N0,146. Zaturdag 1862. COURANT. 6 December. Editie van vrijdag, avond 8 ure. Middelburg 6 December. Op de vergadering van het Zeeuwsch genootschap der we tenschappen van 11. woensdag werden eenige onderwerpen behandeld die wij meenen niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Tn de eerste plaats vermelden wij het beslu't tot het nemen van maatregelen welke kunnen leiden tot verwezenlijking van het plan om eenig gedenkteeken, doch geen standbeeld, op te rigten ter eere van Marnix van St. Aldegonde. Eenigen tijd reeds geleden maakten wij meer uitvoerig melding van het voorstel dat tot dit besluit heeft aanleiding gegeven. Betrekkelijk eenige voorwerpen, gevonden bij het afgraven van een zoogenaamden vlugtberg tusschen Grijpskerke en Oostkapelle (bestaande in een stuk steen, een verzameling beenderen en eenige bolletjes krijt) werd door dr. J. C. de Man, namens eene kommissie in wier handen deze voor werpen gesteld waren, verslag gedaan. De kommissie geeft in haar uitvoerig en belangrijk rapport, waarvan het ons leed doet niet meer te kunnen opteekenen, als haar gevoelen te kennen, dat de genoemde voorwerpen voor de geologie van geene waarde zijn. Het onderzoek heeft dan ook niet kunnen strekken om iets omtrent de zoogenaamde vlied- of vlugt- bergen op te helderen, maar dit moet, naar het oordeel der kommissie, een prikkel te meer zijn om zich op den duur met dit onderwerp bezig te houden, zoo wel met een antikwarisch als met een geologisch oogmerk. In het archief is een lijst aanwezig van de bergen die vóór 30 jaar in deze provincie bestonden, ten bedrage van een zestigtal, en de kommissie stelde daarom aan de vergadering voor: om zich tot de be sturen te wenden van die gemeenten waarin zoogenaamde vliedbergen worden aangetroffen met verzoek om, niet alleen hetgeen men in die bergen vinden mogt voor het genoot schap te bewaren, maar ook aan het genootschap tijdig kennis te willen geven indien men hier of daar een begin mogt maken met de afgraving. Daar dit voorstel algeraeene goedkeuring verwierf, zal er het gewenschte gevolg aan ge- ge"en vorden. Verscheidene geschenken waren weder voor het genoot schap ontvang?n. waaronder eennaauwkeurige teekening van het monument ter eere van dr. J. ab Utrecht Dresselhuis op- gerigt. eenige Middelburgsche gildepenningen, en eenige zeer belangrijke boekwerken, alsmede fragmenten van het manus- kript van de Natuurkundige verlustigingen van M. Slabber, met daarbij behoorende oorspronkelijke teekeningen. Bij de overlegging van dit laatste werden door dr. L. J. de Marree eenige bijzonderheden medegedeeld betreffende dezen zeeuw- schen natuuronderzoeker. Wij herinneren de kiezers van leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier, dat op aanstaanden maandag 8 dezer de verkiezing van twee leden bij herstemming moet plaats hebben. Voor de vervulling der vakature door gewone aftreding ontstaan, moet worden gekozen (wit stembriefje) tusschen de heeren rar. W. C. Borsius, C. J. van Uije en JJ. I. Sprenger, Voor de vervulling der vakature ontstaan door het vertrek van den heer G. de Bruyne (rood stembriefje) moet de heer P. de Bruyne of de heer R. C. Engelberts gekozen worden. Bij het op 27 en 28 november plaats gehad hebbende exa men voor de surnumerairen der posterijen, aangesteld in het jaar 1857, dingende naar den rang van kommies 3e klasse, eu hetwelk onder die heeren, ten getale van 10. vergelijkend was, zijn er 9 geslaagd, te weten de heeren E. C. G. van Schwartz, A. Kist. J. J.Terleman, P. de Vrieze, P. Valter, M. P. De- keth, F. C. Pastor, A. van Walsem en W. F. Slegt. De Staatscourant van woensdag bevat eene opgaaf der per- ceelen welke onteigend moeten worden voor den aanleg van den spoorweg van liosendaal naar Bergen op Zoom. Aan L'inde'pendance wordt uit 'sGravenhage geschreven „Gij weet dat naar aanleiding van art. 2 van het traktaat op 19 april 1S39 te Londen gesloten en volgens de overeen komst van 5 november 1842, door nederlandsche en belgische gevolmagtigden te Antwerpen een traktaat werd tot stand ge bragt ter regeling der scheepvaart op het kanaal van Gent naar Terneuzen. Bij die reglementen werd de vaak van stoom - booten op dit kanaal bepaald verboden. Thans hebben de beide regeringen hierin wijziging gebragt en zal voortaan door ieder afzonderlijk de scheepvaart-regelementen worden vastgesteld op het gedeelte des kanaals, hetwelk tot haar ge bied behoort. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is de heer J. T. Dirks, arrondisseraents-ijker te Zierikzee, als zoodanig verplaatst naar Dordrecht. liet bestuur der zondagsche Philharmonische koncerten te 's Hage heeft ter kennis van het publiek gebragt, dat op zondag 7 december in den Koninklijken schouwburg, een tweede koncert zal gehouden worden, indien van eene genoeg zame deelneming mogt blijken. Het eerste koncert dat den 23 der vorige maand plaats had, lokte slechts weinig bezoekers en hoewel het bestuur verwach t had dat de opkomst niet groot zou zijn, werd het evenwel nog in zijne verwachtingen te leur gesteld. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de totale maansver duistering, welke rno~gen /r'^Amd zal plaats vinden. De ver duistering neemt een aanvang 's morgens ten 6 ure 7 min.. <ie totale verduistering begint ten 7 ure 16 min. De zon gaat ten 7 ure 57 min. in het zuidoosten op en 3 min. later gaat de maan verduisterd in het noord westen onder. Daar de geheel verduisterde maan zich gewoonlijk als eene donker roode schijf vertoont, zal men waarschijnlijk het zeldzame verschijn sel hebben, van de verduisterde maanschijf nog te kunnen zien als de zon reeds boven de kimmen is. Jl. zondag morgen werd in de nederduitsche hervormde kerk te Vlaardingen, eene plegtige dankstond gehouden voor het wel gelukken der haringvisscherij. Het volle kerkgebouw en de ruime kollekte van f 330 getuigden van de belangstel stelling der gemeente, en geen wonder als men nagaat dal er sedert het hervatten der haringvisscherij in 1814 geene zoo ruime aanbrengst is geweest. De vangst, zoo voor Vlaardin gen als de andere gemeenten waar de haringvisscherij wordt uitgeoefend, bedroeg toch cirka 43,500 tonnen, waarin Vlaar dingen voor ruim 36,000 tonnen deelde. Benoemingen en besluiten. RiDDEitORDEN. Vergunning verleend aan den officier van gezondheid der lekl. bij de militaire geneeskundige dienst in Nederlandsch Indie J. G. T. Bernelot Moens, tot het aanne men der onderscheidingsteekenen van de militaire ridderorde van Onzen Heer Jezus Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. WATERSTAAT EN PUBLIEKE WEKKEN. Eervol Ontslag verleend aan den opzigter van den waterstaat 3e klasse R. H. van Os. Bevorderd tot opzigter van den waterstaat der 3e klasse de opzigter (Kr 4e klasse Ti.-M i) blom. en*na voorafgaand ver gelijkend examen, tot opzigter der 4e klasse H. Baerents. Kerk- en schoolnieuws. Tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Breda is, ter vervulling eener ontstane vakature, uit het te vo ren opgemaakt twaalftal beroepen de heer N. H. de Graaf, thans te Appeldoorn. Beroepen tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Harderwijk de heer P. A. Toorenenbergen te Bameveld. Aan de openbare school te Philippine is jl. vrijdag, na gehouden vergelijkend examen, benoemd tot hoofdonderwij zer de heer J. Brouwer Tz., hoofdonderwijzer te Kattend ij ke. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Cornells Dirks, kommandant de kapitein-luitenant ter zee A. W. de Ruijter van Steveninck is maandag morgen uit het dok te Hellevoetsluis gestoomd doch op de bank in den mond der marine haven blijven zitten. Den volgenden middag is hij evenwel losgeraakt en in de kanaal haven gekomen. Naar men verneemt moet gemeld schip nog in het Voorn- sclie kanaal vertoeven tot stelling der kompassen. Het vertrek zal dus nog wel eenige dagen worden uitgesteld. Voor de 10 opengestelde plaatsen bij de administratie der marine hebben zich 43 jonge lieden aangemeld voor het. examen dat tot dat einde te 's Hage zal gehouden worden. Jl. maandag zijn de te's Gravenhage plaats hebbende examina der onderofficieren, dingende naar den rang van 2en luitenant, voortgezet uiet de zesde serie, zijnde de aspi ranten van het instruktie-bataljon uit Kampen. De onder officieren van het 7e regement infanterie, die in de vorige week dat examen hebben afgelegd, zijn naar hun garnizoen Utrecht teruggekeerd. Blijkens kabinets-reskript van den 30 de» vorige maand no. 75, heeft Z. M. ten aanzien van de aanstaande garnizoens verandering in de hoofdzaak goedgevonden te bepalen, dat met de maand mei aanstaande zal worden verplaatst van het le regement infanterie e'éne kompanjie uit Arnhem naar Doesborgh; van het 4e regement infanterie het le bataljon met uitzon dering van de tiraljeur-kompanjie van Leiden naar Delft het 2e bataljon met uitzondering van twee linie-kompanjiën van Delft naar Leiden; de overige tiraljeuv-kompanjiën van het regement naar Leiden van het 5e regement infanterie het le bataljon van Grave naar 's Hertogenbosch; het 2e bataljon van 's Hertogenbosch en Geertruidenberg naar Grave; het 4e bataljon van's Her togenbosch naar Geertruidenberg van het 6e regement infanterie, de kompanjie uit Willem stad naar Bergen op Zoomen een kompanjie uit Bergen op Zoom naar Willemstad van het 7e regement infanterie het 3e bataljon van Haarlem naar Hoorn en Naarden; het 4e bataljon van Hoorn en Naar- den n'aar Haarlem; van het 8e regement infanterie het 2e bataljon van Leeuw arden naar Groningen het 3e bataljon van Groningen en Delfzyl naar Leeuwardende tiraljeur-kompanjie van het 2e bataljon uit Assen naar Delfzylen de tiraljeur-kompanjie van het 3e bataljon uit Groningen naar Assen het 2e regement dragonders van Haarlem en Amsterdam naar's Hage; het 3e regement ei;, agondera van 's F'age naar Haarï-Vm eti Amsterdam van het 5e regement dragonders, het 3e eskadron van Maas tricht naar Roermond het 4e eskadron van Roermond naar Maastricht van het regement veld -artillerie, de 1 e, 2e en 3e kompanjie van Utrecht naar Amersfoort; de 5e kompanjie van Leiden naar Ullage; de 9e, lüe en 11e kompanjie van Amersfoort naar Utrecht van het le regement vesting-artillerie, de 3e en 12e kom panjie van Gorinchem naar Delft; de löe en 13e kompanjie van Dordrecht naar Bnelle; van het 2e regement vesting-artillerie, de 2e en 3ekom panjie van Geertruidenberg naar Bergen op Zoom de 5e en 9e kompanjie van Bergen op Zoom naar Vlissingen; de 7e kompanjie van Willemstad naar Bergen op Zoom de 11e en L2e kompanjie van Vlissingen naar Breda van het 3e regement vesting-artillerie, de 6e kompanjie van Delfzyl naar Gorinchem de 7e kompanjie van Venlo naar Nijmegen; de 10e en 12e kompanjie van Doesborgh naar Gorinchem van het regement rijdende artillerie, de 3e kompanjie van 's Hage naar Arnhem. Staatscourant Regtszaken. Heden heeft de hooge raad der Nederlanden, in revisie uitspraak gedaan in de zaak van de erfgenamen van wijlen den generaal graaf van Drfmrae tegen het bestuur der do meinen, betrekkelijk den duur der door Napoleon Taan den generaal verleende koncessie tot indijking van de schorren in het Zwin en de Aardenburgsche haven. De hooge raad heeft, in overeenstemming met (I§ konklu- sien van den prokureur-generaal. zijn vroeger arrest, waarvan in revisie was gekomen, bevestigd, waarhij was uitgemaakt, dat de duur der koncessie met den 23 september 1857 is ge ëindigd onafhankelijk van de verschillende tijdstippen.waarop de indijking der daarvoor vatbare schorren heeft plaats gehad. Op den 28 en 29 november 11. had voor het provinciaal ge- regtshof in Zeeland, de behandeling plaats der zaak van Jacobus Gijsels, gedetineerd alhier, beschuldigd van drie diefstallen gepleegd met braak en inklimming in een bewoond huis; diefstal gepleegd met braak in een bewoond huis; dief stal gepleegd bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis; eenvoudigen diefstal; landlooperijfeiielijk en geweld dadig verzet tegen bedienende beambten, handelende ter uit voering van wettige bevelen, door een persoon zonder geweer of wapenen, en het ontvlugten uit de gevangenis door middel van braak. In deze zaak waren door het openbaar ministerie 24 getuigen gedagvaard. Heden heeft het hof uitspraak gedaan en den beschuldigde, niettegenstaande zijne halstarrige ontkentenis, schuldig ver klaard aan diefstal gepleegd bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis; twee diefstallen gepleegd metbniten- braak en jnklimming in een bewoond huis; voorts aan land looperij, wederspannigheid gepleegd zonder wapenen, en het ontkomen uit de gevangenis met braak, alles na vroeger tot gevangenisstraf'van langer dan een jaar te zijn veroordeeld geweest, en hem te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuis straf van 7 jaren en eene korrektionele gevangenisstraf van 6 maanden, te ondergaan na het uiteinde der gemelde tucht huisstraf, en in de kosten, met bevel tot aanplakking van een extrakt uit 'shofs arrest te Middelburg, Sluis, Oostburg en Sint Kruis. Van de overige hem te laste gelegde misdrijven is de beschuldigde vrijgesproken. Het provinciaal geregtshofin Noord-Brnbantbeeftjl. dings- dag het vonnis der regtbank, geslagen tegen den advokaat van Baerle te Breda, in zoo verre bevestigd, als hij daarbij is schuldig verklaard aan bet met woorden beleedigen van een magistraatspersoon van het regtsbewind, ter gelegenheid vau de waarneming zijner funktiën en hem met vernietiging van de daarbij uitgesproken veroordeeling van drie maanden een zame opsluiting, verwezen tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen. (wemengdc berigtei». Eene koe, toebehoorende aan den landbouwer A. van den Bout te Elkevzee, heeft in de vorige week een kalf, voldragen maar dood, ter wereld gebragt, hetwelk 2 koppen, 5 ooren en 4 oogen heeft. Een oor bevindt zich in liet midden der 2 koppen en de beide anderen ter zijde. Overigens is het in zijn gewonen toestand. Men zal zich weldra het genoegen kunnen verschaffen dit op kermissen te zien,daar het wordt op-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1