MIDDELRURGSCHE C O RA A T. N' 142. Donderdag 27 November. 1862. Editie van woensdag avond 8 ure. AANBESTEDING. Op vrijdag, den 12 december 1862, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of btj zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan liet lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het maken van een inlaagdijk, lang 450 el, voorden polder Nieuw-Noordbeveland, tus sehen de dijkpalen 5 en 10. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en len dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtin gen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J.R.T. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur T. Bleckmann, te Goes 's Gravenhage, 4 november 1S62. Namens den minister van binnenlandsche zaken, De secretaris-generaal, J. SCHRöDER. Middelburg SG November. De tweede katner der staten generaal heeft heden hoofdstuk V (binnnenlandsche zaken) der staatsbegrooting aangenomen met 50 tegen 14 stemmen. De behandeling van dit hoofdstuk heeft alzoo zes zittingen ingenomen, terwijl aan die van het loopende jaar tien zittin gen waren gewijd. Vau de „itting van maandag vinnen onze lezers hierachter een verslag doch van het verhandelde in de zitting van gisteren, waarvan wij in een volgend noiuiner een overzigt geven, kun nen wij hier slechts aanstippen dat zijn ter sprake gebragt 1. de rigting van het onderwijs in de openbare school; 2. de aanmoe diging tot het geven van kosteloos onderwijs, hetgeen enkele leden belemmerend achtten voorliet bijzonder onderwijs en in strijd met de onzijdigheid door de schoolwet voorgeschreven; 3. de strijd tussehen de regeringen den hoogen raad omtrent de toepassing der onderwijswet in gevangenissen4. de vraag in hoeverre kunsten en wetenschappen al dan niet eene regeringszaak is5. de reorganisatie van het herbarium te Leiden. Bij de behandeling van dit laatste punt gispte de heerTaets van Amerongen in heftige bewoordingen het ontslag van den voormaligen konservator. De minister deed daarop uitko men dat het herbarium het belangrijkste in Europa is, maar thans in een ongeordenden staat verkeert; eerst moest dus de orde hersteld worden en dan zou eene nieuwe regeling volgen. De beraadslagingen over hoofdstuk VI (marine) zijn aan gevangen en zullen morgen worden voortgezet. De gemeenteraad alhier zal donderdag namiddagten half 3 ure, eene openbare zitting houdenter behandeling van het adres van den raad aan Z. M. den koning, tot regeling van het subsidie aan het armbestuur. Door de kommissie uit het provinciaal geregtshof in Zee land zijn heden na afgelegd examen toegelaten als kandidaat notaris de heeren H. P. A. Siffle' en A. J. Snouck Hurgronje te Middelburg, C. Ie Nobel te Oostburg en A. L. J. van Waes- berghe te Hulst. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt voor belanghebbenden ter inzage eene opgaaf betreffende den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland ge durende de maand en de negen maanden, geëindigd den 30 september 1S02; een verslag van den handel van België ge durende het jaar 1861. Naar wij vernemen heeft de reederij onder de firma den Bouwmeester, Borsius van der Leyé alhier, een gouden cilinder-horologie met inskriptie geschonken aan M. van Bo ven, binnenloods te Vlissingen, wegens het in veiligheid bren gen van de Susanna Elisabethgezagvoerder C. Ouwehand, welk vaartuig, na op de reede te Vlissingen zijne beide ankers verloren te hebben, tot nabij de haven van Neuzen is afgedre ven, waar het met medewerking van den nederlandschen loods A. Aarnoutse, aldaar gestationeerd, geborgen is. De laatste heeft daarvoor eene geldelijke belooning ontvangen. De gemeenteraad te Hulst heeft tot stedelijk genees-, heel- en verloskundige benoemd de heerP. Marfijn, alhier. Aan de verkiezing van twee leden voor de kamer van koop handel en fabrieken te Zierikzee, 11 maandag gehouden, heb ben slechts 21 kiezers deel genomen. Bij de opening der stem briefjes bleek dat er ée'n in blanko was; 20 stemmen waren uitgebragt op den heer H. G. Mulock Houwer en 16 op den heer J. A. van der Halen, beiden aftredende leden, die der halve zijn herkozen. De overige 4 stemmen waren op ver schillend e personen verdeeld. De heer A. Geluk J.Az., 'landbouwer en fabriekant uabij Tholen, is door het kruidkundig genootschap te Antwerpen benoemd tot korresponderend lid. Eergisteren heeft in het kiesdistriktGorinchem de herstem ming plaats gehad voor een lid van de tweede kamer der staten generaal tussehen de heeren J. D. van der Poel en W. A. Vi- ruly Verbrugge. Er zijn 18S2 geldige stemmen uitgebragt. De heer J.D. van der Poel is gekozen met 970 stemmen; terwijl op den heer W. A. Viruly Verbrugge 897 stemmen zijn uitgebragt. Itenocminsen en besluiten. leger. Benoemd bij de infanterie tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant A. H. Schade van Westrum, van het wapen, thans tijdelijk gedetacheerd bij het leger in Oost-Indiëbij het 4e regement, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant adjudant B. J. baron Mulert tot de Leemkule, van het rege ment grenadiers en jagers. Overgeplaatst bij het regement grenadiers en jagers de kapitein W. J. Stolkert, van het 2e regement infanterie. Op non-aktiviteit gesteld de kapitein A. A. des Tombe, van het regement grenadiers en jagers, in afwachting dat om trent hem nader zal worden beschikt. Marine en leger. De zeildag van Zr. Ms. schroefstoomschip Cornelis Dirks van Helievoetsluis, met bestemming naar de westkust van Afrika en West-Indië, is bepaald op 1 december a. s. De état- major is zamengesteld uitluitenant ter zee le klasse A. W. de Ruijter van Steveninck, kommandant; luitenant ter zee le klasse J. M. Broers, le offit.er; luitenant ter zee 2e klasse A. G. M. van Emde en J. J. Ie Fèvre de Moutigny; adelbor sten le klasse F. J. Beekman, H. Schotborgh en E. G. van Emden; officier van gezondheid 2e klasse J. B. Coomans de Ruiter; officier van administratie 3e klasse W. K. Lenting, en scheepsklerk J. J. van den Berge. Door de buitengewone rijzing der waarde van het arti kel katoen, ten gevolge der oorlogsomstandigheden in Noord- Amerika, is door het departement van oorlog de last uitge vaardigd om de katoenen hemden, die sedert het jaar 1847 bij de armee in gebruik zijn, tijdelijk en zoo lang de omstandig heden ditnoodig zullen maken, door linnen hemden te doen vervangen. Ii^emengde be rig ten. Naar men zegt houdt Victor Hugo zich tegenwoordig met het vervaardigen zijner gedenkschriften bezig. Als een voorbeeld van zeldzame vrijmoedigheid wordt gemeld dat de heer Mirès aan ieder der aandeelhouders zijner voor malige bank zijn fotografisch portret heeft toegezonden. Hij maakt thans plan om te Brussel een groot bankiershuis op te rigten. Mevrouw Elise van Calcar zal te Amster dam in een tiental soirees van half december tot half janu- arij een praktische kursus houden over de ontwikkelings- leer van Fröbel, waarbij het hoofddoel zal wezen aan te too- nen hoe het kind op de eenvoudigste en zekerste wijze met de vereischte kundigheden moet worden toegerust. Jl. don derdag werd op de beurs te Londen het gerucht verspreid dat de bank bet diskonto tot 4 per cent had verhoogd. Men zegt dat dit gerucht daaraan moet worden toegeschreven dat iemand die bij de bank naar het diskonto vroeg, ten antwoord kreeg: rate as before" (prijs u'ls vroeger), doch hij verstond „raised to four" (verhoogd tot vier). Een fotograaf te Pa rijs, zoo verhaalt men. houdt zich uitsluitend bezig met de ver vaardiging van portretten van prins Murat; zij worden bij duizenden naar Napels en zelfs haar Griekenland gezonden. De woning van een werkman in eene steenbakkerij te Til burg brandde vóór eenige dagen geheel af. Jl. zaturdag werd hij aangewezen de steenbakkerij van zijn patroon te bewaken. Ten gevolge van de koude heeft hij vermoedelijk een schuil plaats op den door steenkolen gestookt wordenden oven ge zocht en is door de zware lucht dier steenkolen gestikt. Den volgenden morgen vond men hem dood en de beenen letter lijk verkoold. Te Kortrijk woont een grijsaard, 80 jaren oud, bleeker van beroep, die vader, grootvader en overgroot vader is van 167 personen. Hij is vier malen gehuwd geweest en heeft 35 kinderen uit die huwelijken gehad. De man zelf is gezond en nog krachtig voor zijne jaren. Volgens het Court Journal zal bet huwelijk van den prins van Wallis in het begin van de maand april 1863 te Windsor worden vol trokken. Uit Zwolle wordt gemeld dat in de omstreken aldaar in de laatste dagen eene ontzettende massa sneeuw is gevallen, waardoor de gemeenschap roet Holland en de noor delijke provinciën zeer wordt belemmerd. De postkarren vau Friesland en Groningen zijn veel te laat aangekomen en zulks met groot gevaar. Uit Wijhe wordt mede van het vallen van groote hoeveelheden sneeuw melding gemaakt. In de kerk St. Elisabeth te Parijs is het huwelijk ingezegend van een jongen chinees met een jeugdig parijsch meisje. Er waren vele toeschouwers bij de plegtigheid. Uit New-York wordt aan de Gazette des tribunaux geschreven: Eenige dagen geleden is de kleine stad Millersport in Ohio het tooneel geweest van een hevig gevecht tussehen twee officieren van het leger der gefedereerden. Zekere majoor Philps had namelijk eene zus ter geschaakt en daarop gehuwd van den kolonel Dayton, daardoor bigamie plegende en tevens gebruik makeode van een valsche akte van overlijden zijner vrouw, ten einde dit tweede huwelijk te kunnen aangaan. Kolonel Dayton begaf zich na de ontdekking dezer schelmstukken naar het verblijf van den echtgenoot zijner zuster te Millersport, waar het echt paar tijdelijk vertoefde. Bij het hotel gekomen zag hij hem rustig een cigaar rooken en loste na een „ellendeling, verde dig u of ik vermoord u" een pistoolschot, hetwelk den majoor echter ongedeerd liet, die nu onmiddellijk een revolver uit zijn gordel trok om den aanvaller te beantwoorden. Gedu rende eenige oogenblikken volgden verscheidene schoten elk ander op, terwijl de voorbijgangers naar alle kanten uiteen stoven. Toen beide partijen van dit zonderling duel in het levendigste gedeelte der stad. bebloed waren neergezegen, kwam men naderbij om hulp te verleenen, terwijl ook de vrouw en zuster der strijdenden op het hooren der schoten het hotel had verlaten en nu bij het sterven van haren man tegenwoordig was. In haren wanhoop wilde zij hare woede koelen tegen haren broeder op wien zij den dood van haren echtgenoot wenschte te wreken. Men ging haar hierin echter te keer en stelde den zwaar gekwetsten kolonel Dayton in handen der justitie, waarop hij onder borgstelling van 2000 dollarsin vrijheid werd gesteld. Volgens het Nieuw dag blad van 's Gravenhage heeft de heer Louis Gallait te Brussel geen eigenhandigen brief van koning Leopold ontvangen en is hij niet baron geworden hij blijft Louis Gallaitde naam is beroemd genoeg, zoo dat hij het niet meerder zou kunnen zijn door het woord baron er voor te plaatsen. Vier parijs- sche dagbladen Le temps, La presse, L'opinion nationale en Le siècle, hebben eene inschrijving geopend om dr. Nélaton een gouden snuifdoos aan te bieden, versierd met het portret van Garibaldi. Het Journal des débats was daartoe insgelijks uitgenoodigd, doch heeft geweigerd. Men weet dat dezer dagen te Parijs weder komplotten zijn ontdekt die een aan slag op het leven van keizer Napoleon ten doel hadden. Thans lezen wij in een der dagbladen dat men onderscheidene hel- sclie werktuigen heeft ondekt waarvan een verborgen wasin de eereboog welke de keizerlijke stoet bij gele genheid der inwijing van den boulevard du Prince Eugêne zou doorrijden. Ther mom eters taml. 24 nov. 's av. I] u. 32 gr. 25 's morg. 7 u. 28 's midd. I u. 29 *s av. 11 u. 32 gr. 26 's morg. 7 u. 33 's midd. 1 u. 38 gr. Staten generaal. tweede kamer. In de zitting van maandag is de beraadslaging voortgezet over hoofdstuk V (departement van binnenlandsche zaken). De afdeeling waterstaat en publieke werken is afgehandeld, met uitzondering van art. 90. ten gevolge van een verzoek van den heer Begram, die afwezig was, en dus zijn amende ment niet kou vervolgen. De besproken punten zijn 1. bij art. 72, het bestaan van een poort in den spijkschen band dijk, waartegen de heer van Nispen van Sevenaer, naar aanleiding van de bezwaren van het polderbestuur van de Lijmers en de daarop genomene ministeriële beschikkingen, bedenkingen opperde, die door den minister werden wederlegd. In de tweede plaats werd bij artikel SI uitvoerig gehandeld over de kalamiteuse polders in Zeeland. De heer van Heem stra beweerde dat het hier een rijksbelang gold en dat er geen sprake was van billijkheid, maar sedert eeuwen van een rijksbelang. De komraissaris des konings administreert de gelden, namens den minister zonder verantwoording aan het provinciaal bestuur of de polderbesturen. Er rust eene ver- pligting op den staat. De zaak wordt beheerscht door het dekreet van 1811 en nu zegt de minister wel, dat zij nader ge regeld is bij het provinciaal reglement vanöjanuarij 1841 no. 14, maar de provinciale staten waren toen niet bevoegd een rijksbelang te regelen. Spreker komt op tegen de poging om de zaak op de zelfde wijze te regelen. Hij wil regeling bij de wet, die ieders verpligting en bevoegdheid zal afbakenen. De thans uitgeschreven schatting is dan ook onwettig want zij steunt op geenerlei grond. Er bestaat slechts éëne schat ting namelijk die, wanneer een polder kalauiiteus wordt ver klaard, volgens hetgeen regtens is. De minister zal bij verzet tegen die schatting geen dwangmiddel hebben. De heer Fransen van de Putte ging insgelijks het gebeurde sedert 1S34 na. Er was geene regeling tot stand gekomen, omdat vele leden der provinciale staten belanghebbenden waven. De minister erkent even als de heer van Heemstra, dat het eena

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1