Gisteren middag is te Rotterdam in publieke veilingge- bragtde eig om en het regt van uitgifte der Rotterdamsche courant, alsmede de daaraan verbonden kantoordrukkerij. Er is evenwel door geen der aanwezigen een bod gedaan. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den luitenant ter zee eerste klasse jhr. II. O Wichers. adjudant van den mi- uister van marine, tot het aannemen en dragen van het ridder kruis der Guelphen-orde, hem door Z. M. den koning van 1 Hannover geschonken; en aan den gepensioneerden majoor titulair van het leger in Nederlandsch-Indië W. A. van Rees, tot het aannemen der onderscheidirigsteekenen van ridder der Saksische Ernestinische huisorde, hein door Z. H. den hertog Tan Saksen Meiningen geschonken. eereteekenen. Toegekend het eereteeken tot belooning i van eervolle, langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen j aan den kapitein-kommandant T. C. Dommisse en den ser geant-majoor J. Luton, beide bij de dienstdoende schutterij j te Vlissingen; den sergeant A. Tuytel. den muziekant G. J. Tuiten en den tamboer A. Rothuis, alle bij de dienstdoende schutterij te Zierikzee; den \oormaligen tamboer bij de dienstdoende schutterij te 's Hertogenbosch N. Selier, thans wonende te Goes. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt de officier van gezondheid 3e klasse A. AI. Groudhout. leger. Op verzoek definitief overgeplaatst bij iiet wapen der infanterie van de landmagt in West-In die de Ie luitenant der infanterie van het leger hier te lande A. Booragaart, thans tijdelijk bij de landmagt in West-lndië gedetacheerd. regterluke magt. Benoemd tot raadsheer in het pro vinciaal geregtshof in Zeeland jhr. mr.C. de Jonge, thans reg- ter in de arrondissements regtbank te Zierikzee. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. F. C. de Casera- broot. uit zijne betrekking van plaatsvervangend kantonreg- ter te Tholen. Benoemd tot plaatsvervangende kantonregters te Hulst de heeren O. C. P. Pierssens, lid der provinciale staten van Zee land, te Hulst, en L. J. F. van Waesberghe, lid van den ge meenteraad te Hulst. Kerk- en schoolnieuws. Jl. zondag heeft dr. J. J. van Oosterzee, predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam, aan zijne gemeente bekend gemaakt dat hij de benoeming tot hoog leeraar aan de hoogeschool te Utrecht heeft aangenomen. Tot hoofdonderwijzer in de gemeente Groede is be noemd de heer J. Beverlander Sehoo, thans hulponderwijzer te Stavenisse, en tot hulponderwijzers te IJzendijke, de hee ren E. van Acker en A. den Ilaraer. Marine en leger. Naar wij vernemen is de officier van gezondheid 2e klasse C. de Mooij van hier naar Gouda, en de officier van gezondheid 3e klasse J. Ilennequin van Neuzen naar hier overgeplaatst, kemengde berigten. Deed zich onlangs op de kennis te Goes, gelijk wij toen meldden, het vreemde geval voor dat twee meisjes een bijzon deren lust hadden om in de kleederen der kermisbezoekers .gaten te knippen, die zonderlinge liefhebberij heeft zich ook, naar men ons thans mededeelt, vóór weinige weken op de ker mis te St. Maartensdijk voorgedaan. Aldaar had eene vrouw, die reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld schijnt te zijn, opzettelijk een schaar gekocht om daarmede de kleederen te bederven zoo van heeren als dames. Vele die van elders ge komen waren om de kermis te bezoeken, gingen met gescheurde mantels of jassen heen, terwijl onderscheidene ingezetenen door een gelijk lot getroffen werden: zelfs een uiterst dure vrouwenmuts werd een prooi dezer knip woede. De daderes is vermoedelijk reeds in verzekerde bewaring. De redevoering van den heer Cobden omtrent de amerikaan- sche aangelegenheden, waarvan wij het belangrijkste ge deelte in ons vorig nommer mededeelden, nam in deengelsche dagbladen eene ruimte iu van vijf kolommen, met kleine letter gezet. Zij is echter in haar geheel uit. Rochdale naar Londen per telegraaf overgeseind. In Yorkshire, bij de Worsbro- brug, is een schichtig paard met rijtuig, op het oogenblik dat een kolentrein voorbij zou komen en vóór dat de baanwachter, die een houten been heeft, den dwarsweg kon afsluiten, onder den trein geraakt. De heer James Russell is hierdoor gedood en zijn broeder zeer gevaarlijk gekwetst; de baanwachter ver loor er zijn ander been en een arm brj. Eene schapenhoed ster werd dezer dagen in de omstreken van Lyon door een onweder overvallen en ging onder een boom schuilen. Eens klaps werd een tak van den boom door uen wind afgescheurd eu viel voor hare voeten neder, doch tevens had er als ware het een regen van goudstukken plaats. Zij zag naar omhoog en ontdekte een gat in den boom waarin meer dan 20,000 franks aan goud was. Men zoekt naar de reden, waarom die schat aldaar was verborgen, en men herinnert zich, dat dertig jaar geleden een rijk man door zijn bediende is bestolen eu ver moord. De bediende werd gearresteerd en geguillotineerd en men onderstelt dat hij hetgestolene in den boom had verbor gen. Ia The times wordt geklaagd, dat sedert het frankeren der brieven verpligtend is geworden, de londensche postadmi nistratie zich veel minder moeite geeft om onduidelijk ge adresseerde brieven aan het regte adres te bezorgen. Vroeger was ook op het postkantoor een beambte aangesteld, die de onverklaarbaarste adressen met een oogopslag kon lezen. Toen gebeurde het b. v. dat een brief, die voorzien was van het adres: „Strorafridavi, Londres," evenwel aan het juiste adres, n. 1. aan de woning van den gewezen president der Royal society, sir Humphry Davis, werd besteld. Tegenwoor dig worden honilerde brieven in het geheel niet aan hun adres bezorgd. Het port is vooruit betaald, en het is der postadmi nistratie dus onverschillig, waar de brieven blijven. liet is zelfs zoo erg. dat wanneer men slechts een verkeerd uommer op het adres schrijft, de brief niet wordt besteld. „Ik woon sedert meer dan 40 jaren," schrijft de inzender dezer klagt, „in no. 25, Parliamenstreet, en al dien tijd stond mijn naam aan de deur te lezen. Daar echter een mijner korrespondenten uit achteloosheid zijn brief aan mij no. 45 adresseert, wordt de brief niet bezorgd, en de besteller meldt eenvoudig aan het hoofdkantoor„Niet bekend in no. 45." Jl. zaturdag avond ging een werkman in eene herberg te 'sGravenhageeene wed dingschap aan, dat hij bij iederen klokslag een borrel zou drinken. Ten zeven ure werd hiermede begonnen en hij hield tot laat in den nacht vol, zoo dat hij de weddingschap gewon nen heeft. In den volgenden nacht betaalde hij haar echter met zijn leven, en hij laat eene vrouw met twee kinderen achter. Adeline Patti is te Parijs vooreenige maanden aan de ita- liaansche opera verbonden. Van daar vertrekt zij naar Weenen en ontvangt van den impresarioMerelli.diehaar voordertig voor stellingen heeftgeëngageerd, f 12,000 per maand. Onlangs was er te Berlijn kwestie of het huwelijk tusschen zekeren graaf S. en de dochter van een onder-officier bij het regement garde dragonders, wegens ongelijkheid van stand, al of niet nietig was. Het kamergerigt had op grond van een hof-reskript van 1746 den onder-officier en zijne dochter verklaard tebehooren tot den fatsoenlijken burgerstand en dus het huwelijk wettig geacht. Het opperste geregtshof. van pen tegenovergesteld gevoelen uitgaande vernietigde dat vonnis, met last dat de zaak op nieuw behandeld moest worden. De gravin S. name lijk was vóór haar huwelijk lid van het corps de ballet bij de koninklijke opera geweest. Haar zoon, (vader en moeder zijn overleden), beweert dat zij, aangezien haar ook solo-partijen toevertrouwd werden, eene artiste was en dus tot den fatsoen lijken stand behoorde. Nueischtde tegenovergestelde partij bovendien het bewijs, dat zij eene beschaafde vrouw geweest is. Derhalve moet de beantwoording der vraag, of de echtge noot en moeder goed of slecht gedanst, of zij al of niet eene goede houding in een gezelschap gehad heeft, over de wettig heid der geboorte van den tegenwoordigen graaf S. beslissen. Pruissen is toch een heerlijk land!Men verneemt dat de hertog de Grammonc-Caderousse slechts eene preventieve ge vangenis heeft willen ontgaan door zich uit Frankrijk te ver wijderen, en een brief heeft gerigtaan den prokureur-generaal van Versailles waarbij hij verklaart tegenwoordig te zullen zijn bij de behandeling van het geding betrekkelijk zijn duel. Hij zal verdedigd worden door inr. Lachaud. Bene den in den toren van de oude kerk der gereformeerde gemeente te Delft zijn eenige muurschilderingen ontdekt, onder kalk en pleister verborgen. Men zal pogingen in het werk stellen om ze verder te voorschijn te brengen. Tlieriuometerstaiid. 3 nov. 's av. II u. 50 gr. 4 's morg. 7 u. 50 's midd. 1 u. 53 's av. II u. 50 gr. 5 's morg. 7 u. 50 's raid I. 1 u. 54 gr. State» generaal. tweede kamer. In de gisteren middag ten 3 ure gehouden zitting heeft de voorzitter medegedeeld, dafc door de afdeelingen benoemd zijn tot rapporteurs over het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs, de heeren Hugenholtz, Wijbenga, Dullert, Heemskerk Az. en van Foreest; dat de eindverslagen over de hoofdstakken V en IX der staatsbegrooting voor 1363 gereed zijn, even als die tot wijziging van de hoofdstukken IX A en IX B der begrooting van 1861 en tot verhooging van hoofdstuk II van die voor 1862. De dag der beraadslaging zal nader bepaald worden. De voorzitter deelt voorts mede een verzoek van den vice- president van den raad van state om mededeeling te erlangen van de stukken, die alleen voor de leden der kamers gedrukt worden. Hierover zal nader beslist worden. De heeren Heydenrijck, van Logchem en de Meester bren gen verslag uit over eenige petitiën. Provinciale staten van Zeeland. Avondzitting van 4 november. Tegenwoordig de kominissaris des konings, voorzitter, 35 leden en ile griffier. Afwezig de heeren Risseeuw, Janssen, de Lange, de Visser en Casembrool met, en de heeren Sergeant en Vis zonder kennisgeving. De voorzitter opent deze vergadering in naam des konings. Daar de heer C. Schout Velthuys, nieuw benoemd lid der staten, in de zomervergadering afwezig was en dien ten ge volge de voorgeschreven eeden niet heeft afgelegd, wordt deze heer thans daartoe door den griffier binnengeleid. Na aan de wettelijke voorschriften tot die eedsaflegging te hebben vol daan, neemt hij zitting. De volgende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen a. schriftelijk berigt der 5 eerstgenoemde afwezige leden, dat zij tot de bijwoning dezer vergadering verhinderd zijn; de laatste echter .alleen voor dezen avond b. koninklijk besluit van den 25 augustus '862, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 3 julij te voren, waarbij is goedgekeurd het gehouden beheer van gedeputeerde staten, met betrekking tot de inkomsten en uitgaven van de provincie, over het dienstj .ar 1S60; c. idem van den 2 september 1862, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven voor 1863; d. het kwadruplikaat der door de algemeene rekenkamer gearresteerde rekening van den betaalmeester te Aliddelburg, wegens de provinciale fondsen over I860, hetwelk ter griffie zal worden nedergelegd e. de staat van kosten van het provinciaal rijksbestuur voor de dienst IS63 f. koninklijk besluit van den 18 augustus 1862, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 8 julij te voren, tot den verkoop eener aan de provincie in eigen dom toebehoorende metalen klok g. idem van den 4 september 1862, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 8 julij te voren, tot wijziging van art. 18 van het reglement van policie der polders van 16 december 1811 h. een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 17 september 1862, met afschrift van Zr. Ms. besluit van den 14 te voren, houdende toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs op de gemeente Vrouwepolder, voor zoo veel betreft de buitengewone kosten van het lager onderwijs dier gemeente (den bouw van een nieuw schoollokaal met on- derwijzeïswoning te Vrouwepolder); i. idem van den 17 augustus 1862, betrekkelijk de bijzon dere kommissiën uit de provinciale staten, en het regt verstand van artt. 95 en 157 der provinciale wet; k. het algemeen verslag van de hoofddirektie van het Insti tuut voor doofstommen te Groningen, hetwelk op de griffie ter inzage voor de leden zal worden nedergelegd. De voorstellen van gedeputeerde staten omtrent onder staande punten worden, op voorstel des voorzitters, naar de afdeelingen verzonden, t. w. 1. ontwerp voor een reglement van policie voor de polders in Zeeland 2. wijziging van de enkel provinciale en huishoudelijke be grooting voor 1362; 3. verkoop van puin op den straatweg van Neuzen naar Axel 4. het verstrekken van rentelooze voorschotten tot verbe tering van wegen 5. het doen eener geldleening van f 525,000 tothettoekeu- nen van rentelooze voorschotten voor verbetering van wegen; 6. wijziging van (le enkel provinciale en huishoudelijke be grooting voor IS63; 7. het verleenen eener bijdrage ter verbetering der haven van Veere. De voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen adressen, waarvan door den griffier voorlezing geschiedt: I. van den gemeenteraad van Haamstede om een subsidie van f 12,000 uit de provinciale fondsen van 1863, ter verbete ring der haven te Burghsluis; II. van C. Mazure, provinciale veearts te Zierikzee, hou dende verzoek otn herziening van het tarief voor reis- en verblijfkosten der provinciale veeartsen in dit gewest; III. van J. van den Heuvel, gewezen steigerschuitschipper te Breskens, houdende verzoek om eene jaarlijksche toelage of gratitikatie uit de provinciale fondsen. Wordt besloten deze adressen te stellen in handen eener later te benoemen kommissie voor de verzoekschriften. Verder geeft de voorzitter kennis dat de presentielijsten van de vergaderingen der gedeputeerde staten, volgens art. 86 der provinciale wet, voor de'leden ter inzage op de griffie zijn nedergelegd. Met goedkeuring der vergadering benoemt de voorzitter eene kommissie voor de verzoekschriften. Tot leden daarvan wijst bij aan de heeren Fokker, Iloogenboom en Benteijn. Overgaande tot de splitsing der vergadering in afdeelingen, worden aangewezen te behooren tot de eerste af deelingde heeren de Smidt, Pierssens, Ongbena, v. d. Vliet, van Eek, Hatninncher, Snijder, H. J. van Deinse, Verhagen en SchoutVeltluiijs, en als leden van gedeputeerde staten de heeren Fokker en van Citters tweede af deelingde heeren Moolenburgh.de Jonge, Blaau- been, v. d. Bosch, Callenfels. Vader, Uijttenhooven, Mazure, Lambrechtsen en Kakebeeke, benevens de heeren Buteux en Sprenger als leden van gedeputeerde staten derde af deelingde heeren Benteijn, Bijbau, de Jonge van Ellemeet, Dronkers. Cau, v. d. Have, Ilombach, Hoogenboora en F. vau Deinse, alsmede de heeren Becius en v. d. Bilt als leden van gedeputeerde staten. De voorzitter noodigt de leden uit zich na afloop der open bare zitting naar hunne afdeelingen te begeven tot het benoe men van voorzitters en ondervoorzitters. Na daartoe bekomen verlof, vraagt de heer Cau aan gede puteerde staten, of het besluit dat in de voorjaarsvergadering genomen is tot een overleg van gedeputeerde staten met de regering, waterschapsbesturen enz. omtrent eene regeling be treffende de kalamiteuse polders, eenige resultaten heeftop- geleverd en zoo ja, of er bij dat kollegie bezwaar bestaat tot de mededeeling der daartoe betrekkelijke stukken en korres- pondenties? Namens gedeputeerde staten antwoordt de voorzitter dat in eene volgende zitting aan het verlangen des heeren Cau zal worden voldaan. Vervolgens dient de heer Verhagen een, door de heeren Ilammacher en van Eek ondersteund, voorstel in. liet is ongeveer van den volgenden inhoud „De staten van Zeeland, de behoefte erkennende dat er aan het verhandelde in de openbare vergaderingen de meest mogelijke publiciteit ge geven worde, en overtuigd dat de daartoe tot nu gevolgde weg veel te wenschen overlaat, noodigen gedeputeerde staten uit tot het doen van voorstellen waardoor daaraan op de meest gewenschte wijze zon kunnen worden te gemoet gekomen." Tot de dadelijke toelichting van zijn voorstel toegelaten zijnde, zegt de heer Verhagen slechts twee punten daartoe te zullen aanvoeren 1. dat in zijn oog er behoefte bestaat om het verhandelde in de vergaderingen zoo getrouw mogelijk publiek te maken; 2. dat de wijze waarop dit thans geschiedt veel te wenschen overlaat. Betreffende het eerste punt onderstelt hij bij niemand eeni- gen twijfel, of het is een vereisehte bij een konstitutionelen regeringsvorm om openbaarheid te geven aan het verhandelde in eene vergadering als die der staten. Het volk dat geroepen wordt tot kiezing zijner vertegenwoordigers, moet het middel worden verschaft om een zelfstandig oordeel daarover te kunnen uitspreken. Een bloot voldoen aan de voorschriften tot openbaarheid toch is niet voldoende: de ingezetenen heb ben regt op meer en dit wel op de minst kostbare wijze. De verslagen van het verhandelde moeten algemeen verkrijgbaar gesteld worden, terwijl niet ieder in de gelegenheid is om bij

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2