dat daarbij te uitsluitend aan technisch onderwijs gedacht was. Huns inziens bestaat het middelbaar onderwijs niet zoo zeer in de daaronder te rangschikken leervakken, ais wel in den leeftijd der leerlingen en de wijze waarop hun de leerstof wordt medegedeeld. Zij keurden het niet goed, dat de gymna- siën en latijnsche scholen niet in de voorgestelde regeling be grepen zijn. Daar de grondwet regeling van het middelbaar onderwijs voorschrijft, moet die zoo volledig mogelijk zijn. Andere leden meenden daarentegen dat de latijnsche scholen als eerste trap van het hooger onderwijs zijn te be schouwen, en dus de vrijheid dier instellingen bij voortduring moet worden geëerbiedigd, terwijl sommigen van tncening waren dat de regering in dit opzigt geheel vrij was en dus de bedoelde scholen in dit ontwerp kon opnemen of er uit weg laten; men helde echter wel over tot het denkbeeld, dat die scholen meer eigenaardig bij het middelbaar onderwijs be hoorden. Enkele leden keurden het af, dat het militair onder wijs van deze wet uitgesloten is. Andere leden waren gestemd tegen bepaalde landbouwscholen, omdat de al te wetenschap pelijk gevormde landbouwer doorgaans minder geschikt is voor de praktische uitoefening van zijn bedrijf, en oordeelden dat men dit onderwijs aan bijzondere personen moest over laten nu reeds had dit wetsontwerp het nadeelig gevolg gehad, dat de hollandsche maatschappij van landbouw voor- loopig had afgezien van de door haar beraamde oprigting van landbouwscholen. Maar indien er van rijkswege landbouw scholen wierden opgerigt, behoorde in dit ontwerp ook sprake te zijn van scholen voor handel en zeevaart. Eenige leden betoogden dut de opleiding van jonge lieden voor de indische dienst niet binnen den kring van het middel baar onderwijs ligt. mjiTE^SLA ft». Algemeen overligt. Ons overzigtkan heden kort zijn. Twee berigten waarom trent men onder de rubriek „Ionische eilanden" en „Frank rijk" meer bijzonderheden zal vinden, trekken heden onze aandacht, wij bedoelen den afstand der Ionische eilanden republiek door Engeland en den noodlottigen toestand van het fransche leger in Mexiko. De afstand der ionische republiek zal volgens een engelsch dagblad, The morning herald, eene londensche konferentie in het leven roepen, daar deze afstand nog moet worden be krachtigd door iie acht mogendheden welke in der tijd te Weenen de bescherming der Ionische eilanden aan Groot- Brittannië opdroegen en waaronder men ook Zweden en Por tugal naast de zes mogendheden van den eersten rang aantreft. Zal nu hier weder de oostersche kwestie, de onoplosbaarste onder alle europesclie vraagstukken, ter tafel komen, dan mag men zich daarvan weder tal van verwikkelingen voorspellen, zoo niet voor het oogenblik dan toch voor de toekomst, daar ook hier „de wegruiming van het lijk dat Europa verpest," welke min aangename omschrijving van Turkije die van den „zieken man" heeftopgevolgd,het hart der oostersche kwes tie, wel niet onaangeroerd zal blijven. Wat het tijdstip betreft, waarop Engeland in grootmoedige zelfopoffering de Ionische eilanden vrijlaat uit de leibanden waarin het veertig jar^n geloopen heeft, om hen voor val len te behoeden, kon voorzeker geen beter worden uitgeko zen. Albion heeft thans alle uitgangen van het labyrinth der oostersche kwestie bezet en terwijl Frankrijk den blik naar het far west gerigt houdt en Rusland zijn invloed door een coup de main van lord Palmerston ziet weggevaagd van de grieksche kusten, roept het thans de mogendheden tot eene londensche konferentie op ter bespreking van oostersche aan gelegenheden. Mexiko blijft nog steedsde zonen en millioenen van Frank rijk verslinden, en terwijl de min gunstige berigten thans reeds eene plaats beginnen te vinden in de zoo voorzigtige organen der parijssche dagbladpers, moet toch eindelijk wel Napoleon zelf inzien dat de nutteloosheid van die expeditie naar verre gewesten niet langer voor de bevolking kan verborgen worden gehouden, terwijl eene keizerskroon op het spel zon kunnen worden gezet en de gloeijende streken van Mexiko voor het tweede keizerrijk sneeuwvlakten van Rusland zouden kunnen opleveren. Mag men te dien opzigte een gerucht gelooven, dan zou een geheim rapport van den opperbevelhebber van het expeditie leger Forey door Napoleon zijn beantwoord met den last om onmiddellijk naar Vera-Cruz terug te trekken zoodra éenig belangrijk voordeel de roemzucht der fransche natie zou hebben bevredigd en de geleden nederlaag voor Pue'ola gewroken. Overigens vinde bier de troonrede van den keizer van Oos tenrijk eene plaats, uitgesproken bij de sluiting der zittingen van den rijksraad. De keizer gaf met genoegen te kennen dat het vertrouwen op de konstitutie van 20 oktober en 2G fe bruari) geregtvaardigd was geworden. Oostenrijk zou den weg des vredes blijven bewandelen waardoor het krachten sympathie zou erlangen. Voorts werden de aangenomene wetten in berinnering gebragt terwijl de aanneming van het beginsel dat het deficit uit eigen krachten moet worden aan gevuld, zijne toepassing erlangen zou door eene meer gelijk matige verdeeling der belastingen. Eindelijk verklaarde de keizer dat de betrekkingen van de bank tot den staat bij de wet geregeld zijn, dat cie vermindering van uitgaven reeds gunstig gewerkt heeft en drukte den wensch uit dat de leden naar huis teruggekeerd de grondbeginselen der konstitutie algemeen zullen verspreiden. Engelland. The morning post betoogt dat de laatste boodschap van (len president Lincoln, in vergelijking met de vorige, veel minder blijken draagt van zelfvertrouwen, veroorzaakt door de laatste verkiezingen, terwijl het stuk overigens vrij kleur loos is ten opzigte van inlichtingen, ivelke men daaruit zou weuschen te putten omtrent de groote gebeurtenissen aldaar. The morning post meent overigens dat het voorstel in deze boodschap vervat, om alle slaven vrij te verklaren binnen een termijn van veertig jaren, bewijst dat de heer Lincoln alle vertrouwen heeft verloren in de „belagchelijke" proklainatie, 'welke hij uitgevaardigd heeft omtrent eene emancipatie van alle slaven der konfederatie van het Zuiden op I januarij e. k. Volgens genoemd dagblad heeft de heer Lincoln aan het kongres dit voorstel gedaan om de maatregelen te vervangen, welke hij vroeger had geproklameerd, daar hij vreesde dat het volgende jaar te helder zou doen blijken hoe zwak het gezag is, hetwelk hij in de staten uitoefent welke hij nog meent te besturen, en ten sterkste verlangt, zoo lang dit nog duurt, te vermijden in een min waardige positie te komen. Volgens berigten uit Martinique heeft de San-Jacinto jagt gemaakt op het kaperschip der zuidelijken Alabama, hetwelk ie Martinique binnenliep. De goeverneur gaf daarop order aan de San-Jacinto om te ankeren of op eenigen af stand van de haven te blijven, welk laatste door de San- Jacmto werd gedaan. Op een donkeren nacht wist echter de Alabama zijn vervolger te ontsnappen en weldra was bet kaperschip weder spoorloos verdwenen. Eene fransche brik is te St. Thomas binnengeloojien met verscheidene gevangenen, door de Alabama te Martinique ontscheept en afkomstig van noordelijke vaartuigen, waaronder de noord-amerikaansche konsul van Mauritius en 2ijn huisgezin zich bevonden. Men weet dat een der grieven van de oppositie tegen lord Palmerston de hooge opvoering was van het oorlogsbud get. Volgens The united service gazette zullen de linie-rege- menten met twee kompanjiën worden ^rminderd, hetgeen voor het geheele leger ongeveer tien of vijftien duizend man zou bedragen. Ionische eilanden. Reeds in ons voiig nomraer deelden wij mede dat Enge land ten behoeve van Griekenland afstand had gedaan van de Ionische eilanden. Men weet dat deze eilandengroep, be stuurd in republikeinschen regeringsvorm, sedert het trak taat van Parijs onder bescherming stond van Groot-Britun- nië. Deze zeven eilanden bezitten te zamen eene bevolking van 18,000 zielen het leger bestaat uit -iüOO man, terwijl de zeemagt twee oorlogsstoombooten telt waaronder men insge lijks een fregat en een oorlogsstoomboot onder engelsehe vlag kan rekenen, welke te Korfude hoofdstad der eilanden, gestationneerd zijn. De overeenkomst van Campo-Formio had in 1797 de Ioni sche eilanden aan Frankrijk toegewezen, hetwelk daarvan drie departementen had gemaakt: het departement van Cor- cyra, van Ithaka en van de egeische zee. De russen en turken heroverden hen weder in 1.709, waarop zij aan de porte wer den afgestaan onder zekere bepalingen van opperleenheer- schappij. Bij den vrede van Tilsitt in 1807 kwamen zij weder onder Frankrijks bestuur, en werd de generaal Berthier tot goeverneur aldaar aangesteld. Na al deze wisselingen van den laatsten tijd waren zij ein delijk onder de bescherming van Engeland gesteld, hetwelk langzamerhand deze eilanden-groep meer alskoloniën dan als beschermelingen had beginnen te beschouwen, iets dat ook niets vreemds op staalkundig gebied aanbood, zoo dat het laatst besluit van Engeland ook een afstand en geene ophef fing van bescherming genoemd wordt. Een lord-kominissaris uit Engeland bestuurt de republiek met den president van den senaat. Aller aardigst is voorts hoe de wij ze van liefdebetooning van Engeland aan de Ionische eilanden sinds 8 mei 1861 ver anderd is. Thans worden zij aan Griekenland afgestaan, ter wijl op dien dag lord Palmerston in het parlement verklaarde „dat hij de iomërs te veel genegenheid toedroeg en te veel belang stelde in hun geluk om hen ooit te veroorloven zich bij degrieken te voegen, die hen ongelukkig zouden maken." De afstand der Ionische eilanden door Engeland,welke zoo plotseling alle voorspellingen en berekeningen ten opzigte der grieksche kwestie is komen verstoren, zal volgens The morning herald eene nieuwe londensche konferentie in het leven roepen. Lord Russell schijnt volgens dit dag blad de mogendheden,welke op de vergadering teWeeneu het besluit ten opzigte deze: eilandengroep hebben ondertee kend, daartoe te hebben opgeroepen. Men zal zich heriunereu dat deze mogendheden waren: Engeland, Frankrijk, Rus land, Oostenrijk, Pruissen, Spanje, Portugal en Zweden. Het vraagstuk wordt derhalve eene europesche kwestie, welke, gelijk The morning herald vreest, slechts zeer moeijelijk vol gens de waardigheid en de belangen van Engeland zal kun nen geregeld worden. De overige engelsehe dagbladeu bespreken den afstand der Ionische eilanden slechts zeer vlugtig, The daily-News en The standard zwijgen zelfs geheel omtrent dit punt; The daily telegraph en The morning herald merken op de overeenkomst welke bestaat ten opzigte van de bezetting van Gibraltar en Korfu, terwijl laatstgenoemd dagblad weinig goeds voorspelt van eene zamenvoeging der Ionische eilanden met Grieken land. Ook The times vreest dat degrieken door Engelauds handelwijze zich te veel illusiën zullen scheppen en daardoor hunne stoffelijke welvaart uit het oog verliezen. Volgens Le constitutiounel zou aan Engelands afstand van de Ionische eilanden voor Griekenland eene voorwaarde verbonden zijn en wel het behoud van den monarchalen rege ringsvorm, de handhaving der traktaten en der vriendschaps betrekkingen met de overige staten. Mag inen dit berigt gelooven dan treedt hier wederom de politiek van Engeland te voorschijn, welke tot allen prijs de integriteit van Turkije wil verzekeren. Overigens is de afstand vau de Ionische eilanden, welke reeds zoo menigmaal de engelsehe bescher ming van zich hebben trachten af te schudden, een parel te meer aan Engelands kroon van liberaliteit. Albion neemt daardoor het wapen in de hand zijuer fransche tegenstanders weg, welke aan de engelsehe bevolking verweten, dat zij, on danks hunne meetings ten gunste van Italiës eenheid, ten op-" zigte van de Ionische eilanden zich op de zelfde wijze tegen den volksvvensch bleven bezetten als de franschen ten opzigte van Rome. Frankrijk. Er zijn wederom berigten uit Mexiko ontvangen, welke in den Moniteur en in de officiense dagbladen aller schitte rendst klinken. L'indëpendance beige en de engelsehe dag bladen hebben echter korrespondentiën ontvangen, welke een treurige beschrijving bevatten van het expeditie-leger in Mexiko. Overal zijn de streken, waarin de franschen voort rukken, ontvolkt en is alle leeftogt vernield, terwijl de ziekten geheele afdeelingen wegmaaijen. Volgens L'inde'pendance is de generaal Forey, met 800 manschappen van Vera-Cruz naar Oribaza opgerukt, aldaar slechts met 220 soldaten aan gekomen. Geheel het 20e bataljon jagers bevindt zich in de hospitalen. Men verneemt zelfs dit echter slechts bij ge ruchte dat keizer Napoleon in antwoord op een geheim rapport van den generaal Forey order zou gegeven hebben om het geheel expeditie-leger voor zoo ver dit dan nog een leger te noemen zal zijn onmiddellijk na eene overwinning te doen terugtrekken. In het gevecht voor Jalapa. hetwelk in den Moniteur als een schitterend wapenfeit wordt voorge steld, sneuvelden slechts 2 manschappen, terwijl 5 werden gekwetst, waaronder de luitenant-kolonel Marguerïtte; be langrijkheid erlangt dus deze schermutseling slechts door de voorstelling van den Moniteur. Het heeft zeer de aandacht getrokken dat de redaktie van het Journal des débats, welke sedert de heer Weiss door het keizerlijk kabinet daaraan is opged rongen zeer voorzigtig is geworden, eene mededeeling uit Vera-Cruz heeft geplaatst waarin men het volgende leest „Het ontscheepte leger trekt slechts langzaam naar Oribaza, tengevolge van het gebrek aan vervoermiddelen voor leef togt, terwijl in de thans bezette landstreken door de raexi- kanen alle levensbehoefte vernield is. „Mexiko wapent zich tot krachtige verdediging. Wij gaau een langen moeijelijken oorlog te gemoetzij, die dit ontken nen, zijn willens blind." Eene nieuwe proklamatie van den generaal Forey aan de bewoners der mexjkaansche provincie Cordova, waarbij hij hen wijst op den treurigen toes'md hunner steden en hun ner wegen, op de weinige ontwikkeling van den landbouw alsmede op die van handel en kunsten, verklaart dat Frank rijk hen nu zal bijstaan in de vorming tot'eene rijke, magtige en vrije natie. Mexiko is echter niet het eenige land, hetwelk slechte wegen en eene slechte administratie bezit, of waar de landbouw weinig ontwikkeld is en handel en kunsten kwijnen; zijn dit derhalve merkt Le tetnps zoo ernstig mogelijk aan redenen van interventie, en vei leenen wij tot herstel daar van daarom onzen bijstand aan de mexikanen, dan zijn wij dezen evenzeer verschuldigd aan alle volken, die ons voorko men slecht bestuurd te wezen. De generaal Lorencez en de uit Mexiko verbannen ban kier Jecker zijn te Parijs aangekomen. Te Toulon wordt weder een aautalleeftogt, lsrijgsmate- riëel en muilezels naar Mexiko ingescheept. De kapitein van den staf, aide de camp van den generaal Lorencez, heeft aan den keizer vijf standaarden aangeboden door het 99e linie-regement op de mexikanen buit gemaakt. La patne verneemt uit Londen dat koningin Victoria per telegraaf kenuis had gegeven aan koning Ferdinand van Portugal, dat er onderhandelingen werden gevoerd tusschen de drie beschermende mogendheden en hem had gevraagd of hij de kroon van Griekenland zon willen aannemen. In het daarop ontvangen antwoord zeide don Ferdinand aan de koningin zoo spoedig mogelijk een schriftelijk antwoord te zullen toezenden. De bekende schilder Horace Vernet, die op den rand des grafs was, neemt langzamerhand in beterschap toe en zal weldra eene groote reis ondernemen. Italië. Men zal zich herinneren dat er in.den laatsten tijd door sommige dagbladen van hervormingen gesproken is, welke door het pausselijk hof zouden worden tot stand gebragt. Eenige dagen geleden noemde men zelfs drie personen, die met het ouderzoek omtrent die hervormingen zouden belast worden. De korrespondent der Union catholique uit Rome schrijft echter dat deze geheele hervonningskwestie een ver zinsel is en er nooit dergelijke kommissie van drie personen bestaan heeft. Uit Rome wordt aan de fransche dagbladen geschreven dat het pausselijk goevernement geheel het staande leger zal afschaffen en alleen de gendarmerie op een 5000tal manschap pen zal brengen. Op 16 december heeft het italiaansch parlement in eene geheime zitting het rapport aangehoord van den generaal de Lamarmora betrekkelijk de rooverijen in de provinciën en eene kommissie van negen leden benoemd om een naauw- keurig onderzoek daaromtrent in te stellen en voorstellen te doen ter onderdrukking van deze nationale ramp. BETALING VAX VOIPOXS. De coupons der 5 pet. Russische certifikaten in zilver, ad ministratie Hope co., Retwich en Voombergh en wed. W. Borski, verschenen 1/13 september 1S62, worden betaald met f21,32. HAXBELiBEHUGTEX. Graanmarkten euz. Amsterdam 19 december. Raapolie op zes weken f50 J. Lijnolie op zes weken f -11. Dordrecht IS december. De prijzen der granen zijn heden over het algemeen lager. Tarwe en spelt werden 10, gerst 20. erwten 30 en witteboonen 50 cent lager betaald. •Kogge Tïle^f onveranderd. r^posTn^uc 17 december. Bij ruimen aanvoer van granen vbestoprC^itSren weinig kooplust, ten zij tot verlaagde prijzen. Tn tar$'ë ,en gcyst is vrij wat verkocht, doch de overige artike len werden Aieest te hoog gehouden enjkonden daardoor geen koopérs vinden. Men besteedde voor jarige tarwe f9 a f9,75. Nieuwe f§;%f 9,25. Rogge f6,25, f 6,75. Wintergerst f 1,50,

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3