alsmede de zijpaden en beplanting ter weerszijden van den weg. Bij rooijing der aanwezige boomen zou hij echter, ter beoordeeling van de wederzij dsche gemeentebesturen nieuwe beplanting in de plaats stellen. Voor den nieuwen aanleg van den weg zou hij een renteloos voorschot aanvragen op den voet zoo als die voorschotten thans door de provinciale staten worden verstrekt, zonder dat de betrokken gemeentebesturen daarvoor in eenig opzigt aansprakelijk zouden kunnen geacht worden. Voorts zou hij de heffing der op dien weg staande tollen verlangen over te nemen, en eindelijk na expiratie der koncessie eene uitkeering willen hebben van 20 per cent der waarde van den dan bestaanden weg. Den duur der koncessie zou hij op 55 jaren wenschen bepaald te zien. Adressant heeft zich met gelijk verzoek tot den gemeenteraad van Mid delburg gewend. Het advies der kommissie van beheer over genoemden weg, strekt om, daar zij het verzoek bij eene vlugtige overweging reeds als onaannemelijk beschouwt, den adressant te kennen te geven dat er geen termen tot inwilliging bestaan. De voorzitter legt. in verband met een en ander, een nader schrijven van den heer Dronkers over. Door den sekretaris voorgelezen zijnde, blijkt hieruit dat adressant, na vernomen te hebben dat er bij de twee gemeenteraden bezwaar schijnt te bestaan tegen de bepaling eener uitkeering van 20 per cent der waarde van den weg bij de expiratie der koncessie, van deze bepaling afstand wil doen. De heer Schmidt zegt dat hij het gedane verzoek opper vlakkig niet aannemelijk acht, doch de zaak is hem door eene enkele voorlezing van het stuk niet duidelijk genoeg en hij zou gaarne van den voorzitter eenige inlichtingen ontvangen. Aan dit verlangen wordt door den voorzitter voldaan, door de verschillende punten der genoemde voorwaarden na te gaan. Hij wijst er daarbij op dat de bedoelde weg, thans vijf ellen breed, door den adressant op eene breedte van slechts vier ellen zou gebragt wordendat deze zich het plantsoen en de tollen zou willen toeëigenen. terwijl de opbrengst der laat- sten een jaarlijksch overschot voor de gemeente opleveren enz. Volgens den heer Ruijsch geeft de kommissie van beheer uit Middelburg geene motieven voor eene afwijzende beschik king aan. en schijnt het dat de burgemeester van Middelburg die motieven bedekt wil houden. Hij zou het wenschelijker achten dat de eene regering jegens de andere minder geheim zinnig was. De beplanting laat adressant, volgens spreker, aan de gemeentebesturen over en hij heeft thans afstand ge daan van de 20 per cent bij het einde der koncessie. Daar 's mans ontwerp ontzettend voor de verfraaijing en verbete ring van den weg zou bijdragen, en wetende dat vele rijtuig- houders thans over den weg klagen, verklaart de heer Ruijsch voor de iuwilliging gezind te zijn. De voorzitter merkt op vooreerst dat het uitgebragt advies der kommissie van beheer niet is onderteekend door den bur gemeester van Middelburg in zijne kwaliteit als zoodanig, maar als voorzitter dier kommis ieen ten andere dat bij in williging van het verzoek de kommissie van beheer met dien weg niets meer te maken zou hel. en. Hierop verzoekt de heer Ruijsch het er voor te houden als had hij „de voorzitter der kommissie" gezegd. De laatste op merking des voorzitters stemt hij niet toe. Het voortdurend bestaan dier kommissie ook bij het toestaan van het verzoek acht hij hoogst noodzakelijk tot het houden van toezigt. De heer U,yttenhooven zegt wel te gelooven dat men dade lijk op het gedaan verzoek zou kunnen beslissen, maar daar de zaak geheel nieuw is, stelt hij voor eene kommissie uit den raad te benoemen en van deze een rapport in te wachten. De heer Hector vestigt er de aandacht op dat het verzoek in den gemeenteraad van Middelburg reeds isbehandeld doch afgestemden de heer van Uije Pieterse zegt te kunnen aan nemen dat een klinkerweg voor rijtuigen van partikulieren meer gewenscht zou wezen, maar dat dit niet het geval is voor wagens en voertuigen. De heer Abe'e, te Middelburg, konces sionaris van de omnibusdienst. heeft gezegd dat zijne paarden het op een klinkerweg niet zouden kunnen volhouden. Spre ker is dan ook tegen het verzoek, want zoo de beklinkering werd goedgekeurd, dan had de kommissie over den rijweg daarop wel gelet; die inwilliging zou echter voor de gemeente nadeelig zijn. De benoeming eener kommissie tot nader on derzoek acht hij ook overbodig. Alsnu wordt het voorste! van den heer Uyttenhooven, tot het benoemen eener kommissie, in omvraag gebragt en aan genomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren van Uije Pieterse, Pot, van der Hijden, Thierens en de voor zitter. Tot leden dier kommissie zijn benoemd de heeren Callen- fels. de Kruijff en van Uije Pieterse. De voorzitter legt over het ontwerp-tarief en de verordening voor het gebruik van de Zeehondenwerf, welke bij de leden zal worden rondgezonden. Een voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1862 wordt gesteld in handen eener kommissie. Tot leden daarvan worden benoemd de heeren Hector, Thierens en de Groof. De heer van Uije Pieterse verzocht buiten aanmer king te blijven. Achtereenvolgens zijn aangenomen a. een voorstel tot goedkeuring van een besluit van burgemeester en wethouders tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1862; en b. een voorstei tot goedkeuring van een besluit van de kommissie voor de teekenschool. tot beschikking over eene som uit de onvoorziene uitgaven hunner begrooting voor 1862. Wordt overgelegd de rekening van het parochiaal roomsch- katholiek armbestuur over 1861, welke bij de leden is rond geweest. De heer Hector merkt op dat de rekening der verschotten door den penningmeester niet voor voldaan is ge- teekend, hetgeen hij toch noodig acht. Met in acht neming hiervan is de rekening goedgekeurd. Mede is goedgekeurd de rekening van het algemeen arm bestuur, zijnde aan enkele bedenkingen van den heer Hector, ten opzigte van niet kwitering en verschil van cijfers van enkele posten, reeds te gemoet gekomen. De openbare zitting wordt voor eenigen tijd gesloten. Na de heropening wordt overgelegd de rekening der gas fabriek, welke door burgemeester en wethouders in orde is bevonden en door de vergadering wordt goedgekeurd. Is ingekomen een voorstel van den kontroleur der plaatse lijke belastingen tot benoeming van een kommies in de plaats van den eervol ontslagen kommies II. Schoonis. Dit voor stel zal met de begeleidende voordragt bij de leden worden rondgezonden. Een voorstel van den zelfden, om het personeel der kora- miesen bij de plaatselijke belastingen met twee personen te vermeerderen, is van de hand gewezen, omdat men eerst wil zien of het thans bestaande en voltallige personeel niet vol doende de dienst vervullen kan. De voorzitter legt over een adres van C. Goeree, hetwelk wordt voorgelezen. Adressant zpgt daarin met genoegen de afschaffing der belasting op de lijn-olie te hebben vernomen, doch dat het hem leed doet dat ook de raap olie, wèl te onder scheiden van de patent olie, daarin niet heeft gedeeld. Bij onderzoek zal het blijken dat de belasting op de raap-olie weinig voordeel voor de gemeente-kas oplevert, terwijl hij verpligt is die olie voor de bereiding zijner zeep te gebruiken, waarom hij verzoekt dat ook de belasting van die olie moge worden afgeschaft. De heer Uyttenhooven stelt voor, onder verwijzing naar het door hem gesprokene bij de behandeling der gemeente begrooting toen de afschaffing der belasting is ter sprake ge bragt, de beslissing op dit adres aan te houden tot bij de behandeling der volgende gemeentebegrooting, omdat als dan zal gebleken zijn of en in hoe verre de belasting op de raap-olie voor de gemeente een belangrijk voordeel ople vert. Dit voorstelt is eenparig goedgekeurd. Voor kennisgeving is aangenomen eene dankbetuiging van den geineentebouwmeesier voor de verhooging zijner jaar wedde. Een voorstel van de plaatselijke schoolkomraissie tot het benoemen van een tweeden hulponderwijzer op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jon gens is, wegens het gevorderde uur, tot een volgende zitting aangehouden en daarop de vergadering gesloten. SNEL.PERSDRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 6