kontroleur van de direkte belastingen en het kadaster te Maastricht de heer P. H. de Gelder, thans surnumerair bij het zelfde vak te Middelburg. Koloniën. De berigten uit Batavia gisteren per over-landmail aange- bragt loopen tot 16 december. De toestand te Banjermasing scheen, voor zoo ver toen bekend was, nog de zelfde te zijn. Men wasechter in afwachting van belangrijke tijdingen, want er is expeditie uit een flinke magt bestaande naar de Boven- Doesson vertrokken, om die landstreek tot onderwerping te brengen. Het vermoeden bestaat dat Antasavi niet overleden is, maar zich daar schuil houdt. Volgens den Java-bode zou de door het goevernement onttroonde sultan van Rhiouvv druk aan het woelen zijn op de oostkust van Malakka, werwaarts hij door eene siamesche oorlogshoot was gevoerd. Hij schijnt het rijk van Pahong te willen veroveren. Aan het Bataviaascb handelsblad ontleenen wij het vol gende Batavia heeft thans nieuwe gasten zien verschijnen in de personen van 15 japanezen, die per Calypso naar Nederland zouden vertrekken, maar in straat Maeklesfield, in de nabij heid van Poeloe Lepar het lot van Telemachus bij het eiland van Calypso ondergingen en schipbreuk leden zij zijn door het stoomschip Palembang hier aangebragt en zullen, naar uien verneemt, per Ternate hunne reis vervolgen. Aan bewij zen van beleefdheid ontbreekt het hen nietwij zijn nu een maal overbeleefd jegens vreemdelingen, al zijn het japanners, die niets liever verlangen, dan in hun eigen land van hunne dubbele zwaarden tegen ons gebruik te maken. „Men kondigt hier de oprigting aan van twee administratie maatschappijen met waarborg der kapitalen, die aan haar zul len worden toevertrouwd; bij voorzigtige leiding kunnen die maatschappijen veel kapitaal naar Indië trekken, aaftgezien dat hier zeer wel met voldoende sekuriteit en tegen goede rente kan geplaatst worden. „Alle dagbladen in Britsch-Indië zijn tegenwoordig gevuld met berigten over de vorderingen in den aanleg van spoorwe gen en het produceren en verzamelen van katoen. Hier is men met verlangen wachtende op raedecieeling, wanneer met den aanleg van een eerst lijntje spoorweg zal worden begonnen van de werking der katoen produktie maatschappij verneemt men niets." Gemengde berigten. Een reiziger die onlangs Egypte en Syrië bezocht en toen ook de vorderingen van het Suez-kanaal bezigtigde. deelt daaromtrent in een der oostenrijksche dagbladen mede, dat vooral de buitengewone ijver waarmede in bet vorige jaar is gearbeid hem getroffen heeft. Omstreeks april 1862 was er volgens algemeene berekening nog slechts het vierhonderdste gedeelte van den arbeid gereed en thans mag men aannemen dat omstreeks het vijftigste deel is afgewerkt, zoo dat in de negen laatste maanden van 1S62, volgens dien berigtgever, dertig maal meer arbeid is verrigt ilan in de jaren I860 en 1S61 te zamen. liet hof van Colmar in Frankrijk heeft in beginsel aan genomen, dat eene advertentie, door iemand in een dagblad geplaatst, om te verklaren dat hij de schulden welke zijne echtgenoot zou kunnen maken niet zal betalen, voor deze laatste eene zware beleediging is. zoo zelfs dat dit grond zou kunnen opleveren tot eene scheiding van tafel en bed. Uit Boskoop meldt men dat de Cydonia (Pyrus) Japo- nica en de Magnolia reeds teekenen van bloei beginnen te vertoonen. Beide heesters bloeijen gewoonlijk in april. - De zorg voor het onderwijs van den franschen keizer lijken prins is van mevr. Buat, zijne goevernante, overgegaan op een onderwijzer. Den 16 maart zal de jonge prins zijn zevende jaar hebben bereikt. Er zal evenwel niet, zoo als dit anders gewoonlijk geschiedt, een goeverneur voor den prins worden benoemd. De keizer heeft verklaard, dat hij zich voorloopig zelf met de opvoeding van zijn zoon wil belasten. Aan den heer Monnier, gewezen kweekeling van de normale school en professor aan het kollegie Rollin, is de opleiding van den prins toevertrouwd hij is reeds den 19en jl. in funk- tie getreden. De prins had. behalve de genoemde goever nante. nog twee onder-goevernantes. de dames de Brancion en Bizot. alle drie weduwen van officiers, die tijdens den Krirn-oorlog op het veld van eer zijn gesneuveld. Bovendien waren er nog twee dames, miss Shaw en mile. Follet, aan zijn dienst verbonden. De eerste goevernante van den prins, de weduwe van den admiraal Bruat, heeft tien titel van gouver nante honoraire ontvangen benevens een jaarlijksch inkomen van 30.060 franks. Men mag van de dooden geen kwaad spreken, en toch wordt als een bewijs van de verspilzucht van wijlen den on derkoning van Egypte o. a. gemeld dat hij. tijdens zijn bezoek te Londen, voor zich alleen 600 pantalons beeft besteld. Te Scheveningen is slechts een pink meer afwezig, waaromtrent men in ongerustheid verkeert. liet italiaansche goevernement schijnt volgens berigten uit Turijn het voornemen te hebben tie doodstrafin het geheel koningrijk Italië af te schaften, hetgeen thans reeds in het strafwetboek van Toskane het geval is De bekende genei aal Haynau, opperbevelhebber van het hessisch leger, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd, ten gevolge van groote oneenigheden met de onder zijn bevel staande officieren. Eene late maar verschrikkelijke stormachtige winter schrijft men uit Turijn heerscht thans in geheel noordelijk Italië, Ik verliet Genna onder slagregens en stormweder. Slechts hier en daar was het mogelijk door de sneeuw te waden en nadat wij de tunnel van Giovi, te Busalla, Seravalla cu Novi hadtien doorgereden, zagen wij alle stations met een sneeuwlaag bedekt ter dikte van 18 of li duimen. De sneeuw massa oj) tie daken is'zoo groot «lat verscheidene gebouwen zijn ingestort. In de vallei van de Tessino ligt de sneeuw ter hoogte van drie ellen. De wegen van den St. Gothard en St. Bernard zijn allen voor een tiental dagen ontoegankelijk. Te Locarno is de kerk ingestort en te Tesdairolo zijn 32 boeren hoeven onder de sneeuw bedolven. Overal waar men bevrijd meent te zijn ran sneeuwvallen, wordt men bedreigd met overstroomingen der gezwollene rivieren, waardoor te Pizzi- rigetone door de Adda een gedeelte van het glacis en verde digingswerken zijn weggespoeld. De koning van een volkstam in Nieuw-Zeeland, Moari Potatin II heeft een dagblad opgerigt, hetwelk uitgegeven wordt te Garnawahia, onder de zinspreuk Geloof, liefde en gelijkheid. In het eerste hoofdartikel wordt volgens de engel- sche vertaling verklaard dat „de oprigting van dit dagblad zal strekken om onze beginselen aan de overige stammen der wereld kenbaar te maken." In de letterkundige kringen te Parijs wordt veel gespro ken over het aanhangige proces wegens de uitgave van Be'rangers nagelaten werken. De eigenaar dier werken kon aanvankelijk geen drukker vinden die den moed bezat ze uit te geven; eindelijk vond hij er een, maar toen het op stuk van zaken kwam, deinsde ook deze terug; van daar een pro ces. Het hoofdbezwaar tegen de uitgave bestond daarin, dat Béranger zich in termen overJSïapoleon uitliet die de konfis- kath van zijne gpschriften ten gevolge kunnen of moeten hebben. De advokaat van den eischer achtte het noodig het ij dele van die vrees aan te toonen en ving zijn preidooi aldus aan „Mijne heeren Indien de keizer morgen kwam te ster ven De president der regtbank sprong bij deze woorden van schrik overeind en riep „Men zegt zulke zakeu niet, mijnheer!" waarop de advokaat antwoordde: „Maar. mijnheer de president, de keizer is dan toch niet onsterfe lijk!" De president hernam: „Dit is een punt waarover wij niet te beslissen hebben. Zóó veel is zeker dat er eventu aliteiten zijn. die het beter is niet.te voorzien." Slechts met moeite verkreeg de advokaat vergunning zijn pleidooi voort te zetten Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 25 dezer: W. A. Malgo, weduwn. 31 j. met P. Brandt, jd. 33 j. (Van 17 tot 24 januarij.) Vlissingen. Gehuwd G. van Resteren, jm. 31 j. met M. M. Lijders, jd. 22 j. W.Keereweer, jm. 25 j. metM. Kuij- pers, jd. 25 j. B. C. Engelberts, jm. 27 j. met M. de Zeeuw, jd. 23 j. Bevallen C. II. Philipse geb. d'Jong, d. E. C. van Hoek geb. Nobels, d. S. J. van Vooren geb. Roda, z. I. Verhoeff geb. van Lonwel, d. M. C. Schraver geb. Heijblom, d. D. Hubenaar geb. Godrie, d. Overleden: Y. Baan. man van L. C. Arincksen, 76 j. C. de Ruijter, d. 9 j. M. Flipse, vrouw van M. Hardevvijnse, 70 j. E. Benier, z. 9 w. W. J. Brandt, wed. van J. Naerehout, 6Sj. M. Craane, wed. van J. J. M. Keijser, 68 j. Goes. Bevallen L. <le Back geb. van Liere, d. Ovprleden W. van Sprang, "man van L. v. d. Visse, 53 j. L. Koning, vrouw van G. van de Velde. 68 j. ZiekjkZee. Bevallen C. M. van der Halen geb. Groerie- veld de Kater. z. T. Lokker geb. Willemse, z. A. Luycx geb. Lokker, z. E. Verkaart geb. de Cvolij. z. Overleden: A. Heuzevelt, man van E. Kar.se, «36 j. N. Schulink.jm. 16 j. (op zee). H. H. de Boer, man van P. J. Broeksmit, 5] j. (op zee). P. van de Ende, z. 10 ni. J. P. van de Velde. wed. van G. Overman, 58 j. C. Paret, man van J. Phernamhucq, 31 j. IPltermonieterstand. 26 jan. 's av. 1] u. 44 gr. 27 's morg. 7 u. 48 's midd. 1 u. 45 's av. 11 u. 42 gr. 28 's morg. 7 u. 37 's midd. i u. 44 gr. Staten generaal. eerste kamer. Slechts weinig beraadslagingen werden maandag gevoerd over het wetsontwerp tot voorloopige vaststelling van hoofd stuk IX der staatsbegrooting voor het dienstjaar 18G3, waar van wij de aanneming met algemeene stemmen reeds in ons vorig nominer hebben gemeld. De heer Boreel van Hogelanden verklaarde dat hij het voorstel van den voorzitter, laatstleden zaturdag gedaan, om de diskussie over dit ontwerp van wet op heden te bepalen, heeft ondersteund, omdat hij van meening was, dat geen enkel lid der vergadering zou verlangen bij de behandeling dezer kredietwet, waardoor slechts in de behoeften der dienst wordt voorzien, in een debat over regeringsbeginselen te treden met dezen interimairen minister van koloniën. Spreker wees er echter op dat het votum der eerste kamer van 29 december jl. was miskend en dat men het had willen miskennen. Men had toch geen acht geslagen op het vorige verslag der kamer, waarbij uitdrukkelijk was verklaard dat men de regering niet wenschte te volgen op den door haar ingeslagen weg. Thans is bij dit verslag de beteekenis van dit votum nog duidelijker uiteengezeten kan men den minister van financiën de voldoe ning laten, te verklaren dat de beteekenis van het votum niet die is, welke de spreker volhoudt, en dat de regeringsbegm- selen van dit kabinet dezelfde zijn als die van een vorig minister van koloniën, die echter geen lid van dit ministerie uitmaakte. Spreker zal thans hij de behandeling van deze kredietwet niet verder in diskussie treden. De heer Fransen van de Putte is van meening dat de kamer thans, onder adhesie aan haar vorig votum van 29 december 11. van elke diskussie moet afzien, en die verdagen tot aan de definitieve begrootingdoor den nieuwen minister in te dienen. De minister van financiën, tijdelijk belast met het beheer van het departement van koloniën, verklaarde slechts in her innering te willen brengeu. zoo de kamer persisteerde bij haar verslag, het antwoord dat de regering daarop heeft gegeven, aan welk antwoord hij niets meer zal bijvoegen. De heer Ilartsen geloofde insgelijks dat het thans volstrekt de tijd niet was over de beginselen van koloniaal beleid te spreken. Hij voegt zich bij de twee leden, die het woord hebben gevoerd. De vergadering is hierop tot nadere bij eenroeping gescheiden. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 23 januarij. Voovzittev de heer de Jonge, bij afwezigheid van den heer Bijleveld van Serooskerke, ongesteld. Mede afwezig de heeren N. J. C. Snouck Hurgronje, van Diggelen, Caland en van de Graft, de drie eersten ongesteld. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedge keurd. Is ingekomen eene missive van het burgerlijk armbestuur, waarin wordt te kennen gegeven dat het bestuur der godshui zen verzoekt, hangende het geschil met gedeputeerde staten (waarinde koninklijke beslissing is gevraagd) middelen te be ramen tot betaling van het verschuldigde over 1862, ten einde het worde in staat gesteld om de schuldvorderingen ten laste van de gestichten te voldoen, waartoe het door verschillende leveranciers dringend wordt aangemaand. Hoe billijk en noodzakelijk dit verzoek ook wezen moge, is het burgerlijk armbestuur niet in staat daaraan te voldoen. Het heeft geen fondsen om zijne ter verpleging opgedragen armen te bekostigen, tot een bedrag van f 25,677,29 over 1862. Zulk een toestand is onhoudbaar en onregtvaardig je gens de leveranciers. Daarom wordt de raad met aandraug verzocht om, het zij regtstreeks aan het bestuur der godshui zen. of des verkiezende door tusschenkomst van hetburgerlijk armbestuur, een renteloos voorschot te geven gelijk staande met het bedrag der verplegingskosten. Ten andere verlangt het armbestuur dat de raad zich aansprakelijk stelle voor de kosten van de thans in de gestichten verpleegd wordende en dagelijks daar op te dragen armen, ten einde het worde ge vrijwaard voor mogelijke maatregelen welke het bestuur der godshuizen tot betaling dier kosten zou kunnen nemen. Voorts wordt onder de aandacht gebragt dat met ultimo januarij de beschikbare fondsen, adfl072,58£ als goed slot van 1861 aan wekelijksche bedeelingen zullen zijn uitgeput en daar gedeputeerde staten het subsidie voor de huiszittende armen niet hebben goedgekeurd, het armbestuur ook met bet einde dezer maand niet in staat zal zijn onderstand te verlee- nen. Op dezen grond zou het hun aangenaam zijn op reke ning van het aangevraagd subsidie een voorschot uit de ge meentekas te mogen ontvangen, ten einde in staat te worden gesteld tot het verstrekken van den wekelijksclien onderstand aan de huiszittende armen, aan wie deze als policiemaatregel ten opzigte der armoede is toegestaan. De voorzitter steltvoor, aan burgemeester en wethouders een krediet te verleenen van f25,000, ten einde de genoemde betaling te kunnen doen plaats hebben, alsmede eene som van f8,300 toe te staan ten behoeve der huiszittende armeti, als subsidie op de gemeentebegrooting voor 1S63 uitgetrok ken en onder onvoorziene uitgaven gebragt. De heer Verbrugge zegt, als voorzitter van hetburgerlijk armbestuur, dat het armbestuur heeft gemeend die missive aan den raad te moeten rigten wegens den exceptionelen toe stand waarin het verkeert. Hadden gedeputeerde staten h unne goedkeuring aan de genomen raadsbesluiten niet geweigerd, dan zouden er nooit moeijelijkheden in de administra-? tie zijn ontstaan. Doch die goedkeuring hebben zij niet ver leend en, zonder dat de lieer Verbrugge hier omtrent het regt of onregt een oordeel wil vellen, daardoor is stremming in de dienst ontstaan. Van de wijzigingen in de verordening voor het armbestuur is men door daartoe genomen maatregelen genoodzaakt geworden terug te komen. Hiervan is het gevolg geweest dat het armbestuur het geheele jaar 1862 niet heeft kunnen betalen men vraagt om geld, doch het kan niet ge geven worden omdat men het niet heeft; het is er wel, maar in de kas der gemeente. Het zou echter een bepaald onregt zijn de leveranciers der godshuizen naar hun geld te laten wachten, zoo dat het vvenschelijk is dat een krediet van f25,000 worde verleend. Een ander punt, waarop de heer Verbrugge nog de aandacht vestigt is, dat het burgerlijk arm bestuur moet voorzien in de behoeften der huiszittende armen; hiertoe is het bestuur onvermogend. Met den laatsten dezer maand zal het in 't geheel geen geld meer hebben dan zal het öf den last van zich afwenden en bedanken, öf zich bereid verklaren voort te gaan, mits onder den noodigen waarborg voor zijne administratie. Het is dus wenschelijk ook hieraan te gemoet te komen. De drie punten zijn alzoo1. de gods huizen in staat te stellen tot het betalen van voorschotten en leveranciën2. garantie voor de administratie van het burger lijk armbestuur, en 3. baar geld. De heer A. W. Snouck Hurgronje zou de som van f8.300, waarvan gesproken is, wenschen verhoogd te zien. omdat zij te gering is wanneer de beslissing in de bestaande kwestie nog lang aanhangig blijft. De voorzitter echter acht het beter te wachten tot dat de te verstrekken som zal zijn uitgeput, omdat bij eene dadelijke verhooging er kwestie teu principale zon ontstaan. Alsnu wordt het voorstel van burgemeester en wethouders in omvraag gebragt en aangenomen met algemeene stemmen. De resumtie van dit besluit, waarop men zal trachten degoed- keuring van gedeputeerde staten te erlangen, wordt aan bur gemeester en wethoudevs opgedragen. Voor kennisgeving worden aangenomen verschillende mis sives van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten betreffende: a. De gemeentebegrooting voor 1863. b. De verordening op de nummering der huizen en ile ver huizing in deze gemeente. De voorzitter deelt hierbij mede dat deze met 1 februarij a. s. in werking zal treden dat. als dan het kollegie van wijk- en buurtmeesters zal worden ont bonden dat de verordening wordt gedrukt, aan de huizen der ingezetenen rondgebragt en zoo algemeen mogelijk ver spreid zal worden; en dat de heer J. de Somer. die gedurende elf jaren de betrekking van buurtmeester heeft bekleed, door burgemeester cu wethouders is benoemd tot beambte ter ge-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2