Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 12 november. Voorzitter <le heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Caland, Lambrechtsen vau Ritthem, van Visvliet en Damnte; de heeren Verbrugge en van de Graft komen later ter vergadering. Na goedkeuring der voorgelezen notulen van de vorige zittin», wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling des voorzitters: a. dat is ingekomen schriftelijk berigt van verhindering, wegens uitlandïgheid, van de beide eersten, en wegens ongesteldheid van den derde der genoemde afwezige leden; b. dat de verpachting der tollen op den rijweg van Vlissingen naar Middelburg heeft plaats gehad voor de som van f 2,055, terwijl die verpachting liet vorige jaar slechts f 1,406 heeft opgeleverd. De voorzitter legt over een adres van den heer D. Dronkers, waarbij hij te kennen geeft geraden te zijn geworden eene poging te iloen om, onder nader vast te stellen voorwaarden, de keibestrating van den rijweg tusschen Middelburg en Vlis singen door eene klinkerbestrating te mogen vervangen en in verband hiermede ook de tolheffing van dien weg over te nemen, waartoe de voorwaarden voor een tijd van 55 jaren verbindend zouden wezen. Adressant heeft zich met gelijk verzoek lot het gemeentebestuur van Vlissingen gewend. Na de voorlezing van dit adres zegt de voorzitter, dat kom- missarissen over bedoelden weg, dezerzijds en te Vlissingen, naar hetgeen hij daaromtrent, heeft vernomen, een zeer kort antwoord op het gevraagde advies geven zullen, namelijk dat er geen termen bestaan om de gevraagde koneessie te ver- leenen. Zonder persoonlijk de gronden voor dat gevoelen te willen nagaan, meent hij echter dat bij het toestaan vau het verzoek na verloop van 55 jaren, processen zouden kunnen ontstaan, ten laste van het dan fungerend gemeentebestuur. De voorzitter geeft in overweging of de raad verlangt dit adres te verzenden naar de kommissie over den Vlissingschen rijweg, waartoe, na daartoe strekkende aanbeveling van de heeren van Deinse en Fokker, is besloten. Overeenkomstig de door den heer P. J. Bourdrez inge zonden verzoekschriften om restitutie van betaalden hoofde- lijken omslag over de jaren 1856, 1857 en 1858, wegens verblijf buiten de gemeente, is besloten de gevraagde restitutie te verleenen tot eeu gezamenlijk bedrag van f 64.81 L zijnde 1 maand minder dan gevraagd is, omdat een gedeelte der maand voor eene geheele maand verblijf in de gemeente ge rekend wordt, en adressant hieraan bij zijne opgave niet schijnt gedacht te hebben. Voor kennisgeving'zijn aangenomen twee missiven van gedeputeerde staten dezer provincie, waarbij worden goedge keurd de raadsbesluiten van 22 oktober jl. tot het doen van een voorschot van 1*4000, bij wijze van suppletoire begrooting, aan het burgerlijk armbestuur; en tot het verkoopen van eenige opgaande olmenbooinen. De uitvoering van dit laatste besluit wordt mitsdien aan burgemeester en wethouders op gedragen. De voorzitter doet mededeeling van eene missive van gede puteerde staten, waarbij deze tc kennen geven zwarigheid te maken in de goedkeuring van het raadsbesluit van 22 okto ber jl., tot het verstrekken eener som van f 25,872,24 als sub sidie aan het burgerlijk armbestuur, voor verpleging in de godshuizen van alhier armlastigen, af- en over te schrijven uit den post voor onvoorziene uitgaven. Daar dit besluitgeno- men is nadat in de zitting van 24 september was besloten om terug te keeven tot het in oktober 1861 verlaten standpunt, stelt de kommissie ad hoc, in wier handen deze missive van gedeputeerde staten teeds gesteld is geworden, voorthans de koninklijke beslissing bij een daartoe strekkend adres in te roepen. Dit advies is eenparig goedgekeurd, terwijl met de redaktie van het adres de zelfde kommissie belast wordt, zijnde de heeren N. J. C. Snouck Hurgronje, Lantsheer en van Vis vliet. Voorts zijn nog ingekomen: a. eene missive van gedepu teerde staten, houdende mededeeling dat bij koninklijk be sluit is goedgekeurd de voorgenomen verlenging met 3 jaren van de bestaande renteheiSag voor de bank van leening, in te gaan met 1 jannarij 1863; aangenomen voor kennisgeving b. twee exemplaren van het verslag van het verhandelde op het in junij alhier gehouden l7elandhuishoudkundigkongres, door het bestuur van het kosgres den gemeenteraad aangebo den, onder verzekering dat de ondervonden belangstelling van het gemeentebestuur op hoogen prijs is gesteld en in aan gename herinnering zal blijven. - Dit verslag zal voor de leden ter inzage gelegd en later in de bibliotheek geplaatst worden. De voorzitter legt overeen aanbevelingslijst van drie per sonen, opgemaakt door burgemeester en wethouders, in over leg met de kommissie van fabriekage, uit de lijst van een 27tal sollicitanten voor de vacerende betrekking van ge meente- opzigter bij de fabriekage. Daarop zijn alfabetisch geplaatst W. de Geer, te Leiderdorp, H. J. J. Jansen, te Am sterdam, en C. L. vau Sorge alhier. Is besloten de benoe ming tot eene volgende zitting aan te houden. Nog zijn voor kennisgeving aangenomen de roededeelingen des voorzitters, dat de verpachting der oude Avne heeft opge- bragt f625 'sjaars, aan de wed. Crucq, terwijl bij eene vroe gere verpachting, nu 14 jaren geleden, slechts f 175 werd betaald; en dat het onderhoud der wandelingen bij aanbe steding is gegund aan W. van de Putte voor f744, zijnde f 100 minder dan het vorige jaar. De voorzitter geeft kennis dat bij burgemeester en wethou ders zijn ingekomen de deklaratiën van de heeren Doesburgh en P. M. de Ligny, voor de door hen verrigte werkzaamheden als beëedigde deskundigen bij de kwestie ten opzigte der gas fabriek, zijnde het bedrag voor eerstgenoemden f335,65 en voor den laatsten f 63,20, alles volgens specifieke opgaven. Hierbij komen nog eenige geringe uitgaven voor onkosten der beeediging enz., waardoor het gezamenlijk bedrag be loopt f 404,35. Deze stukken zijn voor de leden ter inzage gelegd, waarna, de openbare zitting gedurende eenigen tijd wordt geschorst. Na drie kwartier uurs heropend zijnde, doet de voorzitter mededeeling dat van gedeputeerde staten bij burgemeester en wethouders is ontvangen eene cirkulaire van den 2S oktober jl., houdende aanbeveling tot het vaststellen van verordenin gen op de verhuizingen binnen deze gemeente. Zij is van den volgenden inhoud: „De tweede zinsnede van art. 10 van zijner majesteits besluit van den 3 novemberlSGl bepaaltdat de gemeentebesturen, binnen zes maanden na de afkondiging van voormeld besluit, verordeningen zullen maken, waardoor de ingezetenen verpligt worden om van de verhuizingen bin nen de gemeente regelmatig kennis te geventerwijl, volgens de eerste zinsnede van dat artikel, de plaatselijke verordenin gen tot bevordering door de regelmatige bijliouding der be volkingsregisters, slechts in stand blijven voor zoo verre zij niet in strijd zijn met de bepalingen van dat besluit," met verdere uitnoodiging om, indien noggeene zoodanige veror dening is vastgesteld, aan den raad daartoe de noodige voor stellen zoo spoedig mogelijk te doen. Op voorstel des voorzitters is besloten dit punt tot eene vol gende vergadering aan te houden. Wordt in behandeling gebragt het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1862, hetwelk ter inzage heeft gelegen en waarop slechts een viertal reklames zijn ingeko men. In verband hiermede is besloten twee personen van die lijst te roijeren, den aanslag van den lieer Nonhebei te ver minderen en ie brengen tot eene lagere klasse, en de reklame van den heer de Kraker niet goed te keuren, daar het is ge bleken dat hij een gedeelte der maand februarij in deze gemeente heeft vertoefd. Daarop is het suppletoir kohier vastgesteld opeen bedrag van f 111,28. Nog deelt de voorzitter mede dat burgemeester en wethou ders aan de kommissie, belast met de zaken het schoolwezen betreffende, hebben ter hand gesteldeen brief van den heer P. D. Koning, hoofdonderwijzer op de school A, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens. Daarin wordt te kennen gegeven dat tot heden alle gedane oproepin gen tot het bekomen van een tweeden hulponderwijzer op die school, tegen eene jaarwedde van f 400, vruchteloos zijn ge weest, waarom hij voorstelt in overleg met den schoolopziener de gestelde jaarwedde te verhoogen. Genoemde kommissie biengt, bij monde van den heerSifflé, hieromtrent rapport uit. Zij adviseert, daar een tweede hulp onderwijzer niet gemist kan worden en erzich geen sollicitan ten voordoen, het raadsbesluit, waarbij de bezoldiging op slechts f400 is vastgesteld, zoodanig te wijzigen dat voortaan f 500 zal worden gegeven, en verder die f 100 voor het jaar 1863, voor zoo veel noodig, te vinden door af-en overschrij ving uit dien post voor onvoorziene uitgaven. Wegens het spoed eischende der vervulling van de vacerende betrekking, is (leze konklusie dadelijk in behandeling genomen, en met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna is de zitting gesloten. BUimLAX». Algemeen overztgt. De engelsche regering heeft even als het russisch goeverne- inent hetwelk volgens La France Frankrijks voorstellen reeds had aangenomen --geweigerd tothetbemiddelingsplan ten opzigte van Amerika hare medewerking te verleenen. Het antwoord van lord John Russell aan den heer Drouyn de Lhuys luidt aan het slot aldus „Na alle informatien, omtrent Amerika verkregen, naauw- keurig te hebben overwogen, is de regering van H. M. tot het besluit gekomen dat ergeene redenen bestaan om te gelooveu dat het goevernement der gefedereerden op dit oogenblik de voorgestelde schikking zou aannemen, terwijl eene thans uit- gesprokene weigering te Washington zon beletten om binnen korten tijd een dergelijk aanbod te herhalen. „Dientengevolge meent de regering van H.M. ilat het beter zou wezen om naauvvkeurig den vooruitgang der pu blieke opinie in Amerika na te gaan. Immers wanneer men tot de overtuiging komen kon, waaromtrent eenige kans schijnt te bestaan,dat zij eene verandering heeft ondergaan of zal ondergaan, dan zullen de drie mogendheden zich die veran dering ten nutte kunnen maken, om hunne vriendschappelijke raadgevingen ingang te doen vinden, met grooter vooruitzigt van die te zullen zien aangenomen door de beide vijandige partijen, dan thans het geval is. „De regering van II. M. zal aan die van Frankrijk mede- 1 deeling doen van alle inlichtingen, welke zij omtrent deze belangrijke zaak uit Washington of Richmond zal ont vangen." Het Journal de St. Petersbourg bevat het antwoord van prins Gortschakoff op de nota van den franschen minister van buitenlandsche zaken. Daarin wordt gezegd dat Rusland steeds pogingen heeft aangewend om de beide partijen in Amerika tot elkander te brengen; dat uien echter door de za- menwerking der drie mogendheden, het zij op officiële, het zij op officieuse wijze, den-schijn op zich zou laden van eenige pressie te willen uitoefenen, hetgeen de publieke opinie in Amerika zeer in het harnas zou jagen. Mogt Frankrijk En geland kunnen overhalen ter uitvoering van hetbemiddelings- plan, dan zou Ruslands gevolmagtigde te Washington alle zedelijke ondersteuning verleenen. Over de geheele mediatie-poging van Frankrijk ligt overigens weder het duistere aan de napoleontische staat kunde eigen, ledereen weet wel dat de regering van Napo leon III reeds te voren zeer goed overtuigd kon zijn van het nuttelooze dier poging in Amerika op dit oogenblik, en terwijl zelfs Rusland met Engeland nu lieeft verklaard niet te zullen; toetreden, wordt het wel waarschijnlijk dat de geheele staats kundige onderhandeling slechts bestemd is geweesjrijini tte\; weigering dier mogendheden uit te lokken. Het h'eëft den schijn als of men te Washington en te Richmond hee'ff, willen doen zien dat Frankrijk het eerst een stap heeft gedaan^vaar- I voor de andere mogendheden zijn teruggetreden, een stap welke te Washington kan worden uitgelegd door den fran schen gevolmagtigde, als de strekking gehad hebbende om I gedurende den wapenstilstand op de eene of andere wijze 'i de unie te herstellen, welke stap te Richmond kan be schouwd worden als zou het de eerste schrede zijn geweest ter erkenning van de Zuidelijke Staten. Hebben dus oogen- I sehijnlijk de laatste dagen het tooneel opgeleverd van eene nederlaag der fransche politiek, waarschijnlijk zal een min of meer verwijderd tijdstip doen inzien hoe behendig deze uitgelokte nederlaag tot grondslag gemaakt is eener over winning. De vomeinsche kwestie schijnt voor het oogenblik vergeten te zijn; de stormen in de aanstaande zittingen van het itali- aansch parlement zullen haar echter krachtiger dan ooit weder in de herinnering terugroepen. De verschillende afgevaardig den beginnen reeds m de voorloopige hoofdstad van Italië aan te komen en schijnen zeer vertoornd tegen het ministerie. Volgens L'inde'pendance beige had de fransche regering het pausselijk hof trachten over te halen tot het doen van kon- cessiën, bestaande in vrijheid van godsdienst en invoering van den code Napoleon. Ten opzigte van het eerste was het tradi tioneel „non possumus" uitgesproken, terwijl het laatste in bedenking zou worden genomen. De bekende zuidelijke kaper Alabama maakt den weg van Engeland naar Amerika voor de schepen der noordelijken vrij onveilig, zoo dat deze vaartuigen te Liverpool slechts voor zeer hooge premiën geassureerd kunnen worden. Uit New- York wordt berigt dat drie oorlogsbodems in zee waren ge gaan om den kaper op te sporen. 'ZEETÏJDÏAGJBM. Volgens berigt van den gezagvoerder A. 13. Crucq was het barkschip Weslkapelle op den 25 september jl. te Sainarang ladende en dacht de gezagvoerder na 4 of 5 dagen gereed te zullen zijn. om de terugreis aan te vangen. Schip en ekipage waren in goeden staat. In den voormiddag van den 10 november is op lie hoogte van Beyensierin peiling N.O., afstand 3 mijl (in het engelsch kanaal) gepraaid door den vlissingschen loodskotier no. 7 de nederlandscbe bark Felronella Catharina, komende van Am sterdam, en bestemd naar Batavia, kruisende tuet digt ge reefde zeilen, de wind west, alles wel aan boord. Sedert 5 dezer zijn uit zeegekomeu, bestemd naar Ant werpen Celine Elizas, gez. Divellée, Bayonue; Anne Charlotte, gez. Jensen, Stolpemynd Sailmarche, gez. Green, Far; May- villa. gez. Marsha He, Boness; Raymond, gez. Nayard, Spanje; Wielsha, gez. lios, Petersburg; Carriergez. Üsboru, New castle; Ocean, gez. Larsson, Soderham; Capella. gez. Grohn, Stettin; Helios, gez. Aasmindsen, Nyhamui; Fanudis, gez. Nielsen, Lulea; Famihen, gez. M'eltz, Dantzig; Ariadne, gez. Vierow, Riga; Ommer Pacha, gez. Jensen, Stettin Treue, gez. Bugisch, Riga; Elise, gez. Brueh, Dantzig; Isis, gez. Johan- nessen, New-CastleForlunagez. Claas, Riga; Caslor, gez. Rundulff, Stockholm; Caroline, gez. Walsdortf', Riga; Ernes tine, gez. Lemke, Riga; Alida, gez. Peper, Dantzig; Frinds Chr. August, gez. Hanson, Hi ga; Anna Margaretha, gez. Dar- dere, Tehmern; Amalia Sinnige, gez. Jansen, StettmJacoba Alidagez. van der Laan, Scettm Eltoine, gez. Matz, Wiudau; Eduard, gez. Leonhard, Memel; ll'ithel/nine, gez. llunge, Stockholm; Soridderen, gez. Nass,Riga; jRosine. gez. Streek, Stettin; Trilhioff, gez. Olsen, CharlestovvnHenrietle, gez. Hansen, Soiinesand Thcrèse fy Lina, gez. Gunderseu. San- gend Odessa, gez. Cingria, OdessaEgberdina Annechina, gez. Drenth, Port au Prince; Heinrich Theodore, gez. Voss, Rostock Anna, gez. Hansen, StrahlsundHal/celtgez. Schmarje, Rostock; BarlheldHerman, gez. Rasker. Konings bergen; Friendshipgez. Marshall, Londen; Forsten, gez. Jonsson, Pillau; George Washington, gez. Andersen, Sonsberg; Neptunus, gez. Wulf, WismarAnlonuisgez. Gonntngt-n, Nor, gez. Svendsen, Fortschrift, gez. Rehboch, Ij nier manden, gez. Steinfuhrer, Frederike, gez. Schultz, Johannes, gez. 1 Ie yen. Per- severant, gez. Edelkamp, alle van Riga; Catharinegez. Romos, Kromprinses Josephine, gez. Johnson, beide van MemelAmity gez. Smith, GirgentiMargarelhagez. Korte. Siettin Mag- dalcna, gez. Burning, Libau; Joachim Heinrich, gez. Stehr, Villa Nova; Jacobus, gez. Koning. Wolgast. Voor Leuven bestemd: Caecilia, gez. 01 thans, Riga. Voor Gent: Trilhioff, gez. Helgezeu, Amandus, gez. Walker, Thccla, gez. Marque- ring, Caroline, gez. Prinz, Emanuel, gez. Sorensen, alle van Riga. Voor Brussel: Cité Celeste, gez. Broussard, Bordeaux; Engelina, gez. Smith, Maliuo. Voor Termonde: P/iemie, gez. Arnold, Londen. Voor Neuzen: Enchantressgez. Leake, Ainble. En voor Vlissingen bestemd 2 Gebroeders, gez. Per soon, Engeland. Van Antwerpen naar zee gezeild: Destinée, gez. Choemet, Erwarlung, gez. Stapelmanu, beide naar Newcastle; Leger, gez. Broussier, Een Muick F hui, gez. Cockertll. beide.naar Sunderland; Laura, gez. Hille, Koppenhagen Ellide, gez. Svendsen, Drammen; Véitoria and Albert, gez. Seymour, En geland; Reine Blanche, gez. Jean, Eictorine Meline, gez. D'oeuvre, 3 Marguerites, gez. Blancherean, Grace, gez. Ste ward, alle naar St. Sebastian; Sutton, gez. Hill. Pearl, gez. Ca de my, Isabella, gez. Maude, William and Lucy. gez. Ellis, alle naar LondenOmnibus, gez. Evans, Dublin Mary Lewis, gez. Lewis, Liverpool. Van Geut gezeild Cito, gez. Kallesen, Engeland. En van Leuven: Agatha, gez. Schuur, Londen. HAN DELS IB E KIGTEN. Mcekvapprijzen Rotterdam 17 november. Er werd heden veel aangevoerd bij een redelijken omzet, waven de prijzen 50' celit 'lagör. Graanmarkten cn2. Amsterdam 17 november. Tarwe eu gerst onveranderd. Rasijiolj^öp zes weken f 47j. Lijnolie op zes weken f 1-4j Rö'tTBfkDAMl? november. De onsheden opgegevèn prijzen .•der.gwb^n zijn allen lager. Tarwe_werd>50, rogge,, haver, en

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3