MIDDELBURGSCHE C O R A N T. N°' 134. Zaturdag 1862. 8 November. goh*. 'É'«U(AX»f.V i./ ^£Kn\: Editie van vrijdag avond ure. middelburg; 7 November. Heden namiddag zijn de werkzaamheden der provinciale staten van Zeeland voortgezet. Aan het verlangen van den heer Cau, te kennen gegeven in de vorige zitting, om van gede puteerde staten rnededeeling te ontvangen van de met de regering gewisselde stukken en gevoerde korresyondenlien betreffende de regeling nopens de kalamiteuse polders, is thans voldaan. Uit die rnededeeling blijkt dat de minister bij mis sive van 18 september jl. heeft te kennen gegeven dat hij den kommissaris des konings alhier heeft uitgenoodigd alle be kendheid ten opzigte der kalamiteuse polders aan de provin ciale staten te verschaffen, waarbij de voorzitter voegt dat thans met den nieesten ijver op de provinciale griffie wordt voortgewerkt aan de stukken welke op deze zaak betrekking hebben. In verband hiermede is ingekomen een voorstel van de heeren van den Bosch, de Smidt, Kakebeeke, Mazure, Cau, Moolenburgh en J. L. de Jonge. Het strekt om gede puteerde staten uit te noodigen, volgens art. 66 der provin ciale wet, tot het aanvragen van magtiging voor het houden eener buitengewone vergadering op ilen eersten dingsdag in april, tot het vaststellen van een koncept-reglement op de administratie der kalamiteuse polders, of het wijzigen der be staande bepalingen, om zoo doende in de aanstaande zomer vergadering tot afdoende maatregelen te kunnen overgaan. Dit voorstel is ter behandeling naar de afdeelingen verzonden. Het voorstel van den heer O. Verhagen, om gedeputeerde staten uit te noodigen tot het doen van een voorstel om aan het yerhandelde in de openbare vergaderingen der staten meerdere publiciteit te geven, hetwelk wij in het verslag in ons vorig n om in er mededeelden, is met groote meerderheid van stemmen verworpen. Met algeraeene stemmen is goedgekeurd het voorstel van de kommissie voor de verzoekschriften, om afwijzend te beschik ken op het verzoek van den gemeenteraad van Haamstede, om een subsidie van f 12,000 uit de provinciale fondsen van 18G3, ter verbetering der haven te Burghsluis. Zonder hoofdelijke stemming is mede goedgekeurd het voorstel der zelfde kommissie omtrent het verzoek van C. Mazure. provinciale veearts te Zierikzee, om herziening van het tarief van reis- en verblijfkosten der provinciale veeartsen 1 in dit gewest. Daar de door adressant aangevoerde bezwaren overweging verdienen, strekt het voorstel der kommissie om gedeputeerde staten uit te noodigen tot het instellen van een onderzoek en zoo noodig tot het doen van voorstellen daar omtrent in de aanstaande zomervergadering. Het. voorstel van meergenoemde kommissie om aan J. van den Heuvel, gewezen steigerschuitschipper te Breskens, naar aanleiding van zijn vernieuwd verzoek om eenejaarlijksche toelage, f 60 toe te staan op de begrooting voor het volgende jaar. is eenparig, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Voorts is, overeenkomstig de voorstellen van gedeputeerde staten, en na het door de afdeelingen daaromtrent uitgebragt verslag, besloten a. aan de gemeente Veere van wege de provincie in 1864 eene bijdrage van f7,500 te verleenen, ter verbetering harer haven door uitdieping en door het maken eener spuisluis met een spuiboezem, mits die gemeente zich. benevens het on derhoud daarvan, voortdurend belaste met het thans voor rekening der provincie zijnde onderhoud, waartegen zij zal worden ontheven van hare jaarlijksche uitkeering aan de provincie ten behoeve dier werken, en in het genot zal worden gesteld van de jaarlijksche uitkeering welke door den polder Walcheren te dier zake aan de provincie geschiedt; b. gedeputeerde staten te magtigen tot den openbaren of onderhandschen verkoop van 11 kubieke ellen aan de pro vincie in eigendom toebehoorend puin, welke van de bestra ting op den weg van Neuzen naar Axel zijn overgebleven; c. tot wijziging der provinciale begrooting voor 1862. De vergadering is geschorst tot zaturdag morgen ten 10 ure. In ons volgend nomraer deelen wij een en ander meer uit voerig mede. Men zal zich herinneren dat tijdens het 17e Nederlandsch latidhuishoudkundig kongresin junij 1). binnen deze ge meente gehouden, een groot aantal leden gezamenlijk aan den Wilbelmina-polder een bezoek bragt. Hetgeen daar betreffende den landbouw te zien was, overtrof ieders ver wachting, en de ontvangst welke de bezoekers te beurt viel liet de aangenaamste herinneringen achter. Met geestdrift werd dan ook besloten om den lieer I. G. J. van den Bosch een blijk van hulde en erkentelijkheid aan te bieden voor de wijze waarop hij het bezoek der kongresleden in den polder nuttig en aangenaam gemaakt had. Dadelijk werden maat regelen genomen om dat besluit ten uitvoer te brengen en gisteren had de tot dat einde door den voorzitter van het kongres benoemde kommissie de voldoening aan den heer van den Bosch te mogen overhandigen een album, bevat tende de fotografische afbeeldingen, alfabetisch gerangschikt, van vier en zestig kongresleden die aan liet bezoeken van den Wilhelmina-polder hadden deel genomen. De heer van den Bosch betuigde met dit geschenk ten hoog ste te zijn ingenomen. Werden bij de jongste vergadering van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van't algemeen, aan den brigadier P. van Dixhoorn en de marechaussees G. van llosweijde en J. F. Bie, allen te Westkapelle, ieder een eervol getuigschrift uitgereikt wegens hun aandeel in de redding van schipbreukelingen aldaar iri d storm vun 2 november 1 861, thans schrijft men ons uit Zierikzee dat daar jl. dingsdag door de Maatschappij tot nut van 't algemeen eene zilveren medalje is ter hand gesteld, voor het redden van twee kinde ren, aan H. Verschuur, C. van der Noot en A. Juin. Op de jl. woensdag te Nieuwland gehouden veemarkt, was een GOtal stuks vee aan de lijn. Niettegenstaande de prijzen minder waren, werd er tamelijk veen omgezet. Uit Zierikzee schrijft men ons, 6 dezer „Heden werd de gewone jaarlijksche veemarkt gehouden, waarop een aantal beesten van zeer schoone kwaliteit was aangebragt. Even als vroeger had ook nu de sociëteit „Tot nut en genoegen" eenige prijzen en premiën, bestaande in eene zilveren medalje en eenige kleine geldsommen, voor het best gekeurde vee uitgeloofd. Ook van wege de gemeente waren eenige prijzen uitgeloofd. De kommissie van keuring was zamengesteld uit de heeren C. Plaating Jz. alhier, M. C. Bolle te Kerkwerve, W. van Westen en P. de Vos beiden alhier, met toevoeging van den heer C. Mazure, rijksveearts alhier. Zij kende de prijzen en premiën toe aan de volgende eige naars van tentoon gesteld vee Jb. Kooijman te Zierikzee, B. G. van der Have te Ouwerkerk, M. Geelhoed te Zierikzee, A. Gtljam te Ouwerkerk. C. van der Have te Ouwerkerk, P. de Vos te Zierikzee. C-van Nieuwenhuize te Noonlgouwe. A.van der I-Iave te Oosterland en J. van der Jagt te Zierikzee. De zilveren medalje voor de best gekeurde melkkoe is toegewezen aan de wed. P. de Vlieger te Noordgouwe. Des avonds ver een igden zich de leden ten huize van den societeithouder Schock, alwaar de prijzen en premiën met eene hartelijke toe spraak door den voorzitter den lieer J. Ochtman Joliz., aan de bekroonden werden uitgereiit'-. Te Leiden is den 6 dezer tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer J. van der Burght, geboren te Tliolen, na verdediging van een akademisch proefschrift over Spondy- larthrocace. lierk- en scSiooInieiiws. De heer G. J. Gobius du Sart, predikant bij de neder- duitsche hervormde gemeente te Arnemuiden. heeft voor het op hem uitgebragt beroep naar Wolfaartsdijk bedankt. Naar wij vernemen heeft de heer Cazaiet, predikant te Lyon, het beroep bij de waalsche gemeente te 's Gravenhage niet aangenomen. De Wekker bevat den volgendeu staat van den uit slag van het uajaars-examen van 1SG2, in de verschillende provinciën VAKKEN. Voor de vakken van het lager onderwijs: 1) Fransch. 1) Engelsch 1) Hoogduitsch I) Wiskunde. I) Teekenen I) Landbouwkunde. I) Gymnastie 1) Handwerken 2) Fransch 2) Engelsch 2) Hoogduitsch 2) Wiskunde. 2) Natuurkunde ln Zuid-Holland en Friesland is eene teekenen geëxamineerd en toegelaten. 1) Meer uitgebreid onderwijs, volgens art, 1. 2) Voortgezet onderwijs, volgens art. 72. TOTAI.EN. GEVRAAGDE AKTEN. §0 O H Hoofdonderwijzers 150 70 80 Hoofoinlerwijzeressen. 25 14 li Huisonderwijzers 3 3 0 Huisonderwijzeressen. 0 8 J Hulponderwijzers 271 153 118 Ilulpondervvijzeressen 133 89 44 Onderwijzers 114 43 VI Onderwijzeressen. 103 80 23 Onderwijzers 41 23 18 Onderwijzeressen 56 49 7 25 li Onderwijzeressen 31 20 11 Onderwijzers 69 39 30 32 21 11 0 0 0 16 9 7 Onderwijzeressen 74 70 4 Ouderwijzers 2 2 0 Onderwijzeressen 1 1 0 Onderwijzers 3 2 1 Onderwijzeressen 1 1 U Onderwijzers 6 6 0 Onderwijzeressen 0 0 0 Ouderwijzers 2 1 1 5) 7 6 1 Ter vervulling der vakature, ontstaan door het vertrek van den heer B. J. Adriani naar Amsterdam, is woensdag avond door den algemeenen kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam het volgende zestal van predikanten gevormd: de heeren J. Posthumus Meijes, te Groningen; F, C. A. Pantekoek, te Schiedam; B. ter Haar, te Nijmegen; E. J. P. Jorissen. te Groningen, met het lot tegen W. J. Jorissen, te Utrecht; F.W. Merens, te Vlissingen, en O. P. II»fstede de Groot, tc Dwingëloo*. Het drietal zal gevormd worden op woensdag 10 dezer. JVekrologie. In den avond van 3 november is te Haarlem in hoogen ouderdom overleden de heer Abram de Vries, komoiandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, rustend leeraarder haarlemsche doopsgezinden, lid van het godgeleerd genoot schap van Teylers stichtingen van verschillende letterkundige genootschappen, en bibliothekaris der genoemde stad. Onder de geleerden, die zich, uit overtuiging, als voorstan ders van den roem van Laurens Janszoon Coster, den eersten uitvinder der eigenlpke boekdrukkunst, op den voorgrond hebben gesteld, zal de overleden de Vries steeds eene eerste plaats bekleeden. Door zijne ijverige en schei pzinnige aan merkingen, heeft hij over zaken en omstandigheden, deze uit vinding betreffende, een helder licht verbreid en daardoor het getal der bestrijders zoo aanmerkelijk doen afnemen. Zijne nagedachtenis zal steeds bij zijne vrienden en stadgenooten in eere worden gehouden. Eaarlcourant.) Marine en leger. Naar wij vernemen zal Zr. Ms. stoomschip Djambi, lig gende te Nienwediep in den loop der maand december naar Oost-Indië vertrekken en koers nemen over Lissabon, Montevideo, rond Kaap Horn, Sydney en Batavia, om aldaar gestationeerd te worden. Arnheni&clie courant.) De cfficier van administratie le klasse A. Polkijn, van liet wachtschip te Vlissingen, wordt xnet 15 dezer non-aktief, en zal met partikuliere scheepsgelegenheid naar Oost-Indië vertrekken om daar met de betrekking van inspekteur van administratie belast te worden. Met 15 dezer komt in ziitie plaats aan boord van het wachtschip de officier van admini stratie le klasse O. Eschauzier. Met 16 dezer wordt de kapitein-luitenant ter zee J. C. Holtzapffel, le officier van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, op non-aktiviteit gesteld en vervangen door den kapitein-luitenant ter zee C. J. Damme. Gemeiigdc kerlgten. Donderdag namiddag is zekeren P., timmerman teOvezand, in eene sloot onder die gemeente verdronken gevonden. Men vermoedt dat hier zelfmoord heeft plaats gehad. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van 'sHer- togenbosch is een voorstel gedaan oin ook in die stad, name lijk in de voornaamste straten, trottoirs aan te leggen. Een kleermaker te Maintz heeft, naar men zegt. een kleedingstuk vervaardigd dat een jas, broek, vest. das en slopkousen in zich bevat en zeer gemakkelijk kan worden aangetrokken. De heer C. de Visser, emeritus predikant te Oosterhout, werd zondag morgen, toen hij in de proiestantsche kerk aldaar de godsdienstoefening leidde, door een beroerte getroffen, tea gevolge waarvan hij op den kansel overleed. In de jongste wekelijksche bijeenkomst van de saniteits-kommissie te Lon den verklaarde dr. Lethely, dat de markten en slagthuizen gedurende de laatste week zorgvuldig waven onderzocht en dat de inspekteurs niet minder dan 4525 ned. pond vleesch en. 73 stuks wild en gevogelte hadden in beslag genomen, als verkeerende in te ver gevorderden staat van ontbinding om tot voedsel te kunnen dienen. Ilij zeide voorts, dat de bedor ven vleeschsoorten, die aan het toezigt ontsnappen, worden verkocht om er worst van te maken. Volgens de Nieuwe bijdragen over oktober 1S62, bedraagt het getal vakante hoofdonderwijzers-plaatsen: openbare scholen 57. openbare voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens 1, openbare voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor meisjes 1, bijzondere gesilbsidiëerde voor meer uitgebreid lager onder wijs 4 en bijzondere 1. Bij het stierengevecht, dat in de vorige week te Saragossa plaats had, werd de beroemde mata dor Hueratero door den tweeden stier zoodanig verwond, dat hij reeds den volgenden dag overleed. Bij liet derde rennen werd de tweede matador, bekend onder den naam van „relojero" (de horologiemaker) zoo zwaar gewond, dat hij naar het hospitaal moest worden verroerd; zijn toestand doet weinig hoop op levensbehoud overblijven Garibaldi heeft uit Engeland een bed ontvangen, dut hooger en lager gemaakt en ook tot stoel ingerigt kan worden. Dit bed is te Londen op den post gedaan en alseen brief gewogentoen het na drie en een halven dag te Spezzia aankwam, eischte de postbode 350 franks port. De kapelmeester van liet militaire muziekkorps te Praag. Joliann Hopf, heefteen nieuw strijk instrument, de zoogenaamde tenor-viooi. uitgevonden, die zich, bij de daarmede onlangs op het konservatoire te Praag genomen proef, door een volkomen violonceltoon onder scheidde en door den direkteur Kittl en de professoren van

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1