MIDDELBURGSCHE W *8«2- COURANT. N°" 131. Zaturdag I November. Bij deze courant behoort een bijvoegsel Editie van vrijdag avond' 8 ure. Burgemeester en wethouders van Neuzen maken bekend, dat de najaars Paarden- en veemarkt in die gemeente zal plaats hebben op woensdag den 12 november aanstaande. Neuzen, den 28 October 1S62. Burgemeester en wethouders voornoemd. J. P, DRONKERÖ, burgemeester. J. DIELEMAN, secretaris. BINNEN LAND Mlddelbuis 31 Oktober. De tweede kamer der staten generaal heeft in hare zitting van heden bepaald dat op maandag 10 november aanstaande de staatsbegrooting voor 1808 in behandeling zal worden ge nomen. Aan het verslag der kommissie van enquête omtrent de zeemagt die Nederland behoeft heeft de kamer hare goed keuring gehecht. Het wetsontwerp tot verhooging van hoofdsuk VIII (marine) der staatsbegrooting voor "1862, waarbij f 1,400,000 wordt aangevraagd om een begin te maken met het pantseren van oorlogsschepen, is door de regering ingetrokken. De voorloopige Verslagen der afdeelingen van de tweede kamer nopens de verschillende hoofdstukken der staatsbe grooting zijn thans alle door de regering beantwoord. Van de meeste memoriën van beantwoording deelden wij in onze vorige nommers korte orerzigten mede, terwijl wij in dit Hom meren het daartoe bohoorend bijvoegsel zoo beknopt mogelijk zamenvatten hetgeen door de ministers van binnenlandsche zaken, koloniën en buitenlandsche zaken tegen de beden kingen in de afdeelingen gerezen, is aangevoerd. Alleen be trekkelijk hoofdstuk IV, A en Ben VIII blijft ons nu nog de mededeeling van het regeringsantwoord over. Eene meer dan gewone uitbreiding moesten wij ditmaal geven aan het overzigt van hetgeen door den minister van binnenlandsche zaken is in het midden gebragt. In zijne memorie van beantwoording toch komt veel voor wat voor Zeeland in het bijzonder van belang is. Wij verwijzen slechts naar hetgeen betrekkelijk de oeververdediging, de kalami- teuse polders, de haven van Brouwershaven, de verbetering van den weg van Oostburg naar Groede en de aangevraagde koncessiën voor spoorwegen in Staats-Vlaanderen wordt te kennen gegeven. Omtrent het gevoelen der regering betref fende al deze onderwerpen mogten wij onze lezers niet onkun dig laten. Met genoegen zullen zeker zij, die onze raededee- lingen volgen, ontwaren dat zoo wel bij de regering als bij de provinciale staten van Zeeland meer en meer de overtuiging wordt gevestigd van de noodzakelijkheid om de kwestie be treffende bet beheer der kalamiteuse polders eindelijk op wettige wijze te regelen. Overigens mogen wij niet verzuimen hier de aandacht te vestigen op de verzekering door den minister van koloniën gegeven dat hij wijzigingen in overweging neemt van de voor waarden waarop de verkoop van goevernements koffij plaats heeft. Zij zouden ten doel hebben de voordeelen. uit de vei lingen voortspruitende, meer regelmatig te verdeelen over alle belanghebbenden, en daardoor de klagten over bevoorregting van sommigen te doen ophouden. Sedert de provinciale staten in 1S52 besloten op krachtige wijze te hulp te komen tot verbetering van wegen in deze provincie, is reeds veel tot stand gekomen wat men vroeger moest ontberen. Gedurende de tien laatste jaren zijn nagenoeg f 300,000 door de provincie tot wegsverbetering gratis voor geschoten en door die som gevoegd bij de uit andere middelen verkregen bijdragen, zijn verschillende wegen ter gezamen lijke lengte van 132,000 el of 24 uur gaans bestraat of begrind. Dat er ten deze nog veel te doen overblijft bewijzen de steeds toenemende aanvragen om rentelooze voorschotten, welke op dit oogenblik niet minder dan f 126,937.90 bedragen. De be langrijke sommen tot genoemd doel besteed zijn zeker niet onvruchtbaar gebleven. Zij hebben te weeg gebragt dat in eene provincie die nog zoo erbarmelijk van het algemeen ver keer nagenoeg geheel is afgesneden, althans de gemeenschap der gemeenten op de verschillende eilanden en in het voor malig Staats-Vlaanderen onderling aanmerkelijk is verbe terd. Is dit op zich zelve reeds van veelgewigt.veel duidelijker nog zal het nut der verbeterde middelen van gemeenschap in het oog springen wanneer Zeeland eerlang door spoor wegen met de overige gedeelten van Nederland en het buiten land in voldoende verbinding zal zijn gebragt. In dubbele mate zal men dan de vruchten kunnen plukken van hetgeen thans is en nog wordt voorbereid. Gelukkig achten wij het daarom dat bij het provinciaal bestuur de ijver voor wegsver betering niet schijnt te verflaauwen en dat aan de goedkeu ring van provinciale staten in de eerstvolgende vergadering een voorstel zal worden onderworpen tot het aangaan eener geldleening van ruim een half millioen, waardoor niet alleen alle tegenwoordige aanvragen, voor zoo ver de inwilliging noodig wordt geoordeeld, maar ook een aantal andere in een vijfjarig tijdperk te verwachten, zullen kunnen ingewilligd worden. Wij hopen echter dat de krachtige ondersteuning van de provinciale staten zich in het vervolg niet uitsluitend zal be palen tot het verbeteren der gemeenschap van verschillende digt bij elkander gelegene gemeenten onderling, maar zicli ook zal mogen uitstrekken tot bevordering van een meer vol doend verkeer tusschen de <ïw)r Ie natuur gescheidene dee- len dezer provincie, waaraan zieL thans, wellig'. meer clan ooit, zoo dringende behoefde doet gevoelen. Uit Goes schrijft men ons, 30 dezer: „In de vergadering vau ingelanden der Breede watering bewesten Yerseke op gisteren, is door een der ingelanden eene klagt ingediend tegen den gezworen G., als zou hij zich door misdragingen onwaardig gemaakt hebben die betrekking lan ger waar te nemen. „Gisteren heeft de heev Piecardt de eerste zijner aangekon digde lezingen gehouden, en onder een talrijk gehoor ons bepaald bij den dichter Bellamy hij schetste dien als genie, als volksdichter die den meesten invloed op zijne tijdgenooten uitoefende. Als altijd was de voordragt boeijend.de aandacht der hoorders zeer gespannen." Men schrijft ons uit Oostburg 29 dezer. „Op de maandag 11. alhier gehouden veemarkt waren aan- gebragt S paarden, 125 stuks hoornvee, 34 groote varkens. 200 biggen en 22 schapen. De kwaliteit der paarden liet, zoo als gewoonlijk, zeer veel te wetisehen over, en er werden slechts enkele tot lage prijzen verkocht. Onder het rundvee was veel vrij goed; zelfs enkele puike exemplaren die gemakkelijk koo- pers vonden. De prijzen waren echter lager dan voor eëhige weken, en dit deed sommige koopers besluiten niet af te geven. Omtrent twee derde van het aangebragte hoornvee is verkocht. „De varkens bragten goede prijzen op, biggen zelfs bijzon der liooge; er bleef in dit artikel bijna niets onverkocht. De schapen waren meestal gering in kwaliteit, en werden, dit in aanmerking genomen, duur betaald." Men meldt ons uit 's Gravenhage van 30 oktober „De heer van Hall is gisteren dooreen aanval van beroerte getroffen; doch heden is er in zijn toestand eenige verbetering. „Graaf de Sartiges zal nog voor een paar dagen naar deze residentie terugkeeren en dus waarschijnlijk zijne brieven van terugroeping persoonlijk aan Z. M. overhandigen. Overigens zijn er nog meer mutaties onder het corps diplomatique op til. De engelsche gezant onder anderen wordt naar Berlijn ver plaatst, en zal hier vervangen worden door den tegenwoordi- gen engelschen gezant te Munchen." Naar men ons berigt, heeft de enschedésche katoenspinnerij eene aanzienlijke partij grondstof aangekocht, waardoor de etablissementen te Almelo wederom in werking zullen worden gebragt. (iV. rotterd. courant Men schrijft uit Leeuwarden 26 oktober. Na al wat er in den laatslen tijd leti nadeele van de fries- sehe boter geschreven is, vinden wij het niet ondienstig Je ver melden, dat de prijzen van dat artikel zoo hier als te Sneek, ondanks de zoo veel gerucht gemaakt hebbende terugzending uit Engeland, telkens rijzen en de aanvoer op verre na niet toereikend is om aan de behoefte te voldoen. Dat echter de kooplieden sedert scherper toezien cn niet meer dadelijk aan nemen wat onder den naam van „frisch" wordt aangevoerd, is heden gebleken, daar er. wat welligt in jaren niet gebeurd is, een 40tal vierde vaten aan de waag alhier zijn afgekeurd en onverkocht gebleven, waarvan de herkomst buiten deze pro vincie tevens gebleken is. Amsterdumsche courant.) iVEariue en leger. Zr.Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, koraman- dant de kapitein-luitenant ter zee H. Kemper, is gisteren avond ten ure van de reede van Vlissingen naar zee ver trokken, bestemd naar Oost-Indië. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e klasse Boimnelerwaard, in aanbouw op 's rijks werf te Amsterdam, is in den voormiddag van den 29 dezer met goed gevolg te water gelaten. Kerk- en schoolnicuws. De heer C. P. van Tooren, te Hendrik-Ido-Ambacht, die, blijkens ons vorig nomtner, voor het beroep tot predikant bij de hervormde gemeente te Wemeldinge bedankt heeft, is thans, naar wij vernemen, beroepen te Katwijk aan zee. Jl. zondag heeft de heer A. Dekkers, beroepen predi kant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Chaam (klassis Breda), van zijn gemeente te Sluis afscheid genomen met eene rede naar aanleiding van Gen. XIII116. Gemengde berigten. Bij de vele zeerampen van meer of minder belang welke wij als gevolg van den jongsten storm vermeld hebben, moeten wij nog voegen dat jl. zondag nacht het schip van J. van Dort, van Antwerpen met harpuis enz. naar Rotterdam bestemd, j tusschen Tholen en Bergen op Zoom aan den grond geraakt j en zwaar lek geworden is. Twee visschers hebben, zoodra zij j het gevaar bemerkten, zich beijverd het zinkende vaartuig te ontladen, waardoor het weder vlot en met krachtsinspanning I naar Bergen op Zoom gebragt is. De goederen zijn in een gander schip naar Rotterdam verzonden en liet vaartuig van Van Dort naar de werf gebragt. Men heeft opgemerkt dat I Le siècle en L'opinion nationale, over de koningin van Gric- j kenland sprekende, toespelingen maken op de fransche kei- zerin, zeggende dat de vrouwen de oorzaak zijn van het ver- i lies van troonen. Zoo de keizer van deze artikelen kennis j krijgt, zullen die bladen het hard ie verantwoorden hebben. i Bij (len hevigen storm der laatste dagen hadden twee personen te Londen boven op een omnibus plaats genomen. Op eene j brug geraakten zij zoodanig in de telegraafdraden verward, I dateen hunner daardoor geworgd werd. Professor v. Wijss j heeft voor eenigen tijd een handschrift gevonden op de zurich- J sclie stedelijke bibliotheek, van dehand eens kronijksschrij vers j GeroldEdlibach,geborenl454en gestorven 1530.Daarin komt voor een afschrifi van eene kronijk van 1438. welke den slag bij Sempach beschrijft", zonder melding te maken van den naam van Winkelried. Gelijk bekend is. zegt de overlevering, dat I Arnold Strutthan von Winkelried door zijne u^ofKi vnde va derlandsliefde zijne landgenooten de overwinning deed beha len op de oostenrijkers in den slag van Sempach ten jare 1386. Dat vorstelijke personen over het algemeen goede jagers zijn blijkt weder uit het volgendeBij de hoijagten in Oosten rijk, welke dezer dagen gehouden werden, vielen in den tijd van twee uren 56 gemzen onder de schoten van tien jagers, doch de keizer doodde daarvan alleen 20stuks. Te Nieuwe- Tonge (Flakkée) is jl. maandag de meestoof geheel en ook eene aanzienlijke partij groene tneedc door brand vernield de ineevaten zijn gered. Het pand was tegen brandschade verzekerd. Men meldt uit Weenen dat in de jongst gehou den zitting der plaatselijke kommissie van geneeskundig toe- voorzigt het beroep van den heer Johann Hoff, brouwer te Berlijn, is verworpen. Hij was veroordeeld tot eene boete van 25 florijnen wegens „kwakzalverachtige aankondiging van zijn Malz-extrakt." Tevens is hem te kennen gegeven (lat, bij „voortzetting van die aankondigingn van het Malz-extraktals geneeskrachtig middel,"hem zal worden ontnomen ile konces sie voor den verkoop van zijn fabrikaat, „welke uitsluitend is verleend voor den verkoop van het Malz-extraktals voedings middel en drank." Uit de lijst der schipbreuken bij Lloyds te Londen blijkt, dat gedurende de zeven dagen, eindigende I vrijdag 11., niet minder dan 102 schepen zijn verongelukt, waai door het getal schipbreuken van af 1 januarij dezes jaars tot 146) is geklommen. Het aantal zeerampen gedurende be- doelde week, waarbij ook veel menschen zijn omgekomen, be- i draagt meer dan 500. Als een krachtig bewijs voor de ont- j wikkeling van Noorwegen, zoo wordt uit Christiania gemeld, kan de volgende mededeeling strekken. In 1857 bedroeg de j uitvoer van granen, vooral haver, iets meer dan 2000 ton in i 1860 was dit tut ongeveer 26,000 ton gestegen en in dit jaar zal j waarschijnlijk noggrooter hoeveelheid worden verscheept. Dezer dagen is aan het stedelijk bestuur van Parijs een verzoek j gedaan,dat weinig kans heeft van te worden ingewilligd. Men I heeft namelijk verlof gevraagd om in de wijk Lafayette een I gebouw tot. liet houden van stierengevechten te mogen oprig- I ten, onder belofte van een uitgelezen personeel uit Spanje te zuilen doen komen. Twee engekchen waren in Frankrijk aangekomen, om te duelleren. Voor dat liet duel plaats had, zeide de eene: „Ik wij met u eene weddingschap aangaan, dat gij mij op tien passen niet zult doodschieten." „Ik neetn de weddingschap aan, sprak de andere, en daar ik als beleedigde het eerste schot heb en beter tref dan gij, hebt gij zeer veel kans uwe weddingschap te verliezen." Er werd ais prijs be paald, dat de verliezer zijn vermogen aan den winner zou afstaan. De partijen plaatsten zich op tien pas afstftnds van elkander; de sekondanten hadden de pistolen geladen de beleedigde partij stond gereed het pistool af te schieten, toen cr eensklaps een schot werd gehoord en de andere partij nedervielhij had zich zeiven doodgeschoten en dus de weddingschap gewonnen. Zijne kinderen zullen van den ver liezer ruiin een half millioen ontvangen. Te Liverpool zijn. 11. zaturdag vele personen der mindere volksklasse plotseling ongesteld geworden, terwij! een is overleden en eenige andere in levensgevaar verkeeren. en zulks ten gevolge van het ge bruik van mossels, die afkomstig waren van den bodem van een groen geschilderd schip, in welke kleur eene groote hoe veelheid arsenicum was gemengd geweest. Zonder de sym pathie hier te lande voor Garibaldi tegen te spreken, moeten wij toch terugnemen het minder van sympathetisch flegma getuigende bewijs dat wij daarvoor eenige dagen geleden aan voerden. De Garibaldi-vergadering te Groningen, waarop wij toen wezen, heeft jl. zaturdag plaats gehad, doch slechts éën persoon heeft, opgewekt door de toespraak van een paar studenten van wie ook de oproeping tot de vergadering was uitgegaan, op de lijst geteekend Verlkoopiiigen en aanbestedingen. Gisteren heeft ten raadhuize alhier de verpachting plaats gehad van de heffing van het tolgeld op den straatweg tus-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1