gezet en in het bezit is van iemand te Zierikzee.die wil beproe ven of hij door tniddel van dit voorwerpook iets van het kermis geld van het groote publiek in zijn beurs kan doen overgaan. In de vorige week is bij den lord mayor te Londen ten be hoeve van de noodlijdende in de fabrieksdistrikten ingekomen eene som van 15,000 p. st. In het geheel is thans door hem tot het zelfde doel ontvangen een bedrag van 220,000 p. st.of f2,211,000. Sedert eenigen tijd hadden er op het bureau der in- en uitgaande regten te New-York frauduleuze hande lingen door de ambtenaren plaats, die van veel grooter om vang zijn dan men aanvankelijk vermoedde. Op dat bureau is aan verschillende sommen, een bedrag van niet minder dan 750,000 en volgens sommigen wel van 1 tnillioen dollars, ver duisterd. Voorloopig zijn twintig ambtenaren in hunne be trekking geschorst. Er bestaat veel grond tot de onderstelling dat de schuldigen met eenïge der voornaamste handelaars te New-York in betrekking staan. Voor zoo ver men voorloopig kan nagaan moet die verduistering van gelden en daaruit voortvloeiende fraudes, reeds sedert geruimen tijd op eene uitgebreide schaal in praktijk zijn gebragt. Volgens berig- ten uit St. Petersburg heeft het ijs op de Newa zich den 19 november gezet. In de haven van Kroonstad lagen meer dan 50 verschillende schepen, welke aldaar zullen moeten over winteren. Te Parijs werd dezer dagen een proces gevoerd over eene aanzienlijke erfenis van eenige millioenen van den markies de Villette. De pleidooijen déden andere bloedver wanten van den markies tusschen beide komen die ernogniet aan hadden gedacht om hun regt te doen gelden. Het gevolg daarvan was dat hunne bloedverwantschap bewezen werd, het testamentgekasseerd en dekollasenalen in hetbezit der erfenis kwamen. Uit dankbaarheid zonden zij aan hun advokaat, den heer Léon Duval, een der oudste van de parijssche balie, eene som van 50,000 franks. De lieer Verdi, de beroemde kom- ponist van II Trovatore en Rigoletto. heeft voor den keizerlij ken schouwburg eenenieuwe opera in vier bedrijven gemaakt, LaForzadel Destino, die reeds bij de eerste opvoering zulk een buitengjwo.ien bijval heeft gevonden, dat de keizer van Rus land den komponistde Stanislas-orde 2e klasse heeft geschon ken. De heer Verdi is de eerste toondichter dien deze eer te beurt valt. In den nacht van 1 dezer heeft te Heemstede inbraak plaatsgehad in deroomsch katholieke kerk De kapel laan heeft door zijne buitengewone kloekmoedigheid diefstal weten te voorkomen. Schemerlicht in de kerk bespeurende, begaf hi j zich metscherp geladen geweer derwaarts en had het geluk den dief te vattendie daarop gevangen is genomen, na dat inmiddels de hulp der gemeente-policie was ingeroepen. In de berigten uit Indië wordt van een vrij zonderling ver zoekschrift melding gemaakt. Te Coimbatoer (provincie Ma dras) was men gewoon een jaarlijks subsidie van 15 p. st. 3sh. toe te staan voor priesters, die om regen bidden. Gedurende de laatste tien jaren werd die subsidie echter niet verstrekt, zoo dat deze thans, aangezien er juist in die tien jaren gebrek aan regen was, op nieuw wordt aangevraagd. De petitiona- rissen „verzekeren z. exc., op het einde van hun verzoekschrift, dat zij volop regen zullen hebben, als de plegtigheden slechts weder worden vervuld."Te Posen is een voorloopig kornitee bijeengekomen dat zich ten doel stelt, in het volgende jaar eene groote feestviering te houden hij gelegenheid van de 1000ste verjaring der invoering van het christendom in Polen. De feestviering zal een bepaald kevkelijk karakter hebben. In het Théatre des variétés te Antwerpen had na de opvoe ring van het drama „De krankzinnige van Leiden" het vol gende voorval plaats. Terwijl het orchest een toepasselijk muziekstuk speelde, waarin het belgische en het nederland- sche volkslied dooreengemengil voorkwamen, begon een persoon onder het publiek te fluitendit geluid werd echter onmiddellijk gevolgd door dat van een fikschen klap op de wang, dien een officier der artillerie den fluiter toebragt. De politie kwam spoedig tusschen beiden, en de rust was weldra hersteld. Op den 1 dezer was het juist 10 jaren geleden dat de vijf eerste rijkstelegraafkantoren hier te lande geopend werden en bezet door J0 telegrafisten. Thans heeft het rijk 63 kantoren met 215 telegrafisten en 32 leerlingen. Uit Dulfsen wordt gemeld dat aldaar dit jaar koolrapen zijn ge groeid die van 13 tot 14 pond wogen.Uit Genemuiden wordt als iets ongewoons vermeld dat voorde betr ekking van hulponderwijzeres aan de meisjesschool aldaar 13 sollicitanten zijn; zeker een bewijs dat het vrouwelijk onderwijzend perso neel zeer vermeerdert. Op 28 november jl. vierde te Neuss het SOjarige jubilé van den overtogt der Beresina, Reinhard Josten, destijds staftrompetter bii het le regement jagers te paard. Een ander inwoner derstad.Kleingeheeten, was destijds sapeur en heeft niet slechts geholpen om de brug over de Be resina te slaan, maar insgelijks aan het afnemen van het kruis dat bij Napoleons komst te Moskau den hoogsten koepel van het Kremlin versierde en op zijn last naar Parijs werd overge voerd. De regtbank van gezworenen te Zurich heeft eene vrouw, die zij voor zeven jaren wegens brandstichting veroor deelde en die nog gevangen zat, thans onschuldig ver klaard, daar de ware schuldige ontdekt is. Jl. zaturdag werd de woning van een winkelier in gebreide goederen en modeartikelen te Manchester een prooi der vlammen. Hij be nevens zijne echtgenoot en een kind van zeven jaren verloren daarbij het leven. Gedurende de laatste tien jaren zijn de uitgaven voor het beheer der posterijen in Engeland meer dan verdubbeld, en heeft het aantal der nieuw aangestelde postbo den en andere beambten meer dan vier duizend bedragen. Deze aanwas van kosten en personeel is verklaarbaar door de nieuwe bepalingen, tot bevordering van het gemak van het briefschrijvend en brieven ontvangend publiek gemaakt, en waartoe behoort dat, tot bevordering der spoediger bestelling, de hoofdstad in postdistrikten verdeeld en het aantal der plaat sen van uitgifte vermeerderd is. In weerwil van al deze meer dere uitgaven leveren de posterijen den staat eene goede netto winst op. De verkoopiug van eenige boeken van Libri, welke onlangs te Londen heeft plaats gehad, heeft de som van 10,666 p. st. opgebragt. Vier en dertig nomuiers hebben 5626 p. st. opgebragt; dit is gemiddeld ongeveer f 19S5 per boek, De stad Luik was vertegenwoordigd door een kostbaar hand schrift op velijn, uitliet begin derXIVeeeuw, getiteldS. Bo- naventurm breviloquium, afkomstig uit de Sc. Jakobs abdij. Het werd aan den heer Tross toegewezen voor de som van f1790. In IS01 bedroeg hetaantal krankzinnigen in de verschillende inrigtingtn te Parijs 916. In 50 jaren was het meer dan drievoudig toegenomen, 3061. Gedurende de laat ste tien jaren klom het tot 4213. Van 1S001850 klom het met 42 ieder jaar, gedurende 1851—1861 met 100 per jaar. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 30 no vember: D. Maarssen. jra. 27j. met M. Verwijs, jd.26j. J. Goedhart, jm. 29 j. met J. Geerse, wed. 47 j- A. de Graaf, jra. 27 j. met J. Sass, jd. 25 j. (Van 22 tot 29 november.) Vlissingen. Gehuwd P. J. Badart, weduwn. van J. M. P. Maartens. 53 j. met M. Schmidt, jd.46j. H. van Oijen, jm. 24 j. met P. Mos, jd. 26 j. BevallenJ. van Zetten, geb. Kurvink, z. M. Groen, geb. Keizer, z. I. L. Romijn, geb. van Giessen, d. C. Catlender, geb. de Vroome. d. C. L. Barbé, geb. van Vijane, d. Overleden: W. Kasse, weduwn. van I. Minderhout, 74j. Cr A. de Boninge, jd. 19 j. C.-van Zetten, z. 6 d. C. Perse- naire, z. 15 m. Zierikzee. Gehuwd: W. van der Vliet, jen. 31 j. met S. de Looze, jd. 23 j. BevallenC. Bal, geb. Seeters, z. M. Bakker, geb. Pee- terse, z. W. de Bie, geb. Verkaart. z. C. L. Joppe.geb. van de Kreke, d. M. Hoffman, geb. Wildenboer, z. L. Timmer mans, geb. Verseput, z. A. Goudswaard, geb. Tuurlure. z. N. Boot, geb. van Westen, d. en z. (tweel.) M. C. Appels, geb. Rombouts. d. A. M. Rensen, geb. van Setten, z. Overleden: J. Plaating, man van J. van den Bout, 65 j. W. van Burgh, weduwn. van A. Fonteyne, 6S j. G.N. Tui ten, jm. 57 j. A. Janse, d. 14 d. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is alhier ten verkoop aangeboden het huis en erve, staande in korte Noordstraat, wijk E no. 2. Verkocht voor f1186; alsmede drie aandeelen in de Garancinefabiek, ieder groot f 1000, waarvan één verkocht voor 35 pet., één opge houden en één niet geveild. Den 3 dezer is te Vlissingen ten verkoop aangeboden een huis en erve, staande en gelegen op de oude Markt, wijk F no. 60. Verkocht voor f 50U. Thermometerstand. 3 dec. 's av. 11 u. 36 gr. 4 's morg. 7 u. 34 's midd. 1 u. 42 's av. 11 u. 44 gr. 5 's morg. 7 u. 44 's midd. 1 u. 50 gr. Stalen generaal. tweede kamer. In de zitting van woensdag zijn aangenomen de wetsont werpen tot naturalisatie van F. Balluseck en 6 anderende onteigeningswet voor den spoorweg van Bergen op Zoom naar Goes; het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der begrooting van 1S61 en tot verhooging van dat zelfde hoofd stuk voor 1862 en dat tot verandering der grensscheiding tus schen de gemeenten Zutphen en Brummen. Daarna is de diskussie aangevangen over hoofdstuk IX der begrooting voor 1863 (departement van koloniën). Al de sprekers, die heden het woord voerden, met uitzondering echter van den heer Blom, hebben hun wantrouwen in het koloniaal beleid van dezen minister, of liever van het geheele kabinet, te ken nen gegeven. De eerste spreker was de beer Schimmel pen - ninck. Hij behandelde hoofdzakelijk twee vragen, namelijk welke is de tegenwoordige rigting van het kabinet op koloni aal gebied en bestaat er reden tót vrees voor die rigting Wan neer hij tegen deze begrooting zal stemmen, dan is het niet om den persoon des ministers, dien hij hoog acht, maar om de rigting, die hij vertegenwoordigt. Zij is niets anders dan die der voormalige koloniale oppositie, die in haar schild voerde, vervanging der goevernementskulturen door partikuliere in dustrie en opbrengst van belasting in geld in stede van pro- dukten. De indiening der kultuurwet laat niet den minsten twijfel over, of de minister deze rigting is toegedaan. Maar is dit zoo, dan is ook het geheele kabinet daarvoor verantwoor delijk. Spreker verdedigde daarop breedvoerig de voordeelen van het bestaande stelsel boven hetgeen uien daarvoor in de plaats wil stellen. Hij wil behoud van het bestaande met zuivering der daaraan klevende gebreken. Hij geloofde, dat het stelsel goed werkte en tot vermeerdering der welvaart strekte. In de rigting der regering echter zag hij binnen kort vernietiging van het kultuurstelse' en het verloren gaan der enorme voordeelen die het gouvernement thans daaruit ge niet, om die te doen vloeijen van vreemde industriëlen, die zich op Java zullen vestigen. Hij bestreed eindelijk ook de plan nen der regering, met betrekking tot het konsignatie-stelsel en beweerde, dat daardoor de markt in Nederland geheel zou verloopen. De heer Blom gaf daar tegen zijn vertrouwen in de rigting van dit kabinet te kennen, want hij zag daarin voorzigiigen vooruitgang en verbetering. Hij was daarvan te meer over tuigd, omdat de regering verklaard had geen ingrijpenden maatregel te zullen nemen, zonder tusschenkomst der wetge vende magt. De strekking der kultuurwet kwam hem nuttig en noodig voor en hij zag daarin geen slooping van het kui tuurstelsel. Hij wees er op dat een goed deel van het batig slot onafhankelijk is van dat stelsel, maar slechts verkregen wordt door de hooge prijzen der produkten. Hij betoogde, dat de partikuliere industrie niet vijandig zou zijn aan de goeverne- ments-kultures. Hij beweerde dat hetkultuurstelsel gewijzigd moest worden naar de veranderde omstandigheden, want de wetten der staathuishoudkunde zijn overal de zelfde en waar. Wat het konsignatiestelsel betrof, betoogde spreker, dat het doel der handelmaatschappij thans bereikt was en dat het niet opging te beweren, dat de verkoop van produktenin Nederland thans voordeeliger zou zijn dan op Java. Hij zag integendeel geen bezwaar, om aan dien verkoop meerdere uitbreiding te geven, want bij de tegenwoordige ontwikkeling van den handel, koesterde spreker geen vrees voor het ver loopen der markt. Hij betoogde wijders dai het tegenwoor dige systema van de veilingen der handelmaatschapij slecht is en nadeelig voor de schatkist, maar daarentegen was hij geen voorstander van de afschaffing der assurantiën van de goeverneinentsprodukten uit Java naar Nederland. Al de overige sprekers en wel de heeren Wintgens. Begrara, Godefroi, Hoffman, Tutein Nolthenius en Heemskerk Az. bestreden de rigting van dit goevernement op koloniaal ge bied. De heer Wintgens betoogde dat het hier de vraag gold, welk koloniaal regeringsbeleid in de toekomst gevolgd zou worden. Hij schetste in het breede de voordeelen van het bestaande stelsel, dat, wel is waar, gebreken heeft, maar waarbij men niet uit het oog moet verliezen, dat velen ten onregte de misbruiken, die aan het stelsel kleefden, als het stelsel zelf beschouwden. Daarbij kwam onjuiste opvattingen toepassing van het stelsel,van daar een langdurigen strijd daar tegen. Maar hij betwijfelt of de natie den weg op wil, dien de regering haar thans aanwijst. Hij gaf toe, dat ook in het bui tenland die zelfde rigting op te merken was, maar hij wees op de geschriften van den engelschen geschiedschrijver Mill, die tegen die rigting op koloniaal gebied met kracht waarschuwde en de noodlottige gevolgen daarvan had aangewezen. Hij be toogde, dat het eene onmogelijkheid was. dat partikuliere industrie en kuituurstelsel naast elkander bestonden. Door den tegenwoordigen, onzekeren en wisselvalligen toestand was reeds veel in Indië aan het wankelen gebragt en daarom acht hij het meer dan tijd, thans te toonen, dat de kamer met het oog op het groot belang dat het hier geldt, het regerings beleid afkeurt. De heer Begram wilde insgelijks behoud van het bestaande met wegneming van gebreken. Met het regerings-reglement voor oogen., moest spreker het stelsel der regering bestrijden. Door de heeren van Hoëvell en Cornets de Groot tot leden van den raad van state, was het duidelijk dat het goeverne ment zich in de armen geworpen had van de voormalige koloniale oppositie, terwijl ook de ingediende kultuurwet niets anders beoogde, dan vernietiging van het bestaande stelsel, met verlies van enorme voordeelen voor Nederland. De heer Godefroi zal dit hoofdstuk afstemmen, omdat hij wantrouwen koestertin het regeringsbeleid van dezen minis ter, dien hij overigens om zijne vele goede eigenschappen hoog acht, maar de taak is te zwaar voor hem. Tegen hervorming op koloniaal gebied heeft spreker in het algemeen geen bezwaar, want misbruiken kunnen ontstaan zijn, juist door gemis aan wettelijke regeling. Hij is niet tegen bevordering der partikuliere industrie onder éene voor waarde, namelijk dat het financieel belang van het moeder land daaronder niet lij «Ie. Art. 56 regerings-reglement, wil niet behoud van het stelselmaar behoud der kultures. Hij gelooft het streven naar onafhankelijkheid der indische baten eene illusie en beweert dat de tegenwoordige rigting is: losmaking van Indië van het financieel belang van het moederland, op welken weg de minister een eersten stap heeft gedaan. Hij beschouwt de kultuurwet niet als eene proeve, maar als een serieus werk, waarbij de minister de kultures heeft veroordeeld, die de bron zijn waaruit Nederland zoo vele voordeelen haalt. Hij wil echter een zeker ekivalent heb ben voor de verliezen, die de schatkist lijden zal en nooit heeft de koloniale oppositie kunnen aan toonen. waarin dat ekiva lent bestaat, want eene bednjfs-belasting Kan niet ernstig ge meend zijn. De heer Hoffman veroordeelde insgelijks het koloniale stel sel van het kabinet en betwijfelde eveneens of de minister opgewassen was tegen de taak. die hij op zich genomen had. Hij verdedigde daarna het behoud van het kuituur-en kon signatie-stelsel, waarbij hij aantoonde, dat verkoop van pro- <1 ukten in Nederland voordeeliger was dan op Java. Hij bestreed voorts de juistheid der compto-finto (loer den heer Blussé c. s. overgelegd en toonde aan. dat het invoeren van een belastingstelsel op Java tot de hersenschimmen behoorde. De heer Nolthenius bestreed insgelijks die eompto-finto en beweerde, dat door uitbreiding van verkoop op Java de voor deelen slechts in handen van partikulieren zouden komen en dat bij ondermijning van het kuituur- en konsignatie-stelsel, een schakel ïou worden weggenomen uit den band tusschen Nederland en Indië. De heer Heemskerk Az. koesterde eveneens politiek wan trouwen in het beleid en de rigting des ministers. Hij betwij felde of hij de man was voor de groote hervorming, die men op het oog had. Het gold hier eene kwestie van financiële politiek voor het moederland en zijns inziens was de val der goevernements kuituren het doel dat dit kabinet beoogt. Maar de schatkist'kon die niet missen. Hij zag overdrijving in het geroep van misbruiken bij het bestaande stelsel en ge loofde, dat men thans te kiezen had tusschen behoud daarvan of invoering van partikuliere industrie. In deze zitting zijn ingekomen eene missive van den minis ter van buitenlandschezaken, ten geleide eener overeenkomst tusschen Nederland en België tot wederzijdsche uitlevering van misdadigers. Gesteld in handen van eene kommissie van vijf leden, zijnde de heeren Wichers, van Logchem, Godefroi, Heemskerk Bz. en Westerhoff. De kommissie in wier handen waren gesteld de geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid in het hoofdlciestlistrikt Gorinchem den lieer mr. J. D. van der Poel, brengt bij monde van den heer Nolthenius, verslag uit. De kamer beslist tot toelating van dien heer, nadat door hem de bij de grondwet gevorderde eeden zullen zijn afgelegd. Gisteren zijn achtereenvolgens aangenomen zeven wetsont werpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Gel derland, Noord-Holland, Zeeland, Friesland, Groningen, Drenthe en Limburg; tot vaststelling der begrooting voor de gestichten te Omraerschans en Veenhuizen, dienst 1863en

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2