MIDDELBURGSCHE C O K a N T. N° 439. Donderdag 20 November. Editie van woensdag avond 8 ure. AANBESTEDING. Op vrijdag, den 28 november 1862. des voormiddags ten 30 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het maken, leveren en inhangen van een paar deuren van geslagen ijzer, voor de Westbui - tensluis te Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, tiet bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtin gen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J. It. T. Ortf, te Middelburg, en bij den ingenieur H. S. J.ltose, tc Neuzen. 's Gravenhage, 4 november 1862. Namens den minister van binnenlandsche zaken, De secretaris-generaal. J. SCIIR6DER. BINNENLAND. Middelburg 19 November. Telkens als wij het gebrekkige van het brievenvervoer in deze provincie en hetgeen daarmede in verband staat bespro ken hebben, ontvangen wij inededeeling van bijzonderheden die onze raeening volkomen bevestigen. De talrijkheid dezer mededeelingen doet ons zien hoe levendig hijria alom deover- tuiging is dat eene algemeene herziening van de inrigting der posterij in deze provincie dringend gevorderd wordt. Van de opgave die men ons doet der klagten welke in verschillende deelen dezer provincie oprijzen betrekkelijk het onvoldoende vervoer, de ongeschikte regeling van de dienst op sommige postkantoren, het in strijd met de wet niet gebruik maken van bijzondere middelen van vervoer van dat alles achten wij het niet gepast afzonderlijk melding temaken. Wij hopen echter dat dit onze belangstellende lezers Diet zal terughou den ons hunne opmerkingen te doen toekomen later is wel- ligtde gelegenheid daar om van de verschillende opgaven een doeltreffend gebruik te maken. Even als in vele andere plaatsen isjl. maandag alhier eene sub-kommissie gevormd voor de kweekschool voor zeevaart te Leiden. De aanleiding daartoe is eene uitnoodiging van den direkteuren kommandant der marine te Vlissingen, aan den burgemeester alhier. Op verzoek des burgemeesters hebben zich verbonden de heeren II. Rekker, voorzitter. P. J. Bour- drez, N. Verhulst Wz., W. J. Zip en mr. J. K. E. baron van Lijnden, sekretaris. Wje in de laatste tien of vijftien jaren Goes bezocht heeft verzuimde zeker niet in de rooinsch-katholieke kerk de twee kolossale schilderstukken te gaan zien welke daar het altaar versieren. Zij zijn het werk van den toen nog jeugdigen Wulffaert, op wien genoemde stad, zijne geboorteplaats, trotsch mag zijn. De schilderijen getuigen niet alleen van een voortrefïelijken aanleg, maar ook van gelukkig geslaagde be oefening van het zoo inoeijelijke vak van hoog-historiëel. De teekening is bijna overal van groote naanwkeurigheid, in het bijzonder zijn de proportiën van het tnenschenbeeld met zorg in acht genomen, de behandeling van het vleesch is Hink en het koloriet levendig. Eene schilderij van den zelfden schilder, thans te Gent woonachtig, sedert eenige weken in de teeken-akademie alhier ter bezigtiging gesteld, komt ons voor in meerdere of mindere mate de zelfde goede eigenschappen te bezitten welke we te Goes bewonderden. Het is echter reeds lang geleden dat wij zijne altaarstukken zagen, en onze herinnering isniet levendig genoeg om in eene bepaalde vergelijking te kunnen treden. Het genre van de schilderij die we thans voor oogen hebben wijkt af van dat door den kunstenaar bij voorkeur beoe fend. Hij stelt ons een drietal kinderen voor, nagenoeg levens groot, aan een rotsachtigen oever der zee. Een stevige knaap poogt de aarzeling te overwinnen van een zeer jong kind dat op de zee een half welgevalligen, een half afkeerigen blik werpt. De uitdrukking van dat gezigtje heeft iets bijzonder aantrekkelijks, maar ook hetgeen op het gelaat van een meisje van verderen leeftijd dat reeds in zee is geweest maar het baden nog niet zal opgeven en op dat van den knaap te lezen staat, is geenszins zonder beteekenis. Over ruim drie vierden wordt de voorgrond afgesloten door een rots, op het overige gedeelte is de verwijderde horizon zigtbaar. Moge men nu al tegen de kompositie, het zamengedrongene der famiren in een zoo eng bestek, eenig bezwaar hebben, groote technische verdiensten zal men aan deze schilderij niet kunnen ontzeggen. De stoomboot heden ochtend ten zes ure van Rotterdam herwaarts afgevaren, kwam omstreeks een kwartier later voor Fijenoord in de nabijheid eener keulsehe boot welke even voor haar was afgevaren. Toen laatstgenoemde stopte otn twee personen op te nemen d.ch me1 een derden op die hoogte in eene sloep bevonden, deed de Middelburgsche boot insgelijks, om eene in het duister ligt mogelijke aanvaring te voorkomen. Dit verhinderde echter niet dat zij tegen de sloep aanliep die voor haar heen de keukche stoomboot trachtte te bereiken. De botsing die daardoor ontstond had zeer treurige gevolgen de boot sloeg om en de pog ngen tot redding der passagiers werden slechts gedeeltelijk met gunstig gevolg bekroond. Twee verloren het leven, en den derden, den vader van een der omgekomenen, heeft men slechts met veel moeite kunnen redden. Uit Goes schrijft men ons, 18 dezer „De hoeveelheid hoornvee, heden ter markt gebragt, stond nagenoeg gelijk met die der voorgaande weekde handel was iets levendiger en er werd voor belgische rekening nog al wat gekocht. Sedert jaren is zoo veel hoornvee niet ter markt ge weest. en de aanvoer zou nog grooter zijn indien het hoorn vee uit den aangrenzenden Wilhelminapolder niet op de markten te Rotterdam of Londen gebragt werd." Uit Zuid-Beveland meldt men ons van 19 dezer „Omtrent de vorderingen aan de openbare werken in dit eiland kan ik u weder het volgende mededeelcn. „De werkzaamheden aan de sualiesluis, hij Hansweert, be palen zich, na de hervatting, tot het graven van twee putten voor hare zijvleugels, in een waarvan onlangs de u bekende verzakking is ontstaan. Deze putten, die 4Ó00 ellen zand moeten kunnen bevatten, hebben reeds eene diepte van ruim 4 ellen en staan steeds vol water, hetgeen er met zulk eene snelheid inwelt dat ze niet droog kunnen gehouden worden. De nioddeiige kwelgrond wordt en', er. ten gevolge met zakjes aan stokken bevestigd uitgebaggerd, hetgeen vrij langzaam voortgaat. Zoodra de putten diep genoeg zijn, zullen zij met zand worden aangevuld, dat daartoe, gedurende ruim eene maand, met vletschnitjes van de platen in de Wester-Schel de, en met paarden en wagens van den vroeger gelegden kanaal dijk, wordt aangevoerd. Op deze wijze tracht men een stevi- gen voorgrond te erlangen, en alzoo de verzakking voor het vervolg te beletten. „Aan de te maken waterleidingen, die met deze sluis in ver band moeten staan, is, behalve het leggen der heulen, niets verrigtnog geen enkele zode is gestoken. „De arbeid aan het kanaal bestaat, even als tijdens de af zending van mijn vorig berigt, alleen in het vervoeren van grond naar den postweg. „Het tjalkschip, welks omhoogzeilen in uwe courant van gisteren is vermeld, vloeit met elke tij bijna onder, en is erg lek. De lading koolzaad wordt zoo veel mogelijk gered en naar Walsoorden gebragtdat zij reeds veel van hare waarde verloren heeft laat zich begrijpen." Men schrijft ons uit Aardenburg 17 november: „Gisteren werd te Maldeghem (België) de sektie Ecloo- Mafdeghem, van den ijzeren weg van Ecloo naar Brugge pleg- tig geopend. Eene menigte inwoners van deze en van naburige gemeenten hadden zich derwaarts begeven, deels uit nieuws gierigheid, deels uit belangstelling. De opening dezer sektie van een spoorweg die slechts uurs van ons verwijderd is. is toch ook voor ons belangrijk en belooft het in het vervolg nog meer te worden. Men weet dat het voornemen bestaat kon cessie aan te vragen om de lijn over Aardenburg tot Oostburg uit te breiden, eene uitbreiding die dit distrikt in de voor- regten van versneld vervoer zou doen deelen, hetgeen gunstig op beschaving en industrie zou werken cn zeer zeker de thans reeds druk bezochte, graanmarkt te Oostburg in bloei doen toenemen. Hartelijk hoopt men dan ook hier, dat men bij de aanvrage om koncessie van de betrokkene autoriteiten de noodige medewerking zal erlangen, te meer omdat dit gedeelte, als het ware een uithoek van Nederland, geen vooruitzigt heeft aan het nederlandsche spoorwegnet ver bonden te worden. Niet alleen echter voor het voormalig 4e distrikt van Zeeland maar zelfs voor Walcheren en geheel Zeeland zou zoodanige uitbreiding naar wij tneenen zeer voordeelig zijn. daar men in die lijn alsdan den kortsten weg naar Brussel zal vinden. „Dat men ook op medewerking en verstandhouding in deze prijs stelt, bewijst de uitnoodiging tot bijwoning aan de bur gemeesters van Oostburg en Aardenburg, door het bestuur van Maldeghem, op verzoek van den koncessionaris, den heer Nelemans, terwijl verschillende aanzienlijke inwoners mede genoodigd waren. Dezerzijds is aan die roepstem gehoor ge geven, en wij hebben het ons niet beklaagd, daar wij hartelijk en gul ontvangen zijn. Ten half drie ure begaven de gemeen teraad en andere autoriteiten van Maldeghem zich met de genoodigden naar het station om den train d'honneur af te wachten. Groot was het aantal nieuwsgierigen, daar verza meld. dat nog vergroot werd toen een gewone trein van Gent aankwam. Ten drie ure kwam de eeretrein aan, bevattende den bestuursraad des wegs, den direkteur van het ministerie van openbare werken, den koncessionaris, den senateur 't Kint de Naeyer, den hoofdingenieur, eenige volksvertegenwoordi gers, andere hooge ambtenaren en verscheidene genoodigden. Na de toespraken door het hoofd der gemeente aan den direk teur, ilie den minister van openbare werken verving, en aan den heer Nelemans. waarop door beiden geantwoord werd, ging men in optogt naai' het raadhuis, waar eene openbare zitting van den raad werd gehouden en het proces-verbaal der opening door de autoriteiten werd geteekend, (ook de hollan- ders werden verzocht te teekenen). Hierna begaf men zich, weder in optogt naar de gemeenteschool, alwaar ons een keurig diner werd aangeboden; natuurlijk werd hier menige toast uitgebragt, hoewel het minder natuurlijk klonk in een. vlaamsch land. door vlamingen fransche toasten te hooren uit brengen echter werden er ook vlaamsche gedronken.waar onder ook op onze verbroedering, terwijl van wege Nederland in goed hollandsch den raad werd gegeven, „in Vlaanderen vlaamsch," hefgeed echter spoedig bleek voor dooien gezegd te zijn. De plaats zelf was geheel met vlaggen, inskriptien en eerepoorten voorzien, 's avonds was er algemeene illuminatie ontstoken, terwijl volksspelen en vuurwerk met de fanfaren muziek van Maldeghem ook de vreugde van het algemeen verhoogden. „Alles liep. zoo ver ik weet. goed afdit is te meer te ver wonderen omdat, hoe broederlijk men ook thans gezind zij, er bij eene algemeene ontmoeting der ingezetenen van Mal deghem en Aardenburg nog wel eens herinneringen levendig worden, die tot minder aangename woordenwisselingen aan leiding geven." Ter vervulling van de vakature van regter in de arrondisse- ments regthank te Dordrecht, ontstaan door de benoeming j van den heer inr. G. A. de Raadt tot burgemeester dier ge meente. heeft de genoemde regthank, naar men verneemt, de 1 volgende voord.-agt opgemaakt: mr. J. «L Loke, regter te Brielle 2. mr. P. van der Meer Mohr, kantonregter te Hulst; en 3. mr. A. J. Duymaer van Twist, kantonregter te Oud- Beijerland. Handelsblad Maandagavond is II. M. de koningin van hare buitenland- sclie reis in de residentie teruggekeerd. Volgens het Nieuw dagblad van 'sGravenhage heeft H. M. haar gevolg uilgenoo- digd zich dezer dagen steeds tot een spoedig vertrek gereed te houden, daar de gezondheids toestand van haren vader, den koning van Wurtemberg. ofschoon niet dadelijk onrustwek kend, toch lot eenige bezorgdheid aanleiding geeft. HH. Kit. IIM. prinses Frederik en prinses Maria zijn zon- dag gelukkig aan een dreigend gevaar ontsnapt. Omstreeks den middag met een rijtuig, bespannen met vier paarden van het huis De paauw komende, brak niet verre van de residentie de as van de achterwielen, waardoor het rijtuig omver stortte. Gelukkig werden de paarden spoedig ingehouden, zoo dat de prinsessen er met den schrik zijn afgekomen. Z;j konden spoedig in een ander rijtuig overstappen, dat haar naar de residentie bragt. Nieuw rolt. cour.) Jl. vrijdag is door dekoinmissie voor hetgetrokken geschut, in tegenwoordigheid van de ministers van oorlog en marine, jn de nabijheid van 's Hage eene proef genomen met den ge trokken dertigponder op ijzeren pantserplaten van IJ duim dikte en die onder eene helling van 45 graden waren gesteld. Op een afstand van 150 el zijn drie schoten gedaan, waarvan 2 met granaat en een met kogel. Een van die granaten deed reeds een der platen eeuigerinate scheuren, terwijl bij het derde schot, dat met den kogel, die plaat geheel gescheurd werd. Gisteren morgen zijn de proeven voortgezet. Twee van de zeven schoten welke er gedaan zijn, vernielden verder de genoemde platen, en de omstreeks een half el dikke houten bekleeding werd zwaar beschadigd. Drie schoten op eene nieuwe geheeie en twee op een nieuwe halve plaat hadden het zelfde gevolg. De Staatscourant van gisteren bevat een bij het departement van koloniën ontvangen regeringstelegram, gedagteekend Batavia, 13 oktober IS62. Het luidt: „Niets bijzonders." Wertoeniiiigen cn besluiten. belastingen enz. Opgeheven het ontvangkantoor der direkte belastingen en akcqnsen te Steenwijkerwold en veree- nigd met dat van Steenwijk c. a., en benoemd tot ontvan gers der direkte belastingen en akcijnsen te Steenwijk c. a., mr. P. C. J. van Ghert, thans kommies bij het departement van financiënte Tholen c. a., de heer J. D. de Bloeme, thans ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Steenwij kerwold. Rerk- cn schoolnienws. LI. zaturdag vergaderden te Tholen de leden van 't school onderwijzers-gezelschap in het 3e schooldistrikt van Zeeland, onder voorzitterschap van den distrikts-schoolopziener rnr.C.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1