MIDDELBÜRGSCHE C O U R A N T. N-145. Donderdag 4 December. 1862. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende 1. Overzigt van liet verhandelde in de tweede kamer der staten generaal in de zittingen van 28 en 29 november. 2. Verslag van het verhandelde in den gemeenteraad van Vlissingen, zitting van 29 november. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 3 D ecember. Gisteren zijn in de tweede kamer de diskussiën over de be grooting voor oorlog voortgezet en eerst zeer laat teneinde gebragt. Met 37 tegen 22 stemmen werd dit hoofdstuk ten slotte aangenomen. Van de beraadslaging gevoerd voor men tot stemming overging, geven wij in dit nomtner een beknopt overzigt, ter wijl we voor de verslagen 'van de zittingen van vrijdag en zaturdag naar het bijvoegsel verwijzen. Op een paar punten willen we hier echter de aandacht vestigen. Lang werd beraadslaagd over het amendement door den heer van Heukelom voorgesteld en met 38 tegen 21 stem men verworpen om de kosten van onderhoud der vestingen Maastricht en Venlo te doen vervallen. De kamer zou, zoo verlangde de voorsteller, door de aanneming tevens te kennen geven dat die vestingen in ons verdedigingsstelsel konden gemist worden. De heer van Heemstra had dit amendement bestreden, om dat, zoo als hij beweerde, de kamer over 't algemeen geene genoegzame kennis van dergelijke zaken had om een zooda nig belangrijk beginsel uit te maken. De voorsteller henevens de heeren Fransen van de Putte, van Heukelom en van der Linden kwamen daar nadrukkelijk tegen op. Als het denk beeld van den heer van Heemstra gedeeld werd zou er inbreuk gemaakt worden op de regten der vertegenwoordiging. De heer van Heemstra maakte zich hier aan groote inkonsekwentie schuldig, en genoemde leden herinnerden hem aan de houding die hij zelf tegenover zijn voormaligen ambtgenoot voor ma rine had aangenomen. Zoo de heer van Heemstra in de kwes tie welke de kamer jaarlijks bezig houdt, een vreemdeling is, beeft hij hierop kwam bepaaldelijk de rede van den heer van der Linden neder toch het regt niet om anderen de beslissing te willen beletten, het w.is dan beter dat hij zich verwijderde, dan votums va;i vertrouwen of wantrouwen uit te brengen omtrent zaken waarvan hij zelf verklaart geen genoegzame kennis te bezitten. Twee amendementen door den heer Storm van's Grave- sande voorgesteld, werder. insgelijks verworpen. Het eerste had tot strekking om de som voor de verandering der Yssel- vestingen aangevraagd, het tweede om die voor eeue nieuwe kazerne te Amsterdam uitgetrokken, te doen vervallen. De minister voor oorlog heeft ér in bewilligd, onder be paalde verpligting van geheimhouding, aan de leden der kamer mededeeling te doen van de lijst der vrijstellingen aan sommige ouders verleend voor het onderwijs hunner zonen op de akademie te Breda. Aan de kamer is mededeeling gedaan dat de heer J. D. van der Poel, nieiuv benoemd lid in het boofdkiesdistrikt Gorin- chetn, zijne geloofsbrieven heeft ingezonden. Bij dediskussie over hoofdstuk IX (koloniën), welke heden is aangevangen en morgen zal worden voortgezet, is tot nog toe bijna uitsluitend door de leden der oppositie het woord gevoerd. Het volkskoncert dat 11. zaturdag te Amsterdam door de afdeeling der Maatschappij tot bevordering van toonkunst in het Park gegeven is. werd door 400 personen op den eersten en 1048 op den tweeden vang bijgewoond. De uitslag dezer proefneming wordt als zeer gunstig aangemerkt. De bij koninklijk besluit van 29septemberjl. goedgekeurde rekening der koloniale remises over 1860, levert een batig slot van f23,194,720,95 op. Daarvan zijn echter reeds f 20,000,000 aangewezen ter goedmaking van de uitgaven der begrooting voor het dienstjaar 1861, zoo dat er een overschot is van f 2,594,720,92. Het thans ingediende wetsontwerp tot nadere regeling van dat batig slot strekt, otn dat overschot toe te voe gen aan'de middelen en inkomsten van het jaar 1861. Als naar gewoonte gaat dit wetsontwerp vergezeld van het proces-verbaal der zittingen van de staatskommissie, die be noemd is geweest om de rekeningen der indische ontvangsten en uitgaven na te zien. De kommissie heeft ettelijke vragen gedaan en opmerkingen gemaakt, die door den minister van koloniën zijn beantwoord. Daaruit blijkt dat professor Mul der te Utrecht in 1S60 omtrent f3000 genoten heeft voorkeu- ringen van naar de koloniën uitgezonden benoodigdheden dat aan den heer A. Kappler te Stuttgardt f 12,500 is uitbe taald als schadeloosstelling voor het ophouden zijner koloni satie aan de Marowyne in Surinamedat de ingenieur Stiel tjes, die naar Indië gezonden is om opnemingen voor de spoorwegen te doen, f 10,000 voor uitrusting en f 15,000 jaar- lijksch traktement bedongen heeft; dat de steendrukker Mieling te 's Gravenhage f 53,000 ontvangt voor het in 40 afleveringen (elk van 10 platen) uitgeven der afbeeldingen van den tempel Bórö Boedoer op Java, en daarop een voor schot van f9000 ontvangen heeft enz. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer E. Romberg, direkteur-gene- raai bij het departement van binnenlandsche zaken in het koningrijk België, en bevorderd tot kommandeur dier orde de heer A. van llijckevorsel Hz., thans ridder. Vergunning verleend aan jhr. J. Ortt van Schonauwen, hoofdingenieur van den waterstaat inGelderland, tot het aan nemen der onderscheidingsteekenen van ridder le klasse der orde van Philippus den Grootmoedige, hem doorZ. D. H. den groothertog van Hessen geschonken. Berk- en schoolnieuws. De beroepen predikant bij de hervormde gemeente te Schore, de heer W. Winsenius hield jl. zondag namiddag zijne intreerede naar aanleiding van Rom. 116. lücmcngdc berlgten. Te Richmond wordt dezer dagen een fantastico-politisch tooneelstuk opgevoerd, waaraan veel hij val ten deel valt. In dit stuk verbinden zich Ivarel de Groote, Sesostrisen Nebu- kadnezar met de yankees tegen de gekonfedereerden, die zij toch niet kunnen overwinnen. Aan het eind van het stuk ko men zij hunne hulde betoonen aan den tot het Zuiden behoo renden held, aan wien Karei de Groote zijne dochter uithu welijkt. De drie koningen worden echter met den president Lincoln, die ook ten tooneele wordt gevoerd, tot straf hunner euveldaden in vier vledermuizen veranderd en figureren daarop als zoodanig tot groot genoegen der toeschouwers in het ballet, waarmede de geheele voorstelling eindigt. De geld- bussen in de kerken schijnen van tijd tot tijd in het aandenken van sommige personen eene plaats in te nemen. Zoo zijn dan ook weder in den nacht van donderdag op vrijdag jl. de drie gehlbussen in de roomsch katholieke kerk te Heerenveen van haren inhoud beroofd, tot een gezamenlijk bedrag van om streeks f S0. Een uit de vensterramen gesneden ruit gaf den dader toegang tot het kerkgebouw. Voor het hof van assi ses te Calvados is de zaak behandeld van de wed. Lecallier- Larosière. Deze vrouw behandelde haar bediende, zekeren Pommier, zeer slecht. Verscheidene malen had zij hem reeds mishandeld, zoo dat Pommier wegliepop aanhoudend smee- ken van de weduwe keerde hij echter den 2J junij terug. De dag werd in vreugde doorgebragt en des avonds werd er zeer veel gedronken. Er ontstond weder een hevige twist, die ech ter werd bijgelegd. Toen Pommier zich te bed had begeven, kookte de weduwe een pan vol olie en wierp hem de kokende olie in het gelaat en op de horst, waardoor zij hem hevige brandwonden toebragt. Het hof heeft de weduwe tot vijfjaar tuchthuisstraf veroordeeld. In Engelsch-Indië neemt de zucht bij partikuheren tot aankweeking der kinaplant meer en meer toevoor niet minder clan 22,000 planten is door ver schillenden reeds aanvraag gedaan. Volgens een amen- kaan sch blad worden de muntbiljetten der zuidelijke konfe deratie, met eene waarde van 1 en 2 dollars, alle door jonge dames, waarvan vele totcie hoogste standen te Richmond be lmoren, geteekend. Dagelijks gaan er 2000 biljetten door de handen dezer schoonen, die thans een jaarlijksch inkomen van 600 dollars hebben,doch wier bezoldiging men tot 900 dol lars zal verhoogen. Van 1S27--1S5S kwamen in Frank rijk per jaargemiddeld 2825 zelfmoorden voor; in 1827 was de verhouding 4, 8. in 1858 10, 8 op de 100,000 inwoners; het departement der Seme, het meest bevolkte, leverde verre weg de ongunstigste verhouding op. n. 1. 80 op de 100,000 inwo ners. Het Gelderu'sche Wochenblatt deelt de volgende anekdote mede: Toen de bekende professor Bischoff nog direkteur bij het gymnasium te Wezel was, kwam hij op zeke ren dag als leeraar der prima in deze klasse en zag op een der aan den muur hangende horden de woorden geschreven „Bischoff is een ezel.1' Wel begrijpende, dat geen der leerlin gen den schrijver dezer woorden zou verraden, sprak hij er geen woord over, maar besloot zich op de volgende wijze te wreken. Hij zette den kursus over de klassieke schrijvers voort, naar aanleiding van het reeds vroeger geleerde, doch deed den leerlingen daarbij zulkê moeijelijke vragen, dat geen hunner ze juist wist te beantwoorden. Daarop ging hij zeer bedaard naar het bord, en voegde slechts weinige letters ach ter het geschrevene, zoo dat er nu te lezen stond „Bischoff is een ezeldrijver." Vervolgens riep hij„Schaamt u! gij hebt slecht gestudeerd scheer u naar huis en zorgt dat uw leeraar spoedig een anderen titel verkrijge!" Diep beschaamd dropen de leerlingen af. Uit officiële opgaven blijkt, dat de gemid delde levensduur in Zweden, die gedurende de 18e eeuw 35 jaren voor mannen en 37 voor vrouwen bedroeg, nu op 41 en 46 moet gesteld worden; slechtsvan het aantal kinderen sterft thans binnen het eerste levensjaar. Dit gunstige resul taat moet voor een deel aan devakcine worden toegeschreven. Een honderdtal jaren geleden was van het aantal sterfge vallen aan de pokken te wijten, hetgeen nu voor die ziekte slechts 51 op de 1Ü00 bedraagt. Uit een bekend ge maakt verslag van de kommissie tot inzameling van liefde gaven voor de noodlijdenden door den brand te Glarus, op den 10 mei 1861. blijkt, dat het totale bedrag van die gaven beloopt: 2,754,606 frank daarvan heeft Zwitserland zelf bijgedragen 2.208.197 frank, het buitenland 544,293 frank, en diverse onbekende gevers 2116 frank. Onder de giften van het buitenland komt voor van Nederland 35,066 frank. De dagbladen zijn opgevuld van verhalen van nach telijke aanrandingen te Londen; de vermetelheid der dieven gaat zoo ver, dal zij zelfs vrouwen op klaren dag herooven; zoo werd donderdag namiddag omstreeks 2 ure tusschen Gloucester terrace en Cambridge terrace een l5jarig fatsoen lijk meisje gewelddadig ondereen doorgang gehaald en van verscheiden kostbaarheden beroofd zelfs wilden de boos wichten haar het in de worsteling losgeraakte golvende haar afsnijden om het te verkoopen, toen zij, door de nadering van personen verjaagd, zich uit de voeten maakten. Niettegen staande de verdubbelde waakzaamheid der policie, wordt de onrustbarende straatroof iederen dag erger, zoo zeer zelfs, dat men na zons ondergang bijna niet meer cp straat durft komen zonder op eene of andere wijze behoorlijk gewapend zijn. Vrijdag werden er door het krimineel geregtshof met minder dan IS van die booswichten gevonnist! en sommigen tot levens langen of 20jarigen dwangarbeid veroordeeld. Ruim een jaar geleden kwam een arme israëlietische marskramer in een huis te Ottakring zijne waren te koop aanbieden. De vrouw des huizes kocht een stuk lijnwaad en opende een kastje, waaruit zij eene banknoot van 10 gulden nam en zich verwij derde, om die te wisselen. Terugkeerende, meende zij dat de marskramer, die zoo lang alleen was gebleven, in het kastje gesnuffeld had, en beschuldigde hem, daaruit een lombard briefje gestolen te hebben. Ofschoon hij zijne onschuld be tuigde, sloot zij hem in de kamer op en riep de policie, om hem in hechtenis te nemen. Toen de kommissaris van policie kwam en eene huiszoeking bewerkstelligde, werd het lom - j bardbriefje op eene andere plaats, dan waar de vrouw meende j het geborgen te hebben, gevonden; evenwel werd de inars- J kramer gearresteerd, doch wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Hiertegen appelleerde zijn advokaat, dr. Jano- j witz, met het gelukkig gevolg, dat de beschuldigde geheel i werd vrijgesproken, De arme man dankte zijn verdediger met jtranen in de oogeti. bad dat God het hem zou beloonen, en verwijderde zich. Nu onlangs echter ontving dr. Janowitz leen brief uit New-Orleans van den volgenden inhoud: j „Hierbij zend ik u 50 dollars, als het welverdiend honorarium j voor uwe pleitrede." De brief was onderteekend door den I voormaligen marskramer.die thans den rang van officier bij het leger der Unie bekleedt Mafcn generaal, TWEEDE KAMER. j In de zitting van gisteren zijn met algemeene stemmen aan - genomen de navolgende wetsontwerpen 1. tot wijziging van i hoofdstuk IX A der staatsbegrooting voor 18612. tot wijzi- j ging en verhooging van hoofdstuk IX B dier zelfde begroo- j ting; 3. tot verhooging van hoofdstuk XI der staatsbegrooting voor 1862; 4. tot inkoop en amortisatie van rente gevende nationale schuld; 5. tot vaststelling der begrooting van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor het dienst jaar 1863 en 6. tot wijziging van hoofdstuk 11 der staatsbe grooting voor 1862. Bij enkele dezer wetsontwerpen had eenige diskussie plaats. Onder anderen betoogde de heer van Iiosse, dat de amorti satie van 4 per cents schuldbrieven de voorkeur verdi ende, waar tegen over de minister stelde, dat men dat fonds dan bij uitsluiting zou opdrijven en spoedig moeten ophouden het in te koopen, terwijl men bij inkoop van andere effekten meer kapitaal vernietigde. De heer Dirks betoogde in het algemeen het nut van amor tisatie. Vervolgens is de behandeling aangevangen van de artikelen van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1863 (departe ment van oorlog). Bij de derde afdeeling (traktementen) betoogde de heer van Muiken, dat de miliciens bij de infanterie te kort onder de wapenen bleven en dat het onbillijk was. een infanterist 5 maanden, een kavallerist en artillerist een jaar onder de wape nen te houden. De minister antwoordde dat men bij de infan terie aan den wintertijd weinig had voor de instruktie, terwijl men bij de andere wapens dan kon leeren rijden. De heer Cool besprak de opleiding van jongelieden tot soldaten en wenschte verbetering inde middelen van uitspanning van den soldaat. Het eerste denkbeeld werd door den minister bestre den. terwijl hij meende, dat men in de kantines meer afleiding vindt dan vroeger. Bij art. 10 betoogde de heer de Bieberstein de noodzakelijkheid eener reorganisatie van hetbondskontin- gent. De minister meende dat dit niet noodig was, in afwach ting dat Liraburg van de verbind ten issen jegens den bond tnogt ontslagen worden. Bij art. 13 (remonte) opperden de heeren van Voorthuyzen, van Muiken en Storm van 's Gravesande bezwaren tegen de vermindering van het getal paarden. De eerste meende dat de minister door die bezuiniging had toegegeven aan de pressie

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1