rekend te zijn, en raetregt aan zijne lezingen den naam, niet alleen van litterarische, maar ook van aesthetische voordrag ten te hebben gegeven. Met verlangen wordt door velen zijne derde voorlezing tegemoet gezien." Het boek van den heer Colenzo, bisschop van Natal, waarin hij hetonhistorisch karakter aanwijst van de zes eerste bijbelboeken onlangs door onsmet een enkel woord bespro ken naar aanleiding van een artikel door den heer P. Bruijn in den Spectator geplaatst is, blijkens een berigt voor komende in Le lien, een gewoonlijk goed onderrigt protes- tantsch weekblad, in Engeland met veel graagte gekocht. Er waren in december 11. reeds 10,000 exemplaren van in omloop. De. anglikaansche geestelijkheid, door Colenzo zoo hevig te vervolgen, werkt het meest de verspreiding van zijn boek in de hand. Ieder wil het nu zien en lezen. Met de werkzaamheden aan den staatsspoorweg Breda- Tilburg gaat men goed vooruit, zoo zelfs dat men dien met junije. k. voor het publiek verkeer zal kunnen openstellen. Zijn wij wel onderrigt, dan zal die openstelling geschieden op 17 junij e. k. den verjaardag van II. M. de koningin. De brug ten behoeve van de staatsspoorwegen Breda- Moewlijk ove.r de rivier de Markmabij hetNieuwveer is thans geheel loltooid. Een bij het.bestuur der Peninsular and Oriental company te Londen ontvangen telegram meldt, dat uit het wrak der onlangs verongelukte postpakketboot Colombo al de kis ten met brieven en verder de gansche lading met duikerstoe stellen boven gebragt en gered zijn. {Staatscourant.) De heer Bergé, hoogleeraar in de scheikunde te Brussel, heeft in eene zijner jongste lessen den oorsprong besproken Tan do steenolie (petroleum), zoomede de voordeden, die zij voor de verlichting aanbiedt. Daar het gebruik dezer olie al lengs menigvuldiger wordt, zullen onze lezers met belangstel ling een verslag lezen van hetgeen de heer Bergé daaromtrent heeft gezegd. Hij deed in den aanhef zijner rede uit komen. dat men de steenolie sedert langen tijd kende. Plutar- chus heeft deze olie reeds vermeld; de perzen en birma- nen maken daarvan sedert vele eeuwen gebruik, ten einde Jicht te verkrijgen de steenolie is voor den khan van Baku eene bron van inkomsten geweest, welke hem jaarlijks 200.000 franks opleverde. Deze olie werd ook gevonden in Calabrië, Modena. Sicilië, enz. In 1694 verkregen Eccle Ha- mock en Portlock een oktrooi voor eene bewerking, die hen instaat stelde om hars, teer en delfstoffelijke olie te verkrij gen. In 1791 distilleerde men voor het eerst de olie, ten einde haar te zuiveren. In 1801 ontdekte men in Parma eene bron, rijk genoeg om de hoeveelheid olie te leveren, die noodig was voor de verlichting van de stad Genua. Spallanzani maaktmelding van bronnen van steenolie inhet hertogdom Modena een russisch schrijver, met name Marti- noviscli, spreekt van bronnen in het Carpatisch-gebergte. In het indisch koningrijk Ava worden de steenoliebronnen sedert vele eeuwen geëxploiteerd. In 1845 hielden Seligne en Johard zich bezig met de zuivering der delfstoffelijke oliën en wenschte ze voor de verlichting te gebruiken. De steenolie is dus geen nieuw produkt en Qvenwel heeft de ontdekking in Amerika een diepen indruk gemaakt, omdat de amerikaansche bronnen zeer veel opleveren en in staat zijn om de wereld te voorzien. De ontdekking van deze laatste bronnen heeft aanleiding gegeven tot den aanleg van verscheidene nieuwe spoorwegen. De Atlantische, de Great-Western en de Erie spoorwegen en verscheidene takken van den Canadaschen spoorweg zijn daaraan hun bestaan verschuldigd. De opbrengst der olie wordt telken jare grooter. In 1859 leverde Philadelphia alleen 325 vaten op. I860 21,793 1661 134,929 In januaïij 1S62 heeft deze staat 30,000 vaten opgeleverd, zoo dat naar deze laatste verhouding de opbrengst jaarlijks 360,000 vaten zou bedragen. Doch de uitkomst heeft deze verwachting overtroffen en men schat de opbrengst op een millioen vaten, ter waarde van ongeveer 250.000,000 fr. Bij deze uitkomst is het niet vreemd dat de amerikanen in geest drift dat produkt wonder-olie noemen. Yirginië.Pensylvanie, Kentucky, Ohio. Canada, Tenessee. Maryland, Georgië zijn de staten welke de meeste steenolie voortbrengen. De uitge strektheid gronds waar zij wordt gevonden is aanzienlijk. Na de geschiedenis van de steenolie te hebben uiteengezet en hetgewigt te hebben doen uitkomen van de amerikaansche bronnen, deelde de hoogleeraar Bergé mede op welke wijze deze olie wordt gezuiverd. De oorspronkelijke steenolie is niet gelijksoortig; sommige hoeveelheden zijn gemakkelijk, andere zeer moeijelijk te zui veren. De oorspronkelijke olie bevat organische stoffen, zout water, snlfureten, zwavelvvaterstofgas, aarde en benzine, het ontplofbaar element dezer olie. De zuivering van de olie heeft ten doel, om al deze stoffen te verwijderen. De hoogleeraar beschreef vervolgens de inrigting van ame rikaansche lampen en deed opmerken dat men getracht heeft lampen te vervaardigen van een ander model, doch dat deze namaaksels zeer slecht zijn en gevaarlijk kunnen worden. In al de amerikaansche lampen heeft de buitenlucht vrijen toegang tot de inwendige ruimte der lamp. Omtrent de besparing, die het gebruik van steenolie moge lijk maakt, heeft de heer B. proeven genomen, welke tot den i volgenden uitslag hebben geleidEene lamp met raapolie ge- vuld op 72 duim en eene rnet steenolie voorzien op 75 duim van den lichtmeter geplaatst, werpen daarop even donkere scha duwen het licht geven der eerste staat dus tot dat der laatste 1 als 100 tot 109. liet verbruik van de raapolie bedroeg gedu- j rende 2 uren 65 wigtjes en dat van de steenolie 38 wigtjes, d.i. j per uur 32,5 wigtjes raapolie a 1,37 franks het of 4^ centimes en 19 wigtjes steenolie a 95 centimes het of 1-^- centimes. Nadat men 2 uren proeven had genomen nam het licht van de lamp met raapolie gevuld af, terwijl de lamp met steenolie gevuld het zelfde lichtvermogen behield. Na den zelfden tijd gebrand te hebben was de verhouding van het lichtvermogen als van 100 tot 133. De bezuiniging die dus voortspruit uit het bezigen dezer olie is zoo aanzienlijk, dat het wel der moeite waardig is de aandacht daarop te vestigen. Terwijl toch eene lamp 4 cen times raapolie per uur verbrandt, verbruikt eene zoogenaamde amerikaansche lamp, die even sterk licht geeft, slechts l-f cen time delfstoffelijke olie in het zelfde tijdsverloop hetgeen der halve eene bezuiniging geeft van 57 pet. Ten slotte heeft de heer Bergé, de vraag behandeld of het ge bruik dezer olie zoo gevaarlijk is als door velen wordtbeweerd Hij heeft zich daarbij niet vergenoegd met het uiten van een persoonlijk gevoelen, maar hij heeft door afdoende bewijzen, door beslissende proefnemingen aangetoond, dat de steenolie, mits behoorlijk gezuiverd, niet het minste gevaar voor ont ploffing oplevert. Het is ons onmogelijk al de proeven te beschrijven, welke voor het overgroot getal toehoorders zijn genomen, daarom moeten wij ons bepalen tot de vermelding van de belangrijk ste. De hoogleeraav heeft •'ïcCrnolie op eene plank gegoten en vervolgens aangestoken; hij heeft daarop gelijke proef met raapolie genomen en bevonden, dat de laatste het hout meer deed verkolen dan de amerikaansche olie. Brandende pitten wierp hij in fleschen met steenolie gevuld, doch er had geene ontploffing plaatsde olie heeft niet gebrand zelfs olie tot 90 graden verwarmd is niet ontvlamd. Men heeft zich zeer ver ontrust over het gevaar, dat ontstaan kan door het toevallig omverwerpen van eene lamp; maar dit gevaar is even groot bij eene lamp met raapolie gevuld. Ten einde dit proefonder vindelijk te bewijzen heeft de hoogleeraar verscheidene ame rikaansche lampen een el omhoog geworpen, doch niet het minste ongeval heeft daarbij plaats gehad sommige zijn dooi den val uitgegaan, andere zijn blijven hranden zonder ont ploffing en zonder begin van brand te veroorzaken. Deze reeks proefnemingen waren hoogst belangrijk, want zij logen straft de beweringen van velen, die op grond van vooroordee- len het gebruik van de amerikaansche lampen verwerpen. De hoogleeraar besloot deze belangrijke voordragt met te wijzen op de gewigtige rol, die de scheikunde in den tegen- woordigen tijd vervult. Indépendance beige.) Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 1800 'sjaars. aan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, den titulairen schout bij nacht S. R van Franck, ter zake van langdurige dienst. regterlijke magï. Benoemd tot deurwaarder bij het provinciaal geregtshof in Zeeland de heer A.M. van Heuven, thans deurwaarder bij het kantongeregt alhier. dijk- en polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Breede "Watering bewesten Yerseke de heer W. A. de Laat de Kanter; tot dijkgraaf in het bestuur van den pol der Willem III, onder degeineenten Boschkapelle, Stoppel dijk en Zaamslag, de heer J. J. Fercken, met ontheffing van het bepaalde ten aanzien van gelijktijdige waarneming dier betrekking met die van beheerder van den Nieuw Othene- polder; en tot gezworen de heer J. Mei. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer F. J. van Goor, uit. zijne betrekking van provin cialen direkteur der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen in Limburg, behoudens aanspraak op pensioen, en met dankbetuiging voor zijne langdurige aan den lande bewezen diensten. telegrafie. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den met verlof hier te lande aanwezigen inge nieur der goevernements-telegrafen in Nederlandsch Indië J. Groll, met toekenning van pensioen. IMarlne en leger. Zr. Ms. stoomfregat Zeeland zal heden middag uit de haven van Ylissingen naar «fe reede vertrekken. Den 25 zal het fregat de reis naar de Middellandsche zee vervolgen. De état-major is zamengesteld als volgt; Kapitein ter zee G. Fabius, kommandant; kapitein-luitenant ter zee C. J. Damme, le officier; luitenants ter zee le klasse F. M. Parker Verboom en F. H. P. van Alphen; officier van gezondheid le klasse F. W. I. Meijer; officier van administratie le klasse M. J. Duvelaer van Campen kapitein der mariniers Ie klasse H. de Haan Hugenholtz; luitenants ter zee 2e klasse A. J. A. Kellner, jhr. J. A. Roëll, A. baron Callot d'Escury en I. C. Eek officier var. gezondheid 2e klasse H. L. Reeder, idem 3e klasse J. F. Manikus; officier machinist H. Hardes; 2e luite nant der mariniers W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten adelborsten le klasse II. A. Schipper, R. D. Crommelin, J. W. F. ridder Huijssen van Kattendijke, J. Dalen. H. G. Hil- dehrandt, H. G. van Steyn en J. Fichet; scheepsklerken J. A. H. Huart. F. W. Merbottein, W. C. Margadant en Fabius, Bij het departement van marine is een berigt ontvangen van den luitenant ter zee le klasse A. W. de Ruijter van Ste- veninck, kommanderende Zr. Ms. schróefstoomschipCornelis Dirks, waaruit blijkt dat dit schip in den namiddag van den 6 dezer in de baai van Porto Grande (St. Vincent) is ten an ker gekomen bestaande het voornemen om na een opont houd van ongeveer vier dagen aldaar, de reis verder langs de westkust van Afrika en vervolgens naar de West-Indiën voort te zetten. Voorts een berigt van den kapitein-luitenant ter zee H. Kemper, kommanderende Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden.dat die bodem den 10 december jl. te Rio de Janeiro is aangekomen en hij den 23 dier maand zijne reize naar Oost-Indië zou voortzetten. Staatscourant Door Z.M. is eene organisatie gebragt in de formatie van het wapen der artillerie, voor zoo veel de magazijnmeesters daarvan betreft, waarbij o. a. is bepaald, dat de betrekking is opgeheven en vervallen van Ien luitenant-magazijnmeester der artillerie van de 3e klasse te Veere. {Arnh. courant.) De gemeentebesturen alwaar dienstdoende schutterijen aanwezig zijn.hebben van wege den minister van binnenland- sche zaken eene aanschrijving ontvangen,houdende mededee- ling der voorwaarden, waarop uit 's rijks magazijnen aan de dienstdoende schutterijen zullen worden verstrekt getrokken geweren, thans in het algemeen bij het leger ingevoerd, om daarvan gebruik te maken bij de oefeningen in het schieten naar de schijf, alsmede sabels naar het nieuw model. De geweren zouden binnen de gestelde grens van -J- of van het geweerdragend personeel worden verstrekt, en de voor waarden bestaan hierin1. Dat de in gebruik gegeven getrok- kin geweren,op vordering van wege het depot van oorlog, on- vetwijjld in bekwamen staat wederom in's rijks magazijnen derFUillerie worden ingeleverd. 2. Dat deze wapenen niet in bewifjing van het personeel der schutterijen worden gelaten, maar,na iedere oefening, in de wapenkamers der korpsen wor den opgelegd zoo spoedig mogelijk behoorlijk schoon ge maakt en, zoo noodig, door eenen bekwamen geweermaker hersteld. 3. Dat de kommanderende officieren zich verant woordelijk stellen voor het goede onderhoud dezer wapenen. 4. Dat de getrokken geweren een of twee maal 'sjaars door een officier en een kontroleur der wapeninspektie, ten. koste van de gemeenten worden nagezien en.de uitslag van het onderzoek aan het departement van oorlog worde medege deeld. Regtszaken. De arrondissements-regtbank te Haarlem heeft ter teregt- zitting van dingsdag een testament vernietigd, op grond dat daarin niet uitdrukkelijk was vermeld, dat de voorlezing en afvraging. bedoeld bij art. 986, alinea 3, B. W.door den notaris waren geschied. De zinsnede, waarin van deze voorle zing en afvraging melding gemaakt was, luidde aldus; „en heeft zij (de testatrice) na voorlezing en afvraging in tegen woordigheid van dezelve [de getuigen) verklaard" enz. Het openbaar ministerie had gekonkludeerd tot ontzegging van den ingestelden eisc'n, die voor den eischer was toegelicht en verdedigd door den advokaat mr. van Hoogstraten. De lega- tarissenhadden zich aan 's regters oordeel gerefereerd. Gemengde foerlgten. De verkooping van schilderijen, teekeningen en andere kunstvoorwerpen van prins Auatole Demidoft, te Parijs, waarvan wij in ons nommer van jl. zaturdag melding maak ten, heeft in het geheel 776.904 franks op gebragt. De beroemde engelsche schrijver Charles Dickens heeft in het hotel der engelsche ambassade ie Pat ijs eene voorlezing gehouden. De voornaamste aldaar aanwezige engelschen, be nevens vele fransche letterkundigen en leden van de acadé mie fran^aise, waren daarbij tegenwoordig. In een gesprek met den heer Jules Bandeau vraagde Dickens hoeveel de „Ma riana" hem wel had opgeüragt en de fransche schrijver gaf ten antwoord, dat hij zeer tevreden was, daar hij ongeveer 4000 franks had ontvangen, waarop Dickens zijne verwondering te kennen gaf en zeide, dat men hem in Engeland voor zoo danig werk stellig 5000 p. st. zou hebben betaald. Volgens geruchten, te Parijs in omloop, heeft een zeer aanzienlijke en rijke rus aanzoek gedaan om de hand der ge vierde zangeres Adeline Patti. Volgens officiële tabellen betreffende het lager onderwijs in Frankrijk, zouden 5,380,000 kinderen de scholen behooren te bezoeken. Van deze ontvangen echter 1,940,000 kinderen volstrekt geen schoolonderrigt en de overige 3,440,000 kinde ren gaan dooreen genomen slechts vier maanden 'sjaars school. Jl. zondag is het dak van de kerk te Locarno in het Kanton Tessino°onder een massa sneeuw ingestort; hierdoor zijn 45 vrouwen en 1 man gedood, 6 vrouwen zijn later aan de ontvangen wonden overleden en nog 8 andere zijn zwaar ge kwetst. Naar men zegt zijn op St. Gothard 23 personen on der eene sneeuwlawine bedolven. De Rheinischer Kurier, die lot de demokratische bladen gerekend wordt, heeft met ophef en verontwaardiging gewag gemaakt van het feit, dat aan de onlangs te Wiesbaden ge houden hertogelijke hazenjagt, op hoog bevel deelgenomen is door een groot aantal manschappen, behoorende tot de nas- sausche linietroepen. Het dagblad van Wiesbaden ontkent dit feit en verzekert, dat genoemde manschappen, even als z:j herhaaldelijk iedere week geheel vrijwillig en gaarne als figu ranten in den schouwburg optreden, thans ook vrijwillig en gaarne bij de bewuste hazenjagt dienst hebben gedaan asl drijvers. In het begin jdezer week hebben de heeren Julien Ser- ruijs en co. eigenaars van het nieuw aangelegd oesterpark, ten noord-oosten van het gemeente-badhuis te Scheveningen,aan de koninklijke faraielje en den burgemeester te'sHagede eerste engelsche oesters ten geschenke gezonden. Verkoopingen en aanbestedingen. Eergisteren heeft het bestuur der godshuizen alhier goed gekeurd de op 29 december jl. gehouden aanbesteding van het bouwen van een nieuw gasthuis op het Noordplein alhier, met inbegrip van alle daartoe vereischt wordende materialen en gereedschappen. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver den heer P. W. Schrauwen, te Montfoort, voor eene som van f72,669. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gis teren door de kommissie voor de staatsspoorwegen de aanbe steding plaats gehad van het maken eener sluiswachterswo- niug te Hansvveert, waarvoor vier biljetten zijn ingekomen. De minste inschrijver was de heer Klerk, te Kruiningen voor f3,415. Thermometerstand. 21 jan. 's av. II u. 41 gr. 22 's morg. 7 u. 44 's midd. 1 u. 47 's av. 11 u. 48 gr. 23 's morg. 7 u. 4-6 's midd. 1 u. 50 gr.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2