MIDDELBURGSCHE cou Donderdag 13 November. N°' m Editie van woensdag avond 8 ure. PUBLICATIE. Burgemeester en wethouders van Vlissingen doen te weten, dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van 13/15 October 18G2, is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING, houdende aanvulling van die op het keuren en wegen van brood, bin nen de gemeente Vlissingen. De gemeenteraad van Vlissingen, Gezien zijn besluit van den 30 november 1861, waarbij is goedgevonden om met uitbreiding van het aantal bestaande keurmeesters van het brood, ook een scheikundige als zooda nig te benoemen; Gelet op de daarop gevolgde aanstelling van een scheikun dig keurmeester van het brood; Overwegende, dat in verband hiermede er noodzakelijkheid bestaat tot uitbreiding der bepalingen ten aanzien van het keuren van bet brood in deze gemeente, Besluit: De verordening op het keuren en wegen van brood, binnen de gemeente Vlissingen, vastgesteld den 17 november 1856, aan te vullen als volgt Art. 1, De keurmeesters bij hunne keuring eenig meel of broodsoort aantreffende, dat hun verdacht voorkomt, of waar omtrent zekerheid wenschelijk schijnt, zullen in tegenwoor digheid van den eigenaar of invoerder, daarvan een monster nemen, verzegelen en aldus aan burgemeester en wethouders toezenden met verzoek tot nadere keuring. Art. 2. De controleur der plaatselijke belastingen of de commissaris van polieie, dergelijk onderzoek noodig oordee- lende, zullen op gelijke wijze handelen als in art. 1 gezegd is. Art. 3. Onverminderd de bepalingen in de voorgaande artikelen, zal telken drie maanden, bij de algemeene keuring een brood van een of meer bakkers of broodverkoopers aan het onderzoek van den scheikundige worden onderworpen. Art. 4. De burgemeester en wethouders zullen een gedeelte of wel de helft van de aldus aan hen toegezonden zelfstandig heid, behoorlijk verzegeld aan den scheikundige ter hand stel len, en hem uitnoodigen tot scheikundig of microscopisch onderzoek, terwijl de wederhelft ten raadhuize zal blijven berusten. Art. 5. De scheikundige zal zich onmiddellijk met dat on derzoek bezig houden, en van het resultaat daarvan, zoo dra mogelijk, een beredeneerd rapport aan burgemeester en wet houders inzenden. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 13/15 october 1862. De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS, Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde staten van Zeeland, volgens hun berigt van den 31 october 1862, no. 10, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 10 november 1862. De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris T. C. DOMMISSE, 1. s. BmENIiANP Üliddclburg 12 November. Jl. maandag heeft in het hoofdkiesdistrikt Gorinchem de verkiezing plaats gehad voor een lid van de tweede kamer der staten generaal ten gevolge van het bedanken van den heer oir. C. W. J. baron van Boetzelaar van Dubbeldam. Bij de opening der stembriefjes op gisteren is gebleken dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. J. D. van der Poel die 639 stemmen en W. A. Viruly Ver- brogge, die 636 stemmen bekwam. De herstemming zal plaats hebben op maandag 24 dezer. In de heden alhier gehouden zitting van den gemeenteraad zijn onder meerder de volgende stukken overgelegd Een adres van den heer D. Dronkers, houdende verzoek om koucessie tot het vervangen der keibestrating van den rij weg van Middelburg naar Vlissingen door een bestrating met klinkers, onder mededeeling dat hij zich met gelijk verzoek tot het gemeentebestuur van Vlissingen heeft gewend. Dit verzoek zal verzonden worden naar de kommissiën over dien rijweg, zoo hier als te Vlissingen. Het is echter, volgens eene mededeeling des voorzitters, hoogst waarschijnlijk dat het ant woord op het verzoek van beide zijden zal luiden, dater geene termen tot het verleenen dergevraagde koncessie beslaan. Een missive van gedeputeerde staten, houdende berigt dat zij niet kunnen goedkeuren het raadsbesluit van 24september jl. waarbij is bepaald dat (ten gevolge van de onthouden goedkeuring door gedeputeerde staten aan het besluit van 4 augustus te voren tot het'verstrekken van eene som van f 12,945,59J- uit de onvoorziene uitgaven voor verplegings. kosten van behoeftigen in de gestichten voor de tivee eerste kwartalen van het loopende jaar) men weder zou terug keeren tot het in oktober 1861 verlaten standpunt. [Zie het verslag der raadszitting, voorkomende in het bijvoegsel dezer courant van 2 oktober jl]. Thans is besloten bij een adres de beslis sing in deze kwestie aan den koning op te dragen. Een door burgemeester en wethouders, in overleg met de kommissie van fabriekage. opgemaakte voordragt van drie per sonen voor de vaceieii-le betrekking amgemeente-opzigter bij de fabriekage. Uit de lijst van 27 sollicitanten zijn gekozen en alfabetisch op de voordragt geplaatst W. de Geer, te Lei derdorp, H. J. J. Jansen, te Amsterdam, en C. L. van Sorgeu, alhier. Een brief van den heer P. D. Koning, hoofdonderwijzer op de school A, waarbij hij verzoekt de bezoldiging van f400 voor een tweeden hulponderwijzer te verhoogen, daar het blijkt dat de vacerende plaats voor zulk een traktement door niemand gevraagd wordt. In overleg met den schoolopziener en op advies der kommissie ad hoe, is besloten de bezoldiging voor een tweeden hulponderwijzer op die school voortaan te stellen op f 500. Uit Goes schrijft men ons 11 dezer „Bij de eerste, in den regel de voornaamste, beestenmarkt op heden waren ruim 270 stuks hoornvee aan de lijnook enkele varkens zijn ter markt gebvagt. De kooplust was niet groot en ben ik goed geïnformeerd dan was de prijs f30 bene den dien van 't vorig jaar. De mij bekende duurste koop was f210." Men schrijft ons uit's Gravenbage van 10 november: „Men verzekert, dat een lokaal in gereedheid wordtgehragt voor den raad van state, die daar over een dag of tien zijne eerste openbare vergadering zon honden. Bij die gelegenheid zouden advokaten optreden, om de belangen van partijen voor te dragen. „De vereeniging, diebet plan beeftopgevat om hier philhar- monische koncerten te doen geven, schijnt voorloopig nog al oezwaren tegen haar oogmerk te ontmoeten, ofschoon het te verwachten js. dat die wel uit den weg zullen worden geruimd. De koncerten zouden zondags a vtmd.s cm de veeleien dagen in den schouwburg alhier gegeven worden. De prijzen zouden zijn F J ,50 voor de stalles of eersten rang, f 1 voor den twee den rang. en zoo afdalende tot 50 en 25 cent. Men zou kunnen vragen of bij „volkskoneerten" verschil van prijzen te pas komt. en of prijzen, gelijk de beide eerstgenoemde, uit dat oogpunt niet veel te duur zijn? Uil het fiuanciële oogpunt kan men voorspellen, dat de klassen van personen, op welke men voor de beide eerste rangen rekent, op „zondag" avond geen koncert zullen komen bezqeken, want het is in de resi dentie onder de meer aanzienlijke standen mode om den zon dag te beschouwen als een dag waarop uien geene uitspauning mag genieten." De Twentsche courant meent met zekerheid te kuanen be- rigten. dat inden loop der volgende week een aanvang met de werken van den spoorweg Almelo-Salzbergen zal worden gemaakt. Het zelfde blad zegtOnze pruissische en hannoversche na- buren hebben in het begin dezer maand zoo ijverig gebruik j gemaakt van den vrijdom van den invoer op de eijeren. die volgens de wet op den I dezer inging, dat, naar men verneemt, wel een honderdtal wagens, meteijeren beladen, de grenzen toen zijn overgegaan. Men schrijft uit Vhardingen 7 dezer Door de vereeniging van haring-reederijen in Zuid- en Noord-Holland is de prijs van den haring tot I april 1863 vastgesteld. Men is er echter niet toe kunnen geraken den aauwezigen voorraad van cirka 3000 tonnen te plaatsen en daarvan zijn 800 tonnen afgedaan. Een paarschepen zijn bin nengekomen, waarvan een met verlies van de helft van zijne haringvloot en slechts 6 last haring, en een te Maassluis met 9 last. een paar anderen echter met 25 a 28 last. Marine en leger. Zr. Ms. stoomschip Cycloop is heden morgen te Vlissin gen gearriveerd, komende van het Nieuwediep. Met dit vaar tuig zal een aantal matrozen van het fregat Zeeland vertrek ken naar het Nieuwediep om aldaar over te gaan op Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, bestemd naar Oost- Indië, alsmede eenige afgekeurde schepelingen. De onder-officieren, bij verschillende korpsen dienende, die ten vorigen jare. onder presidium van den generaal-majoor Hardenberg te 's Gravenhage, voldaan hebben aan deexaminaf voor 2den luitenant-kwartiermeester bij het leger in Neder- landsch-lndië, doch voor dien rang nog niet in aanmerking zijn kunnen komen, hebben de vergunning erlangd alsnoghet examen hunner praktische bekwaamheid af te leggen, ten einde alsdan benoemd te worden tot 2den luitenant der infan terie bij bovengemeld leger. Handelsblad Uit Hellevoetsluis meldt men dat Zr. Ms. verdedigings vaartuig ClaudiusCivilisjkommandantluitenant ter zee eerste klasse J. K. L. Gcij van Pittius, eerstdaags van daar naar Brouwershaven zal vertrekken ora aldaar gedurende dezen winter gestationeerd te blijven. füemeng;(lc I>erigten. Zoo als bekend is. geven de staten der provincie Zuid-Hol land jaarlijks vrij belangrijke subsidien tot ondersteuning van het lager onderwijs. Het schijnt noodig! Op de medalje die dezer dagen den afgetreden voorzitter, baron van der Heim van Duyvendijke werd aangeboden, staat te lezen De staten der provincie Zuid-Holland aan „haren" voormaligeu voorzitter. Wij behoeven niet te vragen of deze medalje na verloop van eeuwen tot de merkwaardigheden zal worden gerekend. Zaturdag morgen is in de Eijerlandsche gronden bij Texel gestrand een deensche schooner met gerst; de naam van het schip is onbekend. De geheele ekipage, met uitzonde ring van den stuurman, is omgekomen. Bij den Helder is de noordsche brik Gold star aan den grond geraakt en verbrijzeld; vier menschen verloren daarbij het leven. Te Scheveningen is in de vorige week zoo veel haring aan- gebragt, als men zich niet herinnert ooit het geval te zijn geweest. In de zandgroeve, die in het voorjaar voor den boogbrug bij Matzleinsdorp nabij Weenen is op. id. heb ben de werklieden ontzaggelijk groote beenderen van een voorwereldlijken Mastodon gevonden, bestaande in toonen, eene knieschijf, een aantal ribben, een voorpoot en een linker heupbeen van reusachtige grootte, waarvan de kegelvormige geleding den omvang van een kinderhoofd heeft. Men hoopt het reusachtige schepsel verder voor den dag te brengen. Te Londen is de polieie op het spoor gekomen der personen die vooreenigen tijd bankbiljetten der engelsche bank hadden nagemaakt. Vijf personen zijn in hechtenis genomen en onder deze zouden zich de drukkeren de dief van het papier aan de engelsche bank bevinden. liet drukken der valsehe biljetten heeft te Birmingham plaats gehad. Onder den titel „Medi tations on death and eternity," is eene bloemlezing versche nen uit Zschokke's „Standen der Andaclit," vertaald door Frederica Rowan. In de voorrede, gedagteekend junij 1862. wordt gezegd „Deze overpeinzingen zijn ter vertaling uitge kozen door iemand, voor wie zij, te midden van eene diepe en verpletterende smart, eene bron van troost en stichting /.-ju gebleken." Volgens de algemeene opinie is het koningin Vic toria zelve, die deze ivoorden geschreven beeft, nadat zij Zschokke's werk, hetwelk door prins Albert op hoogen prijs werd gesteld, na diens dood meer in bijzonderheden lmd lee- ren kennen. Uit Lissabon wordt van 30 oktober gemeld, dat op het eiland Fayal gedurende 19 dagen eene reeks van aardbevingen heeft plaats gehad, ten gevolge waarvan vele bewoners van dat eiland naar andere eilanden vertrokken. De zaken stonden er geheel stil en in alle kerken werd er gebeden. De Manchester Guardian maakt melding van de uitvinding eener elektrische telegraaf, welke, zonder draden of andere zigt- of tastbare middelen, door lucht, water of ouder den grond berigten overbrengt. Hoe ongelooflijk dit berigt ook schijnt, voegt genoemd blad er toch in vollen ernst bij, dat de met deze uitvinding genomen proeven volko men goed geslaagd zijn. In de jongste vergadering van het centraal koinitëte Manchester ter ondersteuning van de nood lijdende fabriekarbeiders werd mededeeling gedaan dat liet bedrag der ontvangene en toegezegde inschrijvingen 150,174 p. st. beliep, terwijl door andere komités nog 30,000 p. st. was ontvangen. In de vierde week van oktober was het aantal personen die in 24 distrikten werden ondersteund, geklommen tot 20S.723. Het aantal werklieden die nog het volle getal uren werken bedroeg 56,638, dat van hen die slechts een ge deelte van den tijd werkten 119.712, terwijl 182,401 geheel zonder werk waren. Er wordt gemiddeld 180,094 p. st. loon per week minder verdiend. Als een bewijs van voor uitgang op industrieel gebied deelen wij het volgende mede ten opzigte van de hekende fabriek van den heer Krupp te. Essen. Vóór zeven en dertig jaren begon de tegenwoordige eigenaar met twee arbeiders de vervaardiging van gegotc i staal, naar eene bereidingswijze die door zijn vader na lang zoeken, met opoffering van zijn fortuin, was gevonden. Thans zijn dagelijks 2100 arbeiders in de verschillende gebouwen werkzaam. Tot voor korten tijd waren 16 stoomhamers van verschillende grootte in de fabriek in werking, maar onlangs werd ereen aan toegevoegd welke alle bekendestoomhamersin grootte overtreft. Men heeft drie jaren aan zijne vervaardiging besteed. De hamer weegt met zuigeren stang 45.000 kilogram. De hoeveelheid staal welke dagelijks in de fabriek wordt ver vaardigd bedraagt 15 a 16,000 kilogram; er ligt voor meer dan 1 millioen kilogram in voorraad. In Voorst gemeente Zwollerkerspel, wonen een paar bejaarde echteliedeu, in niet ruime omstandigheden, namelijk Willem Wind. oud 73 en Berendje Berens, oud ,71 jaren, die 53$ jaar zijn gehuwd ge weest, 6 zonen en 13 dochters, thans alle gehuwd, hebben groot gehragt en 28 kleinkinderen hebben. De man is daglooner en isgeen oudgediende uit den tijd van keizer Napoleon. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is o. a. aan hot schoolonderwijzersgezelschap in Zeeland toe gekend f330. De spoorwegbrug te Maagdenburg, welke voor omstieeks twee jaren is ingewijd heeft 200,000 thalers

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1