MIDDELBURGSCHE C 0 U R A N T. N°' 138. Dinssdag 18 November. 1862. GODS Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg Iff November; Het vlaarasche dagblad De Eecloonaer bevatte dezer dagen eene beschouwing van het gebrekkige der middelen van ge meenschap tusschen België en Zeeland, en ook tussclien ver schillende gedeelten van Zeeland onderling. Voorat dn-r dé wijze waarop hei brievenvervoer is'ge.egeid wordt, naar het ons voorkomt met het meeste regt, luide ge klaagd. De Eecloonaer voert als een staaltje de aller zonder lingste reisroete aan, welke de brieven moeten afleggen om van Sin te K ruis (Zeelandnaar Sin te Marguerite (Oost- Vlaan deren) te komen. De afstand tusschen die twee plaatsen is slechts uur, maar de brieven hebben in den regel nagenoeg twee etmalen (45$ uur) noodig om, via Aardenburg, Sluis, Brugge en Maldegem, hunne bestemming te bereiken. Weinig moeite zou het kosten dat voorbeeld meteen aantal dergelijke te vermeerderen. Maar wat zal De Eecloonaer wel zeggen wanneer hij verneemt hoe ellendig het met het brieven vervoer naar Zeelands hoofdstad gesteld is? Brieven en dag bladen uit Frankrijk en België die over Roozendaal worden verzonden en dit is de gewone roete blijven doorgaans 22j- uur te Bergen op Zoom liggen, omdat zij, met den eersten spoortrein van Antwerpen komende, ongeveer l£ uur nadat de post naar Middelburg vertrokken is, te Itozendaal aanko men. Wij hebben op de vertraging welke hierdoor de korres- pondentie met België en Frankrijk ondervindt herhaalde malen gewezen, zonder dat daarin nog eenige verbetering is gebragt. En toch schijnt die behoefte aan verbetering erkend te worden want reeds meer dan een jaar geleden heeft, zoo wij wel ingelicht zijn, de inspekteur der posterijen in Noord- Brabant en Zeeland voorstellen gedaan om eene betere rege ling tot stand te brengen. Wij zouden ons zeer vergissen in dien in deze voorstellen niet was opgenomen het instellen van een tweede postrid tusschen Bergen op Zoom en Middelburg v. v. Een dergelijke maatregel wordt aller dringendst gevor derd, ook voor het verkeer met Holland. Bekend is het dat de meeste brieven uit Zuid-Holland met den tweeden spoortrein yan Rotterdam te Rozendaal aankomen: ook deze moeten 'dus nagenopg achttien uren op verdere verzending naar Zee land wachicn. Over het ongerief dat veroorzaakt wordt door de onmoge lijkheid waarin men meestal verkeert om op een brief dien men des avonds ten ure uit Holland ontvangt vóór den volgenden morgen tenDj urehet antwoord te verzenden willen wij ditmaal nietspreken. Evenmin zullen wij thans uitweiden over het ondoeltreffende datde paketten van Middelburg riaar Sluis, Brugge enz. verzonden, eerst meer dan 1$ uur te Vlis- singen en vervolgens een groot gedeelte van den nacht te Bres- kens blijven liggen. Over deze onregelmatigheden hebben wij meermalen geklaagd, maar wij achten het noodig ze nu en dan in herinnering te brengen. Uit Hontenisse schrijft men ons 15 dezer: „In den afgeloopen nacht kwam het tjalkschip Broeder trouw, schipper J. de Vries, komende van Amsterdam en bestemd naar Brussel, met eene lading raapzaad, tusschen Walsoorden en Hansweerd in aanvaring met eene bakenton, waardoor het'schip zwaar lek werd, en de opvarenden zich ge noodzaakt zagen het vaartuig op een plaat vast te zetten, ten einde bet zinken te voorkomen. O; X-Aoogenblik is men druk bezig de lading zoo veel mogelijk te bergen, die. grootendeels door het water beschadigd, te Walsoorden wordt aangebragt. Naar men wil zijn schip en lading tegen zee- en riviersehade verzekerd. „Op de heden gehouden vlasmarkt gingen de aangebragte hoeveelheden vlug van de hand. Puike kwaliteiten bedongen tot f 2,35per steen." De tweede kamer der staten generaal heeft heden hoofdstuk III A (buitenlandsche zaken) f526,211, der staatsbegrooting voor 1863. aangenomen met 38 tegen 25 stemmen. Vooraf was het in de zitting van zaturdag door den heer van Goltstein voorgestelde amendement verworpen. Het strekte om de be staande inrigting der gezantschappen te behouden. De be raadslagingen over hoofdstuk III B (roomsch katholieke eereifienst) zijn aangevangen en zullen morgen worden voort gezet. Van de zittingen van vrijdag ori zaturdag vindt men de verslagen in dit notnmer. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ligt voor belangstellenden ter inzage eene memorie van het,.Verein für Handelsfreiheit" te Hamburg, betrekkelijk de hervorming van het tolverbond. In de Nieuwe rotterdamsche courant van den 11 dezer, komt een berigt voor uit Veere waarbij over de ongezondheid van die gemeente geklaagd wordt. „Van de 260 onderofficie ren en manschappen zegt de berigtgever o. a. zijn gedu rende oktober voor kortoren of langeren tijd in de infirmeriën verpleegd 180, en dus nagenoeg 70 per cent." Op dien grond wordt verder de ongeschiktheid van Veere als garnizoens plaats betoogd. Dit berigt schijnt de aandacht van den minis ter van oorlog te hebben getrokken, althans wij vernemen dat de te Vlissingen eerst aan wezige offipier van gezondheid 2e klasse, A. Mathysen, zich heden naar Veere heeft begeven tot het doen van een plaatselijk onderzoek omtrent het al of niet gegronde dier klagt. Hij zou tevens den last hebben gekregen na te gaan in hoe verre die gemeente voor het voortdurend garnizoen der troepen geschikt is. De oogziekte aan boord van Zr. Ms. fregat Zeeland schijnt nog steeds toe te nemen. LI. vrijdag zijn weder veertien man schappen in het hospitaal te Vlissingen opgenomen. Dit is oorzaak dat het evacueren van eenige zieken naar de infir merie alhier noodig is geoordeeld en dien ten gevolge zullen morgen 32 matrozen en mariniers herwaarts worden overge- bragt. De bevolking van het hospitaal te Vlissingen blijft nu nog 111. Uit verschillende steden hier te lande waren vele kunstlief hebbers donderdag avond in het notarishuis te Rotterdam bijeengekomen om elkander de verzameling teekeningen van moderne meesters, welke aldaar in hetopenbair verkocht wer den, als het ware te betwisten. Van die teekeningen bragten de volgende de daarachter gevoegde prijzen op: Beaume, no. 4. f 150; H. II. Bellange, no. 5, f 242; J. Bosboom, no. S. f 130; F. de Braekeleer, no. 10, f170, no. 11, f 155, Da val Ie Camus, no. 17, f 140; N. de Keyser, no. 31, f 280, no. 32, f210, no. 33, f100, B. C. Koekkoek, no. 35. fl25.no. 37, f 105. no. 38, f 126 D. Langendijk. no. 44, f 120; H. Leys, no. 47, f 230; J. Madou. no. 48, f310, no. 49, f310; W. J. J. Nuyen. no. 52, f102; G. J. J. van Os. no. 53, f140, no. 54, f 175; ArySchcffer, no. 67, f325; J. C. Schotel, nos. 70 en 71, f335, no. 72. f 110; A. Sebron, no. 74, f128; W. Verschuur, no. 81, f130. De 84 teekeningen bragten gezamenlijk op f7036. De belangrijkste prijzeh der prachtwerken waren no. 4, Galeriës historiques de Versailles, f262; no. 5, la Galerie royale de Dresden, f 315, no. 6, Recueil d'estatupes d' après les plus célèbres ta bleaux de la Galerie royale de Dresden, f 180; no. 7. la Galerie royale a Munich, f410; no. 8. Musèe francais et le Musèe royal, f 530no. 12, Egypt und Nubia f175. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein luitenant ter zee F. L. Geerling tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der onle van Medjulié, hem geschonken door den sultan van Turkijeen aan baron Sirtema van Grovestins, Zr. Ms. gezant te Madrid, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der Christusorde, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. leger. -Eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst, met toekenning van den rang van luitenant-kolonel en pensi oen, aan den majoor der infanterie van het leger in Neder- landsch-Indië W. J. Heisterkamp, thans met verlof hier te j lande, inet ingang van 1 december. j schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan 1 den Jen luitenant bij het bataljon no.4 van de rustende schut terij in de provincie Zeeland D. de Ligny Croin, wegens ver andering van woonplaats. Benoemd bij de rustende schutterijin de provincie Noord- Brabant. bij de 2e afdeeling. 3e bataljon, 5e kompanjie. tot len luitenant k Ia suite D. de Ligny Croin, tot dusver Ie lui tenant bij het bataljon rustende schutterij no. 4. in de provin cie Zeeland; in de pi'ovincie Zeeland, bij her bataljon no. 4, tot kapitein J. Lansen Croin, thans le luitenant-adjudant J. F. Hennequin, thans 2e luitenant; tot len luitenant J. le Roy, thans 2e luitenant; tot 2e luitenants J. M. de Smidt, thansfourier, en J. de Klerck, thans schutter. Kerk- en schooïnicuiws. De kerkeraad der hervormde gemeente te Sluis heeft, ter vervulling der vakature, ontstaan door het vertrek van den heer A. Dekkers naar Chaaui, gemaakt het volgende twaalf tal van predikanten: de heeren W. Astro, te Amevongen W. H. J. Baart de la Faille, te Surhuizuin; J. Cramer, th. dr. te Charlois; J. Eigeman, le Oud-Loosdreeht; H. E. Faure, th. dr. aan de Kaap de Goede IIoop A. van der Flier, th. dr. te Bunschoten II. Q. Janssen, te St. Auna ter Muiden A. A. Looijen, te Wissekerke; J. B. Nijhoff, te DedernsvaartI. van de Plassche, te Aardenburg; jhr. W. F. Trip van Zoullaiult, tellattem en J. G. Vcrhoeff, te Vaassen. Op het zestal zijn geplaatst de heerenBaart de la Faille, Faure, Janssen, Looijen, Trip ran Zoutlandt en VerhoefF, en 0)> het drietal de heerenHaart de la Faille, Faure en Ver hoefF. Daaruit is met eenparige stemmen beroepen de heer Baart de la Faille. Donderdag avond ten 1 ure zal in de evangelisch lu- thersche kerk te 's Hage een dankstond gehouden worden, om Gode te danken voor de afschaffing der slavernij. De dienst zal geleid worden door de heeren Mol), Schuurman en Gunning. Marine cm leger. Het berigt dat Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Zeeland naar Toulon zal vertrekken om daar in het droogedokte wor den nagezien en gerepareerd, is te Vlissingen met leedwezen vernomen. Men vleide zich dat het schip in het dok aldaar zou gebrast worden, hetgeen naar veler meening zeer goed mogelijk is. Zr. Ms. transportschip De heldin, koramandant kapitein luitenant ter zee S. H. Binkes, is in den voormiddag van 13 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvol ging zijner bestemming naar Oost-lndië. De officier van gezondheid 3e klasse G. F. Rochat is van het wachtschip teHellevoetsluis overgeplaatst op Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden. Regtszaken. Jl. zaturdag stond voor het provinciaal geregtshof van Zee land alhier te regt Sophia Theresia Zwartele'e, vrouw van Jaco bus de Planter, arbeidster te Schoondijke, ter zake van op den 18 augustus jl. te hebben weggenomen en zich toegeëigend eene som geld. bestaande uit verschillende muntspeciën van 5 frank, stukken van twee gulden vijftig cent en andere, ten nadeele van Pieter de Neve en diens huisvrouw, uit een geslo ten kist. staande op de boven hunne woning gelegen zolder te Schoondijke. De beschuldigde had zich den toegang tot die woning ver schaft door het verbreken der sluiting van de voordeur, waar toe zij. om daarin te slagen, een stomp werktuig bezigde dat zij tusschen den stijl en de deur plaatste, terwijl zij daarna de kist met een kapmes of dergelijk werktuig openbrak. Bij gelegenheid der geregtelijke huiszoeking op 4 septem ber is een gedeelte van het vermiste geld opgegraven en zijn daarbij enkele hoewel geringe uitgaven bekend geworden. Tien getuigen waren in deze zaak gedagvaard. Het hof heeft de beschuldigde veroordeeld tot een tucht huisstraf voor den tijd van 5 j iren alsmede in de kosten, ter zake van diefstal gepleegd in een bewoond huis doormiddel van buiten- en binnenbraak. Gemeitgdc berlgten. Te Heerden was jl. dingsdag de heer O.Tulleken, afstamme ling van een der aanzienlijkste geslachten in Gelderland,eene wandeling gaan doen, doch keerde niet terug. Zijne bezorgde betrekkingen stelden 'een onderzoek in en men vond toen spoedig zijn lijk op jammerlijke wijze verminkt in een sloot liggen, met verbrijzelde hersenpan, terwijl de op hem ge pleegde gewelddadigheden zoo hevig zijn geweest dat de her sens uit het hoofd waren gespat. De dader, de knecht van den vermoorde, is reeds in hechtenis. Ilij heeft bekend ten gevolge eener van zijn meester ontvangen teregtwijzing dezen te hebben geslageu en gedood. In de jl. woensdag gehou den vergadering van het departement Rotterdam der maat schappij ToUnut van 't algemeen, werd eene eerepenning uit gereikt. aan mevrouw Morre Edenburg, te Delft, voor het redden van een 7jarigen knaap uit het water op 5 oktober des vorigen jaars. Sints her bestaan van het departement, 77 jaren, was het de eerste maal dat het eermetaal voor menschlievende daden aan eene vrouw geschonken werd. Te Liverpool zal eerstdaags een stoomschip van 250 ton te water worden ge bragt. dat geheel uitstalen platen van 3i'fl duitn dikte is ver vaardigd. Het is berekend om 20 knoopen in het uur af te leggen en bestemd voor eene bijzondere onderneming. Men verneemt, dat hiermede wordt bedoeld het breken door de blokkade der noord-amenkaansche havens. -Men verneemt dat voor de vijfde of zesde maal eene vcrgeefsche poging is aangewend om in het kabinet van den koning van Pruissen zijne papieren te stelen. De dader moet gekwetst zijn gewor den door eemg werktuig dat uit de lade der schrijftafel van den koning te voorschijn springt zoo men haar met valsche sleutels tracht te openen. De kantouregter te Zwolle heeft zich onbevoegd verklaard oin uitspraak te doen in de zaak van dr. Tirat. omdat het aan dezen ten laste gelegde feit met eene geldboete van f 100 bedreigd wordt, en de zaak alzoo de kompeteniie van den kantonregter le bovengaat. Inde geschiedenis van den amerikaanschen oorlog vinden wij het voorbeeld van geraffineerde strategie van een amerikaanschen generaal. Generaal Beauregard zou in den regel zijne officie ren gelast, hebben, om wel toe te zien dat hunne manschappen laag aanleggen bij het vuren op den vijand. Als gevolg daar- van werden dan ook vele wonden der onderste ledematen waargenomen. De theorie van dien amerikaanschen held is deze: „het is beter den vijand kreupel te schieten, dan hem te dooden, want de dooden hebben geene verdere hulp meer noodig. en voor iederen verwonde daarentegen moet de vijand twee gezonde manschappen missen, om dezen te ver zorgen of uit het vuur te brengen De nederlandsche brik Elminn. gezagv. Nahmens, is den 6 oktober op Swarizy Point, bij Dixcove, aan de Goudkust, na het verlies van twee ankers, gestrand en kort daarna op de rotsen verbrijzeld. De ckipage is gered; van de aan boord zijnde goederen is weinig geborgen kunnen worden. Het genootschap Pulchri studio te'sHage heeft tot leden der jury voor de in I SG3 te houden tentoon stelling van schilderijen benoemd de heeren C. Bisschop en J. L. Verveer. Dat de eischen voor eene goede huishoud ster alles overtreffend zijn blijkt uit de volgende advertentie, voorkomende in de N. rotterd. courant van gisteren: Als

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1