welke reeds zoo lang zijn goedgekeurd op eenmaal te wijzi gen; en voor het geval dat gedeputeerde staten thans nog de vernietiging der verordeningen van den koning mogten vra gen, vleit hij zich te kunnen aautoonen dat gedeputeerde staten in eene dwaling verkeeren. Onder overlegging van eenige bescheiden verzoekt hij Z. M., overeenkomstig de artt. 200 en 201 der gemeentewet, het subsidie aan het burgerlijk armbestuur en de af- en overschrijving uit de onvoorziene uitgaven op de gemeentebegrooting van het loopende jaar te willen goedkeuren. Onder dankzegging aan de kommissie voor de redaktie is dit koncept-adres met algeraeene stemmen goedgekeurd, en zal het zoo spoedig mogelijk aan den koning worden opge zonden. De voorzitter deelt mede dat nog zijn ingekomen twee mis siven van gedeputeerde staten, de eerste over het zei fde onder werp, waarbij zij te kennen geven het besluit tot het verlee- nen van een subsidie aan het burgerlijk armbestuur voor 1863 niet goed te keuren, om dezelfde redenen waardoor zij het subsidie voor 18G2 niet konden goedkeuren de tweede bevat de mededeeling der goedkeuring van de begrooting voor de dienstdoende schutterij, hetgeen voor kennisgeving is aange nomen. Een verzoek van de wed. J. C. de Groot, om eene jaarlijk- sche gratitikatie. opgrond dat wijlen haar echtgenoot als op- zigterbij de fabnekage in dienst der gemeente werkzaam is geweest, is gesteld in handen der financiële kommissie. Van de kommissie over den vlissingschen rij weg is antwoord ingekomen op de gevraagde zienswijze omtrent het verzoek van den heer D. Dronkers. om de keibestrating op dien weg door eene klinkerbestrating te mogen vervangen. De kom missie verklaart, reeds bij eene vlugtige overweging het ver zoek voor onaannemelijk te moeten beschouwen, en zij be paalt zich als haar eenparig advies te kennen te geven dat er geene termen voor de inwilliging van het verzoek van den adressant bestaan. Zonder beraadslaging is dit advies met algeraeene stemmen aangenomen. Namens burgemeester en wethouders legt de voorzitter over nog een brief van de kommissie over den vlissingschen rijweg, waarin zij kennis geeft een verzoek van den gemeenteraad van Vlissingen te hebben ontvangen tot de inzending eener jaar lij ksche begrooting van de inkomsten en uitgaven voor dien rijweg, waaromtrent zij het gevoelen van den raad dezerzijds verlangt te kennen. De behandeling is tot eene volgende zitting aangehouden. Nog is aangehouden de regeling van het beurtveer op Ber gen op Zoom, waaromtrent een brief van burgemeester en wethouders dier gemeente is ingekomen, houdende kennisge ving dat het gemeentebestuur aldaar is terug gekomen op zijn vroeger besluit eu thans besloten heeft tot vaststelling der verordening op dat beurtv eer. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling van ge deputeerde staten dat zij de rekening van den gemeente-ont vanger over 1861 goedkeuren. Nog is ingekomen een verzoek van deheeren van de,Kamer comp. om de gronden op den Schouwvegerssingel, welke aan den heer van Rentergem in erfpacht zijn uitgegeven, van dezen te mogen overnemen. In verband hiermede verzoekt de heer van Rentergem het overblijvend terrein, ter grootte van 800 ellen, in nieuwe erfpacht te erlangen. Een en ander is goedgekeurd op de reeds vroeger bepaalde voorwaarden, zoo dat ook dit gedeelte van den Schouwvegerssingel ophoudt tot de publieke straat te behooren. De voorzitter doet mededeeling dat bij de jl. maandag ge houden verkiezing van leden voor de katner van koophandel en fabrieken zijn herkozen de heeren A. H. G. Fokker. Johs. Lnteyn, J. Fak Brouwer en jhr. W. R. Boddaert, en dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren rar. W. C. Borsius, C. J. van Uije en J. J. 1. Sprenger; alsmede ter vervulling der vakature. ontstaan door het vertrek van den heer G. de Bruyne, tusschen de heeren P. de Bruyne en R. C. Engelberts. Deze mededeeling is voor kennisgeving aange nomen en daarna de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 25 november. Afwezig de heeren Fransen van de Putte., ongesteld, en Smallegange, door ambtsbezigheden verhinderd. De notulen der voorgaande vergadering zijn gelezen en ge arresteerd. Aan de orde wordt gesteld de ter vorige vergadering inge komen aanvraag van J. L. Dingens, om 180 ellen grond aan het oude hoofd in erfpacht te erlangen, om bij den reeds bij hem in gebruik zijnden grond gooezigd te worden. Op voorstel van burgemeester en wethouders, wordt dit ingewilligd tegen betaling van i J 's jaars. Mede wordt in behandeling gebragt het ter zelfde verga dering aangehouden verzoek van II. Ellefrinck, om grond in erfpacht bij het telegraaf kantoor tot het bouwen eener nieuwe woning. Burgemeester en wethouders adviseren toestemmend daar op te beschikken, den adressant260 ellen in erfpacht te «even voor f 10 's jaars, mits hij voor verlies van plantregt daar ter plaatse aan de gemeente iu eens af betale f 15, hetgeen met algemeene stemmen is toegestaan. Door burgemeester en wethouders wordt voorgesteld, op grond der opmerking van een der raadsleden bij de behande ling der begrooting, om aan een volontair de gelegenheid te geven ter griffie zich in gemeente werzaamheden te bekwamen, zulks met den onbezoldigden titel van kommies-griffier. Na eenige woorderwisseling met algeraeene stemmen aangenomen. De suppletoire kohieren van den hoofdehjken omsla"-, en de hondenbelasting over het loopende jaar, waartegen geene reklaines zijn ingekomen, worden zonder diskussie vastge steld. Aan de orde is de behandeling der rekening van het bur gerlijk armbestuur over 1861, bij welker behandeling de heer van Kerkwijk als voorzitter zich verwijdert. Niemand eenige bedenking hebbende, wordt zij vastgesteld zoo als zij ingezonden is. Gelijkerwijs'wordt in behandeling gebragt de begrooting voor die instelling voor 1SG3, waaromtrent de financiële kom missie adviseert tot goedkeuring en vaststelling. De heer de Kanter geeft zijn leedwezen te kennen, dat die begrooting niet te gelijk met die voor het Gasthuis, althans vóór de behandeling der gemeente begrooting, bij den raad in diskussie is gebragt. Op de begrooting nu aan de orde, komt toch voor eene som van f 5000 om daarvoor aan te koopen werkelijke schuld, terwijl op de gemeente begrooting daarentegen f2500 subsidie voor het gasthuis in uitgaaf is gebragt; die toestand acht spreker abnormaal. De heer van Kerkwijk antwoordt daarop, dat een naauw- keurig ouderzoek, na de invoering der armenwet, tot een afzonderlijk beheer van het gashuis heeft geleid en dit alzoo bij verordening is geregeld, waaromtrent de verordening door gedeputeerde staten is goedgekeurd dat de begroo tingen steunen op de verordeningen voor die instellingen en daarin alleen wijziging kan gebragt worden, wanneer de verordeningen eerst wijziging ondergaan hetgeen door den voorzitter wordt beaamd, die het wenschelijke van het denk beeld van den heer de Kanter erkent en gaarne wil overwe gen hoe daarin voor het vervolg best te voorzien zal wezen. Na nog eenige wisseling van denkbeelden over dit onder werp, is de begrooting aangenomen; tegen stemde de heer de Kanter. Wordt gelezen het verzoekschrift van eenige ingezetenen, tot verandering der schooluren, bijzonder van die voor de scholen van meer uitgebreid onderwijs, zoo mogelijk, gelijk te stellen met die voor de scholen van gewoon lager onderwijs, opdat de kinderen aan den huisselijken middag maaltijd zouden kunnen deelnemen, waarvan nu een gedeelte steeds is uitgesloten. Dit stuk, met andere over dit onderwerp, in handen gesteld zijnde van de schoolkommissie, adviseert deze, het adres te wijzen van de hand en nopens de verandering der schooluren de belanghebbenden te hooi en, althans in de gelegenheid te stellen van hun gevoelen te doen bl.jken. De voorzitter zegt dat in het rapport geen bepaald voor stel ligt opgesloten en dat burgemeester en wethouders zou den vermeenen. dat de bepaling der schooluren op alle scho len, van 9-12, 2-4, en 5-7. uren in het bezwaar der adressanten zou voorzien. De heer de Kan ter zou wenscben het adres af te wijzen en op het denkbeeld door burgemeester en wethouders aangege ven, de schoolkommissie en onderwijzers te hooren en adres santen door mededeeling daarmede in kennis te stellen. Dit voorstel wordt eenigzins gewijzigd aangenomen en mitsdien die zaak aangehouden. Een ingekomen adres van plattelands bewoners tot wijzi ging van de uren waarop de beurs geopend is, wordt op schrif telijk verzoek van het afwezig lid, den lieer van de Putte, aan- o-ehouden, daar die heer verlangt daaromtrent een nader voor stel te doen. Aan de orde is de door burgemeester en wethouders ont-> worpen nadere overeenkomst raet de direktie der gasfabriek die bij deleden met memorie van toelichting is rondgezonden Alvorens met de voorlezing dier stukken wordt aangev.ir: eren, verzoekt de heer de Kanter het woord tot het doen ee:.;v motie van orde, en wel om deze zaak aan te houden, daar j eene memorie van bedenkingen op dit voorstel heeft ontwo- - pen, die het hem aangenaam zou wezen voor de behandeling ter kennis van de vaadsleden te brengen. Alzoo wordt, onder dankbetuiging aan dien heer, voor zijne welwillende mededeeling van de bezwaren, besloten. Wordt in behandeling gebragt het voorstel van den burge meester tot wijziging van de artt. 13. 14 en i 5 van het regle ment van orde voor den raad, speciaal behelzende de wijze van behandeling van amendementen. De heer de Kanter heeft daarop schriftelijk een tweetal amendementen ingediend, die hij toelichten welke beide wor den aangenomen, nadat van de eene zijde liet beweren was geopperd dat de ondersteuning door een of meer leden onnoodig is, van de andere zijde de wenschelijklieid daarvan was aangetoond. Van de plaatselijkegeneeskundige kommissie is ontvangen de aanbeveling voor liet met 1 januari] aftredend lid. waarop voorkomen de heeren T. Pieterse, aftredend lid, en J. Kooman. Van het burgerlijk armbestuur zijn als voren aanbevolen: 1. de heeren N. Vervenne, aftredend lid, en J. Mulder; 2. iie heeren J. de Fouw. aftredend lid, en M. J. de Jonghvoor regentes van het weeshuis mevrouw Tairaus Verbeek, altre dende, en mevrouw Liebert Decking. Van het bestuur over het gasthuis, mededeeling dat metl januarij als voorzitter aftreedt de heer van Voorst Vader, ter wijl voor regentes in dat gesticht worden aanbevolen mevrouw SteetidijkEversdijk Hamer, aftredende, en mevrouw Sou- tendatnde Leeuw, waaruit ter volgende vergadering zal worden benoemd. Op voorstel van het burgerlijk armbestuur wordt het maxi mum van bedeeling, zoo als Uit voor 186 L en 1S62 is vastge steld, bestendigd. Oj) voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad, om wederom pogingen aan te wenden op den nieuw jaarsdag het bedelen aan de huizen voor te komen en r-ene bedeeling van eetwaren en brandstoffen in de plaats te (.teen treden. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen van gedeputeerde staten de goedkeuring der onderhandsche besteding van het opwinden van de uurwerken der gemeente en de goedge keurde gemeente rekening over 1861van den bibliotheka/is der koninklijke bibliotheek, dankbetuiging voor het ten ge schenke aangeboden oud drukwerk; en van de heeren Ver schoor c. s. herigt, dat zich eene sub-kommissie voor tie kweek school te Leiden heeft gekonstitueerd, bestaande uit de heeren N. J. F. Verschoor, voorzitter, J. K. van de Kruijsse Pilaar, J. A. A. Fransen van de Putte en mr. J. L. H. Liebert. Voor kennisgeving aangenomen. Voorts deelen burgemeester en wethouders nog mede dat naar aanleiding van eene gemaakte opmerking bij de be handeling der gemeentebegrooting, is beproefd in hoevet door eene verlenging der stoompijp van de meelfabriek van den lieer Kakebeeke, aan het bezwaar nopens den daar heer- schenden modderstank zou zijn te gemoet te komen, waarom zij de raadsleden uitnoodigen daarop zelf ook te willen toezien; en dat door hen is opgemaakt een staat der gemeente-eigen dommen. met opgaaf voor welken prijs die geassureerd zijn, die zal worden rondgezonden. Voorts zijn ingekomen verzoeken om remissie van hoofde- lijken omslag van den heer van Voorst Vader en L. Douw, die worden aangehouden tot den afloop des jaars; alsmede eenige staatsbladen die gedeponeerd worden. Daarna verklaart de voorzitter de openbare vergadering te sluiten en te veranderen in eene zitting met gesloten deuren. SNELl'ERSDRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 6