MIDDELBURGSCHE (MM R A N T. r 135. Dingsdag 11 November. 1862. vr*' 17 -S Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg lö November. De najaars vergadering der provinciale staten van Zeeland is zaturdag door den koraraissaris des könings gesloten. Van het verhandelde in de openbare zittingen hebben wij reeds in ouze vorige noinmers en op het Bulletin in't kort melding gemaakt. En terwijl wij heden van de zittingen van 11. vrijdag en zaturdag een meer uitvoerig verslag geven, willen wij hier de belangrijkste besluiten door de vergadering genomen nog met enkele woorden resumeren. In de eerste plaats mag daartoe wel gerekend worden de aanneming van het voorstel door een achttal leden gedaan, strekkende tot het houden, na verkregen magtiging, eener buitengewone vergadering op den eersten dingsdag van april e. k., om daarin het nemen van afdoende maatregelen betrek kelijk de administratie der kalamiteuse polders voor te berei den. Dat besluit strekt ten bewijze dat de stemmen die sedert lang in en buiten de vergadering ten gunste eener wettelijke regeling dezer aangelegenheid opgaan, bij de leden meer en meer weerklank vinden. Verder moeten wij, onder verwijzing naar het verslag der zitting van zaturdag. de aandacht vestigen op het besluit betrekkelijk het verstrekken van rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen en op dat tot het aangaan eener geld- leening van f 525,000 om aan deze en andere aanvragen ge volg te kunnen geven. Dat wij deze besluiten in het belang der provincie hartelijk toejuichen, behoeft na de weinige woorden die wij over de daartoe strekkeude voorstellen in ons nommer van 1 dezer nederschreven wel niet te worden gezegd. Eindelijk moeten wij hier ook melding maken van het lot 't welk het voorstel van den heer Verhagen getroffen heeft. De voorsteller verlangde dat gedeputeerde staten middelen zouden aan de hand doen om meerdere publiciteit te geven aan het verhandelde in de openbare vergaderingen. Meteene groote meerderheid werd dit voorstel verworpen. Wat mag, vraagt men teregt, daarvan de reden wezen Zijn de staten van Zeeland afkeerig van openbaarheid Voor zoo ver wij ons herinneren hebben zij «laarvan nooit eenig bewijs gege ven. Zijn zij dan omtrent dit punt louter onverschillig? Bij de meerderheid mag uien gerust het tegendeel onderstellen. Zou de vrees voor eenige geldelijke opoffering de leden terug houden om zoo mogelijk het door den voorsteller beoogde doel te bereiken Er is geene enkele reden om dit te verwach ten. Zouden dan welligt de staten van oordeel zijn dat de eenige wijze waarop thans het verhandelde Ier kennis van het publiek wordt gehragt als voldoende moet worden aange merkt? Wij mogen dit evenmin aannemen, want werd hetgeen omtrent dit punt door den heer Verhagen is in het midden gebragt door geen der leden uitdrukkelijk beaamd of nader toegelicht behoudens hetgeen door den heer Fokker namens gedeputeerde staten is aangevoerd het vond ook geen tegenspraak. De reden van verwerping kan alzoo, naar het ons voorkomt, nergens anders in gelegen zijn dan in liet moeijelijke om aan het uitgedrukte verlangen te gemoet te komen. Wat de heer Verhagen wil schijntonuitvoerbaar te zijn. Geen stenografisch verslag waarin het gesprokene letterlijk wordt opgenomen, maar toch een officieel verslag, waardoor „het volk dat geroe- pen wordt tot kiezing zijner vertegenwoordigers het middel wordt verschaft een zelfstandig oordeel uit te spreken," werd door liera begeerd. De heer Fokker betoogde echter dat men geen keus had dan tusscben deze twee zaken .- een stenografisch verslag, dat de voorsteller niet verlangt, en de openbaarma king dooranderen, hetgeen de voorsteller niet voldoende acht. De verwerping van het voorstel geschiedde daarop met 29 tegen 9 stemmen. Daar wij over dit besluit, evenmin als over het door den heer Fokker gestelde alternatief, eenig oordeel willen uitspreken, zouden wij hier onze mededeeling kunnen eindigen. Maar wij zouden welligt de meening doen ontstaan dat wij den schijn van onverschilligheid wilden aannemen nopens eene zaak waarin wij toch van nabij betrokken zijn, zoo wij niet over betgeen van beide zijden omtrent de verslagen die door ons geleverd worden is aangevoerd, ons gevoelen openbaar den. De voorsteller, die aan onze bedoeling eene zoo streelende hulde bragt, wilde onze verslagen niet kritiseren maar gaf toch als zijne zienswijze te kennen dat zij geen voldoend licht geven aan belanghebbenden. Het is verre van ons dat wij die verslagen voor volledig zouden willen doen doorgaan, maar wij mogen toch de opmerking niet terughouden dat de heer Verhagen zich door zijn ijveren voor meer publiciteit wat te ver heeft laten leiden toen hij verklaarde, dat in onze verslagen althans „de aanname of verwerping van voorstellen gelezen wordt, al ontbreken daarbij de motieven of de namen van hen die zich voor of tegen de voorstellen hebben ver klaard." Hij neemt hier blijkbaar de uitzondering voor den re gel, want als wij het door ons in de laatste jaren opgeteekende nagaan, dan zien wij dat niet alleen zoo veel mogelijk de mo tieven bij elk voorstel zijn opgenomen, snaar dat slechts in ééne enkele zitting, die van 8 julij jl., de namen van hen die voor of tegen steupien bij 'iqt nemeij van besluiten viet vermeld zijn. I;i die zr^ïiiïg vvai\ia wij tegen onzen wil in de onmogelijkheid om de stemming op te teekenen. Welligt had het eenig tneer nut kunnen hebben indien de heer Verhagen in plaats van deze onbestemde opmerking iets meer volledig over het onvoldoende onzer verslagen zijn oor deel had uitgesproken. Duidelijker beeft de heer Fokker zich uitgedrukt door te verklaren dat de verslagen in de dagbla den, niet alleen hier maar overal, veel te wenschen overlaten. Wij stemmen hem dit. althans wat ons eigen werk betreft, volmondig toe. Menige leemte vult ons soms bij het nalezen in het oog, maar en dit zal ook aan dien spreker niet onbe kend zijn tot het leveren van betere verslagen worden hulp middelen vereischt waarover wij niet beschikken kunnen. Om dat wij nu het betere niet kunnen bereiken mogen wij echter niet nalaten het goede te beproeven. Wij trachten naar ons vermogen in het bestaande gebrek te voorzien en onzen lezers van het verhandelde een algemeen overzigt te geven, waarbij ons streven is naauwkeurigheid aan spoed te paren, en, hoe gebrekkig ze ook nog wezen mogen, telken jare hebben onze verslagen aan uitvoerigheid gewonnen.Wij meenen daarmede niet alleen onzen lezers genoegen te geven maar levens eene goede zaak te bevorderen. Het oordeel in de vergadering der provinciale staten uitgesproken schijnt ons. op enkele uitzon deringen na. daarom niet te hard, noch Ontmoedigend genoeg om den ingeslagen weg te verlaten. Mogt het, oordeel van het publiek niet ongunstiger luiden, dan hebben wij voorals nog geen reden om ons over den uitslag onzer pogingen te beklagen. De tweede kamer der staten generaal heeft heden een aanvang gemaakt niet de behandeling der staatsbegrooting voor 1863. Bij de algemeene .be^nr^.-Wi;.'hcof-dzakidijk do rigting van het kabinet op financiëel en koloniaal gebied be sproken. Morgen zullen de beraadslagingen worden voort gezet. Woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ure, zal de gemeenteraad aihier eene openbare zitting houden, ter behandeling der navolgende onderwerpenadres van D.Dron- kers, overname der koncessie tolheffing op den vlissingschen straatweg; idem van P. J. Bourdrez, restitutie van hoofdelij- ken omslag 1856 1858 missive van gedeputeerde staten, ingediende raadsbesluiten; cirkulaire van idem. verordening op de verhuizingen binnen de gemeente; vaststelling supple toir kohier van den hoofdelijken omslag 1S62; aangehouden stukken. Uit Goes meldt men ons 8 dezer „Door de arrondissetnents regtbank alhier is dezer dagen aan de tweede kamer der staten generaal een afschrift gezon den van het adres door haar ten vongen jare aan den minister van justitie ingediend ten aanzien der regtszetels in Zeeland. „Zij geeft als hare meening te kennen, dat het behoud dei- drie bestaande regtbanken noodzakelijk is voor eene goede regtsbedeeling en die toestand nu ook meer dan eene halve eeuw heeft bestaan; dat eene verplaatsing van epn der regt banken naar het zoogenaamd voormalig Staats-Vlaanderen, voor enkele inwoners in de nabijheid van den regtszetel wen- schelijk zou zijn, doch de nu bestaande bezwaren in plaats van daarmede opgeheven te worden, zich daarbij in dubbele mate zullen doen gevoelen; dat toch in die distrikten geene plaats wordt aangetroffen, geschikt tot zetel eener regtbank en voorzien van woningen voor het lot eene regtbank en baai- gevolg behoorend personeel, en dat in bet algemeen de wensch om eene regtbank in het 'te of 5e distrikt te hebben, is uitgesproken door enkelen en geenszins door het algemeen of het grootste deel der bevolking." Op den 11. zaturdag te Kruiningen gehouden toondag waren, behalve één veulen, 88 stuks hoornvee, waaronder vele runderen, aan de lijn. In de laatst voorgaande jaren zag men, opdien dag, öf eene ledige markt, of slechts 2 tot 4 stuks aangebragt. Deze vermeerdering schrijft men bepaaldelijk toe aan de afschaffing van het niarktgeld, en aan den minderen uitvoer. De prijzen der vette koeijen zijn in het algemeen lager dan de vorige jaren. De handel was echter onbeduidend. Men deelt mede, dat de minister van binnenlandsclie zaken liet plan van een der vorige ministers zou hebben opgevat, om eene voordragt te doen tot wijziging der provinciale wet waarmede in verband zou staan de regeling van de traktemen ten der ambtenaren in het rijk, waaronder bpgrepen die ter provinciale griffiën in de provinciën, welke laatste eene orga nisatie zouden ondergaan. Behalve de organisatie der ambte naren bij de ministeriën zou liet voornemen zijn, het perso neel der ambtenaren van de provinciale griffiën te verdeelen in rij ks- en provinciale ambtenaren; eerstbedoelden zouden niet dan bij eene wet worden benoemd en ontslagen, en regtstreek§ onder de bevelen van den kominissaris des koningsen minister staan, in plaats van de staten, fn de grootste provinciën zouden niet meer dan 3 kommiesen (voor iedere afdeeling een) 3 ad- junkten le klasse en 3 dito 2e klasse, 3 eerste en 6 tweede kler ken. terwijl voor drie kk-iherë provinciën 3 kleVken minder zouden worden aangesteld. Overigens zou in de kleinste pro vinciën aan het hoofd der 3 afdeelingen staan een kommies, en worden toegevoegd een adjunkt der leklasseen 2 adjunkten 2e klasse en 3 klerken. Het maximum der traktementen zou worden bepaald op f 1500. en het minimum op f 500; dat is vooreen kommies f 1500. adjunkten le klasse 1200, adjunk ten 2e klasse f900, klerken le klasse 700 en 2e klasse f 500. De ambtenaren in dienst der provincie zouden door de sta ten worden benoemd en ontslagen, dewijl hunne werkzaam heden zouden zijn van zuiver provincialen aard. Het personeel, dat voor de dienst ter provinciale griffiën be stemd werd. zou zich aan een voorafgaand examen moeten on derwerpen, oin bij overplaatsing van de eene naar de andere provincie de verzekering van bekwame ambtenaren te hebben. In hoever deze mededeeling, die ons gedaan is van eene zijde, die vertrouwen verdient, in alle opzigten juist is, zal de ondervinding moeten leeren. [JY. darjbl. van Gravenh.) Kommissarissen en direkteuren van bet waarborggenoot- schap voor weduwen (te Winkel en Rietveld) hebben ter ken nis van de leden en weduwen van het genootschap gebragt, dat den 1 november slechts J 6 pet. van het hoogste bedrag der uitkeering aan de weduwen kan worden voldaan, alsmede dat ingevolge art. -16 des leglements, het genootschap aldus „van regtswege" is ontbonden. Wijvernemen.dat eenige inwoners van 'sHagehet plan hebben gevormd, in den loop van dezen winter, des zondags avonds in den fransehen schouwburg muziekaie uitvoeringen voor het volk te doen plaats hebben, even als hiermede on langs in Arnhem proeven genomen en met het gewenscht ge volg bekroond zijn. (JV. dagbl. van \y Gravenh.) AeKrotbgie. Jl. vrijdag is te Utrecht in 6ijarigen ouderdom overleden de heer Bartholomews Theodorus Lublink Weddik, emeritus predikant bij de luthersrhe gemeente te Amsterdam. Hij heeft zich eene gunstige bekendheid verworven als schrijver en dichter, onder den naam van Oudoom Jacob, en als kritikus onder het pseudonym spiritus asper en spiritus lenis. Kerk- en schoolnicuws. Ter vervulling der te Breda openstaande predikants plaats, is door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente het volgende twaalftal opgemaaktde heeren T. J. Montijn, le DoornT. van Gogli, t,e ZnndertN. H. de Graaf, te Apeldoorn-, W. Astro, te Amerongen B. C. Ledeboer, te Eibergen L. Steinfört. te Bloemendaal; F. W. Merens, te Vlisstngen; J. Drost, te Goes; G. K. Fruitier de Talma, te Vlissingen J. E. W. Verschmr, te OosterhesselenN. Osti, te Delfsliaven en F. W. Smits, te Baaru. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. November 1862. ti. -ü I Laagste E teinperat. .E - en verschil a =j I g. met de I h°°SSte. Aanmer kingen. 2:Nw t.W 0 5 761.0;] 1.9 ,0.95 10 -24. 0.3 3 0. ZO. -1' O NO. 5 West. 6 W. 2\V. 7 W. t. O. sJn. t. w. 7/55 5 12.0 {0.87 1 764.6 110 0.88 765 8 11.6 10 s5 766 5 11 4 '0 86 i 766 9 10.4 0 79 i .768.9110.8 0.77 9.40 0.0) 9. IC 0 0 s.üg 0.0 9.10 0 o 7-39 0.8 7.78 1.11 I bcw.betr.mist. betr. heij. bew. I bewolktheijig;. i bewolktheijig. bewolktheijig. bewolkt reg. !bew. heij. reg. Staten generaal. Wetsontwerpen. Vereeniging der gemeenten Haarlemmermeer en Spaarnwoude, Houtrijk en Polanen en Zuid-Schalkwijk. Deze gemeenten zullen onder den naam van Haarlemmer- heide en Spaarnwoude vereenigd worden. De reden is hoofd zakelijk. dat de drie laatstgenoemde gemeenten zoodanig zijn. afgenomen, dat zij niet meer het vei-eischte getal kiezers voor den gemeenteraad bezitten. Bij de betrokken gemeenteraden bestaat geen bezwaar tegen de vereeniging. Provinciale staten van Zeeland. Zitting van 7 november. Tegenwoordig de kominissaris des konings, voorzitter, 38 leden en de griffier. De notulen der vorige zitting worden voorgelezen en gear resteerderi, 3e. volgende mededeelïngen van den voorzitter voor kennisgeving aangenomen 1. dat de heeren.de Caseinbroot, Vis en Sergeant, die in de vorige -zitting afvvëzig waren, zijn opgekomen en toegevoegd de eerste aan de*.2? eh de beide laatsten aan de 3e afdeelingeu 2. dat zijn ingekomen de brieven van de voorzitters der

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1