gegaan, is bij Katwijk op het strand geslagen, doch de beman- ning gered. Volgens berigt uit Liverpool is bij Waterford een nederlandsche kof gestrand. Zr. Ms. transportschip De heldin is in eene engelsche haven binnengeloopen met belangrijke zeeschade, voornamelijk aan het tuig. Vrijdag middag is te Scheveningen in zee langs de kust drijvende ge vonden de loodskotter no. 6, welke op last van den strand vonder op strand is gehaald. Eene dame heeft aan den hoofdrestaurateur der tentoonstelling te Londen eene aan zienlijke som gelds doen toekomen om daarvoor een feest te geven aan het vrouwelijk personeel, dat haar en de andere be zoekers op zulk eene beleefde en voorkomende wijze bij de herhaalde bezigtiging van het tentoongestelde heeft bejegend. Na de sluiting der tentoonstelling zal in een der gaanderijen van het gebouw het verlangde onthaal plaats hebben.Uit Pesth wordt gemeld, dat voor eenige dagen twee regementen infanterie naar de distrikten Kaschau en Grosswardein zijn gezonden, om er de verregaande geweldenarijen der roovers te keer te gaan. Als een staaltje hunner stoutmoedigheid diene het volgende. Onlangs overviel een hunner benden een landeigenaar, terwijl deze met een groot gezelschap aan tafel zat. Eenige roovers werden aan alle uitgangen op post gesteld, en' de overigen gingen met hunne geweren naast de gasten aan tafel zitten en aten niet alleen zeer bedaard mede, maar boden zelfs eenig"e heeren fijne sigaren aan, oin, te bewijzen dat zij ook wat goeds hadden. Eindelijk dwongen zij eene jonge dame, welke zich onder de gasten bevond, zich aan eene piano te plaatsen en eenige stukken uit operas alsmede hon- gaarsche liederen voor hen te zingen. Men kan zich voorstellen hoe de zangeres hierbij te moede was, daar zij gedurende het zingen gestadig eenige geweren op baar gerigt zag. De door het provinciaal geregtshof van Noord-Braband wegens moord ter dood veroordeelde van Ileugten, van wiens verregaande onverschilligheid wij na zijne veroordeeliug melding maakten, heeft op aanhouden van zijn verdediger gratie van Z. M. ge vraagd hij zelf bekommert zich daarover zeer weinig. Een landbouwer te Anneau, departement Eure et Loire, heeft we der een nieuw gebruik van den strop uitgedacht en op zich zeiven toegepast. Hij deed den strop rond zijn hals en bond het eind aan zijn ploeg vast, joeg toen de paarden voort en liet zich zoo medeslepen. Toen men hem vond was hij dan ook een lijk. Dat de amerikanen iets over hebben voor de uit oefening van hun bedrijf moge hieruit blijken de verkoopers der dagbladenzijn gedurende het gevecht op hetslagveld zelfs bezig metden verkoop hunnerexemplaven. Onder de mun- ten waarmede de verzameling van het kabinet derhoogeschool te Leiden onlangs is vermeerderd, komt er een voor door jhr. rar. M. C. Paspoort van Grijpskerke, uit Oost-Souburg toege zonden. Het is een uiterst zeldzame munt (er zijn slechts 3 exempl. bekend) van Deventer, met hetjaartal MCCCCLXVI, beschreven en afgebeeld in het werk, getiteld„De munten van Overijssel sedert de vroegste tijden tot aan de pacificatie van Gend," (Haarlem 1854) pi. XII, no. 17. Mr. W.C. M. de Jonge van Ellemeet, te Oostkapelle. zond honderd stuks, zoo van goud en zilver als van biljoen en koper, waaronder eenige nederlandsche en duitsche medaljes. Merkwaardig is een zèldzaam voorkomend" zilveren exemplaar der medalje (van Loon, IV, 1 27, no. 1geslagen op den twist over den aanvang der'18e eeuw. Verder de zilveren legpenning van Zeeland, op 'de onderhandelingen over den munsterschen vrede (van Loon II, 306.no. 3); de dubbele vroedschapspenning van 's Bosch, van 1785; duitsche zilveren medaljes op de krooning van kei zer MatthiasI en zijne gemalin, te Frankfort in 1 612; opliet innemen van Groot-Waradijn in 1692; verder eenegroote met email voorziene zweedsehe medalje ter eere van Gustaaf Adolf en zijne gemalin Ulrica Eleonora: eindelijk een aantal munten van Nederland. België, Engeland. Schotland. Ierland, Duitschland, Zwitserland. Frankrijk, Italië. Spanje, enz. Zaturdag nacht heeft een hevige brand de ijzerfabriek van de heeren Nerving Brögell te Deventer zwaar geteisterd. Een hongaavsch dagblad „De komeet" bevat het volgend vreemdsoortig artikelWij zullen in een onzer volgende nora- mers aan het publiek mededeelen de lijst van logementen en koffijhuizen. welke niet op dit dagblad geabbonneerd zijn. Dit zal ten doel hebben om aan hem een nutteloozen gang te besparen, die ons dagblad in een dezer inrigtingen zou willen l^zen. Dezer dagen heeft er te Parijs een duel plaats gehad tusschen den hoofdredakteur der Sport, den heer Dillon, en den hertog de Gramroont-Caderousse, ten gevolge van een artikel door genoemd dagblad opgenomen. De degen was bet gekozen wapen en reeds bij de eerste uitvallen trof een nood lottige stoot den heer Dillon, die weinige oogenblikken later den adem uitblies. De hertog de Grammont-Caderousse heeft Frankrijk verlaten. Volgens den gezagvoerder van het noordelijk-amerikaansch vaartuig Emily-Farhum is hij opzijn reis van New-York naar Liverpool aangehouden door een kaper der zuidelijken, de Alabama, onder bevel van kapitein Semnes, welke, na zich overtuigd te hebben dat de lad ing voor engelsche rekening was, dit schip heeft vrij gelaten na 74 man te hebben aan boord doen nemen, afkomstig van elf vvalvisch- vaarders en verscheidene andere koopvaardijschepen, welke door den kaper verbrand of in den grond waren geboord. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Oktober 1862. Q Win bG bó S L_ I 2 j so j Thermometer C. j jij I S3 J SJ Js 1 iTc E 1 Iw*'3 1 PS Laagste temperat. en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. 19|Zw.t.W 13 1757.5 11.4 0.70 7.40 119.4 hew. betr. reg. 20 West. 17 1744.1 11.8 0.62 6.62 6.7 bew. buij. r. h. 21 W.ZW. 15 >755.1 8.8 0.85] 7-701 2.7 betr. buij.r. h. 22 Zw.t.Z. 24 1751.1 11.6 0.89 9.46 5.0 betr.buij. reg. 23 Zvv.t.W lö 746.5 11.6 0.80 8.46 0.5 bew. buij. reg. 24.JW.NW 11 753.6 16.8 0.63 6.40 1.5 bew.en regen. 25JW.ZW. 9 762.7 10.0 0.75 j 7.30 1.6 ligt bew, reg. Thermome terstand. 25 okt. 's morg. 7 u. 46 'smidd. 1 u. 52 's av. 11 u. 50 gr. 26 's morg. 7 u. 47 's midd. 1 u. 48 's av. 11 u. 50 gr. 27 's morg. 7 u. 47 'smidd. 1 u. 55 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. S taatsbegrooting voor 1863. Memoriën van beantwoording. Hoofstuk I (Huis des konings en algemeenebeschouwingen.) Enkele leden hebben wel gezegd dat zij inzonderheid op financieel en koloniaal gebied geen vertrouwen in de rigting van het kabinet stelden, doch geene redenen voor dat wan trouwen opgegeven, ten zij men die zoeken moet in hunne afkeuring van den wensch der regering om onze schatkist onafhankelijk te maken van de indische baten, hetgeen die leden overigens tot de hersenschimmen rekenden. Het be vreemdt der regering, dat, terwijl jaren lang op het wensche- lijke dier onafhankelijkheid is gewezen, men nu aan deze regering het vertrouwen ontzegt, omdat zij eene leer, die voortdurend is beleden, in toepassing wil trachten te brengen. Ten aanzien van de opmerking der bedoelde leden dat cle druk der koloniale baten vrij gemakkelijk te dragen valt, ant woordt de regering dat het ook niet de baflen zijn die bezorgd heid hebben gewekt, maar wel de onzekerheid of deze baten ons voortdurend in die zelfde mate zullen blijven toevloeijen. Als men hare wisselvalligheid in aanmerking neemt en op de zeer groote buitengewone uitgaven let die moeten gedaan worden, zoude regering meenen haren pligt te kort te doen als zij geene pogingen aan wendde om onze gewone staatsdienst onafhankelijk te maken van een zoo onzekeren toestand. De regering deelt het gevoelen van vele leden, dat het wen- schelijk is de beschouwingen over de aangekondigde herzie ning van het belastingstelsel te laten rusten, tot dat men uit de in te dienen wetsontwerpen de plannen der regering gron diger zal leeren kennen. Die ontwerpen zullen niet als één geheel worden aangeboden, maar stuksgewijze ingediend naar mate zij gereed komen. Op dit oogenblik zijn er zes aan het oordeel van den raad van state onderworpen, terwijl de overige sukcessievelijk zullen volgen. Elk ontwerp dat na dit overleg wordt vastgesteld, zal onmiddellijk bij de kamer wor den ingezonden. Het blijft clan aan de kamer, of zij die ont werpen ook afzonderlijk, clan wel alle gezamenlijk behandelen wil. De regering acht eene partiële behandeling het meest wenschelijk, deels omdat dan de herziening van het belasting stelsel geleidelijk en zonder overhaasting kan worden tot stand gebragt, en deels omdat de invoering der onderscheidene wijzigingen dan zonder schokken voor onze financiën kan plaats hebben. Bij de regeling van de zaken der eerediensten heeft men zich vooral ten doel gesteld, cle kerk in haren werkkring ge heel vrij te makendoch dit kon niet eensklaps geschieden wilde men belemmering of schokken vermijden, dan bleef er, inzonderheid voor de zaken der hervormde eeredienst enz., nog menig punt te regelen over. Daarom is het der regering onraadzaam voorgekomen, tenetond bij de opheffing der beide departementen van eeredienst tot maatregelen over te gaan, welke eene geheele verandering in de behandeling van kerke lijke aangelegenheden zouden brengen. Doch het gezag der ambtenaren, aan het hoofd der beide afdeelingen voor eere dienst geplaatst, is geen ander dan dat van ieder ander hoofd eener afdeeling. Hunne aanstelling kan nimmer tot verzwak king der ministeriële verantwoordelijkheid leiden. Het overschot voor 's rijks schatkist der koloniale ontvang sten en uitgaven over 1861 bedraagt f 18,386.000, terwijl dat over 1S62 kan geraamd worden op f38.350,000. De voorname oorzaken dat voor 1862 slechts 1 5 millioen tot aanvulling der indische kassen voldoende zullen zijn, ter wijl er in 1861 f24,500,000 noodig zijn geweest, laten zich zamenvatten als volgt: in de eerste plaats zullen in 1862 meer produklen op Java worden verkocht dan in 1861, en wel tot eene hoeveelheid van 100,000 pikols suiker en 50,000 pikols koffij. waardoor f 3,350,000 in cle indische kassen zullen vloeijen; in de tweede plaats zijn werkelijk in den loop van 1861 cle indische kassen te ruim van betaalmiddelen voorzien geworden. In de derde plaats was de indische kas reeds in vorige jaren te ruim van betaalmiddelen voorzien geworden, waardoor ook het. zoogenaamde administratief kapitaal boven het gewone peil van f 12,500,000 was geklommen. Het door eenige leden geopperde denkbeeld, om naar Nederlandsch-Indië een kommissie ad hoe te zenden, om liet stelsel der indische boekhouding na te gaan en te beoordeelen, zal te gelegener tijd in nadere overweging worden genomen. De regering kan niet toegeven dat de gewone uitgaven over 1863, in plaats van f 72,925,482.08, gelijk zii beweerd heeft, meer dan 77 millioen zouden bedragen, gelijk door sommige leden is betoogd. Zij staaft haas beweren op nieuw met uit voerige becijferingen. Hoofdstuk II. (Hooge kollegien van staat.) Naar aanleiding van cle opmerkingen betrekkelijk de reken kamer. deelt cle regering mede, dat zij nog in cleze zitting eene komptabiliteitswet voor het moederland zal indienen. De regering stelt zich voor, eerlang eene wetsvoordragt in te dienen betrekkelijk het bepalen van den dag der uitvaar- diging van wetten en besluiten, hetgeen tot nog toe aan den direkteur van het kabinet des konings is overgelaten. Hoofdstuk YII A (Nationale schuld.) Deze memorie bevat weinig of niets van algemeen belang, doch is vergezeld van een gewijzigd wetsontwerp, omdat ge bleken is dat door de inkoopen van nationale schuld ten ge volge der wet van 4 augustus 1862 weder f 117.606,41 aan rente bespaard wordt, in plaats van de aanvankelijk geraamde som van f115,000. Hoofdstuk VII B (Departement van financiën.) Noch het tegenwoordige kabinet, noch de raad van state hebben zich kunnen vereenigen met een door de vorige rege ringbij dit laatste ligchaam aanhangig gemaakt wetsontwerp tot regeling van de zaak der Oramelanclerkas. Doch die rege ling heeft inmiddels op eene andere wijze plaats gehad. Bij besluit van 27 september jl. is cle kommissaris des konings in Groningen van het door hem gevoerde beheer der voormalige Omraelanderkas ontheven, en is dit beheer opgedragen aan de ontvangers der registratie en domeinen, in wier kring de bezittingen van die kas gelegen zijn. Omtrent de domeinen vau St. Agatha was eene minnelijke overeenkomst tot stand gebragt, doch de tegenwoordige minis ter van financiën kon zich niet vereenigen met hare grond slagen, en laat nu de goederen naar hunne tegenwoordige waarde door beëedigde deskundigen schatten. Eerst wanneer die schatting afgeloopen en de waarde volledig bekendis, kan worden beoordeeld in hoe verre de vroeger gestelde voorwaar den al dan niet aannemelijk zijn. Ook den minister doet het leed, dat de zaak van den hypo theekbewaarder te 's Hertogenbosch op nieuw ter sprake is gekomen; doch hij blijft van gevoelen, dat in de omstandig heden, waarin hij tegenover deze zaak was geplaatst, het niet wel mogelijk was met den hier bedoelden ambtenaar anders te handelen dan door hem is geschied. Overigens zijn den minister geene plaats gehad hebbende misbruiken bekend, in de termen vallende om aan den officier van justitie te worden medegedeeld, welke aan di^ns kennisneming zouden zijn ont trokken. De wettelijke voordragt betreffende de verlenging van bet oktrooi der nederlandsche bank wordt voorbereid eveneens een ontwerp tot het stellen van regelen van beheer voor de domeinen in het algemeen en voor het beheer van het haagsclie bosch in het bijzonder. De herziening der verordeningen op de grootboeken der nationale schuld is geene dringende behoefte en kan veilig uitgesteld worden tot dat cle gewigtige onderwerpen van be lasting- en koraptabiliteits-wetgeving zullen afgedaan zijn. Van het voornemen tot invoering eener bronzen pasmunt is voor alsnog niet afgezien. Er worden van het muntkollegie nadere voorstellen ingewacht tot vermeerdering van de waar borgen tot wering van vreemde speciën. De wenschelijkheid eener nadere herziening van de postvvet wordt door cle regering toegestemd en niet bij baar uit het oog verloren. Zij acht het echter raadzaam, aan andere hervor mingen op financiëel gebied den voorrang toe te kennen. De postadministratie gaat intusschen voort met verbetering van het brievenvervoer en van de bestelling ten platten lande. Daartoe behoort ook bepaaldelijk het voornemen om het be stelgeld geleidelijk af te schaften. De vermindering der bestellingen van brieven op zondag is van weinig beteekenis en geeft tot luttel klagten aanleiding maar bovendien is, door de vermeerdering der korrespon den tie, de dienst der brievenbestellers dermate vermoeijend, dat het geven van een halven rustdag in cle week aan die beambten als het ware eene noodzakelijkheid is geworden. Het beroep op de telegraafdienst gaat niet op, omdat daar cle uren vau dienst geregeld worden naar het beschikbare personeel en de werkzaamheden der telegrafisten, wat het vermoeijende be treft, niet te vergelijken zijn met die der brievenbestellers, van welke velen tien uren en langer iederen dag teloopen hebben. De onderhandelingen wegens de herstelling der nachttrei nen op den Rijnspoorweg zijn tot dus verre afgestuit op de ongenegenheid der betrokken maatschappij om met eene redelijke schadeloosstelling voor het brievenvervoer genoegen te nemen. Hoofdstuk X (Onvoorziene uitgaven.) De regering neemt aan dat er gronden kunnen bestaan om geheime uitgaven te doen, doch zij zal daartoe niet dan in cle uiterste noodzakelijkheid overgaan en mogt dit om de eene of andere reden noodzakelijk zijn, dan zou zij zich. in ieder geval, cle vrijheid wenschen voor te behouden, om aan de staten generaal de noodige inlichtingen te geven. Maar deze vrijheid meent cle regering zich ten aanzien van geheime uit gaven, onder een vorig bewind gedaan, niet te mogen toe kennen. Wet op de middelen. De regering meent, dat er geene ontduiking van den zout- akcijns plaats heeft, maar dat sommige zoutzieders hun artikel tegen lageren prijs kunnen leveren omdat zii hunne industrie met groot kapitaal op zeer uitgebreide schaal drijven. Er kan echter ontduiking plaats hebben, en de regering wenscht dus eene voordragt te doen tot verwijdering van eenige leemten uit de wet op den zout-akcijns. Volgens het voltooide ontwerp van wet op het regt van zegel, zouden de registers van den burgerlijken stand worden vrijgesteld van zegel. Er bestaat, naar het inzien der regering, geene reden om de wet op den waarborg en cle belasting der gouden en zilveren werken te wijzigen. Zij geeft de noodige waarborgen, indien men maar niets meer of anders van haar verwacht clan zij bedoelt. Wetsontwerpen. Onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg voor Bergen op Zoom naar Goes. Dit wetsontwerp verklaart, dat het algemeen nut de ont eigening vordert, ten name van den staat, van de eigendom men noodig tot den aanleg van den spoorweg van Bergen op Zoom naar Goes, loopende door cle gemeenten Woensdrecht, Fort Bath, Rilland, Krabbendijke, Kruiningen, Schore en Vlake, Kapelle, Kloetinge en Goes, van de grensscheiding der gemeente Bergen op Zoom met eene bogt door de Prins- Karei- en Caterspolders, laags het dorp Woensdrecht om tegenover dat dorp de Ooster-Schelde over te gaan en zich verder uit te strekken door den eersten polder dei-Maatschappij tot indijking van op- en aanwassen in de Ooster-Schelde, den Reigersbergschen polder, met eene bogt ten noorden langs den Oud-Mairepolder, door cle Stroodorp- en Oostpolders, en noorden langs Krabbendijke en den Maagspolder, door den N ieuwl and polder, ten zuiden langs den Nieuwen Olzende-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2