MIDDEL BURGSCHE C 0 {JWk N T. r 149. Zaturdag 1862. 13 December. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende 1. Overzigt van het verhandelde in de zitting van woens dag der tweede kamer van de staten generaal 2. Verslag van het verhandelde in de zitting van den ge meenteraad van Middelburg van 10 dezer. Editie vyn rij dag avond 8 ure. AANBESTEDING. Op zaturdag. den 27 december 1862. des voormiddags ten 10 ure, zal. onder nadere goedkeuring door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 1 le district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het driejarig onderhoud van het kanaal van Sluis naar Brugge (Nederlandsch gedeelte), aanvangende den 1 januarij 1863 en eindi gende den 31 december 1865 Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, voor de drie onderhoudsjaren in massa. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 'len dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtin gen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J.R.T. Ortt, te Middelburg, en bij den snrnumerair van den waterstaat A, van Hooff, te Breskens. 's Gravenhage, 27 november 1862. Namens den minister van binnenlandsche zaken, De secretaris-generaal. J. SCHRÖDER. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, maken bekend, dat aan de openbare school voor on- en minvermogenden binnen deze gemeente zijn opengevallen twee plaatsen als Hulponderwijzer, op eene jaarwedde van f 300. En noodigen mitsdien hen uit, die voor die betrekking wen- schen in aanmerking te komen, om zich, onder overlegging der noodige bescheiden, ten spoedigste in persoon of door portvrije brieven aan te melden bij den burgemeester dier gemeente. Vlissingen, den 11 december 1862. De burgemeester en wethouders, J. W. CALLENFELS. De secretaris P. FORBES WELS. BINNENLAND. Middelburg; 12 December. Men deelt ons mede dat de cirkulaire, die verleden week door den minister van oorlog aan de kommanderende gene raals is uitgevaardigd betreffende het schrijven van werken of tijdschrift- en dagbladartikelen door officieren, en waarvan een onzer hangsche korrespondenten in ons noinmer van jl. dingsdag sprak, van den volgenden inhoud is: „Uit de dezer dagen gevoerde diskussie over het budget van oorlog, zal het u wel bekend zijn, dac daarbij de handha ving der krijgstucht is ter sprake gebragt, meer bepaaldelijk met opzigt tot den aard en de strekking van sommige open bare geschriften, die onderden naam van officieren zijn in druk verschenen, of wel aan officieren worden toegeschreven. Daarbij heeft men. zoo als trouwens wel van zelf spreekt, uit sluitend het oog gehad op geschriften en artikelen als in den laatsten tijd zoo wel in tijdschriften en dagbladen als onder den vorm van afzonderlijke vlugschriften, maar al te veel tot groote ergernis van de weldenkende officieren zijn verspreid, artikelen waarin op den meest ongepasten, aanmatigenden, ja op vermetelen toon óf de voorschriften en maatregelen dezer zijds toegepast, beoordeeld en bij het leger, waarbij zij moeten worden nagekomen en geëerbiedigd, in kleinachting gebragt worden, óf wel op de handelingen en de goede trouw, zoo wel van de regering als van de autoriteiten of van officieren, die alle achting verdienen, op schandelijke wijze een blaam wordt gelegd. „Dat dusdanige geschriften van officieren niet zijn overeen tc brengen met de instandhouding eener goede discipline bij Let leger, behoeft voor ieder, die methetreglement van krijgs tucht hekend is, er. zeker voor den officier, die weet te beseffen wat hij aan zijn eed en aan de krijgstucht verschuldigd is. geen betoog. Ook zal Letwel overbodig zijn te doen uitko men, dat de militair, hoe hoog hij de wetenschap ook schatte, aan deze de krijgstucht niet mag opofferen. Zoo als ik dan ook in de tweede kamer der staten generaal Leb te kennen gegeven, is het, volkomen in overeenstemming met 's konings wil ten deze, mijn stellig voornemen de hier bedoelde geschrif ten van officieren in de toekomst niet meer ongestraft te dulden. „Op uitdruk.kelijken last van Z. M. noodig ik u derhalve uit. er de vereischte orde op te stellen, dat de officieren in uw ressort op de meest ernstige wijze met dit voornemen worden bekend gemaakt; dat de kommanderende officieren in het bijzonder worden gewezen op he\,jeyhand. datook metopzigt tot het Lier besproken punt bestaat tnsschen art. 4 en art. 27 van het reglement op de krijgstuchtdat de oudere officieren in het algemeen worden herinnerd aan hunne verpligting om hunne jongeren ook te dien aanzien tot een goed voorbeeld te strekken, om zich te beijveren hen, die zich aan verkeerde handelingen, ook met betrekking tot het gebruik van de druk pers, schuldig maken, daarvan door gepaste middelen terug te brengen, en eindelijk dit is ook bepaaldelijk Zr Ms. be geerte, dat meer in het bijzonder uit gemeld oogpunt bij de aanstaande winteroefeningen der officieren de krijgswetten en de reglementen, vooral met de jongere officieren, zullen worden behandeld." We zullen deze cirkulaire, die ten opzigte van vorm en inhoud aller merkwaardigst is, niet beoordeelen. Vroeger, bij gelegenheid dat van de rondzendmg eener cirkulaire in den zelfden geest bij gerucht sprake was. deden wij (24 april 11.) onze opinie o»er de handelwijze van den minister van oorlog duidelijk uitkomen. We willen evenmin onderzoeken wvlke straf zal worden toegepast op hen wier geschriften zonder die straf niet meer zullen worden geduld, Wij bepalen ons tot de vraag of men zich van deze cirkulaire niet allezins goede gevolgen mag voorspiegelen. Zulke willekeurige dwang maatregelen zijn altijd hoezeer ook in strijd met de bedoeling van hein die ze uitvaardigt bijzonder bevorder lijk tot ontwikkeling der vrijheid. We stellen ons voor dat men van deze cirkulaire al zeer spoedig heilzame gevolgen zal bespeuren. Wie weet binnen hoe korten tijd het aantal ge schriften over militaire aangelegenheden zal zijn verdubbeld de officieren die zelf de pen niet meer mogen ter hand nemen zullen des te meer de behoefte gevoelen om anderen daartoe te inspireren. De tweede kamer heeft heden de beraadslagingen over het wetsontwerp tot het maken van een kanaal door Holland op zijn smalst en verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, voortgezet. Door onderscheidene leden werd in verschillenden zin het woord gevoerd. Gisteren was door den heer Mijer een amendement voorgesteld dat heden weder door hem werd ingetrokken doch door den heer van Bosse overgenomen. Bij dat amendement wordt voorgesteld in art. 1 een waar borg op te nemen dat het werk zal tot stand komen. Voor het verslag der zitting van woensdag verwijzen wij onze lezers naar het bijvoegsel en voor dat van gisteren Daar de volgende bladzijde. In de 11. woensdag gehouden vergadering van het departe ment Middelburg der Maatschappij tot nut van't. algemeen werd verslag gedaan van den toestand van het departement en van de werkzaamheden waartoe het zich in het afgeloopen jaar heeft bepaald. Tot de mededeelmgen die wij meenen te moeten opieekenen bebooren de volgende. Het getal leden is in afgeloopen jaar met een twintigtal vermeerderd en bedraagt thans 161. Het beheer der bibliotheek is thans opgedragen aan een kommissie en de toelage voor deze nut tige instelling is verhoogd. Het kapitaal der spaarbank was met f3035,23J in waarde toegenomen. Voorts vernam men dat binnen kort twee voorlezingen over de beginselen der natuurkunde zullen gehouden worden, ten dienste van ambachtslieden. Deze voorlezingen zullen gehouden worden door een der leden die met welwillendheid deze taak op zich heeft genomen. Wij vernemen dat de tweede der voorlezingen van dr. 8. Piccardt, over Zeeuwsche geschiedenis en letterkunde, be paald is op vrijdag 19 dezer. Uit Vlissingen schrijft met ons heden „Bij de herstemming voor een lid van de kamer van koop handel alhier tusschen de heeren J. Hector en J. Loois Az. is laatstgenoemde gekozen. De overige vier aftredenden, de hee ren P. Lagaaij, F. Wibaut, B. Flander en A. M. Kalbfleisch, zijn bij de eerste stemming allen herkozen geworden." Jl. woensdag is op de scheepstimmerwerf van de heeren gebroeders Harinck, te Goes, door den scheepstimmerman Arie Boer, voor het eerst de kiel gelegd van een tjalkschip. Tot buitengewoon opzigterbij de waterstaatswerken in Noord-Braband is benoemd A. J. Augustijn van Hmkeh^ zand. gevorderd; dagelijks worden er meer en meer niateriëel en machinerien voor bruggen, duikers enz. aangevoerd. Sedert eenige dagen wordt in de haagsehe dagbladen ge durig geklaagd over de luidruchtige wijze waarop de jonge lieden des avonds na afloop der lessen de teekenakademie verlatende de stad doortrekken. Het straatrumoer nam gere geld in hevigheid toe en enkele keeren sloeg men tot balda digheden over. Gisteren avond had ook voor hót paleis van Z. M. den koning opschudding plaatsen was het rumoer van dien aard dat men het noodig heeft geoordeeld de teekenaka demie voor een onbepaaiden tijd te sluiten. Wij vernemen dat te 's Hage eenige hoog geplaatste perso nen zich in kommissie vereenigd hebhen, met het doel gelden in te zameh n tot oprigting van een gedenkteeken, gewijd aan de nagedachtenis van den hertog Beinhard van Saxen-Wei- mar-Eisenach. Daar de herinnering nog levendig is aan den generaal, die van het jaar 1815 in nederlandsche dienst was, die ook in 1830 voor de vrijheid van ons vaderland vochten zijne gezondheid verloor als legerhoofd in onze indische be zittingen, zoo twijfelen wij niet aan de al^emeene belangstel ling die dit plan bij het nederlandsche volk zal opwekken. {Arnkemsche courant.) Den 2 dezer heeft te Frankfurt de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtig.ng op de overeenkomst tot weder- keerige uitlevering van misdadigers, den 4 oktober met het hertogdom Nassau gesloten. Men schrijft uit Roozendaal 9 dezer De werkzaamheden aan den zeenwseheu spoorweg worden met ijver voortgezet, en men is met de spoorbaan van Roo zendaal reeds tot ongeveer een half ttur van Bergen op Zoom, In de gewone vergadering der letterkundige afdeeling van de Koninklijke akademie van wetenschappen te Amsterdam, jl. maandag gehouden, is onder mterder door den heer Beets de wenschelijkheid aangetoond van de door den heer P. Leendertz Wz. voorgenomen nieuwe uiigave van Hooft's ge dichten. Uit eene niet dien heer gevoerde briefwisseling is het den heer Beets gebleken, dat die uitgave zich zal onderschei den 1. door een zuiveren tekst. 2. door groote volledigheid, 3. door goede rangschikking der stukken. Tot bet zuiveren van den tekst heefi de heer Leendertz de beste gelegenheid ge vonden, daar hij van de meeste gedichten van Hooft het eigen handschrift onder de oogen heeft gehad en van de overige zeer oude afschriften of afdrukken. De uitgave zal een SUtal stukken bevatten, die zelfs in de uitgave v>ui Bilderd jk naar die van 1704. tot hiertoe de volledigste, niet voorkomen. De door den heer Beets betoogde wenschelijkheid der uitgave is door meest alle leden erkend. De heer van Lennep bragt bedenkingen en vragen van taalkundigen aard in het midden, voornamelijk betrekkelijk het bovenmatig gebruik van kapitale en kursieve letters door de oude geschiedschrijvers en ook door vele schrijvers van dezen tijd gevolgd, waardoor een aantal werken een staalkaart van drukletters gelijken. Hij acht het beter ten deze het voorbeeld der franschen en engelschen te volgen. De eigennamen zou hij met gewone letters willen geschreven zien, met een kapitale letter aan het begin- Het genoemde misbruik geeft vaak aanleiding tot verwarring. Bij de agenten van de Peninsular and Oriental steam na vigation company te Rotterdam, is gisteren een telegram ontvangen betreffende het verongelukken van het stoomschip Colombo. Het is gedagteekend Bombay 27 november en luidt „De stoomboot Colombo is in den morgen van den 19 dezer op het eiland Minicoy verongelukt. De passagiers en ekipage zijn gered en bevinden zich wel. De mails zijn gedeeltelijk gered. Het schip is door midden gebroken. Bij bedaard weder hoopt men een gedeelte der lading te bergen. Het berigt werd alhier in den avond van 25 november ontvangen. De stoom boot Ottawa is heden morgen met twee duikers naar het wrak vertrokken en zal alsdan de mails en passagiers naar Suez brengen. De stoomboot Ain gaat heden namiddag naar het wrak, om daar toezigt te houden, aangezien de Ottawa te Suez blijft." Regtszaken. De persoon van C. II. T. Haak, die bij vonnis der arron- dissements regtbank alhier van den 20 november jl. is ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren en eene geldboete van f 8, wegens het toebrengen van kwetsuren aan zijne zusters, is van clat vonnis in hooger beroep gekomen. Deze zaak zal alzoo eerlang voor bet provinciaal geregtshof jn Zeeland worden behandeld. Gemengde berlgten. Uit Berlijn werd onlangs gemeld dat zich aldaar op dit oogenblik zeven slagers in paardenvleescb bevinden, die in de eerste tien maanden dezes jaars 750 paarden hebben ge - slagt. Geen enkel paard mag echter in deze slagerijen woiden gedood voor dat een door de policie aangestelden veearts •mtreDt den gezonden toestand van het dier een certifikaat 'ïreeft afgegeven. Er is wederom berigt ontvangen van eene "viWsselijke ontploffing in eene steenkolenmijn nabij Barnsley iiy Yorkshire. Ongeveer 100 menschen hebben daarbij het "leven verloren. Tijdens de ontploffing waren er .omstreeks 300

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1