BUITENLAND. Algemeen overzigt. In eene nieuwere serie van diplomatieke stukken betrekke lijk de frar.sche expeditie naar Mexiko, komt een brief voor van den keizer aan den generaal Forey. waaruit zou moeten blij ken dat het hoofddenkbeeld des keizers bij deze moeitevolle onderneming naar verre gewesten, bestaat in het bestrijden van den invloed der Vereenigde Staten in Amerika, waarvoor het oogenblik thans dan ook als gelukkiggekozen ware te be schouwen. Het gedeelte vanbovenbedoehien brief luidt woor delijk aldus „Wij hebben er belang bij dat de republiek der Vereenigde Staten magtig en bloeijend zij, maar het is vol strekt niet in ons belang dat zij zich van den geheelen golf van Mexiko meester make, van daar de Antilles en Zuid- Amerika beheersche en alleen de voortbrengselen der nieuwe wereld verstrekke."Dat dit laatste denkbeeld reeds vroeger niet vreemd werd beschouwd aan deze vreemdsoortige mexikaan- sche expeditie bewijstde belangrijke indruk welken de zending van fransche troepen naar Vera-Cruz reeds dadelijk gemaakt heeft bij de verschillende amerikaansche staten, welke daarin eene schending zagen van het bekend devies van Monroe „Amerika behoort slechts aan amerikanen." Dergelijke uitin gen des keizers, als wij aanhaalden, verspreiden echter nog geen het minste licht over bet eigenlijk doel dezer onderneming. Uit Italië worden in de laatste dagen weinig belangrijke berigten aangebragt, waarvan de napelsche roo verben den en het daaromtrent te maken rapport door de kommissie dan nog het hoofdonderwerp uitmaken. Overigens geeft de Ost-Deut sche Post eene beschrijving van den thans te Napels heer- schenden geest. Vraag aldaar zegt dit dagblad wat de groote massa der bevolking wenscht en het antwoord zal zijn „brood;" vraag aan de meer beschaafde lieden wat zij wen- schen en het antwoord zal zijn „Victor Emmanuelrigtde zelfde vraag tot de groote menigte van ontslagene ambtenaren en men zal u antwoorden „onlusten en woelingen, om in troe bel water te kunnen visschen." Uit Griekenland wordt berigt dat de niet meer geheel onwaarschijnlijke troonsbeklimming van den hertog Ernest van Saksen-Coburg-Gotha weinig bij val onder de grieksche bevolking zou vinden, daar het kinderloos overlijden des her- togs wederom tot een aantal verwikkelingen zou kunnen leiden ten opzigte der troonsopvolging en vooral daar de duit- sche prinsen aldaar niet veel sympathie genieten. In het koningrijk Polen is een opstand uitgebroken, welke belangrijke gevolgen kan hebben; reeds dikwijls wezen wij er op dat de wanhopige bevolking, door de russische onderdruk king tot het uiterste gebragt, tot opstand zou overslaan de uitkomst heeft ons niet bedrogen. Reeds eenige dagen geleden overleed Saïd-pacha, onder koning van Egypte, meer bekend, dan gewoonlijk met derge lijke vorsten het geval is, door zijne europesche reizen. Uit de gebeurtenissen tot dit overlijden en tot den nieuwen troons- opvolger in betrekking staande onder het opschrift „Egypte" in het kort medegedeeld kan men zien dat de regering van Ismaël-pacha voor dit land voorspoed en bloei belooft. Egypte. Dezer dagen is de onderkoning Mohammed Saïd-pacha aan de gevolgen der ziekte omtrent wier behandeling hij ge durende zijne europesche reis verschillende geneesheeren had geraadpleegd, op 17 januarij overleden. Deze ziekte had den vorst reeds sedert de laatste twee jaren zeer veel doen lij den, terwijl de bekende fransche heelkundige Ne'laton zich gereed maakte om naar Caïro te vertrekken en aldaar eene operatie te bewerkstelligen, toen de tijding van zijn overlijden te Parijs aankwam. Nog vijf dagen voor zijn dood woonde hij eene konferentie bij ter reorganisatie der egyptische artillerie met den minister van oorlog Hadil-pacha en een fransch hoofdofficier der artillerie. De begravenis van den vorst heeft met groote plegtigheid te Caïro plaats gehad, waarhij eene overgroote volksmenigte van allezijdeu was zaraengestroomd. Ismaël-pacha, kleinzoon van Meheiuet-Ali en tweede zoon van lbrahim-pacha. is tot op volger geproklameerd en alles heeft zich met de meeste bereid willigheid aan het nieuw bestuur onderworpen. De receptie der turksche autoriteiten te Alexandrië en der konsuls van de verschillende mogendheden heeft te Caïro plaats gehad. De toespraak van den nieuwen onderkoning aan de vreemde konsuls bij die gelegenheid gehouden heeft een belangrijken indruk te weeg gebragt. Tot nog toe kon Egypte beschouwd worden als het eigendom zijner beheer- schers. die naar willekeur over de inkomsten des lands be schikten, terwijl eene civiele lijst eene onbekende zaak was. Dit is de uiterste vorm van despotisme, waarbij geene de min ste waarborgen worden gegeven aan bet rijk en het openbaar belang des lands vereenigt met het bijzouder belang des soe vereins, waardoor de bloei des rijks geheel in handen is van dezen. Israael-pacha verklaarde in bovenbedoelde toespraak voortaan eene civiele lijst te zullen vaststellen en de grenzen daarvan niet te overschrijden. Ook verklaarde de nieuwe onderkoning in het vervolg het systeem der leendiensten te zullen afschaften. Deze verandering van het bestuur in Egypte heeft echter te Parijs een ongunstigen indruk te weeg gebragt, daar men thans meent hinderpalen te zullen zien opwerpen ten opzigte van de doorgravings-kwestie der laugdengte van Suez. Men verzekert namelijk dat Ismaël-pacha sedert het jaar 1858 ge heel onder engelsehen invloed staat en derhalve eene plaats zal innemen in de rijen der oppositie tegen het te graven ka naal, hetwelk, gelijk men weet, aan Engeland niet welgeval lig is. Berigten uit Alexandrië van 20 januarij melden echter dat de maandelijksche vervanging der inlandsche werklieden met de gewone medewerking van het egyptische bestuur heeft plaats gehad. De engelsche regering heeft vergunning verkregen van het egyptisch bestuur om een spoorweg aan te leggen van Caïro naar de Roode zee. Vereenigde Staten. Een gerucht, volgens hetwelk de fransche regering aan de beide strijdende partijen zou hebben voorgesteld om door eene vergadering van gedelegeerden der noordelijken en zui delijken vredesvoorslagen te doen vaststellen en indienen bij de presidenten Lincoln en Jefferson Davis, onlangs doorLe constitutionnel besproken en dezer dagen door Le pays be vestigd, beginteenigzins geloof te vinden. Het schijnt dan ook dat het Zuiden veel blijken van sympathie voor Frankrijk aan den dag legt, daar de onpartijdigheid welke Napoleon steeds in het amerikaansche konflikt bij intermediatie-voor- stellen beweert te betoonen. toch repds pogingen ter onder steuning verraadt der Zuidelijke afgescheidene staten, wier erkenning daarbij foch steeds op den voorgrond staat. Wat de krijgsbewegingen der beide strijdinagten verder aan gaat wordt gemeld dat de gekonfedereerden in Texas Galves ton hebben hernomen en een gevoelige nederlaag toegebragt aan de zeemagt der gefedereerden, welke laatste hun admi raalschip in de lucht deden springen, waarbij een groot ge deelte der bemanning omkwam. Daarentegen beeft eene le- gerafdeeling der noordelijken Springfield in Missouri ingeno men en beraamde zij een aan/'-d tegen Vicksburg. De aan staande strijd tusschen demokraten en republikeinen bij het eindigen des inandaats van den president Lincoln houdt ech ter in den laatsten tijd de gemoederen in het Noorden meer bezig dan de kansen des oorlogs. Overigens schijnt de katoen kuituur in Amerika bijna geheel opgehouden te hebben, hoe wel hier en daar nog katoen voorhanden is, welke echter slechts tot de minste soort behoort, bekend onder den naam van upland cotton. Polen. Wij hebben in den laatsten tijd weinig bijzonderheden om trent deze ongelukkige natie medegedeeld, daar wij geene verandering konden waarnemen in den voortdurenden afmat- tenden strijd tusschen despotisme en hartstogtelijk verzet, waarbij slechts strenge maatregelen van de zijde der rus sen en dolksteken door de onderdrukte polen toegebragt te vermelden waren. In de laatste dagen heeft echter de rus sische regering wederom den gunstigen indruk der nieuw jaarsreceptie van den grootvorst Konstantijn uitgewischt door allerlei dwangmiddelen te bezigen bij de ligting te Warschau, waarbij de aangewezene jongelieden des nachts werden opge- ligt en vervolgens ingedeeld bij het russisch leger. De reeds bestaande opgewondenheid der bevolking is thans tot. harts- togtelijke woede overgeslagen en men verneemt uit Breslau dat een groot aantal polen eene schuilplaats hebben gezocht in de uitgestrekte bosschen des lands, ten einde in openbaar verzet te komen tegen de russische onderdrukking. L'indépen- dance beige velt een zeer afkeurend vonnis over deze demon- stratiën en meent dat deze geen ander gevolg kunnen hebben dan den toestand van Polen nog te verergeren. Ook wij zijn van geen ander gevoelen, maar koesteren toch een eerbiedig bewonderend medelijden voorde poolsche natie, welke onder de oogen van Europa met volharding, en later door de ter gende dwangmiddelen van Rusland, met harlstogtelijke ver metelheid voor hare nationaliteit heeft gestreden, zonder dat de door L'inde'pendance beige herinnerde„welwillendheid van de zijde van Europa" zich in eenigerlei krachtige handelwijze heeft uitgesproken.. Men moge nu aan die welwillendheid van Europa zoo veel waarde hechten als men wil, wanneer men daarvan zoo weinig gevolgen heeft gezien als de poolsche natie, is het naar ons voorkomt vrij begrijpelijk dat men met opoffering van deze welwillendheid door de nationale wan hoop tot daden gebragt wordt, welke, in het algemeen welligt onverdedigbaar, door de omstandigheden zeer verzacht wor den. Wanneer eindelijk Lïndépeudance beige hen uitliet vrije en liberale België toeroept: „dat zij door hunne bar- baarsche moordaanslagen, waarmede zij een talentvol en ver licht vorst, die tot hen kwam met goeden wil en liberale voor nemens, hebben ontvangen, hunne volkomene staatkundige emancipatie in den weg hebben gestaan" dan schijnt dit dag blad, hetwelk steeds bijzonder weinig sympathie voor Po len aan den dag legt te vergpten waartoe een onderdrukte natie komen kan. en hoe ook hier de russisch-liberale handelingen van den grootvorst Konstantijn met een „te laatwerden ontvangen. Aan de „zedelijke agitatie" waar toe het belgisch dagblad de poolsche bevolking doemt is ein delijk een einde gekomen en wij gelooven datL'indépendance de laatste moest wezen om aan de polen te verwijten dat zij hunne nationaliteit tot in den dood willen verdedigen. Volgens de aller laatste berigten hadden talrijke benden opstandelingen in den nacht van 22 op 23 december een aan val gedaan op de russische bezetting in Warschau, waarbij ongeveer negentig russische soldaten sneuvelden of gekwetst werden, en de kolonel Kagliatipovr gedood werd. liet geheel koningrijk is daarop in staat van beleg verklaard en er heeft eene algemeene zamentrekking der russische troepen-afdee- lingen in Polen plaatsgehad. Men verneemt verder dat een duizendtal gewapende polen de Weichsel is overgetrokken om zich te vereenigen met de opstandelingen, welke zich in de bosschen van Nasielek bevinden. Een deel der russische troepeu is naar die strekeu opgerukt. Duitse Biland. Het ontwerp-adres door de kommissie van de pruissische kamer van afgevaardigden met 19 tegen 2 stemmen aangeno men, is in hoofdzaak van den volgenden inhoud „Wij beginnen onze werkzaamheden onder ongunstige voorteekenen en gevoelen derhalve dat het ons ten pügt is ernstig de toestand des lands voor oogen te stellen. „Sedert de laatste zitting bestuurt het ministerie het rijk in strijd met de konstitutie zonder budget. Het eerste regt der vertegenwoordiging van het volk is daardoor geschonden.'De, bevolking heeft zich in hare bezorgdheid aan d'e zijde*van hare vertegenwoordigers geschaard. Slechts eefte kleine'min- derheid heeft, ondersteund daarin door het miiyisr&rï©7lè grof ste lasteringen tegen de kamer der afgevaardigden ter keu- nisse der kroon gebragt. 'y1- „De handelingen der regering herinneren aan de treurige jaren, welke het regentschap voorafgingen. „De koning heeft onlangs verklaard dat niemand aan zijn voornemen moest twijfelen om de konstitutie te handhaven. De konstitutie is echter geschonden door het kabinet. „Onze waardigheid legt ons de ernstige verpligting op om plegtig te verklaren dat de binnenlandsche vrede en buiten- landsehe sterkte aan het r jk slechts kunnen worden terugge geven door den terugkeer tot een konstiturionelen toestand." De heer von Bismark-Schönhausen, die de eerste vergade ring van de kommissie bijwoonde, verklaarde dat hij aan den koning niet zou kunnen aanraden om de lezing van genoemd dokument aan te hooren. In de zitting van den bondsdag te Frankfort op 21 januarij heeft de meerderheid der kommissie, welke belast was om rapport uit te brengen omtrent het bekende plan tot op- rigtingeener vergadering van gedelegeerden, hare voorstellen zien verwerpen. De vertegenwoordiger van Pruissen heeft daarop te kennen gegeven dat zijne regering genegen zou zijn om eene nationale vertegenwoordiging, door direkte verkie zingen in het leven geroepen, te erkennen als wettig orgaan der duitsche natie voor hare gemeenschappelijke aangelegen heden, terwijl hij daarbij voegde dat het pruissisch goeverne- ment meer uitgestrekte attributiën van wetgeving zou willen toekennen aan een centraal orgaan, hetwelk naast de nationale vertegenwoordiging in het leven zou worden geroepen. Volgens de Weitn, zeitung zou hertog Ernest van. Sak- sen-Coburg-Gotha verklaard hebben de grieksche kroon te zullen aanvaarden onder de volgende voorwaarden 1 (lat de beijersche dynastie afstand doet van alle regten op dien troon en 2 dat hij zelf het regentschap over het hertogdom Coburg- Gotha zal blijven behouden. Van eene andere zijde wordt echter berigt dat nu deze kandidaat eindelijk den griekschen troon zou hebben aangenomen een der beschermende mo gendheden weder bezwaren tegen diens troonsbeklimming heeft aangevoerd. Deze bezwaren komen van de zijde van Rusland, hetwelk den hertog van Saksen-Coburg-Goiha on der de personen rangschikt, door het traktaat van 1s30 uitge sloten van den griekschen troon. De russische regering zegt namelijk dat de hertog van Saksen-Coburg-Gotha als broeder van wijlen prins Albert, als schoonbroeder der koningin van Engeland en als oom van prins Alfred, wiens uitsluiting door de engelsche regering zelve erkend is, insgelijks de door het traktaat van 1830 bepaalde hoedanigheid mist van namelijk niet te behooren tot de over Engeland, Frankrijk of Rusland regerende stamhuizen. Frankrijk. Het berigt der inneming van Puebla is door de berigten met de stoombootTampico uit Mexiko aangebragt niet beves tigd geworden. De Moniteur bevat eene depeche van den ad miraal Jurien de Lagravière waarbij wordt gemeld dat het leger thans op de bergvlakten genoeg levensmiddelen vindt en in den besten gezondheidstoestand verkeert. Er waren juist 1200 muilezels en 250 voertuigen van New-York aangeko men en 450 ezels van Santiago. Verder werd uit Vera-Cruz van 21 december gemeld dat de franschen naar Puebla waren opgerukt en bezetting hadden gelaten te Jalappa, Cordova en Oribaza. Overigens betoogt La patrie dat deze pakketboot geene bij zonderheden kon aanbrengen omtrent een wapenfeit dat voor gevallen zoude moeten zijn negen dagen na den tijd van dag- teekening der laatste berigten met de Tampieo aangebragt. Men zal zich herinneren dat wij onlangs het vertrek mededeelden van een aantal egyptische negersoldaten naar Mexiko, krachtens eene overeenkomst tusschen Erankrijk en den onderkoning van Egypte, waarbij deze manschappen tij delijk in fransche dienst zouden overgaan. Deze handelwijze van Napoleon is door verschillende organen der engélsche dagbladpers in de sterkste bewoordingen afgekeurd. De Mo niteur heeft het noodig geacht deze op gebied van het vol- kenregt eenigzins vreemdsoortige daad der fransche regering op de volgende wijze te verdedigen: „De engelsche drukpers heeft zich voorstellingen ge vormd ten opzigte der zending van een egyptisch bataljon naar Mexiko. Ziet hier wat daaromtrent gebeurd is. De keizer heeft slechts den tijdelijken afstand verzocht van een neger- regement van 1200 man, daar de ondervinding heeft geleerd dat de negers niet blootgesteld zijn aan de geele koorts, en derhalve niet eens de handelwijze van Engeland gevolgd, welke mogendheid gedurende den indischen oorlog verlof had gevraagd om in Egypte soldaten te mogen werven. De on derkoning van Egypte heeft thans echter kunnen beschikken over 450 manschappen, die te Vera-Cruz in bezetting zullen leggen. „Deze maatregel, genomen in het belang der menschelijk- heiil, kan derhalve niet de minste af keuring opwekken." Wij zouden dit laatste niet zoo bepaald durven verzekeren, zegt L'inde'pendance beige, maar de Moniteur heeft voorreg- ten, welke men voorzigtigheidshalve niet moet betwisten, en hetgeen dan ook in Frankrijk aau niemand in de gedachte zal komen. HANDELSBERICHTEN. Uleelirapprijzen. Rotterdam 2g januarij. Bij eene vaste markt bestond heden weinig handel. Graanmarkten enz. Amsterdam 23 januarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 525Lijnolie op zes weken f 43. Rotterdam 26 januarij. Tarwe en paardenboonen waren heden 10, wit zaad en bruineboonen 25 cent lager. Axel. 24 januarij. Tarwe f 8,65 a f 9,35Kogge f6,55 a f6,75; Wintergerst f5.15 a f5.40; Zomer dito f4,65 a f4,95; Haver f 2.80a f3,25; Paardenboonen f5,60 a f6,05; Duivenboonen f 6.25 a f 6,55; Bruineboonen f 7.45 a f8,40; Groene erwten f6,55 a f6,75; Gele dito f6,30 a f6,55; Graauwe dito f 6,05 a f 6,70Boekweit f 5,15 a f 5,40.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3