken, Er zijn 17 advokateu in dit proces gemoeid, zoo dat, hoe de afloop van het proces ook zij, deze een goed aandeel van de nalatenschap zullen ontvangen. Een zonderling proces werd dezer dagen te Liverpool gevoerd over kopij-regt. Een beeldhouwer had een model ge maakt van den beroemden bokser TomSayers; een ander maakte het na en werd daarvoor vervolgd. Het feit werd be wezen en de schuldige veroordeeld tot 2U p. st. boete en in de kosten van het geding. De protestantsche dames in Frankrijk teekenen een adres aan de koningin van Spanje, waarin gratie wordt ver zocht voor Matamoros en Alhemar. die tot negen jaar tucht huisstraf zijn Veroordeeld wegens her witleden van.bet ev-p.e- gelie en het doen hunner gebeden volgens de gebruiken der hervormde kerk. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier ten verkoop aangeboden de navol gende perceelen Een huis en erve, op de zuidzijde van den Dam, wijk G no. 93. Verkocht voor f 750. 2. Een huis met pakhuis en erve, achter de Teerpakhuizen. wijk P no. 213. Verkocht voor f380. 3. Een vijftigste aandeel in het bark schip Maria. Verkocht voor f 403. Tlicrmometerstand. 28 jan. 's av. II u. 38 gr. 29 's morg. 7 u. 40 's midd. I u. 44 's av. 11 u. 48 gr. 30 's morg. 7 u. 45 's midd. 1 u. 49 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van 28 januarij. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heeren Schmidt en Mestdagh. Na de goedkeuring der notulen van de vorige zitting, deelt de voorzitter mede dat van bovengenoemde afwezige heeren berigt is ingekomen dat zij door ongesteldheid verhinderd zijn deze vergadering bij te wonen. -- Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Nadat voorlezing is geschied van Zr. Ms. besluit waarbij dr. J. W. Callenfels is herbenoemd als burgemeester der ge meente Vlissingen, neemt de heer Uyttenhooven. als oudste wethouder, het woord. Hij vertrouwt liet gevoelen der verga dering uit te spreken als hij den voorzitter geluk wensclit met zijne nieuwe benoeming tot burgemeester, en hij hoopt dat de benoemde tot eigen voldoening met ijver zijne pligten voortdurend vervullen en alzoo de belangen der gemeente en hare ingezetenen behartigen moge. De voorzitter dankt de vergadering voor hare deelneming en geeft de verzekering dat hij trachten zal aan de gekoesterde verwachting te beant woorden, waarna hij zich voortdurend in de achting en vriend schap der raadsleden aanbeveelt. Voor kennisgeving is aangenomen a. de mededeeling des voorzitters dat de gerneenterekening over 1861. behoudens eenige wijziging, is goedgekeurd, en b. de mededeeling van het besluit dat,in afwachting van de goedkeuring dergemeen- tebegrooting voor 1S63, over de helft der inkomsten kan wor den beschikt. Is ingekomen en wordt voorgelezen eene missive van gede puteerde staten, bezwaren inhoudende tegen de wijzigingen der begrooting voor 1862 ten opzigte van de posten voor meerdere kosten van oprigting en exploitatie der gasfabriek boven de aangegane geldleening van f 90.000 tot een bedrag van f 16.569,82, waarvan bij raadsbesluit van 20 december jl. f7,819.82 ten laste der gasfabriek en f8.750 als straatver lichting voor rekening der gemeente zijn gebragt. Volgens de zienswijze van gedeputeerde staten moeten die meerdere kosten alle onder één artikel bij de f 90,000 der geldleening voor de gasfabriek op de gemeentebegrooting gebragt wor den. Het dagelijksch bestuur heeft op dien grond een

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1