MIDDELBURGSCHE COURANT. r 7. Donderdag X, '">rian 1863. 15 Januarij. f GOES, Editie van woensdag avond 8 ure. AANBESTEDEN». Gedeputeerde staten van Zeeland Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat op woens dag den 28 januarij 1863, des voormiddags ten 10 ure, door één hunner leden, daartoe door hen gecommitteerd, in bijzijn van den hoofd-ingenieur in het lie district van den water staat, iu een der lokalen van het provinciaal bestuur te Mid delburg, onder nadere goedkeuring zal worden aanbesteed Het onderhoud en het herstel of'de vernieu wing der provinciale waterstaatswerken en wegen in Zeeland gedurende 1863, 1864 en 1865, in 24 perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden met inbegrip der ver- ejschte levering van materialen, en verder zoo als in het bestek en de voorwaarden is bepaald. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing aan het lokaal van het provinciaal bestuur in Zeelandaan het bureau van den hoofd-ingenieur van den waterstaat jhr. J.R.T.Ortt te Middelburg, alsmede bij de ingenieurs van den waterstaat te Middelburg, Zierikzee, Goes, Breskens en Neuzen, en wij ders op alle zoodanige plaatsen alvyaar gewoonlijk de bestek ken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing worden gelegd. Zullende den vierden en tweeden dag vóór de besteding de noodige aanwijzingen worden gedaan, terwijl aan het bureau van den hoofd-ingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen en bij de ingenieurs in de arrondissementen, voor de werken onder elks ressort behoorende, nadere inlich tingen te bekomen zijn. Middelburg, den 3/9 januarij 1863. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. BLNAENLAAD. Middelburg IJL januarij. De Koppermaandag, de aloude feestdag van boekdrukkers, wordt ook hier door eene vereeniging van boekdrukkers- en boekbindersgezellen telken jare plegtig gevierd. Ditmaal was echter aan het feest bijzondere luister bijgezet, daar tevens het vijftien jarig bestaan hunner vereeniging werd herdacht. Daar toe hadden de talrijke leden met hunne vrouwen of meisjes II. maandag eene bijeenkomst in de smaakvol versierde bo venzaal van de sociëteit op de Markt, die tot laat in den uacht weergalmde van levendige maar gepaste feestvreugde, waar van in den aanvang eenige hunner patronen getuige waren. We zouden van deze bijeenkomst niet opzettelijk melding maken, zoo ze ons niet eene uitmuntende gelegenheid aan de hand gaf om een enkel woord te zeggen over eene vereeniging die naar onze raeening veel goeds uitwerkt en voor beoefe naars van andere beroepen, voor onderscheidene klassen van werklieden, welligt een voorbeeld tot navolging kan zijn. Ruim 15 jaar geledöD werd het eerste plan ontworpen tot het opvigten eener vereeniging van boekdrukkers- en boek binders-gezellen en van andere personen die in vakken, aan deze verwant, werkzaam zijn. Die vereeniging kwam spoedig daarop tot stand en heeft de behartiging van de woorden „Harmonie en vriendschap," welke zij tot hare leuze koos, nimmer uit het oog verloren. Iïet zou moeijelijk zijn op te sporen welken invloed deze vcreeuigingophet bijzonder leven vaii vele harer leden heeft uitgeoefend, maar we hebben grond om te gelooven dat die invloed aller gunstigst en veelbeteeke- nend is, dat zij tot onderlinge bevordering van gezellig ver keer, eensgezindheid en geestbeschaving veel heeft bijgedra gen. Hiervan getuigen onder anderen hare feestvieringen, die nooit in uitspattingen ontaarden maar bij de hartelijkste vro lijkheid zich steeds door een uitmuntenden geest kenmerken. Het bevorderen van gezellig verkeer en onderlinge opwek king tot kennis en beschaving is echter niet de eenige goede zijde dezer vereeniging. Naast het doel om eene vriendschap pelijke gezindheid aan te kweeken, staat er een ander niet minder loffelijk, namelijk liet verleenen van ondersteuning in geval van ziekte, en ook dit doe! wordt, voor zoo ver onze inlichtingen strekken, op voortreffelijke wijze bereikt. Elk der leden heeft, tegen eene geringe wekelijksche bijdrage, bij ziekte het regt op eene uitkeering welke, naar mate van het geen hij bijdraagt, van f3 tot f6 per week kan klimmeu. Wat eene dergelijke tegemoetkoming beteekent kan ieder nagaan die, bij eigen oudervinding of door aanschouwing bij anderen, eenigermaxe van nabij bekend is met het lot dat den werkman, die van een beperkt daggeld veelal met een huisge zin leven moet, in den regel te wachten staal indien ziekte hem voor korteren of langeren tijd van alle verdiensten be rooft. Velen zijn dan gedrongen een beroep te doen op de liefdadigheid van anderen,onzeker of hen deze zal ten deel val len,en hetwelk in ieder geval het zelfvertrouwen verlamt. Hier toe behoeven nu de leden der vereeniging Harmonie en vriend schap niet hun toevlugt te nemen. Op den goeden uitslag hunner pogingen vertrouwende en door betrekkelijk geringe opoffering, hebben zij langzamerhand een fonds verkregen dat, buiten omstandigheden welke niet te verwachten zijn, voldoenden waarborg voor de toekomst geeft. Het mate riële voordeel dat de vereeniging voor hare leden oplevert is dus niet gering te achten, maar het is niet het eenige hetwelk zij verkregen hebben. De zorg voor een dergelijk fonds door hen zeiven beheerd, kweekt overleg en spaarzaamheid aan, leert den werkman op eigen krachten steunen en doet hem een gevoel van eigenwaarde behouden, dat zoo zeer de zede lijke krachten schragen kan, maar, helaas, in onzen tijd zoo vaak te loor gaat. Wij hopen dat de vereeniging die, niet het minst om de laatstgenoemde reden, onze levendige sympathie bezit, hare volkomeneonafhankelijkheid bewarende en door den zelfden goeden geest bezield, steeds in bloei zal toenemen en een voor- I beeld blijven dat ook in andere kringen verdient te worden nagevolgd. In het Provinciaal blad no. 2 geeft de koramissaris des ko- nings in deze provincie aan de burgemeesters en wethouders der gemeenten bij cirkulaire kennis dat over het dienstjaar 1863 op de grondbelasting de zelfde opcenten zullen worden geheven als over het dienstjaar 1862 heeft plaats gehad, met uitzondering echter dat voor de gemeente Biervliet 10 opcen ten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, en in de gemeenten Oosterland, Heille en Wissenkerke 15 opcenten op de gebouwde en 10 op de ongebouwde eigendommen moe ten worden geheven. Uit Vlissingen schrijft men ons 13 dezer „Bij geruchte verneem ik dat eene kommissie van wege het departement van marine, waartoe ook zijne exc. de minister zou behooren, deze gemeente bezoeken zal. Dit zou o. a. ten doel hebben om het terrein op te nemen, en na te gaan in hoe verre er hier geschikte gelegenheid is om een nieuw droog dok te maken." Uit Zuid-Beveland schrijft men ons van 14 dezer „Toen te Hansweert de tijding der goedkeuring van de aanbesteding der schutsluizen voor het kanaal door dit eiland vernomen werd, wapperde weldra de nederlandsche driekleur van de voornaamste gebouwen. Met haar heeft de zoo lang teleurgestelde hoop zich ook krachtig verlevendigd. Moge zij eindelijk verwezenlijkt worden! „Met de machinerie, waarmede vroeger de waterbemaling geschiedde, zullen heden proeven geuomen worden, om te zien of zij daarvoor, in hare niet benijdenswaardige berg plaats, geschikt gebleven is. „In de volgende week zal meer dan waarschijnlijk met de voorbereidende werkzaamheden een aanvang gemaakt wor den. Vele der schamele woningen, die tot nog toe aan menig behoeftige kosteloos tot schuilplaats strekten, moeten weggeruimd worden, hetgeen de bewoners zeer in ongelegen heid brengt. „De verrigtingen aan het ten vorige jare aangevangen ge deelte van het kanaal bestaan in het vervoeren van grond naar den postweg." Uit Utrecht schrijft men ons, 10 januarij „Gisteren avond werd hier. in de groote zaal naast den schouwburg, een vreemdsoortig koncert gegeven. Eene zoo genaamde „Schotsche klokken-kapel." onder direktie van den heer Savvijer uit Edinburg, had er eene menigte nieuws gierigen en belangstellenden bijeen doen komen. Aan eene tafel, bedekt met 130 metalen klokken van verschillende grootte en onderscheiden in toon^ plaatsten zich een zestal kunstenaars, die. door de snelheid en naauwkeurigheid, waar mede zij deze klokken beurtelings aangrepen en haar toonen ontlokten, eene zeer welluidende muziek deden ontstaan. Een marsch uit Bellini's opera Norma, een quadrille van Strauss en verscheidene andere stukken, werden met de meeste juistheid door hen uitgevoerd. Hunne vlugheid in het bespelen van hun zeldzaam instrument was inderdaad ver bazingwekkend. Voor afwisseling was bovendien gezorgd door de medewerking eener zangeres. Hewsby Herrmann, die op een ander, groot'er koncert niet zou geschitterd hebben, maar hier met genoegen gehoord werd." onderhoorige forten en van de vestingen aan gene zijde der Maas gelegen, daarmede begiftigd werden. Meer dan 30 jaren zijn daarover verloopen. Van de onder officieren en manschappen, daarmede versierd, zijn er maar enkelen meer in de gelederen. Ook van de officieren is het aantal thans gering, van welke laatste wij hier eene opgave doen volgen Jl. zondag avond had te 's Ilage het derde philharraonisclie koncert plaats. Hoewel beter dan de vorige keeren, was het toch niet zeer talrijk bezocht. De verschillende stukken welke werden uitgevoerd voldeden algemeen: zij bestonden uit de ouverture vau Cherubini, Sinfouie in G-moll van Mozart, Ruij Bias ouverture van Mendelssohn, en Eroica van Beethoven. Het metalen kruis, vervaardigd uit liet bij Hasselt, in augus tus 1831, veroverd geschut, werd op den 5 april 1832 uitge reikt aan allen, die beschouwd werden aan de krijgsverrig- tingen van 1830 en 1831 te hebben deel genomen, zoo dat behalve zij die zich bij liet uitbreken van den opstand in België bevonden, allen, behoorende tot het leger te velde of dat in Staats-Vlaanderen, of een deel uitmakende van de bezettin gen der vesting Maastricht, der citadel van Antwerpen en Z. K. H. prins Frederik, veldmaarschalk 1 Generaals18 Kolonels 22 Ministerie van oorlog 15 Generale staf 7 Provinciale staf 10 Plaatselijke staf 17 Administratie. 26 Geneeskundige dienst 17 Veterinaire dienst 0 Regement grenadiers en jagers Ie regement infanterie 2e 8e regement infanterie Instruktie bataljon Algemeen depot diei- pline Koloniaal werfdepöt. Ie regement dragonders. 2e 3e 4e 5e Regement veld-artillerie le regem. Yesting-artill. 2e 3e Regement rijdende-ar tillerie Korps pontonniers. ingenieurs. Koninkl. mare'chaussée. Totaal. 13 2 0 3 3 7 7 6 6 15 11 11 14 5 21 5 372 1) De kolonels, kwartiermeesters en officieren van kleeding zijnafzon- derlijk (de laatsten bij de administratie), en dus niet bij de korpsen op gegeven. (k- Gt.) Benoemingen en besluiten. ridderouden. Vergunning verleend aan E. F. Georges, beeldhouwer te Utrecht, tot het aannemen der onderscbei- dingsteekenen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. regterlijke magt. Herbenoemd tot kantonregter te Axel rar. R. H. J. Schraalhansen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. mr. C. J. van Nispen tot Pannerden uit zijne betrekking van advokaat- genernal bij het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland en als zoodanig benoemd mr. C. F. T. van Maanen, thans officier van justitie bij de arrondissements regtbank te Dordrecht. Benoemd tot subsiituut-officier van justitie bij de arrondis sements regtbank te Zierikzee mr. J. A. Haakman, thans reg- ter-plaatsvervanger in de arrondissements regtbank te Hoorn. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend met 1 februarij e. k. aan E. F. Noëi, uit zijne betrekking van notaris te Ilontenisse. Koloniën. In de Java-bode gisteren per overlandmail, via Triëst, aan gekomen, lezen wij o. a. het volgende: „Zoowel hier te Batavia als te Soerabaija en elders bevindt zich een groot aantal europeanenjongelieden en gehuw den die huiten betrekking zijn door het te niet gaan van eeuige firmaasen de weinige kans van plaatsing bij de kuituur, en met nieuwjaar zal dit getal merkelijk toenemen handels kantoren gaan hun personeel verminderen, en landbouw ondernemingen worden niet op touw gezet. Men ziet dus dat er in de zelfde mate groote behoefte aan kapitaal is. als er weinig vraag bestaat naar europesche werkkrachten. „Wel bezit Java overvloedig bronnen omjaeenhon- derdduizendtal europeanen werk, bezigheid en rijkelijk levensonderhoud te verschaffen, doch die bronnen vloeijen nog niet; de artesische boor heeft de harde rotslaag der be lemmering nog niet verbrijzeld. Wij liebben met het oog op dezen toestand van Java in een paar artikelen getracht de aandacht ook op andere voor handel en nijverheid goed gele gene plaatsen te vestigen, b. v. op Oost-Sumatra, waar onze britsche geburen van Pinang en Singapore tot heden toe eene soort van uionopoliehandel hebben gedreven. Wij zijn trou wens van plan meer plaatsen buiten Java als geschikt voor ondernemingen van verschillende soort aan te toonen. Wij zien trouwens niet. in, waarom Java immer de „twistappel bij uit nemendheid" zou moeten blijven; waarom de partikuliere industrie hare oogen niet zou vestigen op de oostkust van Sumatra, op de Molukken, op enz., enz., enz. „Maar de nederlandsche ondernemingsgeest is niet van de voortvarendste en de regering noodigt niet uit. Ziedaar een groot beletsel tegen de ontwikkeling van het groote rijk van Insulinde „Op Manilla kan ook een tijd van vooruitgang en ver hoogde werkdadigheid worden tegemoetgezien. Het spaansch goevernement heeft teregt begrepen, dat van de rijke filip- pijnen nog vrij wat meer pvodukten te halen zijn dan enkel manilla sigaren no. 1, 2 en 3 en daarom is eene kommissie benoemd om den toestand der Filippijnsche eilanden en de hulpbronnen daarvan te gaan opnemen en middelen tot ont wikkeling van de welvaart dier spaansche kolonie voor te slaan. Inmiddels is er reeds een nieuwe raad van koloniaal bestuur zamengesteld, waarin ook, behalve de hoofdambte naren, twaalf der beschaafdste ingezetenen als onbezoldigde leden zitting hebben."

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1