kunnen. Zal dus de verbetering geschieden, dan moet het tekort komende, ten bedrage van f 5000, ten laste van hetvijk worden genomen. Gelijk uit de memorie van toelichting blijkt is er, naar het oordeel van den minister, genoegzame grond om die som te verleenen. De uitvaardiging van een reglement op de spoorwegdien sten moest tot nog toe toe achterwege blij ven, daar tijd tot volledig onderzoek ontbrak. Het geldt een zamenstel van be palingen van wijden omvang. Omtrent onregelmatigheid, nalatigheid enz. bij de dienst der spoorwegen, zijn weinige klagten ter kennis der regering gekomen, en om maatregelen daartegen te kunnen nemen, moet zij toch bepaalde grieven kennen. "Wat het verwijt van te groote slapheid en toegevendheid bij den raad van toezigt op de spoorwegdiensten betreft, heeft de minister reden om te vermoeden, dat de spoorwegdirek- tien er juist van het tegenovergestelde gevoelen zijn. De klagt dat niet krachtig aan de staatsspoorwegen wordt voortgewerkt, is zoo algemeen gesteld, dat zij niet wel voor beantwoording vatbaar is. Wanneer bijzonderheden worden opgegeven, zal de minister onderzoek doen. Tusschen de Hollandsche- en de Rijnspoorweg-maatschappij zijn onderhandelingen gevoerd over eene verbinding van beide diensten en den aanleg van de aansluiting te Rotterdam, welke reeds zoo ver zijn gevorderd, dat de minister zich vleit, den uitslag weldra aan de kamer te zullen kunnen kenbaar maken. Met betrekking tot den stand der aangevraagde koncessiën voor spoorwegen in Staats-Vlaanderen, ontvvaardt de minis ter, dat drie aanvragen zijn gedaan tot het erlangen vau kon cessie voor de verbinding van Neuzen met de belgische spoor- wegea ia de rigting van Gent, Lokeren en St. Nikolaas (Mechelen). Door een der aanvragers is voorgesteld de drie ontworpen lijnen te doen zameukomen te Axel, en ze van daar in ééne lijn, vereenigd te doen doorloopen tot Neuzen. Eene verbinding op die wijze ware voor de nedevlandsche belangen inzonderheid ook voor de verdediging, verkieslijk. Iu België is alleen de aanvrager van de lijn Gent-Neuzen iu het bezit van koncessie. Het gedeelte van Gent tot de grenzen is hem gegund, mits hij binnen een bepaalden termijn koncessie hier te lande bekome. Van de lijn langs St. Nikolaas is slechts ge- koncessioueerd het gedeelte van Mechelen tot die plaats, met regt van voorkeur voor de verlenging tot de nederlandsche grenzen. Voor de lijn Lokeren-grenzen is in België geen koncessie gegeven. Den aanvrager van de lijn naar Gent, die uit hoofde van de koncessie der belgische regering de meeste ■waarborgen scheen aan te bieden, is gevraagd, of hij genegen ware, met wijziging van zijn ontwerp, 't welk Axel terzijde liet, koncessie te vragen voor eene lijn langs Axel, met zooda nige bepalingen, waardoor de verbinding in de drie rigtmgen op de voorgestelde wijze kon worden tot stand gebragt. Het antwoord is niet gunstig geweest: tegen de ombuiging lan^s Axel bestaat, wegens vermeerdering van kosten, over wegend bezwaar, schoon het ontworpen trace overigens ter voldoening aan nederlandsche belangen eenigzins is gewijzigd. Thans is te beslissen, of het ontwerp van drie verbindingen, te Axel zamenloopende, waarvan de verwezenlijking ook uit anderen hoofde geenszins verzekerd schijnt, niet behoort te worden opgegeven, len einde althans zoo mogelijk e'e'ne ver binding te erlangen. Partiële maatregelen tot hervorming van het hooger onder wijs komen aan het goevernement ongeraden voor, daar de zaak hier door uit haar verband gerukt zou worden. Ook de opheffing der theologische fakulteiteukan alleeu bij de wette lijke regeling in overweging worden genomendoch het is de overtuiging van den minister, dat de scheiding van kerk en staat geenszins de opheffing van de theologische fakulteiten vordert. Over de oprigting van een leerstoel voor het sans- kviet hoopt hij de kamer weldra te onderhouden. Het vestigen van een nieuw bibliotheekgebouw te Gro ningen kon niet afhankelijk worden gemaakt \an de vraag of de hoogeschoolaldaar bij eene latere regeling zal behouden blijven, want het oude gebouw dreigde in te storten en de plaatsing der boeken in het koor van de Martinikerk kan slechts een tijdelijk redmiddel zijn. Bij aanvragen om subsidie voor het lager onderwijs, wordt steeds nagegaan of door de gemeente schoolgeld wordt gehe ven; zoo neen, of dit onmogelijk te achten is. Is dit niet het geval, dan wordt het verzoek niet ingewilligd voor dat tot schoolgeldheffing is besloten. Klaagt men over belemmering van het bijzonder onderwijs, men noeme feiten en de minister zal onderzoek doen. Hetgeen omtrent de wenschelijkneid van het vereenigen van verspreide verzamelingen van kunsten wetenschap in het voorloopig verslag is aanbevolen, was steecis het streven van den minister, maar gebrek aan lokalen blijft het beletsel. Ook de verplaatsing der schilderijen van het paviljoen te Haarlem moet nog achterwege blij ven, zoo lang elders geene ruimte beschikbaar is. Wat overigens de kunst zelve betreft, deze vindt tegenwoordig binnen- en buitenslands zoo veel ondeisteuriing, dat bovendien aanmoediging van staatswege niet noodig schijnt. Het onderwijs van den hoogleeraar in de kruidkunde te Utrecht, zal niet lijden door de waarneming van het beheer over het herbarium te Leiden. Voor de bewaring van dat herbarium, was het behoud van den konservator niet noodig. De soin van f ÏOUO, op de begroeting van 1861 toegestaan voor aankoop vari schilderijen enz., is in dat jaar besteed om de rijksverzamelingen te vermeerderen met een stuk vau C. Springer te Amsterdam, voorstellende het stadhuis te Veere. Hoe ver de arbeid aan het Nederlandsch woordenboek ge vorderd is, zal blijken uit het eerlang openbaar te maken ver slag, dat professor de Vries daarover te Brugge heeft uit- gebragt. Nieuwe inlichtingen zijn aangevraagd en worden te gemoet gezien, ter waardering der bezwaren van onderscheidene plat telandsgemeenten over den ongunstigen invloed vari de armen wet op de gemeentefondsen. Eene wettelijke regeling van de zaak der vervoermiddelen is voorbereid en wacht enkel, dat daaraan de laatste hand gelegd worde. Wat de oktrooijen betreft acht de minister uitstel van dis- kussie over de daaromtrent te volgen beginselen wenschelijk, tot dat eene wet op dat onderwerp zal zijn ingediend. De voor de stoomtuigen aangestelde beambten houden zoo veel mogelijk toezigt; doch uit den aard der zaak, is de policie belast met het dagelijkscb toezigt. Menigvuldige vonnissen bewijzen, dat dit toeziglniet slechts in naam wordt uitgeoefend Van de werking der nieuwe wet op de landverhuizers is nog weinig bespeurd. Het vervoer is nietmerkhaar toegenomen. Het tarief voor het overbrengen van binnenlaudsche tele grammen is niet hooger dan in eenig ander land van Europa, maar wel aanzienlijk lager dan in de meeste landen. De op brengst van den rijkstelegraaf wordt dan ook alleen op eene zekere hoogte gebragt door hetgeen de berigtenivissel met het buitenland en het doorseinen van vreemde telegrammen op leveren. Met 1 oktober is eene aanmerkelijke verlaging van het nederlandsch-belgisch tarief en van dat der internationale telegraafmaatschappij in werking gekomen. De minister acht het ongeraden tot eene verlaging van het binnenlandsch tarief over te gaan, alvorens men den vermeerderden toevloed van vreemde berigten geheel meester is, en te gelijk is voorberreid om aan eene nog sterker vermeerdering van het aantal tele grammen het hoofd te bieden. Hoofdstuk III A (buitenlaadsche zaken). Alvorens aan België mede te deelen welke veranderingen in het verworpen traktaat betrekkelijk de aftapping der Maas gewenscht worden, zijn inlichtingen op verschillende pun ten moeten ingewonnen worden. Sedert kort zijn die ver kregen. en dien ten gevolge zijn de denkbeelden der regering over die zaak aan België medegedeeld. Hierover wordt thans onderhandeld, even als over den afkoop van den Seheldetol, waaromtrent echter nog geene nadere inlichtingen kunnen gegeven worden. De geheele afschaffing der Rijntollen wordt steeds door de regering gewenscht en bij elke gelegenheid aanbevolen. De duitsche staten meenen echter een belangrijk offer te hebben gebragt door de jongste vermindering der Rijntollenen willen eerst de ondervinding uitspraak laten doen over de werking daarvan. De onderhandelingen over een traktaat met Frankrijk hebben doen zien, dat zulk een verdrag niet is tot stand te brengen, zonder eene aanmerkelijke vermindering der belas ting op den wijn in Nederland. Afgescheiden van de vraag of eene verlaging van dien akcijns in beginsel al dan niet zon kunnen worden toegegeven, zou eene verhindtenis van dien aard zulk een grooteu invloed op de financiën vau vele ge meenten uitoefenen, dat voor deze op de eene of de andere wijze eene tegemoetkoming zou moeten worden gevonden. De regering vermeent dus onderhandelingen over dat onder werp te moeten uitstellen, tot dat de bij haar aanhangige plannen tot hervorming van het nederlandsch belastingstelsel in overleg met de staten generaal tot rijpheid zullen ge komen zijn. Het bezwaar van Limburgs betrekkingen tot den duitschen bond wordt door de regering steeds gevoeld. De aanhangige voovstellen van Oostenrijk en eenige andere regeringen, ten doel hebbende eene verandering voor te bereiden in de in rig ting van den bond ten koste der bij de hondsakte gewaar borgde soevereiniteit en onafhankelijkheid van de afzonder lijke bondsstaten, hebben dan ook genoopt des konings gezant te Frankfort aan te schrijven, tegen die en andere voorstellen van dien aard, welke verder worden gedaan, zijn stem uit te brengen, onder bijvoeging dat \olgens de bomisakten derge lijk besluit met algeineene stemmen moet worden genomen. Een ingekomen antwoord van de luxemburgsche regering omtrent degelijke vereveningen, was niet zeer bevredigend, zoo dat een nader schrijven aan die regering is gerigü. De geschillen met de regering van Venezuela zijn in den aan vang van het loopende jaar voor het grootste deel vereffend. De nederlandsche konsul te Kanton is uitgenoodigd een ontwerp te maken voor een traktaat, dat men met China zou trachten te sluiten. Dit stuk is onlangs ontvangen en zal onder anderen aan het oordeel der voornaamste kamers van koophandel onderworpen worden, waarna de konsul zal wor den aangeschreven om zoo mogelijk op dien voet een traktaat met China tot stand te brengen. Het bezoek der japansche gezanten in Nederland had hoofdzakelijk ten doel, eenige wijzigingen te verkrijgen iri het traktaat van 1858. De regering, in aanmerking nemende de ongelegenheden welke mogelijkerwijze uit eene dadelijke uitvoering van het geen bij dat traktaat overeengekomen is omtrent het openen der havens Hiogo en van nog eene andere aan de westkust van Nippon. alsmede der steden Jetlo en Osaka, voor de japansche regering zouden kunnen voortvloeijen, heefter in bewilligd dat die opening voor liet tegenwoordige worde uit gesteld', behoudens echter datde japansche regering harerzijds al de overige bepalingen van het traktaat trouw en stiptelijk uitvoere en naïeve. Voorts heeft zij de hul|> toegezegd van haren konsul-generaal bij de versmelting en regeling der japansche muntspeciën, mits zorg dragende, dat-door dien maatregel de belangen der nederlandsche kooplieden niet worden benadeeld. Zij heeft verder beloofd, uit eigen beweging, gelijk dusverre reeds geschied is, te zullen vermijden ora de nog niet voor den handel geopende havens buiten noodzakelijkheid door hare oorlogsschepen te doen bezoekenen eindelijk, bijaldien zich onverhoopt gebrek aan levensmiddelen in het japansche rijk mogt doen gevoelen, de handeliugen der nederlandsche rege ring ook dan, gelijk in andere omstandigheden, steeds ten doel zullen hebben dejapanscheoverheden behulpzaam te zijn. In verband met hetgeen reeds hij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede in de kamer gezegd is, heeft de regering, zonder bepaling van een termijn, vau haar regt op de opening der voornoemde havens en steden afge zien, ten einde zich de gelegenheid niet af te snijden ora bij gunstige omstandigheden hare regtmatige uit het traktaat voortvloeiende vorderingen op dit stuk aanstonds te kunnen doen gelden, hetgeen bij het verleenen van een uitstel voor vijfjaren niet mogelijk zou geweest zijn. Het spreekt van zelf dat zoodanige eisch niet zal gedaan worden dan onder omstandigheden, welke het welslagen daarvan waarschijnlijk zouden maken. Terwijl daarenboven, wanneer te eeniger tijd de bedoelde japansche havens en steden voor eenige andere mogendheid zullen worden opengesteld, Nederland van zelf eu uit krachte van het traktaat in het genot dier openstelling zal treden en dus daarvoor geene vordering zal behoeven te doen, veelmin door krachtvertoon te ondersteunen. Voor het toestaan van een termijn van vijf jaren zal de engelsche regering wel hare bijzondere redenen gehad hebben. Het dezerzijdsch antwoord is niet aan de japansche gezan ten gegeven tijdens hun verblijf hier te lande. De regering heeft zich daarmede niet willen overhaasten, maar vooraf ook inlichtingen ingewonnen omtrent het vermoedelijk onthaal dat de japansche voorstellen bij andere regeringen zou te beurt vallen. Ten gevolge van dien was, toen het antwoord van Nederland den japanscheu gezanten ter hand kwam, dat van Engeland en van Pruissen reeds aan hen medegedeeld. Overigens kan de regering de verzekering geven, datde voornoemde gezanten zeer tevreden geweest zijn met het ont vangen antwoord en dat de onderhandelingen op de meest vriendschappelijke wijze zijn geëindigd. Vermits op de begrooting van het departement van buiten- landsche zaken voor het loojjende jaar niet was gerekend op uitgaven ten behoeve der betrekkingen met Japan, komen de kosten voor de ontvangst en het verblijf der japansche gezan ten hier te lande ten laste van het departement van koloniën. Wat het gebeurde betreft te Nieuw Orleans en de in beslag neming van geldswaarden, aan nederlanders toebehoorende, onder den nederlandschen konsul aldaar,in de maand mei jl., deze zaak is gelukkig geschikt. Het verpligt vertoon van een paspoort is voor de nederlan ders afgeschaft in Frankrijk. België, Engeland, Zweden en Noorwegen, Italië, Denemarken, henevens in de hertogdom men Sleeswijk, Holstein en Lauenburg, de vrije stad Bremen, Zwitserland het groothertogdom Hessen het hertogdom Nassau, de vrije stad Hamburg. De staten, wier regering evenwel den reizigers, in hun eigen belang, heeft aanbevolen zich van eenig aruler stuk te voor zien. waaruit des noods hunne identiteit zou kunnen blijken, zijn Frankrijk, Zwitserland en het groothertogdom Nassau, in welk laatste, bij gebreke van een paspoort, eenig ander legiti matiepapier bepaald gevorderd wordt. De verpligting om hun paspoort door de respektieve diplo matieke of konsulaire agenten der volgende staten te doen viseren, is voor de nederlanders afgeschaft in Pruissen, Han nover, Beijeren, Oostenrijk, het groothertogdom Saksenen het koningrijk Saksen. De herziening der met België bestaande uitleverings kon- ventiën heeft tot het sluiten van een nieuw verdrag geleid, dat den 8 oktober jl. te Brussel geteekend is. Even zoo tracht de regering uitleveringsverdragen te sluiten met die mogend heden, waarmede er nog geene zijn aangegaan. Met het her togdom Nassau is dan ook den 4 oktober jl. zoodanige kon- veniie te Frankfort geteekend. Pogingen om dit onderwerp ook met Rusland te regelen, zijn voor het oogenblik afgestuit op het voornemen van dat goevernement, om de russisehe wet betreffende de naturalisatie van vreemdelingen, die de uitle vering van misdadigers in vele gevallen in den weg staat, te herzien. Met Spanje en de vrije stad Frankfort wordt even eens onderhandeld. Ook ziet de regering naar de gelegenheid uit om de vroeger gevoerde onderhandeling weder op te vat ten tot het aangaan eener overeenkomst tot uitlevering van misdadigers met Groot-Brittanje. Wat Noord-Amerika betreft, de voorname reden waarom niet reeds sedert vier jaren met die republiek eene uitleve- nngskonventie is tot stand gekomen, moet gezocht worden in het vroegtijdig uiteen gaan der tweede kamer van de staten generaal in de zitting 18571858. De vraag, of Nederland eene diplomatieke vertegenwoor diging behoeft op den voet van het bestaande, moet door de regering toestemmend worden beantwoord; dit sluit echter niet uit, om daar waar zulks zoude blijken doenlijk te zijn, vereenvoudigingen te doen plaats hebben; doch het denk beeld ora enkele, zoo niet vele missiën door konsulaire verte genwoordiging te vervangen, kan de regering niet beamen. De regering heeft met leedwezen gezien dat de voorgestelde verhooging van bezoldigingen voor onze diplomatie zeer weinig ondersteuning heeft gevonden, zoo niet eene lotsver betering voor de diplomaten wordt bewilligd, zal diteen nood- lottigen invloed op 's lands dienst hebben. Men vindt weinig geschikte personen die neiging gevoelen de diplomatieke loop baan in te treden, vooral omdat, zonder het bezit van vermo gen, de te verkrijgen positie bijna onhoudbaar is. Hoofdstuk III B (Katholieke eeredienst). Deze zeer korte memorie bevat geene mededeelingen van algemeen belang. SN ELl'EKSDRUKKEUlJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 6