name vereischten reeds d;-.;k-..ijk voldaan was. Achtereenvol gens behandelde de spreker: de zwaartekracht in het alge meen-, wetten waaraan de zwaartekvacht gehoorzaamt; het soortelijk gewigt; de drukking van den dampkring; het ver lies aan gewigt van een ligchaam in eene vloeistof gedompeld; het verschil iu soortelijk gewigt bij de gassen de drijfkracht; wetten der vrijvallende ligchainen; de slinger en hot zwaar tepunt, terwijl met een enkel woord slechts, wegens het ge vorderde uur, werd gesproken over de moleculaire aantrek- king. Van de gelegenheid om deze voordragt bij te wonen was ruimschoots gebruikgemaakt, en de aandacht waarmede de spreker werd aangehoord getuigde van de belangstelling waarmede men hem volgde en is tevens een bewijs dat hij de zaak van eene goede zijde heeft aangevat. Wanneer zulke voordragt en geregeld, met niet te lange tusschenruimte van tijd konden plaats hebben, zoo dat zich als het ware een kern van belangstellende toehoorders kon vormen, dan gelooven we dat men voor een groot deel het beoogde doel, verspreiding van nuttige kennis, zou kunnen bereiken. De hevige storm, welke in de laatste dagen heeft gewoed doch gisteren weder is bedaard, heeft nog al stremming in de kommunikatie veroorzaakt. Zaturdag avond o. a. kwam de hollandsche post alhier omstreeks drie uren later dan gewoon lijk aan, 'en onze brieven en dagbladen uit Frankrijk en Bel gië van vrijdag, zaturdag en zondag on tvingen wij eerst heden morgen. Niet minder ongerief veroorzaakte echter zaturdag het niet overvaren van de stoomboot van Vlissingen op Bres- kens en Neuzen, zoo voor de passagiers en reizigers die te Vlissingen als voor hen die in de beide andere plaatsen op den overtogt gerekend hadden. De stoomboot van Rotterdam naar Vlissingen heeft zaturdag den togt voortgezet tot aan het Sloe, alwaar zij tot den volgenden morgen is blijven lig gen. Eenige passagiers zijn des avonds per rijtuig te Vlissin gen iv.M'.gemen. De stoomboot van Middelburg op Rotter dam, welke gisteren morgen ten vier ure van hier moest afva ren, is eerst ten half 8 ure vertrokken. De reis werd, even als heden de terugreis, in zes men en alzoo zeer voorspoedig volbragt. Van tneer beteekenis zijn echter de ongelukken welke de storm op zee en te land heeft veroorzaakt. Voor het oogenblik is ons alleen het volgende bekend. Naar men ons mededeelt is zaturdag middag een der twee polders van deOosterschelde maatschappij geïnundeerd; de andere polder, waaraan mede nog al belangrijke schade is toegebragt, mogt men met veel inspanning behouden. Het water liep soms tot aan en op enkele plaatsen zelfs tot over de kruin der dijken. Aan de noord-brabandsche kust, tegenover die polders gelegen, zijn ook een viertal polders overstroomd: een bij Bergen op Zoom, twee onder Woens- drecht en een bij Zandvliet. Bijzonderheden daaromtrent zijn oor alsnog niet bekend. Tegen den dijk van den eersten polder is zaturdag middag een gvoote tjalk gestrand-. Het schip is sch nbaar zeer lek, doch de aan boord zijnde mensehen zijn behouden aan wal gekomen en in het veerhuis van Bath op Woensdrecht onder dak. Op stroom had de schipper drie ankers en touwen ver loren. Voorts meldt men ons dat zaturdag raiddag te Zoutelande een naambord is aangespoeld met liet woord SAXONY. Aan den zeedijk teWestkapeUe ïsgeene belangrijke schade toegebragt. Alleen zijn eenige honderde ellen steenglooi- jing en rijswerken weggeslagen. Uit Vlissingen schrijft men ons lieden „De schade door den gewoed hebbenden storm aan de ver- schillende zeeweringen alhier aangebragt is zeer belangrijk. Het water bereikte gedurende den storm bij elk tij eene bui tengewone hoogte, doch gelukkig is de stad geheel wij geble ven. waartoe de genomen maatregelen van voorzorg hebben medegewerkt. Alleen de Breewater- en Slijkstraten hebben van het water veel last ;ehad. hetwelk veroorzaakt was door de zeeën die over den Westdijk heen liepen. „Gisteren morgen 10 ure kwam alhier het berigt aan dat op het bankje bij Zoutelande een brik was gestrand welke latei- gebleken is te zijn de pruissische brik Conrad, gezagvoerder Hanke, van Sunderland naar Palermo bestemd, geladen met steenkolen. Hoewel er met deze gelegenheid vooreerst wei nig, met kans van welslagen, tot hulp of redding kon worden aangewend, besloot echter de heer J. J. P. Hector met de sloep van de heeren de Grooff& Hector, behoorlijk bemand, uit te gaan om te zien of er ook het een of ander aan het ge strande schip zou kunnen gedaan worden. Uitnemend kwam hem hiertoe te stade eene engelsche stoomboot, de Norfolk, die van Antwerpen buitenom naar Rotterdam moest stoomen en juist wilde beproeven om de reis voort te zetten. Den gezagvoerder verzocht hebbende zoo kort mogelijk langs de piaats des onheils te stoomen, en door dezen bereidwillig op sleeptouw genomen, kwamen zij weldra nabij het onge lukkige schip, hetwelk al spoedig bleek volstrekt onbereik baar te wezen. Hunne menschlievende pogingen waren echter niet te vergeefs. De heer Hector, twee menschen aan een red dingboei geklemd ziende drijven, liet de stoomboot los en had het geluk deze, zijnde de gezagvoerder en de stuurman, het leven te redden. Ter zelfder tijd kwamen twee matrozen voor de stoomboot, die mede met veel moeite en inspanning door de bemanning der stoomboot gered weiden, waarna zij alle vier in uitgeputten toestand alhier zijn aangebragt. „Tntusschen werden door de zorg der nederlandsche en belgische loodsbesturen, zoo spoedig doenlijk, een loodsboot, een loodskotter en een zei'isloep naar het gestrande schip ge zonden, met last, om zich daar op te houden en te trachten ook het overige gedeelte der ekipage te behouden. Slechts ëe'n man, die zich tot hiertoe in liet want vastgeklemd had kunnen houden, mogt echter maar het geluk smaken om door de belgische kotter no. 10, schipper J. F. Aernouts, te wor den geredde overigen, zes in getal, hebben hierbij het leven verloren. Het schip zit op vadeui water en zal geheel weg zijn er zullen evenwel nog pogingen worden aangewend oiu er iets van te redden. „Gisteren morgen bespeurde men in de Wielingen de romp van een schip drijvende, geheel zonder tuig of masten en met een engelsche vlag, het onderste boven, aan een stok beves tigd, die op het dek was vastgehecht. Onmiddellijk werden een aantal sloepen van de beide loodswezens daarheen gezon den, waarvan er twee het wrak bereikten. Zij vonden dit in jammerlijken staat voor anker liggen aan een dunne kabel, met de ekipage nog aan boord, waarvan de gezagvoerder en een matroos verdronken waren. Daar de vloed af was kon men met het vaartuig niets doendoch de engelsche stoom boot Halster, van Antwerpen naar zee stoomende, nam het wrak op sleeptouwen keerde daarmede naarVligsingen teru», met het gelukkig gevolg dat het thans alhier in de haven ligt en de overige ekipage dus behouden is." De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag des na middagsten e'én ure eene openbare zitting houden, waarin de volgende zaken zullen behandeld worden missive van gede puteerde staten, bedenkingen tegen de geraeentebegrooting voor 18(53; begrooting der leenbank voor 1SG3, voordragt tot wijziging der jaarwedden önz.missive nopens periodieke aftreding bij verschilleudegeineeiite administratien koncept- vevovdenmg op verhuizingen; idem tot heffing eener plaatse lijke belasting op degas-olie enz. en idem wegens de plaatse lijke belasting op het gedisteleerd; benoeming van een hulp onderwijzer. De gemeenteraad te Vlissingen heeft jl. zaturdag eene zitting gehouden. liet verslag van het verhandelde kunnen wij wegens plaatsgebrek eerst iu een volgend nommer op nemen. Onder meerder is besloten den gemeente-bouwmeester eene gratifikatie van f 20(J te verleenen wegens buitengewone diensten ten behoeve der gasfabriek en van het nieuwe school gebouw. Van den heer D. Dronkers is eene missive ingekomen, met kennisgeving dat hij afstand doet van de gevraagde koncessie tot herbestrating van den vlissingschen rijweg. In verband hiermede is echter door de kommissie, welke belast was met het uitbrengen van een rapport betreffende die aangevraagde koncessie, voorgesield den vlissingschen weg gedeeltelijk met klinkers te bestraten, ter breedte van 3 ellen over de geheele lengte, ten einde daardoor het belang van verschil lende vijtuighouders gelijktijdig te bevorderen.Dit voor stel zal bij de leden ter overweging worden rond gezonden. Voorts is besloten tot het aanstellen van een tweeden hulp onderwijzer op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, met eene jaarwedde van hoog stens f MO. Als lid van bet kollegie van regenten over het arm- gast en weeshuis is herbenoemd de heer A. van de Sande. en als lid van het algemeen annbeslvuy de heer N.TI. van Goethem. Voorts zijn benoemd tot lid in de direktie over de leenbank de heer J. C- Ockers, en tot kommies bij de plaatselijke belas tingen C. Swalp. Een onzer haagsche korrespondenten meldde ons dezer da gen dat van eene zekere zijde getracht werd invloed uit te oefenen op de eerste kamer, ten einde de begrooting voor buitenlandsche zaken te doen verwerpen, en dat de voorge- nornene opheffing van het gezantschap in Zweden daartoe het middel moest zijn. Thans lezen we in het Nieuw dagblad van 's Gravenhage het volgende „Naar wij uit eene zeer goede bron vernemen, had het zweedsche gouvernement, na de aanneming door de tweede kamer van het hoofdstuk van buitenlandsche zaken, besloten om z. exc. baron von Wettersledt terug te roepen. Op uit drukkelijk verlangen echter van Z. M. den koning van Zwe den en Noorwegen is het ministerie van dat besluit terugge komen. Z. M. zou ril. bij die gelegenheid verklaard hebben „dat wanneer Nederland geen geld meer heeft om een afzon- „derlijken gezant te bezoldigen aan het hof. waar een neder- „landsche prinses op den troon zit, Zweden ten minste het „geld zal vinden, om een zweedsch gezant te 's Gravenhage te „behouden, opdat althans de koningin niet verpligt worde, „hare korrespondentie met de leden van bet huis van Oranje „door middel van den brievenpost te voeren." „Zietdaar de les. die door Zweden aan Nederland voor het oog van Europa wordt gegeven Kan ons vaderland zich der gelijke les laten geven, zonder van schaamte te blozen Het is nog al gelukkig dat niemand aan dit berigt eenig ge loof zal schenken. De zamenscholingen en ongeregeldheden te 's Hage schij nen thansgeheel bedwongen te zijn. Donderdagavond hebben weder detachementen dragonders patroeljes door de siad ge daan. doch er hadden geene zamenscholingen meer plaats. Intusschen hoort men meeren meer spreken van onschuldigen, die op weg naar huis of wegens zaken gevaarlijke plaatsen passerende, juist het oogenblik getroffen hebben dat de kaval- lerie chargeerde en slagen met het plat van den sabel gekregen hebben. De gebeurtenissen van den woensdag avond zijn te middernacht, toen de kavallerie uitgerukt was, besloten met eene geweldige vechtpartij op het Spui tusschen polieieagen- ten en burgers, waarbij de beide partijen elkander vreesselijk gehavend hebben. Van dooden of ernstig gewonden hoort men niets-, onbeduidende, hoewel daarom niet minder pijn lijke kwetsuren en kneuzingen schijnen velen ontvangen te hebben, zoo wel agenten van het openbaar gezag als burgers. De nederlandsche maatschappij tot bevordering der ge neeskunst heeft een adres ingediend bij den minister van ko loniën, waarin zij aandringt op krachtige maatregelen ten op- zigte van den openbaren gezondheidstoestand in de West- Indische koloniën, welke vooral bij de aanstaande vrijmaking dringend geëischt worden. In bedoeld adres wordt herinnerd aan al hetgeen gedurende 1851 en 185(1 tijdens de epidemie der geele koorts is voorge vallen. Verder gewaagt dit stuk ook van deerkenningalsheel- meester van een onbeschaafden neger, die lezen noch schrijven kon. eene erkenning welke door geenerlei vertoogen van des kundigen kon worden tegengegaan, en ons een treurig denk beeld moet doen erlangen van het toezigt, door onze neder landsche regering in die koloniën op den openbaren gezond heidstoestand uitgeoefend. Verwondert het ons dat dit alles plaats heeft terwijl er toch eene geneeskundige kommissie be staat, die verwondering wijkt als wij zien hoe afhankelijk deze is van den goeverneur. die o. a. volgens dit stuk het voor zitterschap daarvan eenigen tijd geleden, door een voormalig kapitein der jagers, inspekieur der domeinen, deed waarne men. „Hoe gebrekkig het overigens met de geneeskundige hulp in de divisiën en op de plantagien gesteld is leest men in dit adres zal men gereedeiijk kunnen bevroeden, wan neer men op het uitgebreide gebied van Suriname, buiten Paramaribo, slechts tien geneeskunst oefenaars aantreft, waar onder slechts één med. doctor en twee officieren van gezond heid." Bij koninklijk besluit is op verzoek van Adolphe Bavo Carpreau, ie IJzetulijke, bewilliging verleend tot oprigting der naamlooze vennootschap: Maatschappij van den grind weg v an Axel naar de grens. De Vlissingen, eerste lokomotief voor den zeeuwschen spoorweg, werd donderdagavond uitTubize te Rozendaal aangebragt. De kommissie, welke zich te s'IIage heeft gevormd tot het oprigien van een gedenkteeken voor den overleden hertog Bernard van Saksen-Weimar Eisenach, bestaat uit de vol gende heeren voorzitter, W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Limit; leden, J. J. Rochussen, H. F. C. baron Forstner van Dambenoy. jhr. F. V. A. ridderde Stuers, jhr. A. II. van Kartiebeek, jhr. mr. M. de Brauw.jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot. W. A. van Rees (tevens sekretaris), thesau rier. A. N. J. M. baron van Brienen. (tenoeiniu^cu en besluiten. kegterlijke magt. Benoemd tot plaatsvervangend kan- tonregter te Tholen de heer C. J. de Vulder van Noorden, burgemeester van Tholen en Oud-Vosseineer. huizen van arrest. Benoemd tot lid van het kollegie van regenten over het huis van arrest te Zterikzee de heer J. G. Spandavv, betaalmeester aldaar. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. G. de Bosson Pz,, uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Zevenbergen, be- houdens aanspraak op pensioen. Indische dienst. Benoemd tot ambtenaren 2e klasse voor de burgerlijke dienst in Nederlandsch Indië de kandi daat-ambtenaren O. A. Burnaby Lautier, jhr. H. A. de Geer, W. L. II. A. Harloft'en C. M. Ketting Olivier. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den oost-indischen ambtenaar mr. II. A. Blume, laatstelijk kontroleur 3e klasse bij de landelijke inkomsten en kultures op Java, thans met verlof hier te lande. Marine en leger. Het examen van een SOtal onderofficieren voor den rang van officier is dezer dagen geëndigd. De benoeming van ver schillende luitenants wordt alsnu spoedig te gernoet gezien. De te Amsterdam gestationneerde kompanjie mariniers, die bestemd is om naar West-Indië gedetacheerd tc worden, zou gisteren per middagtrein van daar naar Rotterdam ver trekken, om onmiddellijk in ie schepen aan boord van het aldaar liggende schip Landbouw, gezagvoerder P. A. Kleijen- berg, ten einde met dien bodem naar Suriname te worden overgebragt. Jlegtstaken. Het provinciaal geregtshof van Noord-Holland heeft don derdag uitspraak gedaan in de bekende testamentaire kwestie waarbij het de vraag gold of de woorden „door mij notaris, ook bij de afvraging zouden moeten worden herhaald. Met hof heeft het vonnis der regibank vernietigd, de vordering de eischers ontzegd en derhalve het aangevallen testament gehandhaafd. Gemengde berigten. Uit verschillende streken van ons vaderland worden berigten omtrent den laatsten storm aangebragt. Te Amsterdam stond het water gelijk met de straat van den buitenkant en werd zaturdag nacht omstreeks 1 uur alarm geslagen, waardoor de bewoners van dat gedeelte der stad hunne legerstede verlie ten ten slotte bleek dat dit een misverstand was en de poli- cie genoegzaam in staat was om de nooilige maatregelen te nemen. Uit Zwolle wordt gemeld dat de straten waren onder- geloopen en de Katerdijk was doorgebroken, terwijl de pol der van Mastenbroek geheel overstroomd is; Kampen is aan de IJsselkade geheel ondev water, terwijl ook liet kampereilanil en de polders van Drouthen. Broeken en Maten overstroomd zijn. Uit Harlingen, Koevorden, Schiedam, Delfshaven en andere steden worden insgelijks talrijke niededeelmgen ge daan omtrent het nadeel door den storm te weeg gebragt. Te Rotterdam heeft de hooge vloed een gedeelte der stad onder water gezet. In de zoogenaamde buitenstad voer men met schuiten over de markt en roeide langs de havens als of het gewone vaarwaters waven. Op sommige lager gelegen plaat sen voer men de passagiers voor eenige centen van ile eene steeg naar de andere. Vele neringdoenden hebben door het water schade geleden. Dit is ook het geval met de stadswer ken straten, trottoirs, aanlegplaatsen enz. Ook het Park

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2