telijke vereeniging Zeeland, van het Nederlandsch onderwij zers genootschap, is onder anderen vastgesteld, dat als prijs stof tegen de aanstaande algemeene vergadering, in 1863 te houden, zal worden uitgeschreven een wedstrijd inliet schoon schrijven onder de hulp-onderwijzers in dit gewest. Het pro gramma daarvoor is verzonden aan de verschillende distrikt- besturen dier vereeniging, bij wie door belangstellenden de noodige inlichtingen kunnen verkregen worden. Verder is op die vergadering ook aangenomen om de leden dier vereeniging, door wie de schnjtleervvijze van de heeren gebroeders Callewaert is in beoefening gebragt, uit te noodi- gen oin van hunne bevinding, insgelijks op de aanstaande algemeene vergadering, een mondeling of schriftelijk verslag te willen geven. Marine en leger. Men meldt uit Nieuwediep dat Zr. Ms. fregat Prins Alexan der der Nederlanden en het schroefstoomschip 4e kl. Apel doorn. kommandanten respektivelijk de kapitein ter zee M. Cazau.x van Staphorst en de luitenant ter zee le kl. J. A. H. i Hugenholtz, zijn afgemonsterd. Eerstgenoemde zal eerst aan- l staanden woensdag,terwijl de Apeldoorn jl. zaturdagbij gun stig weder naar Oost-Indie zou vertrekken. Üe Apeldoorn zou Montevideo tevens aandoen. Zr. Ms. schroefstoomschip Covnelis Dirlo, onder bevel van den luitenant tev zee le klasse A. W, de Ruijter van Ste- veninck. is in den voormiddag van den 4 dezer, van de reede van [Iellevoetsluis naar zee'vertrokken ter opvolging zijner bestemming naar de Westkust van Afrika en de West-Indie. Men verneemt dat het examen der onder-officieren, din gende naar de rangen van 2e luitenants der infanterie en artil lerie, dat van den 5 der vorige maand achtereenvolgens te 's fclage, onder presidium van den luitenant-generaal Duycker plaats heeft, tegen de helft dezer maand zal zijn afgeloopen, zijnde er alsdan een 80tal aspiranten geëxamineerd. Regtszaken. De f.eer nr. van Baerle. advokaat te Breda, heeft kassatie aangeteekend tegen het arrest van het provinciaal geregtshof van Noord-Brabant, waarbij hij wegens beleediging van den griffier van het kantongeregt te Ginneken, tot di;ie dagen cel lulaire gevangenisstaf is veroordeeld. Gemengde berlgten. Op de kust van Schotland heeft men proeven genomen met eene nieuwe uitvinding, namelijk om door middel van stoom te visschen. Men heeft een stoomboot gebouwd voor zien van de noodige toestellen om de netten op grooten afstand uit te leggen, en de machinist aan boord behoeft eenvoudig een kruk te verzetten, om de netten in een ooger.blik binnen te halen. Ook zijn er aquaria aan boord om de visschen in het leven te houden. De genomen proef is zeer gelukkig geslaagd. Volgens eene opgave in de Nieuwe bijdragen van novem ber bedraagt het getal vakante hulponderwijzersplaatsen in Zeeland 6. Het voorloopig onderzoek omtrent den diefstal van het voor de engelsche bank bestemde papier is thans afge loopen. Zes der gearresteerden zijn naar de regtbarik verwe zen. Een hunner heeft bekend, dat hij de meeste der gravures heeft gemaakt, die in de laatste twintig jaren tot de vervaar diging van vervalscht engelsch en buitenlandsch bankpapier gebruikt zijn. In allen gevalle schijnt nu de policie de voor naamste schuldigen in handen te hebben en de door haar uit geloofde premie van 15,000 p. st. heeft dus het gewensehte gevolg gehad. Het gebouw der internationale tentoonstel ling te Londen is reeds voor een groot deel ledig; over het algemeen hebben de exposanten niet te klagen over het geen zij verkocht hebbenalleen voor Frankrijk is het geene winstgevende zaak geweest, zijnde voor eenige dagen meer dan 2000 kisten vol goederen naar dat land teruggezonden. In de vorige week isirv,Rothevhithe (voorstad van Londen) de groote petroleum fabriek der firma Rossel co. tot den grond toe afgebrand; zelfs met behulp der krachtige stoom spuiten kostte het vrij wat moeite om die gevaarlijke bran dende stof te overmeesteren. De spoorwegmaatschappij van Pensylvanië heeft besloten ijzeren rijtuigen te doen ver vaardigen voor al hare banen, om dat men van oordeel is. dat zij veel ligter en sterker zullen zijn dan houten wagens, daar enboven langer zullen duren en meer veiligheid tegen onge lukken aanbieden. In Zwitserland bestaan thans 7 handels scholen en 65 industriescholen met 205 leeraars en 4008 kweekelingen en 7 landbouwkundige instituten met 28 leer aars en 219 kweekelingen.Te Teneriffe, het grootste der Kanarische eilanden, woedt de gele koorts op vreesselijke wijze. Van de bevolking, 13,000 zielen sterk, hebben ruim 10,000 de stad verlaten. Van de 3000 overgeblevenen sterven er dagelijks 50 a 60. De epidemie is door een amerikaansch schip aangebragt. -— Mejufvr. Schneider, eene bijzonder ge liefde tooneelspeelster van het Palais royal te Parijs heeft hare kleinodiën in het openbaar doen verknopen. Zij bragten niet minder dan 200,000 franks op. Men meldt uit Parijs dat de verzameling van den hertog de Lnynes, aan de keizer lijke bibliotheek geschonken, bestaat uit 6893 penningen, 373 kameeën, gegraveerde steenen en cylinders, 1S8 gouden klei nodiën, 39 bronzen beeldjes, 43 antieke wapenrustingen en wapens, 85 etruscische en grieksche vazen, een groot aantal gedenkteekenen van verschillenden aard, een zeer fraai hoofd van een romeinsc.k bronzen standbeeld en een uitmuntende romp van Venus in grieksch marmer. Deze verzameling is sedert lang beroemd, daar de hertog met zijn keurigen smaak alleen gedenkteekenen verzamelde, welke buitengewoon wa ren door fraaiheid of belangrijkheid voor de wetenschap. Een in Leiden onlangs overleden oud-notaris heeft aan ver schillende inrigtingen van weldadigheid niet minder dan f90,000, 2£ pet. werk. schuld, en f 40.000, 4 pet, inschrijving, gelegateerd. Uit het plaatsje Lippborg wordt gemeld, dat voov eenige dagen de wouw van een aldaar woonachtigen kleermaker, die toevallig Schneider (kleermaker) heet. van niet minder dan vier welgeschapen kinderen is bevallen. De berigtgever voegt er bij, dat de kraamvrouwen het viertal jong geborenen in den besten welstand verkeeren. De vader moet echter meer dan overstelpt wezen door den overrijken zegen, dien hem de hemel geschonken heeft. AdelinaPatti.de begaafde jonge zangeres, heeft zich voor drie maanden aan den italiaansclien schouwburg te Parijs verbonden om in dat tijdsverloop vieren twintig voorstellingen te geven, tegen een honorarium van gemiddeld 2000 franks per avond. De direk- tie heeft zich voorbehouden dit engagement gedurende drie jaar op de zelfde voorwaarden te doen voortgaan. De speel bank te Spa heeft dit jaar één millioen twee honderd duizend franken ge wonnen.Van deze som is 5 pet. voor de badplaatsen in België, verschuldigd dat is 60.000 franks, waarvan 65 pet. (39,000 fr.) aan de stad Ostende toekomt. Woensdag is in eene ijzerfabriek te Masborough de stoomketel gesprongen, terwijl omtrent 150 arbeidersin het gebouw waren. De gevol gen waren verschrikkelijk. De met een ontzettenden slag uit zijne plaats gerukte ketel stoof door het gebouw heen, alles op zijnen weg, zelfs ijzeren pilaren op welke de fabriek rustte, als stroohalmen verbrijzelende en gloeijende steenen, pannen enz. met zich voerende; doch het ergste hierbij is, dat in den loop van den dag reeds 7 personen dood uit den bouw val zijn opgedolven, terwijl een 25 tal deerlijk is bezeerd ge worden door kokend water, stoom en nederstortend puin. Te Salzburg heeft een 17jarige jongeling uitjaloesij eene jonge vrouw met sterk water op zulk ëou vreesselijke wijze gebrand, dat zij waanzinnig van pijn zich tot twee malen in de Salrach heeft gestort om zoo mogelijk een einde aan haar lievig lijden te maken. Verkoopingen en aanbestedingen. Jl. vrijdag is te Domburg ten verkoop aangeboden 1 bun der 26 roeden 50 ellen bouwland. Verkocht voor f 1101. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. November december 1862. -S.-H a Laagste Jj temperat. .2-3 a co en verschil met de hoogste. ZWesfc. O. t. Z. O. ZO. O. ZO. O. ZO. Zuid. Zuid, [755 9 754-4 759.2 760.6 766.0 6.7,0.95 5.4 0.88 4.8 0-82 5.6 0.89 7.7012.41 6.56 0.0 5.93 '0.0 6.74 0.0 6.00 0.01 bew. betr. heij. bew. heijig. ligt. bew. heij. helder heijig. ligt bew. heij. betr. mist natt. betrokk. mist. 5.0 ,0.82 8.2; ,0-94 I 8.30 0.1 6.5 767.0 9.2 0.92 18.60 0.3! Thermometerstand. 6 dec. 's morg. 7 u. 48 'smidd. 1 u. 51 's av. 11 u. 51 gr. 7 's morg. 7 u. 52 's midd. 1 u. 52 's av. 11 u. 50 gr. 8 's morg. 7 u. 46 's midd. 1 u. 46 gr. Staten generaal. EERSTE KAMER. Zaturdag heeft de kamer hare werkzaamheden hervat. Inge komen zijn de geloofsbrieven van mr. C. J. 11. Nobel, die door de staten van Gelderland tot lid der kamer is gekozen. Zij zijn in handen gesteld van eene kommissie. Door den voorzitter worden ter tafel gebragt een aantal koninklijke besluiten en ministeriële missives, houdende mededeeling van gedane benoemingen, vastgestelde trakte menten en van verslagen, staten en andere regeringsbeschei den, die reeds bij de tweede kamer zijn ingekomen. Al die stukken worden voor kennisgeving aangenomen, zullen ter griffie worden nedergelegd of in de boekerij ge plaatst. Nog zijn ontvangen drie verzoekschriften: 1. tegen de opheffing van de regtbank te Goes; 2. van A. D. Meijer te Amsterdam, tot herziening van de staatsloterij, en 3. van den senaat der hoogeschool te Groningen, houdende bezwaren tegen de voorgedragen regeling van de bevoegdheid om de geneeskunde te mogen uitoefenen. Verzonden naar de kom missie voor de verzoekschriften. Ook is toegezonden een afschrift van een adres uit Maas tricht, houdende bezwaren tegen de bestaande wetgeving op den waarborg van gouden en zilveren werken, welk afschrift voor kennisgeving wordt aangenomen. TWEEDE KAMER. In de zitting van vrijdag is de beraadslaging voortgezet over hoofdstuk IX (departement van koloniën). De heer van Bosse verklaarde zich tegen deze begrooting; hij had voor eerst bezwaren, aan de begrooting zelve ontleend, wat betreft de inrigting van Bronbeek en de subsidiën voor West-Indie. Dit laatste punt behandelende, verklaarde hij dat hij ten opzigte van St. Martin hail gedwaald, en dit wilde erkennen, mits men hem het bewijs leverde'. Mij konstateèrde dat de eind stemming over de begrooting niet zuiver zou zijn, want dat men den minister niet verdedigde, al verklaarde men zich voor eene liberale koloniale politiek. Tusschen het stelsel van den heer Fransen van de Putte en dat van den minister was het onderscheid zoo groot, als tusschen (le Arnhemsche en Nieuwe rotterdamsche couranten. De rede van den heer Fransen van de Putte had op hem diepen indruk gemaakt, want daarbij stond op den voorgrond behoud der indische millioenen en van het kuituurstelsel als een noodzakelijk kwaad. De minis ter wilde daarentegen het kultuurstelsel slopen, blijkens de kultuurwet. De spreker betoogde voorts dat er drie partijen waren de behoudspartij, de railikale en de gematigd liberale partij. De laatste ziet de mogelijkheid om belastingen in geld te verkrijgen slechts in een zeer ver verschiet. Behoud van het kultuurstelsel was echter noodig, omdat spreker inet het oog op onze financiën terug gekomen was van het denkbeeld, dat er mogelijkheid bestond tot losraaking van de financiële afhankelijkheid. Het kabinet dacht er blijkens de begrooting ook zoo over en hieruit volgde, even zeer als uit het gebeurde ten opzigte van het budget van oorlog, dat het een kabinet van fusie is. Spreker betoogde voorts dat de minister het kultuurstelsel niet wilde behoudende minis ter is echter niet de man voor zulk eene hervorming. Men weet echter thans wat men heeft, en niet wat men krijgen zal. De hervorming die de minister wil, moet gepaard gaan met het invoeren van partikulier landbezit. Er waren echter nog andere hervormingen tot stand te brengen: herziening der landrente en het belastingstelsel in Java. Moest het partiku lier landbezit niet hervormd worden en moest het koffij-mono polie gehandhaafd worden, zoo als het bestaat. Spreker deed hulde aan de bedoelingen van den minister, maar stelde geen vertrouwen in zijne rigting. De heer de Brauw verklaarde daarentegen, dat hij den mi nister niet kon afscheiden van het kabinet. De taktiek der ministeriële partij was de minister te laten vallen, oin de rig ting te redden. Spreker betoogde, dat het stelsel van de rege ring moest zijn, behoud van het kultuurstelsel en bevordering van de partikuliere nijverheid tevens. Men moest het eene niet aan het andere opofferen. Hij betoogde door aanhalingen met geschriften van den generaal van den Bosch, dat men die twee elementen moest afscheiden. De minister was echter eenzijdig; hij wilde volgens de memorie van toelichting tot de kultuurwet, het kuituurstelsel slechts zoo veel doenlijk in stand houden. De spreker zag geene waarborg in wettelijke regeling van ingrijpende maatregelen, want dat staat niet in de grondwet, die alleen het bewijs van de behoefte van wette lijke regeling wil. Ilij heeft den vorigen minister bestreden, omdat hij zijn stelsel ombestemd achtte, maar nu weet men wat men heeft. De heer Wintgens kwam op zijne vorige rede terug en wees er op dat in het stelsel van den heer van de Putte, toelating van den europeaan in de binnenlanden, groote gevaren ge legen waren, blijkens het gebeurde in Cheribon en Rembang. Hij vreesde voor exploitatie van den javaan op de meest sluwe wijze. Hij wil den ondernemingsgeest niet drukken, maar hij moet nieuwe bronnen openen op de buitenbezittingen en op woeste gronden. Met het woord sinjo had hij de indische maatschappij niet willen kwetsen, want hij bedoelde daar mede niet, afstammelingen van europeanen. De heer van Lijnden betoogde dat de koloniale oppositie thans aan het werk was en dat, zoo de heer van Hoëvell de portefeuille had geweigerd, de minister het zelfde stelsel voor stond. Ook hij achtte het kabinet homogeen, maar vroeg, waarom de minister van binnenlandsche zaken zijn ambtge noot aan zijn lot overliet. In de kultuurwet lag het stelsel der regering, dat hij noemde, finaneiëel bederf en vermomde sla vernij. Ook hij verlangde een budget van de toekomst. Hij beweerde, dat de handelingen der liberalen in strijd waren met het stelsel, dat men niet wilde, losmaking van den band tusschen moederland en koloniën. Is het kultnuvstelsel een noodzakelijk kwaad, draag het dan. Ten bewijze dat vrije arbeid misbruik veroorzaakte kwam hij op nieuw op Cheri bon terug. De rigting van het kabinet moest eene sociale revolutie te weeg brengen en daartegen moest spreker zich verklaren. De eenige verdediger van den minister die het woord voerde, was de heer TerBruggen Hugenholtz. Hij beschouwde den strijd als een procés de tendance tegen het kabinet. In plaats te willen mede werken tot wegruiming der misbruiken, die in Indië bestaan, schrijft men het kabinet de bedoeling toe, de indische millioenen op liet spel te willen zetten en wordt daarin gesteund door eene pers. die slechts onbeschaara- den laster uitbraakt, en leeft van den afval der suikerkontrak- ten. Men zoekt te vergeefs een beginsel, want de lieerde Brauw zegt, even als de liberalen behoud mot wijziging van het kultuurstelsel en aanmoediging der partikuliere industrie. Dit laatste wil de heer Wintgens niet, die de binnenlanden voor de Europeanen wil sluiten en tcrugtreding wenscht tot den toestand voor 1830. De heer Godefroi wil weder wel par tikuliere industrie,maar mathematische zekerheid over het be houd der indische millioenen. Is de taktiek der tegenpartij eerlijk, wanneer zij het budget der toekomst vordert en van de onderstelling uitgaat, dat men in eens het kultuurstelsel wil slopen. De kultuurwet wil voor 's hands behoud van het kultuurstelsel en belasting van de partikuliere industrie. Elke maatregel, die nadeelig zou zijn naar liet materieel belang van Nederland of Indië', zou bij spreker tegenstand vinden. Men smaalt op fortuinzoekers, maar spreker zegt, dat men dan zijne voorvaders verguist en hij wijst evenzeer op de suikerkontraktanten, terwijl de partikuliere industrie eigen kapitaal waagt. De oppositie wil geene regeling van een toestand, die misbruik en willekeur veroorzaakt; de liberalen willen vastheid aan het regeringsbeleid geven. Uit de gebeur tenissen met Cheribon blijkt dat men geen beginsel had. De heer van Voorthuysen plaatst zich op een ander stand punt. Hij is een voorstander van vrijheid en ontwikkeling, ook voor Java. en hij zou den minister met dat doel steunen indien hij dat beoogde, al deelde hij niet al zijne denkbeelden. Maar hij was teleurgesteld door de emancipatiewet even zeer als door de kultuurwet; deze laatste zou het zedelijk en stoffelijk welzijn van den javaan niet bevorderen en daarom verklaarde spreker dat de minister aanspraak op ondersteu ning van zijnentwege had verloren. In deze zitting zijn als leden toegelaten de heeren Mey- linlc en van der Poei, na dat zij in handen des voorzitters, daartoe bij koninklijk besluit gemagtigd, de bij de grondwet voorgeschreven eeden hadden afgelegd. Het eindverslag over de onteigeningswet voor den spoorweg Breda-Moerdijk is uitgebragt. De dag der diskussie zal later bepaald worden. De minister van oorlog heeft overgelegd den staat der kadets bij de akaderaie te Breda, aan wie geheele of gedeelte lijke vrijstelling van studiekosten is verleend, met verzoek dat die staat uitsluitend door de leden zal worden gebruikt. Zaturdag zijn de beraadslagingen voortgezet. De heer Schimmelpenninck voerde op nieuw het woord. Hij onder steunde in de eerste plaats de vragen van den heer van de Putte, omtrent de komptabiliteitswet en de beperkte uitbrei ding aan het kapitaal der javaansche bank gegeven, en rigtte voorts vragen tot den minister omtrent een paar speciale pun-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2