MIDDELBÜRGSCHE N°' 130. Donderdag 1862. 30 Oktober. Editie van woensdag avond 8 ure. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, Gelet op het koninklijk besluit van den 9 november 1851 (Staatsblad no. 142); Maken bekend Dat op woensdag den'26 no* iber aanstaande, in een der benedenzalen van het raadhuis er gemeente, zal wordenge - houden eene vergadering van kt sgeregtigdea. om de plaatsen aan te vullen der leden van de kamer van koophandel en fabrieken aldaar gevestigd, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, of om andere oorzaken zijn uitge vallen, en dat de lijst der kiesgeregtigden ter inzage ligt ter secretarie dezer gemeente; terwijl de ingezetenen die tegen de lijst bezwaren verraeenen te hebben, die binnen acht dagen, te rekenen van heden, kunnen inbrengen. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks gebruikelijk is. Vlissingen, den 29 oclober 1862. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. W. CALLENEELS. De secretaris T. C. DOMMISSE, 1. s. Middelburg 21) Oktober. De tweede kamer der stalen generaal zou gisteren ten 2 ure hare werkzaamheden aanvangen, doch daar slechts 33 leden aanwezig waren, en dus geen genoegzaam aantal om eenig besluit te nemen, is deze zitting verdaagd. De heeren Ane- maet, Jespers en Lyeklama Nyeholt hadden berigt gezon den, dat zij verhinderd waren de zitting bij te wonen. Ingekomen zijn de navolgende wetsontwerpen I. tot vast stelling der begrooting voor de gestichten Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1863; 2. tot regeling van het regtsgebied der regterlijke kollegiën; 3. tot wijziging der hoofdstukken IX A en B der begrooting voor 1861tot wijziging van hoofd stuk II van die van 1802; 4. tot verhooging van hoofdstuk V van die van 1861; 5. tot onteigening van perceelen voor de spoorwegen van Bergen op Zoom naar Goes en van Utrecht naar Kuilenburg tusschen den Noorder- en Zuider-Lekdijk 6. tot regeling van het middelbaar onderwijs (allen reeds be kend), 7. tot inkoop van rentegevende nationale schuld en 8. tot verandering der grensscheiding tusschen de gemeenten Zutphen en Brumroen. Voorts zijn ingekomen een tal peti tiën, boekwerken en gedrukte stukken. De bijeenkomst is hierop door den voorzitter tot nadere bijeenroeping gesloten. In de zitting van heden is besloten aanstaanden vrijdag in behandeling te nemen het verslag der kommissie van enquête omtrent de zeemagt die Nederland behoeft. Dat verslag is uitgebragt in de zitting van 18 september 1862. Met 21 tegen 20 stemmen is verworpen een voorstel tot het uitstellen van het onderzoek in de afdeelingen van de wets ontwerpen tot onteigening van perceelen voorden aanleg van de staats-spoorwegen van Utrecht—Kuilenburg en Bergen op ZoomGoes. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten gene raal in het hoofdkiesdistrikt Gorinchem, noodzakelijk gewor den door het bedanken van den heer mr. C. W. J. baron van Boetzelaar van Dubbeldam, zal plaats hebben op maandag 10 november aanstaande, zullende, indien eene herstemming noodig mogt zijn. daartoe worden overgegaan op maandag 24 november daaraanvolgende. De ingelanden der breede watering bewesten Yerseke, te Goes vergaderd, hebben lieden de nominatie opgemaakt voor de betrekkingvan dijkgraaf. Daarop zijn geplaatst als le kandidaat de heer' W. de Laat de Kanter met 105 stemmen, als 2e kandidaat de heer F. Ferdinandusse met 111 stemmen en als 3e kandidaat de heer W. de Groene met 85 stemmen. Uit Zierikzee schrijft men ons, 28 dezer: „Door de leden van den gemeenteraad en eenige andere autoriteiten, die in augustus jl. bij gelegenheid van het bezoek van 's konings koinmissaris in deze provincie aan deze ge meente, door den burgemeester op een diner waren genood igd, werd lieden aan dezen een kontra-diner aangeboden in de koncertzaal. l)e dag van heden werd daartoe gekozen omdat het juist de achtste verjaardag was, dat mr. B. C. Cau als bur gemeester werd geïnstalleerd. „Aan de le en 2e luitenants bij de dienstdoende schutterij alhier, jhr. J. L. de Jonge en mr. J. van der Lek de Clercq, onlangs als zoodanig door Z. M. benoemd, en wier installatie op den 19 dezer bij de toen gehouden inspektie plaatshad, werd vrijdag avond door het korps muziekanten van de ge melde schutterij eene serenade met fakkellicht gegeven." Te Neuzen is gisteren gekozen tot lid van den gemeente raad, in de plaats van wijlen den heer N. Grenu, de heer W eyns, met 50 van de 84 uitgebragte geldige stemmen. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 2S dezer „Naar wij vernemen wordt thans bij den raad van state eene reglementaire bepaling onderzocht, houdende, in den geest onzer nederlandsche pensioenwetten, dat personen, die hier te laude een bezoldigd ambt bekleeden, niet gelijktijdig daar mede en daarboven een indisch pensioen zullen kunnen ge nieten. „Graaf de Sartiges, de fransclie gezant bij het nederland sche hof, die benoemd is om.;!-mbassade te Turijn te gaan waarnemen, is per telegraaf naar Parijs ontboden en reeds derwaarts vertrokken. De fransclie regering schijnt vroeger dan te verwachten was, vermoedelijk nog óór de opening van de italiaansche kamers, haren vertegenwoordiger met nieuwe instruktiën op zijn post te Turijn te willen hebben. Het is zeer onzeker, of de graaf zal kunnen terugkomen, om zijne brieven van terugroeping persoonlijk aan Z. M. den ko- ning te overhandigen. „Zijn opvolger alhier, de heer Baudin, zoon van den be kenden admiraal van dien naam. wordtin de aanstaande week alhier verwacht. Men wil dat hij van instruktiën voorzien zal wezen, om de onderhandelingen over een traktaat met Frank rijk te hervatten. Hij wordt geroemd als een kundig en uit stekend voor zijn post berekend diplomaat. „Nu ik toch de pen in handen heb. voeg ik hier bij, dat mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Wassenaer, opperstal meester des konings, van den koning van Hannover het groot kruis der Guelfen-orde ontvangen heeft, op welken grond j weet ik niet." Men schrijft ons uit Delft, 27 oktober: „Het departement Delft der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft lieden eenige prijsvragen uitgeschreven voor beeldhouwers, kunstdraaiers en schrijn werkers. De mededinging is opengesteld voor alle binnen de gemeente Delft gevestigde werklieden en leerlingen. Alge meen wordt dat besluit van het departements-besluur toege juicht, om op die wijze, door het opwekken van den edelen naijver, de sluimerende krachten en energie van arbeidzame en nijvere mannen te doen ontwaken, en langs dezen weg mede te werken lot bereiking van het doel der maatschappijbe vordering van nijverheid." Naar aanleiding van ons berigt, in een onzer vorige nom- niers. omtrent de aller eerste verschijning der angina diphte- ritica. (keelziekte), hier te lande, bevat de Geneeskundige courant in haar laatste nommer een stuk waarbij betoogd wordt dat deze epidemie zich ook reeds in december 1858 te Harderwijk sporadisch beeft vertoond. Ter aanvulling van ons vroeger berigt aangaande deze belangrijke ziekte willen wij deze mededeeling in de Geneeskundige courant niet on vermeld laten. Wij vernemen, dat de minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de aanvang van het onderwijs tot opleiding van hoofdonderwijzers aan de rijkskweekscholen voor het la ger onderwijs te 's Hertogenbosch en te Haarlem, voor ée'n jaar is uitgesteld. Alleen die te Groningen zal worden ge opend. Handelsblad Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridders der orde van den Ne- derlandschen leeuw, de heer J. A. Bakkers, assistent-resident ter beschikking van dengoeverneur van Celebes en onderhoo-~ righeden, ter zake van de door hem in 1S61 en 1862 bewezen uitstekende diensten bij gelegenheid van de onderwerping der wederspannige hoofden van Manipi en Toeroengan op Celebes; en de heer John Loudon, thans te *S Gravenhage, ter zake der door hem met gunstig gevolg aangewende pogin gen, zoo wel om de Orang-Seka's van Billiton het zeerooiers- bedrijf te doen verwisselen meteen gevestigd verblijf en het uitoefenen van handenarbeid, als oiu in het algemeen den mineralen rijkdom van Nederlandscblndië meerdere bekend heid te geven en te doen ontginnen. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Peeters, als beheerder van den Broeder- en Zuster-polder. Kerk- en schoolnieuws. De heer C. P. van Tooren. predikant bij de hervormde ge meente te Hendrik-Ido-Ambacht (klassis Dordrecht) heeft voor het beroep naar Wemeldinge bedankt. De heer J. J. van Oosterzee, predikant bij de neder- duitsche hervormde gemeente te Rotterdam, in de vorige week benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de akademie te Utrecht, heeft jl. zondag aan de gemeente aldaar te kennen gegeven dat hij hoogst waarschijnlijk die benoeming zou aannemen. Aanstaanden zondag zal hij zijn bepaald besluit mededeelen. Marine cu leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland is heden middag op de Dokhaven te Vlissingen gekomen, om met hoog water in het dok te worden gehaald. Zr. Ms. transportschip De heldin, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee S. H. Binkes, is maandag morgen ter reede van Texel uit zee terug gekomen. Koloniën. Tot de belangrijkste berigten welke met de gisteren hier aangekomen overlandmail uit Oost-Indië zijn aangebragt behooren die betreffende de krijgsverrigtingen in Banjerma- sing. Men schrijft ons deswegens uit Martapoera „De zoon van Antasari, die wij verleden jaar te G. Tongka een bezoek bragten, heeft een inval in ons gebied gedaan. Naar men zegt gaat er eene groote expeditie naar de Tewcïi, waarbij zich ophoudt en een zevental bentings moet hebben oproerig gemaakt. Teweh is nog eenige mijlen verder dan de Montallat en zelf digt bij de plek waarde „Onrust" is afge- Ioopen. Van die zaak lekt maar weinig uitde voornaamste deelhebbers aan dat verraad bevinden zich aan de Teweh- rivier. Zij zullen bun geregte straf niet ontgaan als wij ze in handen krijgen. „De verraderJjjkeDehmangLehman heefteen enorme neder laag geleden, op een 150tal mijlen afstands van hier. Des nachts is zij n schuilplaats overvallen. Hij heeft zich met moeite door de vlugt gered. Verscheidene van zijn gevolg zijn gedood of gewond." Gemengde berigten. Onder den titel: Taalkundige meeningen omtrent de ver melding eener testamentaire formaliteitheeft de heer mr. A.S. van Nierop eene verzameling van stukken betreffende het bekende testamenten-proces bij W. II. Zeelt te Amsterdam uitgegeven. Beroept zich zijne tegenpartij op de getuigenis vau van Lennep. de Vries, Brill en Beets, hij steunt op het gezag van Beijerman. de Jager en van Vloten. Men leest in de Figaro het volgende. De baron Garat, ge durende langen tijd direkteur-generaal van de fransche bank, bemerkte dat twee zijner dienstboden, welke met elkander in het huwelijk waren getreden, ten gevolge van huisselijke on- eenigheden, gescheiden leefden. Zich herinnerende hoe eene groote gierigheid de karaktertrek was, welke heide echtgenoo- ten onderscheidde, riep hij beiden tot zich, scheurde een bank biljet iu twee stukken en gaf aan ieder een daarvan. Daar nu dit biljet van onwaarde was, ten zij de beide stukken en dien ten gevolge de beide personen wederom vereenigd werden, bad de gift van den baron de verzoening der eelitgenoolen ten gevolge. De duitsche dagbladen maken zich vrolijk over eene fout van de Augsb. Zeitung, welke zeker niet ten bewijze strekt van diepen blik in de italiaansche aangelegenheden. Dit bad[ vermeldde namelijk, dat de amnestie der garibaldi- anen „door tusschenkorast van den paus" bij Victor Emma nuel verkregen was. De depecbe ran Turijn bevatte de woor den „par l'intercession de Pie." Men vond nu goed PiusIX in plaats van prinses Pia als de persoon te beschouwen wier tusschenkooist de amnestie had uitgelokt. Dezer dagen werd het stadje Bouillon zeer verontrust, daar verschillende personen, die des avonds het kasteel waren voorbijgegaan, eensklaps door eene onbekende stem aangesproken werden. De kommandant zocht te vergeefs naar de oorzaak dier spo kerij, doch toen hij zich ter rust wilde begeven werd hij in zijne kamer toegeroepen Goeden avond, hoe gaat het?" Bij on middellijk ingesteld onderzoek vond bij een fraaije papegaai die denkelijk bier of daar was weggevlogen en zich eenige da- geu in liet kasteel bad opgehouden. De geleerdste kenner van diamanten is voorzeker de gewezen hertog van Brunswijk te Parijs. Hij bezit eene waarde van eer.ige millioenen aan diamanten. In een katalogus. dien bij onlangs heeft uitgege ven. vindt men de volgende vermeld een grooten robijn, eene waarde van 420.000 fr. bezittende, welke vroeger had toebe hoord aan keizer Bader el Agra en keizer Dom Pedro een diamanten ring met de inskriptie M. S.. eensheteigendom der koningin van Schotland, de ongelukkige Maria Stuarteen paar oorringen, die Maria Antoinette vroeger had gedragen, enz. Tegenwoordig heeft hij twee diamanten te koop, waar van de een ongeveer 1,200,000 fr.. de ander zelfs 3,400,000 fr. moet waard zijn. Deze „gelukkige sterveling" kan zijn huis echter nooit zonder zorg of vrees verlaten, ofschoon zijne schatten bijna ongenaakbaar zijn. Zijne woning is zeer doel matig iugei igt om de vele schatten en kostbaarheden, die zij bevat, te beveiligen. Zijn huis is namelijk door een hoogen muur omringd, waarop een groot aantal scherpe ijzeren pun ten geplaatst zijn. Zoodra iemand daarop klimt, begint een klok, die met deze scherpe punten in verbinding staat, te lui den. Deze toestel kost hein 80,000 fr. Hij beeft zijne kleino diën in een kistje, dat in een dikken wand van graniet geplaatst is en waarvan het slot slechts door een ingewijde kan worden geopend. Indien een vreemde het opent, dan ontladen zich vele geweren en te gelijker tijd begint een geheime klok te luiden. liet vertrek bezit slechts een venster, waarvan de jalousie uit het sterkste traliewerk bestaat. Ook dit wordt door een kunstslot gesloten. Het bed van den hertog staat tegen den muur. waarin zijne schatten verborgen zijn en een dozijn revolvers met zes loopen heeft hij daar steeds bij de hand. In de vorige week ontving de heer V„ te Veenhuizen, per tele graaf het berigt dat zijn zoon te 's Hage bedenkelijk ziek lag. Zijne dochter schrikte van dit berigt zoo hevig dat zij plotse ling den geest gaf. De vader trok zich dit zoodanig aan dat hij krankzinnig is geworden. De duitsche tenorzanger Wild schrijft in een pas uitgekomen werk, vau de hollanders spre kende, nadat hij hunne reinigingswoede en het schoonmaken

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1