Met genoegen vernemen wij dat de minister van binnen landsche zaken, bij beschikking van den 29 december jl. heeft goedgekeurd de aanbesteding in massa van het bouwen der schutsluizen aan de monden van het kanaal door Zuid-Bevc- land, welk werk nu, volgens het bestek, met ultimo april 1S65 voltooid moet worden opgeleverd. De Staatscourant van vrijdag bevat de wet vanl9 december 1862, houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Zeeland. Bij besluit van den 3 januarij, no. 63, medegedeeld door de Staatscourant van heden, heeft zijne majesteit: 1. aan den heer G. H. Uhlenbeck, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van minister van koloniën, met dankzegging voor de door hem den lande bewezen diensten 2. de portefeuille van koloniën ad interim opgedragen aan den heer G. H. Betz, minister van financiën. Men schrij ft ons uit Goes „Op den 1 dezer heeft als naar gewoonte eene uitdeeling van eetwaren en brandstoffen plaats gehad aan de schamele armen, waardoor de bedelarij op dien dag weder is tegenge gaan; ieder hoofd van een gezin ontving 1 ned. pond tarwe brood, 3 onsen spek, voor ieder inwonend kind de helft, en bovendien ieder gezin 20 turven. Deze heilzame maatregel vindt algemeen bijval bij de burgerij. Jammer dat er geen middel te bedenken schijnt, om ook op doeltreffende wijze het bedelen op den marktdag te weren." Een bij het departement van koloniën ontvangen regerings telegram, gedagteekend Batavia 30 november, luidt: „Niets nieuws." dat de schade niet groot is in verhouding van den duur en de kracht dezer vloeden." „Van den president der centrale direktie van het eiland Walcheren is het volgende berigt ontvangen: „De stormen welke dezer dagen uit het westen, noord-wes ten en noorden gewoed hebben, hebben de volgende hoogten boven het gewoon hoog waterpeil bereikt in de kaaijen te Middelburg. Yeere. den 19 december1.30 el. 1.40 el. 20 morgengetij 1.45 1.50 avondgetij 1.65 1.S0 21 morgengetij 1,70 1.90 avondgetij 1.40 1.20 22 morgengetij 0,45 „Boven deze hoogten zijn de gcrtven tegen de zeedijken van dit eiland geklommen tot 4 ii 5 el vertikale hoogte, zoo dat zij schier overal de kruin der zeedijken bereikten en op sommige plaatsen aan den westkapelschen zeedijk en aan de Westwa tering zelfs over de dijkskruin zijn gespoeld. „De daardoor veroorzaakte schaden zijn aanzienlijk, of schoon er nergens eenig het minste gevaar bestaat. Ik heb ze, volgens vrij naauwkeurige opmetingen, voor een gemakkelijk overzigt, in het volgende t&fêlije te vamen gevat: Uit de laatste officiële berigten betreffende den jongsten Sturm ueeii de Staatscourant van heden voor wat deze pro vincie betreft het volgende verslag mede „Aan de werken in Zeeland isgroote schade ontstaan. In zonderheid is dit het geval aan den polder van Oud en Jong Breskens. In den dijk van dien polder zijn ontzettend groote gaten geslagen, terwijl de breede en hoog gelegen buitenberm over groote lengten geheel verloren is gegaan. „De schade aan de kalamiteuse polders wordt geraamd op een bedrag van f 162,000. In den polderdijk van den in de zen zomer ingedijkten polder van de maatschappij tot indij king der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde zijnacht openingen op laag water ontslaan, waarvan de grootste 40 el breed is, die echter niet zeer diep zijn. Ook de nieuw bedijkte van Citterspolder op Zuid-Beveland heeft veel geleden. Men rekent dat aldaar ruim 5700 kub. el grond, 200 vierk. el rijs- beslagen 11S60 vierk. el bezoding verloren zijn. „De Centrale direktie van Schouwen, Burgh en Westland berigt het-volgende „De jongste storm van 19 tot 21 december jl. heeft het wa ter aan deze kusten zeer hoog opgedreven en de zeewerken nog al belangrijk geteisterd. „De hoogie die de vloeden langs de polders Schouwen, Burgh en Westland hebben bereikt; is als volgt to .3 Hoogte boven gew. lioogw. a Zuidzijde. Noordzijde. a bi) bb is CD CD -~ uur. el. el. el. el. Middag 19 december 4- 12 W.N.W. 1.50 3.00 1.55 4.50 Nacht tusschen 19 en 20 dec, -f-12.45 N.W. 1.70 3.50 1.75 5.50 Middag 20 december 4- 1 N. W. 1.80 4.00 1.85 5.50 Nacht tusschen 20 en 21 dec. 4- 1.45 N.N.W. 1.70 3.50 2.12 6.00 Middag 21 december 1S62. 2 N. 1.30 2.00 1.20 3.50 „Naardien het hoog water in den aanvang der ebben zeer langzaam is gedaald en dikwijls weder opliep, duurde de aan val op de werken ook zeer lang. „De duinen van Burgh en langs de westkust van Schouwen zijn veel afgeslagen. Op sommige punten bedraagt dit onge veer 15 el. „Het strand is op de hoogte van hoogwater daardoor zeer verhoogd, zoo dat de rijshoofden te Burghen van den Zoeten- en Zoutenhaard bijna geheel onder het zand liggen. „Aan de Oude Hoeve zijn de duinen ook zeer veel afgeno men en is het strand tusschen hoog en laag water liggende zeer veel verlaagd. Het weggespoelde zand aldaar ligt voor een groot deel aan laag watër, zoo dat het strand op laag wa ter veel verbreed is. „De oude rijshoofden zijn zwaar beschadigd, doch aan de nieuwe besteende dammen zijn geen schaden ontslaan. „Het duin voor den kustlichttoren van Renesse is minder afgeslagen dan het gedeelte van deu Zoetenhaard. „Alle rietschermen van het vorige jaar zijn verdwenen. De massas afgeschoven zand zijp op enkele punten 10 el hoog. „Te Scharendijke en Langendijk bestaat de schade in het rijsbeslag en de steenglooijingen, met eenig grondverlies in deze werken, benevens een aanzienlijk verlies van grond bo ven het rijsbeslag tusschen hot oosteinde van het staket en de Ossensluis. „Te Brouwershaven is de schade van algemeenen aard. Het is door oogenblikkelijke voorzieningen bij eiken vloed gelukt, »rootere schade te voorkomen en dreigende gevaren af te wenden. Indien wij in aanmerking nemen dat de golfverhef- finc van dien aard was dat de dijkskruinen op vele plaatsen, maar vooral te Burgh, aanhoudend overvloeiden, dat deze verheffing te Scharrendijke tot 6.25 el boven hoog water be droeg, dan gelooven wij reden te hebben tc kunnen zeggen, Kub. el grond verloren. Vierk. el weggeslagen. 2 3 d 3 1 bo a bb a "bflT; J J O "to „2 "o ju -S ■S J§ to "bh 'u JZ m Noord watering 150 1350 250 200 20900 5650 9300 860 2S00 Oostwatering N 15 a 500 25G 180 a II Znidwatering 5 II a 50 60 70 900 iio 240 "Westwatering. 10 5 20 25 1800 915 150 150 Tezamen. 165 1855 265 275 21485 7770 11295 1125 3190 „Buiten deze schaden aan de zeedijken zijn de boven-of landeinden der ronde rijshoofden op hetNoorderstrand groo- tendeels beschadigd en door afslag of verlies van het duin daarvan gescheiden, zoodanig, dat tot herstel van het een en ander noodig zal zijn nieuw gelegd te worden ongeveer 3000 vierk. el rijshoofd, met de daartoe behoorende ballaststeenen. Op het Zuiderstrand zal dit slechts bedragen 280 vierk. el. „Overal hebben de duinen veel geledendie op het Noor- derstrand zijn van 5 tot 10 el, of door elkander 6,50 el in breedte afgenomen, en die op het Zuiderstrand van 5 tot 7 el, of gemiddeld 6 el breedte. Zij staan thans aan den zeekant alle zeer steil aan, en is de begroeijing aan die zijde verloren. „Uit het bovenstaande tafeltje blijkt voorts, dat de meeste schade ontstaan is aan de Noord watering of den westkapel schen zeedijk, zoodanig, dat aldaar weggeslagen is: 1/3 ge deelte der krammat; 1/10 gedeelte der rijsbeslagen, en 1/6 ge deelte der steenglooiji'ftgerf: „Zóó hevig woedde het zeewater, dat aldaar (luizende zware steenen tot 5Ö0 a 600 el ver langs het dijksbeloop zijn gewor pen, waarvan ik, onder andere, ëe'n zwaren bloksteen, op 500 el afstands van de naast gelegen beschadigde plaats gelegen, zwaar bevonden heb 220 ned. ponden. „Overal is men terstond aan het herstel der schaden begon nen, en dat werk bij dag en nacht met alle mogelijke beschik bare middelen voortgezet." ISenoemingeBit en besluiten. MiNiSTERiënE departementen. Op verzoek eervol ont slag verleend aan den heer G. H. Uhlenbeck, uit zijne betrek king van minister van koloniën, met dankzegging voor de door hem den lande bewezene diensten. De portefeuille van koloniën ad interim opgedragen aan den heer G. H. Betz, minister van financiën. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee le klasse, de lui tenant ter zee 2e klasse J. J. de Hart. leger. Benoemd tot 2en luitenant bij het wapen der in fanterie van het leger in Oost-Indië de sergeant J. C. A. van den Bos, van het le, de fourier C. II. Kobus, van het 2e; de sergeant F. H. Schoenmaker, van het 3e, de sergeant F. N.A. J.W.J.Mugge, en de sergeant-majoor II. Wilkens. beiden van het 5e, alsmede de sergeanten M. Harbach en J.J.W. van den Broek, beiden van het 8e regeraent infanterie. Benoemd bij het personeel van de militaire ve'térinaire dienst: bij het le regement dragonders, tot paardenarts van de le klasse (naar ouderdom van rang) de paardenarts der 2e klasse II. II. Laseur, werkzaam bij de Koninklijke militaire akade- mie; bij het 3e regement dragonders, tot paardenarts van de 2e klasse (naar ouderdom van rang) de paardenarts van de 3e klasse F. L. van der Meulen, van het korps; bij het regement veld-artillerie, tot paardenarts van de le klasse (naar ouder dom van rang) de paardenarts van de 2e klasse A. F. van Ghert, van het korps. Marine en leger. Wij meenen tnet eenige zekerheid te kunnen mededeelen, dat Zr. Ms. stoomfregat Zeeland tegen het einde van januarij de reis naar Toulon zal aanvaarden, om aldaar te worden ge dokt. Daarna zal deze bodem alle groote havens in de Middel- landscire zee aandoen, om vervolgens naar West-Indië te ste venen. ten einde op het oogenblik van de emancipatie der slaven aldaar tegenwoordig te zijn. Handelsblad Gemengde berigten. Uit Wiesbaden wordt gemeld dat de aldaar gelegen villa van Z. M. den koning door een ingezeten van België is aan gekocht voor f83,000. Met liet oog op het aan die villa ver bonden grondgebied, wordt deze prijs zeer gering genoemd. De koinmissaris des konings in Zuid-Holland, mr. J. Lou don, heeft het eerevoorzitterschap aanvaard voor de aan staande tentoonstelling van voor Nederland belangrijke oud heden in die provincie. Jl. woensdag avond had in de stedelijke gasfabriek te Utrecht eene onploffing plaats. liet gebouw alleen heeft belangrijke schade geleden. Te Zwolle is dezer dagen, in den ouderdom van 99 jaren, eene vrouw overleden, die nimmer geneeskundige liulp heeft ingeroepen noch eenig geneesmiddel heeft gebruikt. Op 31 december 11. was van de nederlandsche bank in omloop aan biljetten een bedrag van f 100,664,610bedroeg het saldo van de reke ning-courant f60,035,113,72; de waarde der munt en het muntmateriaal f 112,271,072,401. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. December 1862januarij 1863. Wind. W.t.Z. Z. t.W. ZW.tZ. W.t.N. Z. ZW. Z. ZW. z. ZW. 766.1 755.2 744.3 765.2 764.6 752.8 S -Srs h a 3 Laagste temperat. Aanmer JZ _ba en verschil i i s bó ff* met de kingen. u 1 <zT hoogste. 8.21,0.86 7.60 0.1 bew. betr. reg. 7.2 0.85 7.10 0.0 bew. heij.natfc. 7.4 0.91 7.70 0.0 bew. betr. reg. 6.31 0.87 6.82 4.0 lig.bew.heij.h. 6.4 0.S6 6.76 0.0 bew. heijig 6.8 0.8S 7.12 0.0 bew. betr. reg. 5.1! 0.89 6.54 3.0 bew. regen. Tliermometerstand. s morg. 7 u. 39 's midd. 1 u. 42 's av. 11 u. 40 gr. s morg. 7 u. 41 's midd. 1 u. 46 's av. 11 u. 44 gr. s morg. 7 u. 40 's midd. 1 u. 46 gr. BÜITEftLiANIJ*. Algemeen overzigt. III. In de argentijnsche konfederatie hebben zich de woelingen in den laatsten tijd in den vorm eecer oppositie vertoond tegen het besluit van het kongres, waarbij Buenos- Ayres tot hoofdstad en de provincie van dien naam tot bondsdistrikt verklaard werden, waardoor deze laatste hare autonomie zonde verliezen. Ondanks de pogingen van den generaal Mitre, die tot nog toe te vergeefs eene schikking daaromtrent heeft voorgesteld, blijven de onlusten nog voortduren, daar ook hier de onmiddellijke oorzaak wel weder weg te nemen zou zijn, zonder dat daardoor echter de aanleiding tot woe lingen werd weggenomen. Het uitgestrekte keizerrijk Brazilië, hetwelk ten voorbeeld mag gesteld worden van geheel Amerika, beleefde ook thans weder een rustig jaar en terwijl soms de binnenlandsche kwea- tiën tot hevige debatten aanleiding gaven, bleef men toch steeds binnen de grenzen der legaliteit. Overigens is de be langstelling in Brazilië te klein, dan dat wij ons met de ver schillende binnenlandsche gebeurtenissen aldaar nader zou den ophouden, en verwijzen wij daartoe naar bijzondere beschrijvingen en studiën. Deze toonen aan, hoe de han del en industrie langzamerhand vooruitgaan onder de regering van het algemeen hoog geacht keizerlijk stamhuis, waaruit nog eenige maanden geleden eene prinses door som mige italiaansche dagbladen prins Humbert als gemalin werd toegedacht. Wanneer men den algemeenen toestand van Azië met een enkelwoord wilde kenschetsen van uitvoeriger beschouwing kan hier geen sprake wezen dan zou men dezen kunnen beschouwen als die van zeer langzamen vooruitgang, welke niet door eigen kracht maar door europeschen invloed in het leven wordt geroepen. Nu eens door wapengeweld en dan weder door het aanknoopen van handelsbetrekkingen, hier door diplomatieke onderhandelingen, ginds door de predi king van het christendom,heeft men gestreefd naar eene over winning op den traditionelen tegenstand der oostersche goe- vernementen. China en Japan zijn ten opzigte hunner haven steden ook gedurende dit jaar weder meer en meer onder europeschen invloed gebragten het bezoeken door de bewo ners dier rijken van Europa kan daarop voorzeker slechts van guustigen invloed wezen. Als een bewijs dat ook in andere aziatische landen de nutte uitvindingen van Europa niet on bekend blijven zij hier herinnerd hoe reeds in Persië een tele graaf in werking is tusschen Teheran en Tauris en tusschen IlachtenCazbin,terwijl deSchach zich ook op wegsverbetering toelegt. Overigens zijn er reeds verscheidene mijlen van deu spoorweg van Smyrna naar Aïdin en is reeds op 15 september 11. de spoorweg van Cosbaunar naar Aisalouk (Ephese) inge wijd.Wanneer dergelijke verschijnselen zich opdoen mag men ook verwachten dat de europesche ontwikkeling ook daar langzamerhand zal opwekken tot eigen krachtsinspanning. In Afrika heeft in het afgeloopen jaar vooral de aandacht getrokken hoe Tunis door den regtschapen bei, „den bescha- ver van Afrika" genoemd, eene zeer liberale konstitutie heeft verkregen en thans op een zeer goed binnenlandsch bestuur kan roemen. Wij hebben eenigen tijd geleden eene uitvoerige beschouwing over deze konstitutie gegeven waaruit dit ten volle bleek. Ook de onderkoning van Egypte, die nog onlangs een bezoek te Parijs bragt, schijnt de nutte opmer kingen in Europa gedaan, in zijn rijk toe te passen. Wenden wij ons thans van de afrikaansche kusten, opgeto gen over de regering van Tunis, wederom naar het beschaafde Europa der 19e eeuw en toeven wij even boven.Spanje op on zen vleugeltogt, hoe verdwijnen dan die toestanden van voor uitgang in de spaansche gewesten, waar de geestelijkheid het volk zoowel onderwijs als goilsdienstigonderzoek ontzegt,op dat haar oppermagt niet zoo als elders moge te gronde gaan. Waarlijk wij zullen ons niet wenden naar de galijen, alwaar de bijbellezers in ketenen geklonken nog iu lS63hetaan Nederland zoo wel bekende Spanje van voorheen in onze gedachten terugroept en ten treurig bewijs verstrekt voor do waarheid der woorden van Victor Hugo „Tous les pas, qu a faits la Iiberte de l'Europe, elle les a faits malgré le parti cle'rical. Son histoire est écrite dans l'histoire du progres humain, mais elle est e'crite au verso." En beschouwen wij nu als tegenhanger ran Spanjehetons

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2