plaatsbare tonnen), door gemetselde putten, of door riolen, het zoogenaamd systême libre. De gezondheids-kommissie heeft een stelsel voorgedragen waarin de twee eerstgenoemde wijzen gezamenlijk zijn opgenomen. Daar echter de noodige ruimte ontbreekt om dit stelsel in werking te brengen en ook omdat men het vervoer en de verwerking schadelijk voor de gezondheid acht, geven de meeste leden de voorkeur aan het laatste, het systême libre. De bezwaren welke hiertegen wor den aangevoerd, verontreiniging van het water, verstopping der riolen eD het beletten van afvoer, worden niet algemeen gedeeld, terwijl daarenboven ook de vrijheid der ingezetenen niet belemmerd zal worden zoo dit stelsel in toepassing wordt gebragt. Verder is nog in het belang van het laatste stelsel aangevoerd, dat de vergaarbakken onder den grond in het westelijk gedeelte der gemeente zeer nadeelig werken, waar doordie inrigtingniet aan hetdoelbeantwoordt; werd hetdaar gevolgde stelsel thans algemeen toegepast, dan zouden, naar sommige leden meenden, vele schatten nutteloos worden be steed. Onder de sprekers waren er die nog nader wezen op de bezwaren welke aan het thans besproken systême libre ver bonden zijn, maar die toch daaraan de voorkeur meenden te moeten geven omdat met de andere stelsels nog meer bezwaren gepaard gaan. Daar verschillende leden nog nader over dit onderwerp het woord zullen voeren, is de verdere beraadslaging tot de vol gende zitting verdaagd. Een blad van New-York berigt, dat aldaar de Dunderberg wordt gebouwd van 378 voeten lang, 68 voeten breed en 32 voeten diep, met machines van 6000 paardenkrachten. De romp van het schip is gebouwd van tegen elkander geplaatst hout, zoo dat het eene digte massa vormt. Het dek, de zijden en stevens zijn van solied hout gebouwd en van groote dikte dit is zoo zeer het geval.dat, waren er getallen opgegeven, iedereen verwonderd zoude zijn over de massa hout, die ge bruikt wordt voor de konstruktie. Deze enorme houten romp is zeer zwaar gepantserd met gerold ijzeren platen, welke het geheele bovengedeelte van het schip bedekken en zich tot 6 voeten onder de waterlijn uitstrekken. Het gewigt van dit verschrikkelijk pantser is niet ver van de 12,000 centenaars (1,200,000 ponden). De boeg van het schip tot 50 voet voorbij den voorsteven, is van solied hout, zonder eenige ruimte tus- schen de zijden van het schip, en dit met ijzer bedekt zijnde, stelt de meest reusachtige ram, tot nog toe bekend, daar, heb bende krachten van tegenstand, in alle opzigten onvergelij kelijk. De zijden van dit schip boven de waterlijn zijn 7 voet dik en van solied hout. en daarenboven het zwaar ijzeren pantser. Dit schip heeft twee roeren, een aan ieder einde van het schip en zoo beveiligd, dat ingeval een er van beschadigd mogt worden, het andere gemakkelijk kan worden gebruikt. De stoomwerktuigen zullen aan dit schip eene groote snelheid geven, en men onderstelt dat, wanneer het tegen een ander schip stoot, het met gemak er door zoude knappen. Behalve een groote kazemat, bevattende eene zware batterij kanon nen, zullen er twee van Ericsson's ronddraaijende torens zijn. ieder bevattende twee 15 duims kanonnen. Het verblijf voor de officieren en manschappen is, zoo wordt gemeld, voortref felijk, groot, luchtig en zoo goed ingerigt als op de beste pas sagiersbooten, en geeft hun de noodige beveiliging in het ge vecht. In alle opzigten zal dit schip een der wonderen van onzen tijd zijn. Het is meer bepaaldelijk voor zeehaven-ver dediging bestemd, doch kan gemakkelijk naar zee gaan, om dat het al de vereischten daartoe bezit. Het is bestemd om alles in den vorm van een ijzer pantserschip te braveren. Stoomjiost Uïekrologie. Frankrijk en zijne schilderschool heeft den bekenden schil der Horace Vernet verloreneen woord ter zijner herinnering zij hier niet te onpas. Terwijl zijn vader en grootvader beide met meer of minder vrucht het palet ter uitdrukking hunner denkbeelden hadden gekozen, is het niet te verwonderen dat ook hij, het penseel, aan de verstijfde hand zijns vaders ont vallen, opnemende, het zelfde genre volgde als deze, doch ook tevens door zijn eerste stuk „La prise d'une redoute" be wees dat hij gebroken had met sommige konventionele vor men der toenmalige schilderschool, waarvan Lucien David de meester was geweest. Terwijl geweer- en kanonvuur Europa in een kruiddamp hulde en dit het tijdvak was ingetreden, waarop tie fransche legerscharen hier tegen oostenrijkers, ginds tegen russen wer den aangevoerd, putte Horace Vernet ziine inspiratiën uit het heden en penseelde hij zijn bekende Chien du regiment en Le cheval du trompette. Na den val van het eerste kei zerrijk trok hij zich in den eersten tijd in zijn atelier terug, maar leverde straks als eene echo der Alesséniennes van Casi- mir Delavigne en der chansons van Bérangerde veldslagen van Jemmapes, Valmy, Montmirail en Hanau, schilderde Le soldat laboureur, Le soldat de Waterloo, La dernière car touche, La mort de Poniatowski, als zoo vele bladzijden uit het roemrijkst gedeelte der fransche republiek en van het keizerrijk. De restauratie verzoende zich echter na eenigen tijd met den talentvollen Horace en niet lang daarna werd hij geko zen tot direkteur de 1 'e'cole de Romebleef aldaar vijf jaren en zeide den franschen soldatenrok en het slag gewoel vaarwel om gedurende eenigen tijd een ander genre te volgen. Uit dit tijdvak bezitten wij van hem Judith en Holofernes. en eenige zuivere italiaansche toestanden, welke weldra weder bij zijn terugkeerplaats maakten voor Fried- land, Wagram en Jena. Na 1830 was Horace Veruet in het bijzonderde schilder van Louis Philippe, terwijl hij zijne studiën overigens niet alleen tot Frankrijk bepaalde, maar nu eens de zandwoestij nen van Afrika doorkruiste, dan weder het gloeijend oosten bezocht, straks zich in het midden van Duitschiand ophield en ook Rusland doortrok, alwaar li ij te St. Petersburg door den czaar met eerebewijzen overladen werd. In het tweede keizerrijk vond hij het schaduwbeeld terug der illusien zijner jeugd. Omtrent de aanleiding tot zijn dood wordt het volgende gemeld Achttien jaar geleden deed Horace Vernet in het park van St. Cloud een val van het paard; hij vergezelde Lodewijk Philips. Bij die gelegenheid werden Horace Vernet twee rib ben gebroken. Sedert viel hij nog drie maal van het paard en dit verergerde de gevolgen van den eersten val. De laatste had plaats nu zeven maanden geleden te Hyères op het fraaije landgoed dat Horace Vernet aldaar bezat. Hij bereed een jongen muilezel en reed langs het strand. Door het gefluit van eene stoomboot, welke langs den oever voer. schrikte de muil ezel, deed een zijsprong en wierp zijn ruiter a£ Sedertdien dag verergerde de wonde van den heer Vernet. Reeds sinds lang had zich in de zijde an den lijder een abces gevormd, hetwelk ongerustheid verwekte en eene operatie noodig maakte, welke door de geneesheeren Gasselen en Gadard van Versailles werd verrigt. Hij overleed 11. zaturdag in den ouderdom van 74-jaren, reeds in 1815 door zijne eenige dochter, die gehuwd was met Paul Delaroche, voorafgegaan. Kerk- scliooluicuws. De heer J. J. Ruijs, predikant te Maasdam, heeft, naar wij vernemen, voor het beroep naar Axel bedankt. Jl. zondag heeft dr. J. J. van Oosterzee. predikant bij de ned. herv. gemeente te Rotterdam, zijne afscheidsrede ge houden, naar aanleiding an Handelingen XX 32. Marine en leger. De officier van gezondheid le klasse van der Grijp, behoorende tot het garnizoen te Breda, heeft voor één jaar verlof met behoud van traktement gekregen, om te Parijs zich bekend te maken met de genezing van sommige ziekien en kwaltn, in 't bijzonder van de huidziekten, voor welke hier te lande minder gelegenheid bestaat tot praktische studiën. De fransche geneesheer Ricord heeft omtrent die ziekten een werk uitgegeven, en hoogst belangrijk moet het dus zijn om na te gaan in hoeverre de in genoemd werk ontvouwde theo- rien overeenstemmen met de praktijk. Dit té onderzoeken heeft de heer van der Grijp zich ten doel gesteld. Hij is reeds een paar maanden afwezig. Gemengde berigten. Er schijnt tegenwoordig onderscheid te bestaan tusschen carillon en klokkenspel. Wij moeten dit ten minste opmaken uit de berigten der beide haagsche dagbladen. Het dagblad van Zuid-Holland en 'sGravenhage zegt dat de verjaardag van H. M. de koningin-moeder jl. maandag, onder meerder, ook door het bespelen van het klokkenspel is gevierd, ter wijl het Nieuw dagblad van 's Gravenhage daarentegen meldt dat het carillon wegens het ruwe weder niet kon worden bespeeld. De heer J. A. Gerlach Jr.. lid der provinciale staten van Noord-Brabant, die zich verdienstelijk heeft gemaakt als schrijver van een werk over den oorsprong, de geschiedenis en den tegenwoordigen toestand der verouderde schutterij van St. Joris en der Jonge Cohenieren, heeft van zijne mede- schutters een zeer fraai geschenk van kristal met zilver ge monteerd ontvangen. Als eene bijzonderheid valt hierbij nog te vermelden, dat bovenbedoeld schutters-kollegie reeds sedert meer dan zes eeuwen bestaat en in het bezit van vaste goederen en verouderde gedenkstukken is. zoo dat het in Nederland eenig in zijn soort mag genoemd worden. Een geestelijke in Frankrijk heeft een middel ontdekt ter genezing van de gele koorts. Hij heeft aan de regering verlof gevraagd naar Mexiko te mogen vertrekken. De geneesmid delen en voorschriften zijn reeds aan boord en hij wacht slechts op het bevel tot vertrek. De parel visscherijen op Ceylon verkeeren in zeer bloei- jentlen staat. De opbrengst wordt voor dit jaar op 50.000 a 100,000 p. st. en voor de drie volgende jaren op 100,000 a 150.000 p. st. per jaar geschat. Mevrouw de wed. A. de Vries heeft aan de gemeente Haarlem ten geschenke aangeboden een fragment van een door Laurens Jansz. Coster gedrukten Donatus met de fac- similés. Dit geschenk is door den gemeenteraad in dank aan vaard. De schade aan de stedelijke gasfabriek te Utrecht, door de ontploffing op 31 december jl. toegebragt, heeft f 3.793 bedragen. Als een bewijs welke misbruiken in Griekenland bij de verkiezingen van leden voor de nationale vergadering hebben plaats gehad, noemt men eene gemeente, die met inbegrip van de vrouwen en kinderen, 6500 inwoners telt, terwijl er 7500 stemmen werden uitgebragt! Te Charleston zijn onlangs 19 negers opgehangen, we gens het verbergen van oorlogsbehoeften. De wijze waarop zij dit deden, was zeker zonderling. Men had namelijk opge merkt, dat er onder de negerhevolking veel meer begravenis- sen plaats hadden dan gewoonlijk. Een der ingezetenen, wien dit wat al te vreemd voorkwam, vermomde zich als een neger, sloot zich bij zulk een begravenisstoet aan en kwam zoo tot de ontdekking dat de doodkist geen lijk. maar sabels, gewe ren en patronen bevatte, die natuurlijk met geen ander doel in den grond werden gestopt, dan om ter gelegener tijd een ruimen voorraad wapens bij de hand te hebben. Te Utrecht is den 6 dezer geopend eene leeSinrigting voor ambachtslieden. Bij de onlangs gehoudene eerste verga dering. welke dooreen honderdtal bezoekers werd bijgewoond zette de heer Grothe op populaire wijze het doel en het nut dezer inrigtingen voor den werkman uiteen. Viermaal in de week. dingsdag, donderdag, zaturdag en zondag, is het lokaal van 710 ure geopend. Het getal leden klom reeds tot 180 en neemt nog dagelijks toe. De bibliotheek, in het vroegere venduhuis. tol dit einde welwillend door het gemeentebe stuur afgestaan, telt reeds 400 nommers. De kontributie is een stuiver per week een flesch goed bier kost er zes en een kop koffij drie cents. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 18 dezer: P. J. Ouwerkerk, weduwn. 53 j. met C. Moes, wed. 47 j. (Van 10 tot 17 januarij.) Vlissingen. Bevallen: F. Prins, geb. Smit, z. L. Smits, geb. Dorenbosch. d. C. de Vlieger, geb. Schot, z. A, G. C. Kamerling, geb. Bognetteau. z. Overleden J. M. Fransella. vrouw van F. H. Schiffer, 43 j. M. Leenders. z. 1 j. H. du Pont, weduwn. van I. S. B. Blich, 80 j. B. Bakker, z. 4 tn. S. Landschoot, jm. 31 j. Goes. Bevallen. A. R. F. C. A. Rijser, geb. Schroder, z. K. A. Versé, geb. Polderdijk. Overleden M. de Schutter, d. 3 ra. Zierikzee. Bevallen W. Heuseveldt. geb. van der Kleyn. J. Bolijn, geb. Flikweert. A. van Dijke, geb. Schooff. N. A. van Akkeren, geb. van Driel. P. den Boer, geb. de Voo^t. Overleden: C. Bake. jd. 79 j. C. W.Tuijtel, d. 3£j'. C. Beije, d. 2 m. E. C. M. de Clercq, vrouw van A. I. F. Egter, 64 j. A. Boer, vrouw van G. Swarts, 35 j. In de maand decemher 1862 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg, 6 huwelijken; 41 geboorten, als 15 zoons en 26 dochters; 39 sterfgevallen, als 14 van het mannelijk en 25.van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 6. Twee der ingeschrevenen zijn elders gestorven. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 8, en van 1 tot 5,7. 5 tot 10, 0.10 tot 15,1.15 tot 20, 0. 20tot25,1. 25 tot 30, 0. 30 tot 35, 0. 35 tot 40, 2.40 tot 45, 145 tot 50,3. 50 tot 55, 1. 55 tot 60,1. 60 tot 65, 2. 65 tot 70, 3. 70tot75,2 75 tot 80, 5. 80 tot 85,1. 85 tot 90, 1. Te Vlissingen10 huwelijken31 geboortenals 21 zoons en 10 dochteis; 28 sterfgevallen13 van het mannelijk en 15 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 2. Zes der hier aangege»enen zijn elders overleden. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 7, en van 1 tot 5, 3. 5 tot 10, 1.10 tot 15, 0.15 tot 20, 0. 20 tot 25' 1. 25 tot 30, 2. 30 tot 35,135 tot 40, 2. 40 tot 45,145 tot 50,4. 50 tot 55, 0. 55 tot 60, 0. 60 tot 65, 0. 65 tot 70,1. 70 tot 75, 2. 75 tot 80, 2. 80 tot 85.1. Te Goes, 6 huwelijken; 20 geboorten, als 14 zoons en 6 dochters; 23 sterfgevallen, 11 van liet mannelijk en 12 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geuorenen 0. Ouderdom der overledenenbeneden liet jaar 6, en van 1 tot 5, 5. 20 tot 25, 130 tot 35, 135 tot 40,1. 40 tot 45,2. 45 tot 50, 1. 55 tot 60, 1. 60 tot 65, 1. 65 tot 70,1. 75 tot80,l. 80 tot 85,1. 90 tot 95.1. Te Zierikzee, 4 huwelijken; 17 geboorten, als 1-1 zoons en 3 dochters; 25 sterfgevallen, 16 van het mannelijk en 9 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 0. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 4, en van 1 tot 5,5.25 tot 30, 14U tot 45, 150 tot 55,3. 55 tot 60, 2. 60 tot 65, 1. 65 tot 70, 2. 70 tot 75, 4. 75 tot 80,1. 90 tot 95,1. Thermometerstand. 19 jan. 's av. 11 u. 46gr. 20 's morg. 7 u. 47 's midd. 1 u. 44 's av. 11 u. 42 gr. 21 's morg. 7 u. 42 's midd. 1 u. 42 gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 19 januarij. Afwezig de heeren de Laat de Kanter, ongesteld, en Smal- legange. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearres teerd. Wordt gelezen een brief van den minister van binnenland se he zaken van 9 dezer, die daarbij, in antwoord op het ver zoek van dezen raad tot wijziging der uren waarop het tele graaf kantoor op de marktdagen geopend is, te kennen geeft: dat er groot bezwaar bestaat om voor enkele gemeenten en alleen voor sommige dagen daarin wijziging te brengen, doch met bereidverklaring om de uren te wijzigen, wanneer die voor alle werkdagen gelijkelijk kunnen worden vastgesteld. Burgemeester en wethouders zijn er wel voor, het laatste in overweging te nemen, en noodigeu de leden uit daarover hun gevoelen mede te deelen. De heer Fransen van de Putte zou het verkieslijk achten die zaak tot eene volgende vergadering aan te houden, opdat inmiddels de ingezetenen kunnen kennis nemen van het denkheeld om het telegraafkantoor voortaan alle werkdagen van 9 tot 3 en van 5 tot 7 ure open te stellen en daardoor ge legenheid te geven, de bezwaren die daartegen welligtbestaan te kunnen indienen. De heer Pilaar zou er nog al bezwaar in zien omdat door zoodanige regeling twee uren verloren gaan om van den tele graaf gebruik te maken en te korresponderen met plaatsen van beperkte dagdienst. Den heer Fransen van de Putte vermeent dat de gewigtig- ste en meeste korrespondentie bestaat met plaatsen waar de kantoren den geheeien dag geopend zijn en dit wel zal opwe gen tegen het ongerief door den heer Pilaar bedoeld. Is besloten dit punt aan te houden. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen: van heeren gede puteerde staten bengt, dat de verkoop van boouien tusschen de twee ravelijnen goedgekeurd wordt, waartoe vrijdag den 30 dezer zal worden overgegaan en daarbij nog verkocht een boom op den singel, die voor het huis van Kolenbrander gevaar oplevert. Van de zelfde de suppletoire kohieren van den hoofdelij- ken omslag en de honden-belasting; van den heer mr. S. Vader verzoek om kwijtschelding van den hoofdei ij ken omslag over 6 maanden van 1862, en eenige Staatsbladen, die gedepo neerd worden. Ten slotte deelt de heer van Kerkwijk mede dat de herbe noemde leden van het armbestuur en de regenten over het weeshuis op nieuw zijn geïnstalleerd, waarop de vergadering, na gewone rondvraag is gesloten.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2