niet kunnen verwerven. En vraagt men nu welke houding zij bij de verkiezing hebben aangenomen, het natuurlijk te verwachten antwoord is dat wij het niet weten, niet weten kunnen, niet weten mogen, omdat zij. althans voor zoo ver bekend is, geene kiesvereenigingen hebben. Of zij zich heb ben aangesloten aan hen die een der drie kandidaten aanbe valen. of zich allen buiten stemming hebben gehouden, staat ons niet vrij te onderzoeken, maar het is niet onwaarschijnlijk dat zij, de onmogelijkheid inziende van te verkrijgen juist hetgeen zij begeerden, zullen beproefd hebben zooveel moge lijk te voorkomen wat zij niet wenschten en voor hun stand punt ook niet wenschen konden, n. 1. dat de keuze zich zou bepalen tot iemand van wien men meende te kunnen ver wachten dat hij het ministerie Thorbecke, ten minste inden regel, zou ondersteunen, niet uit blinde ingenomenheid met personen, maar omdat hij wat hoofdzaken betreft de zelfde beginselen is toegedaan welke het hoofd van dat ministerie als deel van het kabinet of als lid der tweede kamer steeds verkondigd heeft. Dit kon men verwachten v«n den heer Vis die de kandidatuur van de vereeniging De grondwet niet had afgewezen, maar men behoefde het geenszins te vreezen van lien die als ministers hadden moeten wijken voor eene oppo sitie waarvan de heerThorbecke de leider was. Welke nu ook de vrijzinnigheid van die heeren moge geweest zijn of nog zijn,dat zij er toe zouden overgaan om de zijde van hunne vroegere tegenstanders te kiezen zal wel niemand hebben vermoed. Zien we nu welke uitkomst de eerste stemming opleverde. De heer Vis bekwam 369. de heer van Heemstra 303, de heer van Tets 205 stemmen. Bij de herstemming welke op den 24 junij plaats had werd de heer van Heemstra gekozen met 616, terwijl er 566 op den heer Vis waren uitgebragt. Overeen dergelijken uitslag mogten wij wat de uitdruk king van de politieke gezindheid dev kiezers betreftmeer dan tevreden zijn. Terwijl in andere provinciën de strijd ge voerd werd over anti-revolutionairen, volbloed behoudsman- nan c:; vr^ innigen, werd hier een man gekozen van wien men openlijk niet anders kon getuigen dan dat hij waarlijk vrijzinnig was. met eene meerderheid van slechts 50 stemmen boven den kandidaat van de vereeniging De grondwet, wiens vrijzinnige gevoelens niet betwist werden. Was de uitslag dus als zoodanig reeds eene gunstige getuigenis van de ge zindheid der kiezers, men moet eene andere veelbeteekenende omstandigheid, waardoor de uitkomst nog eene grootere waarde verkreeg, niet voorbij zien. De heer van Heemstra was in Zeeland laat ons het juiste woord bezigen zeer gezien; hij bezat eene populariteit welke hij vooreen groot deel door zijne minzaamheid zich verworven had, maar die hij evenzeer te danken had aan eene vaak geblekene belangstel ling in hetgeen Zeeland.waarvan hij de talrijke behoeften had leeren kennen, ter harte gaat. Daarbij komt nog. en wij moe ten dit mede in rekening brengen, dat velen den heer van Heemsta beschouwden zoo als een lid der tweede kamer bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1862 zich zeer naief uitdrukte als „onzen spoorwegman." Was het dus wonder wij gaan voort op het gebied der onderstelling dat dit alles op de stemming een belangrijken invloed uitoefende? Ook aan onze politieke tegenstanders zij deze vraag gerigt. £n thans, nu wij een halfjaar verder zijn en van de gedane keuze reeds eenig resultaat kunnen aanschouwen, zeggen wij thans te veel als we beweren dat zij niemand heeft kunnen bevredigen Met het oog op de bij de behandeling der staats begrooting gevoerde debatten, vragen wij, heeft de heer van Heemstra ondubbelzinnige blijken gegeven van ernstig ver langen om door gemeenschappelijk overleg de belangen van Nederland te bevorderen Heeft hij getoond een bekwaam staatsman te zijn door te zorgen dat waar hij wilde treffen zijne aanvallen krachtig waren? Heeft hij het bewijs geleverd zedelijken invloed uit te oefenen, zoo als zijne politieke vrien den van hem onderstelden Het doet ons leed dat ons ant woord op deze vragen niet anders dan ontkennend zijn kan en dat het lidmaatschap der tweede kamer van den heer van Heemstra,wien we alskoramissaris des koningszoo zeer waar deerden, van welke zijde wij het ook bezien, ons al zeer onvruchtbaar toeschijnt. Door eene oppositie te voeren op eene wijze als de heer van Heemstra zich schijnt ten taak te hebben gesteld, kan hij de algemeene belangen moeijelijk bevorderen maar ook aan de andere zijde het ministerie geen schade toebrengen. Maar we zouden ons in onze beschouwingen te ver laten leiden en vergeten dat wij een algemeen overzigt schrijven. Enkele onderwerpen moeten wij nog ter loops aanhalen: we bestemmen daartoe een volgend artikel waarmede wij ons overzigt zullen eindigen. De angina diphteritica blijft voortdurend nog te Bruinisse heerschenalwaar het getal lijders dagelijks vermeerdert. Sedert onze laatste opgave van 10 januarij 11. zijn weder 16 gevallen aldaar voorgekomen. Uit Doesborgh schrijft men ons 13 dezer: „Gelukkig die de redenen der dingen kan doorgronden" j mompelde ik bij mij zelf, toen iemand mij vertelde hoe hoos men nier is op den man die nu en dan in de Zutphensche cou- rant verslag geeft van hetgeen hier geschiedt en onze politiek in brieven bespreekt. Gelukkig dat zijn naam slechts gegist wordt, want wist men dien, dan wachtte hem misschien het lot van vele mijner viervoetige stadgenooten, waarover straks meer. De laatste maal is de nieuwe kiesvereeniging besproken en de oppositie die zij uitlokt. Men zou zeggen dat de kool de sop niet waard is en dat er geen sprake kan zijn vanscheu- ring. Wie wil toetreden kan lid worden, wie dit niet verlangt blijft weg en werkt, zoo hij van een ander beginsel is, ook voor een anderen kandidaat dan den door „burgertrouw" ge stelden. Het is desalniettemin waar dat men, zoo als de bovengenoemde schrijver aanmerkt, alles doet om de ontwer- pers in hunne pogingen tegen te werken. Men spreekt van j J intriges en, wat erger is, men maakt de geheele zaak belag- chelijk. Niet zonder grond beweren velen dat het de stuip trekkingen zijn van eene partij, die zich niet langer weet staande te houden en die daarom haar toevlugt neemt tot Gij weet dat, onverschillig of het tooneel groot of klein is, de akteurs in het zelfde stuk ook de zelfde rollen te spelen heb ben. In de politiek duurt het evenwel geen uren. maar jaren, j ja soms eeuwen eer de gordijn valt. Hoe eerder men dus met de vertooning een aanvang maakt, des te beter. Hier heeft men al te lang gewacht. I „Met het begin van deze maand is hier eene honden belas ting in werking getreden. Twee gulden is de prijs op het hoofd van iederen Bijou of Azor gezet. Treffende voorbeelden 1 worden aangehaald van menschen uit de laagste volksklasse die zich deze voor hen vrij aanzienlijke uitgave getroosten, omdat zij van hunne lievelingen niet kunnen scheiden, terwijl aan den anderen kant zelfs rijke renteniers de lijken hunner vroegere vrienden onbeweend en onbegraven door den IJssel naar de zee lieten voeren. Wij zeggen het den ouden dichter na: Waartoe brengt gij de gemoederen der stervelingen niet, vervloekte gouddorst! j „Te Ellecom heeft men op dit oogenblik een hulpprediker. .De predikant heeft zich teregt/?enigen tijd verwijderd. Mis schien komen de hartstogten op die wijze weer tot bedaren. Er wordt ten minste inde kerlc weder gezongen. Wel waren 1 er bij het eerste optreden van den prediker mannen van den I heiligen hermandad in het bedehuis, maar hunne tegen woor- j digheid, hoe gewenscht, bleek niet vereischt te zijn." Op den 12 dezer heeft Z. M. de koning op de gebruikelijke I wijze in een bijzonder gehoor ontvangen de heer de Koenne- ritz, ter overhandiging zijner geloofsbrieven als rainister- resident van Z. M. den koning van Saksen bij het nederland- schehof. Staatscourant Dingsdag ter gelegenheid van het russische nieuwjaarsfeest heeft er in de kapel van H. M. de koningin-moeder op haar paleis eene plegtige dienst plaats gehad, die door den rus- sischen gezant, den generaal Mansouroff, de leden van het J gezantschap en de in de residentie zich bevindende russische onderdanen werd bijgewoond. Op den middag had er bij H. M. de koningin-moeder veceptie dev koninklijke famielje, be- nevens van het russische gezantschap plaats. Men verneemt, dat de Rheinische Eisenbahn-Gesellschaft dezer dagen zulke voordeelige aanbiddingen omtrent het leg- I gen van een spoorweg van Kleef tot Nijmegen gedaan heeft, dat men het er voor houden kan, dat die aanbiedingen onver wijld zullen worden aangenomen; in welk geval Nijmegen j nog binnen een jaar zijn' spoorweg hebben zou. (lagbl. van Zuid-Boll. en 's Gravenh Dezer dagen is te Parijs êene zeer belangrijke verkooping I gehouden van eene verzameling schilderijen van prins Ana- tole Demidoff. Het meest trok onder die fraaije verzameling echter de moderne schilderschool de aandacht, vooral het stuk van Ingres, Stratonice, dat in der tijd door den hertog van I Orleans voor 10,000 franks was aangekocht. Nu geloofde 1 men dat dit meesterstuk, waarvoor Demidoff 65,000 franks j betaald heeft, thans wel 200.000 franks zou opbrengen; het I is echter verkocht voor 92,000 franks. I Op den eersten dag heeft deze verkooping reeds eene som I van 325,630 fr. opgebragt. Daaronder waren de volgende stukken van nederlandsche meesters: Een zeegezigt, van I Bakhuizen, verkocht voor 9000 fr.De pennesnijder, van I Gerard Don, verkocht voor 1,260 fr.Een stal met vee. van I Cuijp, verkocht voor f7.100 fr.Een kleine jongen, van Rem- brandt, verkocht voor 1,350fr.; Landschappen van Ruysdael, I gestoffeerd door Wouwerman, verkocht voor 8000 fr. (dit I stuk was op de verkooping der schilderijen van den baron Nagell van Arapsen, eenige jaren geleden te's Hage gehou- I den, door prins Demidoff voor f2,010 aangekocht); Jezus en de overspelige vrouw van Teniers den jongen, verkocht voor 4000 fr.Een jong meisje, van Van der Werft', verkocht voor 3.150 fr.Een maneschijn, van Van der Neer, verkocht I voor 3,020 fr.; Halte in een bosch, van Adriaan van Ostade, I verkocht voor 2,100 fr.; Drinkers-gezelschap, van den zelf- den, verkocht voor 5,550 fr. aan den heer Lamme te Rotter- dam; De kwakzalver, van den zelfden, verkocht voor 8.500fr.; I Een stilleven en jagtgereedschap, van Jan Baptist Weenix, j verkocht voor 17,500 fr. (dit stuk was op de verkooping van Muller, te Amsterdam, voor f 1190 aangekocht)Een ruiter, van Wouwerman, verkocht "voor 5,450 fr. (Het was op de bovengemelde verkooping te 's Hage met f720 betaald). Voor eenige andere merkwaardige stukken werden de vol gende prijzen besteed: Simson, de filistijnen bestrijdende, van Decamps, verkocht voor f 45,000 fr.De pleegzuster, van Greuze, verkocht voor 49,000 fr.Een vaandrig, van Meisson- nier, verkocht voor 6,900 fr.; Landelijke genoegens, van Pater, verkocht voor 17,800 fr. Benoemingen en besluiten. leger. Goedgevonden1. aan den voormaligen 2en luite nant F. X. H. Leesberg, ten gevolge van zijn eervol ontslag wegens ligchaamsgebreken als kapitein van de luxeraburg- sche jagers, een jaarlijksch pensioen toe te leggen van f186, met ingang van den 16 februarij 1861en 2. aan genoemden voormaligen 2en luitenant de toestemming te verleenen, om het door de regering van het groothertogdom Luxemburg aan hem in zijn rang van kapitein toegelegd pensioen gelijk tijdig te genieten met het bij Zr. Ms. tegenwoordig besluit toegestaan nederlanrlsch pensioen. Pensioen verleend ten bedrage van f1050 's jaars, op ver zoek, aan den kapitein G. D. Scliindler, magazijnmeester der artillerie van de 2e klasse te Maastricht, uiet toekenning van den rang van majooren aan de le luitenants J. Visker en A. Kraak, magazijnmeesters der artillerie van de 3e klasse te Yeere en te Yenlo, tot een bedrag van f700 's jaars, met toe kenning van den rang van kapitein aan den eerstgenoemden len luitenant. Benoemd bij het wapen der artillerie bij den staf tot ma joor. de kapiteins le klasse J. W. G. Pels Rijcken, van dien staf, toegevoegd aan den inspekteur van het wapen, en F. A. T. Delprat, mede van dien staf, belast met het toezigt in 's rijks gieterij van bronzen geschuttot magazijnmeester der artille rie le klasse te Maastricht, de majoor W. F. P. H. van Wasse- naer St. Pancras, van het 2e regement vesting-artillerie; tot majoor en magazijnmeester der artillerie le klasse, de kapi teins F. W. J. B. Overreith, magazijnmeester der 2e klasse te Amsterdam, en W. J. J. Verkouteren, magazijnmeester der 2e klasse te Geertruidenbergtot magazijnmeester der artille rie 2e klasse, de le luitenant IJ. Buttinger, magazijnmeester 3e klasse te Delfzyl; tot 2en luitenant en magazijnmeester der artillerie van de 3e klasse te Woudrichem de sergeant majoor A. A. Reyns, van het 2e regement vesting-artillerie. Bij het 2e regement vesting-artillerie: tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant M. J. van Nieuwkuyk, van den staf van het wapen, thans werkzaam bij de Koninklijke militaire akademie; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant H. G. A. A. Witte Eec- hout, van het korps. Bij het 3e regement vesting-artillerie tot majoor, de kapitein le klasse C. L. F. Roos, van het rege ment veld-artillerie. Verplaatst naar Venlo in zijn rang en betrekking de le luitenant J. J. Mathijsen, magazijnmeester der artillerie van de 3e klasse te Woudrichem. Marine en leger. De Cycloop, die ter overbrenging van mariniers, van het Nieuwediep naar Vlissingen was gestevend, is door een noord-amerikaansch schip aangevaren en heeft dien tenge volge averij bekomen. Terwijl het schip te Brouwershaven, alwaar het is binnengeloopen. wordt gerepareerd, zullende manschappen te Hellevoetsluis verblijven, en eerst tegen 15 februarij te Nieuwediep terug zijn. Zr. Ms. schroefstoomschip A peldoorn, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. A. H. Hugenholtz, van het Nieuwediep naar Batavia, te Cowes (eiland Wight) binnen, heeft 11. zondag de reis voortgezet. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee M. Cazaux van Staphorst, is in den voormiddag van den 15 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indie. Staatscourant Regtszaken. De arrondissernents regtbank te Breda heeft in een wijd- loopig gemotiveerd vonnis uitgemaakt, dat wanneer notaris sen verkoopingen van roerende goederen op krediet houden, zij onbevoegd zijn den in de betaling nalatigen kooper in reg- ten te vervolgen, maar dat zulks alleen door of in naam van de verkoopers kan geschieden. Gemengd elberigten. Als een nieuw bewijs van de ondoeltreffende inrigting van het postwezen in onze provincie deelt men ons het volgende mede: Te Kampen werd jl. vrijdag des voormiddags ten 10 ure 22 min. een telegram aangeboden, bestemd voor Honte- nisse; het werd te Neuzen ten 11 ure 53 min., alzoo anderhalf uur na de aanbieding te Kampen, ontvangen. Neuzen ligt slechts op 4 uren afstands van Hontenisse, doch het telegram, met gewone postgelegenheid verzonden, bereikte eerst zatur- dag avond ten half 6 ure zijne bestemming, zijnde 29 uren 37 minuten na de aankomst te Neuzen. Zaturdag 11. de eerste dag der opening van den onderaardschen spoorweg te Lon den, werden tot 6 ure des avonds niet minder dan 25,000 per sonen langs dien weg vervoerd. Men schrijft als eene zeld zaamheid uit Haarlem dat, ten gevolge van het ongewoon zachte weder hier te lande, terwijl in het zuiden van Europa de winter veel strenger is dan gewoonlijk, den 9 dezer reeds een paar ooijevaars te Zandpoort zijn teruggekomen en hun nest van het vorige jaar weder betrokken hebben. Dezer dagen zagen eenige jongens te Zwolle eene kat op den stads wal loopen, met een kaartje aan deu hals, waarop geschreven stond: „Neem deze verlaten kat in uw huis, zij is goedkoop te onderhouden, want zij is het niet rijk gewend. Haar baas heeft zelf niets meer te eten, voor de kat blijft dus nog veel minder over." Men schrijft uit Drenthe dat het getal solli citanten naar posten legio isOnlangs werden in een drentsch gehucht de landlieden door het koehoorn bijeengeroepen, tot het aanbesteden van de betrekking van nachtwacht en die be trekking bij opbod gemijnd voor f 25. Voor dit honorarium moet de officitant gedurende vijfmaanden, elk uur van den nacht de ronde maken door het gehucht en daartoe heeft hij telkens een half uur noodig. Eiken avond verbrandt hij in zijne woning voor 5 ct. olie en voor 2£ ct. turf, terwijl men rekent, dat hij wegens slijtirig aan kleederen en klompen en voor het gebruik van koftij en tabak ook 2i cent behoeft. Niemand zal hem daarom slordig of een verkwister noemen. Alzoo houdt de man, eiken nacht 17i cent of ongeveer 2 cent per uur verdienende, netto over 7% cent. Eu hij had nog een konkurrent, die durft zeggen, dat de benoemde hem met het „mijn" te vlug af isgeweest! De Courrier des Etats-unis meldt, dat in Brazilië door een neger een diamant is gevon den, die grooter is dan de Koh-i-noor en de Ster van het Zui den te zamen genomen. Men verzekert dat de gelukkige vin der deze fortuin zal aanwenden tot stichting eener kolonie voor alle vrij gelaten slaven. Men heeft te Parijs een spot prent in beslag genomen. Zij vertoont den keizer, als koetsier op eene lijkkoets gezeten, waarop een zeer groot aantal dood kisten opgestapeld staan. In het verschiet ziet men Vera-Cruz waarheen de lijkkoets zich begeeft. In Italië is eene foto grafie in omloop, voorstellende Garibaldi op den oogenblik, waarop dr. Zanetti hem den kogel uit den voet haalt. Op de keerzijde staan de volgende woorden„Garibaldi, getrouw aan zijn koning, heeft zijn leven gewaagd onder tien kreet:

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2