MIDDELBURGSCHE C 0 u k A r r 129. Dingsdag 28 Oktober. Editie van maandag avond 8 ure. De commissaris (les konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de najaars-vergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op Dingsdag den 4 november aanstaande, des avonds ten half acht ure, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal 'oor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal, op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 25 October 1862. De commissaris des konings voornoemd, R. W. v. LIJNDEN. BINNENLAND. Middelburg 2? Oktober. Naar de Utrecbtsche courant meldt, heeft de heer C. W. J. baron Boetselaar van Dubbeldam, na ernstig beraad, besloten de door het hoofdkiesdistrikt Gorinchem op hem uitgebragte benoeming tot lid der tweede kamer van de staten generaal niet aan te nemén. De redenen zijn hoofdzakelijk, behalve zijne geschokte gezondheid, dat de aanneming dier betrek king, waarvan hem de kandidatuur niet werd aangeboden, hem zou beletten de vele gewigtige belangen welke hij in zijne woonplaats, Utrecht, voorstaat naar eisch te behartigen. Volgens de fransche bladen zal de lieer Baudin, nieuw be noemd gezant van Frankrijk bij ons hof, in het begin van no vember in de residentie aankomen. Men schrij ft ons beden uit Vlissingen „H. M. de koningin van Engeland is jl. vrijdag avond, aan boord van het jagt Victoria and Albert, van Antwerpen hier ter reede aangekomen en den volgenden morgen ten 9 ure naar Engeland vertrokken." Uit Goes schrijft men ons 25 dezer: „Bij gelegenheid dat door den burgemeester dezer gemeente heden middag de ridderorde van de Eikenkroon aan den heer Callenfels, kommandant der eerewacht, werd uitgereikt, wer den tevens nan den ouder-kommandan'- en vaandrig overhan digd de fotografische portretten door Z. M. voor die heeren bestemd. „Wij vernemen dat aanstaanden zaturdag ten 12 ure te Wolfaartsdijk de plegtige onthulling zal plaats hebben van lietgedenkteeken ter eere van wijlen onzen geleerden Dressel- huis. De plegtigbeid zal aanvangen op den middag in de ge meenteschool te Wolfaartsdijk en bestaan in a. mededee- lingen van de kommissie voor het gedenkteekenb. voorzang; a. gelegenheidsfeestrede, te houden door den heer J. Fransen van de Putte; d. onthulling van het gedenkteeken, terwijl ten besluite een slotzang zal worden aangeheven. Men schrijft ons uit Doesborgh, 25 oktober „Misschien stellen uwe lezers eenig belang in hetgeen hier aller tongen en ooren bezig houdt, vooral omdat het als een staaltje kan dienen van de wijze waarop het in kleine plaat sen in den gemeenteraad toegaat „Er zou een oliemolen geveild worden, die staat op een stuk grond waarop de gemeente regten heeft. Men is het niet eens of de perceelen in 1779 en later in huur of in erfpacht uitgegeven 2ijn, maar het is zeker dat de gebouwen niet op eigen grond staan en dat op de aanslagbiljetten niets van dit alles vermeld stond. Burgemeester en wethouders doen wat de gemeente wet hun beveelt, en laten bij deurwaarders-exploit proteste ren tegen den voorgenomen, verkoop. In de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad deelen zij mede wat er verrigt is en verzoeken goedkeuring. Onder de leden van dit kollegie bevinden zich ook de twee niet den verkoop be laste notarissen die, zoo als de Zutphensche courant zegt, op grond van een hypotheek van f 1700, groot belang bij dezaak hebben. „Een dezer heeren stelt daarentegen eene motie voor, om burgemeester en wethouders aansprakelijk te stellen voor alle kosten, schaden en interessen, die uit het vertragen van den verkoop zouden kunnen voortspruiten; en toen men na eenige niet malsche diskussiën tot de stemming genuderd was, ont hielden al de leden, met uitzondering van het jongste lid en van het bestuur, zich van de stemming, en de motie werd ver worpen. Men is hier zeer verontwaardigd over deze zwijgende stemmen, en schrijft hunne handelwijze aan verschillende redenen toedie niet alle even vereerend voor de betrokken personen zijn. „liet gevolg is geweest dat door de heeren notarissen eene schikking is voorgesteld, die zeer gunstig moest heeten maar zoo als door een der wethouders en een der andere leden is aangetoond, inderdaad nadeelig voor de gemeente verdient genoemd te worden. Dit voorstel werd daarom ook met bijna algemeene steramen verworpen, want ik geloof dat aan velen den moed was ontzonken om zich weder te verschansen ach ter een geheimzinnig hoofdschudden. Zij durfden niet langer zwijgen uit vrees voor de veroordeeling der publieke opinie. „Dingsdag e. k. zal er weer een raadsvergadering gehouden worden om te beraadslagen over bet autoriseren van het dagelijkseh bestuur tot het voeren van een proces. Want de burgemeester is gedagvaard om het protest op te heffen en zich q. q. te hooren veroordeelen voor de regthank te Zutphen tot betaling van alle kosten, schaden en interessen, voortsprui tende uit die onregtmatige daad. Men ziet met gespannen ver wachting den uitslag van die vergadering en den afloop van het proces tegemoet. „Omtrent EUeccjra heb ik v, niet veel nieuws mede te dee len. Wel heeft meo in èen &V'in blaadje weder een aanval op den predikant gedaan, maar de beschuldigingen daarin tegen hem ingebragt waren geheel uit de lucht gegrepen. Ik durf u dit verzekeren omdat ik in staat gesteld ben inzage te nemen van de in dezen gewisselde stukken." Men schrijft uit Enschedé. 23 oktober Treurig is thans de toestand onzer ingezetenenongeveer 100 huisgezinnen zijn nog in tenten gehuisvest. Het stormach tige weder, gedurende de laatste vier nachten, heeft verschei dene omver gerukt, andere geheel gescheurd. De ongelukkige bewoners moesten den nacht onder den blooten hemel door brengen, terwijl de regen bij strooraen nederviel. Hierbij komt. dat de mazelen hier sterk heerschen. In een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, zijn de Iaatsten allen door deze ziekte aangetast. In den nacht van maandag op dingsdag woei ook hunne tent om. en de ouders moesten met hunne zieke kinderen, met een deken omhangen, den nacht in de open lucht doorbrengen. Uagblv. Zuid-IIoll.) De Medical times and gazette bevat eene mededeeling om trent het balsemen van militairen in Amerika. Dezen zomer reeds werd door een ooggetuige, die als reiziger destijds het kamp van generaal M'Clellan bezocht, het volgende daarover medegedeeld„In het kamp aangekomen werd mijne aan dacht reeds terstond gevestigd op een uithangbord aan een der grootste tenten, waarop met groote letters te lezen was: Des. Brown en Alexander, goevernements-balseiners] Deze heeren vond hij druk bezig met hetinbalsemen van vierlijken, op hunne gewone wijze. Op de vraag welke methode zij volgden, werd ten antwoord gegeven„eene nieuwe wijze en wel door de iigchamen geheel en al in te hullen in eene om- kleediDg, meteen mengsel v°ngips en water-glas (liquid glassl, hetgeen zich tot eene gedeeltelijk doorschijnende laag. over het geheele ligchaam, als steen verhardde en dit dus totaal van de lucht afsloot." In dien toestand, waren zij van rnee- ning, kon het lijk vele jaren, misschien zelfs „voor eeuwig" gepreserveerd blijven. De reeds afgewerkte en door schrijver bezigtigde mummiën hadden een vrij goed voorkomen, alhoe wel niet bepaald „mooi." De balsem-dokters rekenden voor I het bezorgen van een gewoon soldaat 25 en voor dat van een officier 50 pond (of dollars? dit is niet duidelijk). Zij deelden schrijver nog mede, dat zij, van het begin af van der. tegen- woordigen oorlog, reeds '2000 lijken van gesneuvelden of in j de hospitalen overledene militairen hadden moeten balsemen j en naar hunne familiën opzenden in met zink bekleede kisten. Een van de vier lijken, die schrijver zag „bewerken," was reeds klaar voor de verzending; hij was gekleed in zijn uni form, met zijne portefeuille in de hand, een bosje hooi onder zijn hoofd en op de bovenplaat der expeditie-kist werd het adres geplaatst der hunnen lieveling verbeidende, bedroefde ouders. Onlangs is eene vrouw in Frankrijk schuldig verklaard en dien ten gevolge veroordeeld, wegens het vermoorden van haren vader, welken moord zij ook bekend had. Thans is ge bleken dat zij daaraan onschuldig was. Mag men de bekente nis van de beschuldigde niet toeschrijven aan den hartstogt om het leven te eindigen, dan verdient dergelijk voorval zekerlijk wel de aandacht. Zou men niet mogen aannemen dat zij heeft toegegeven aan den invloed, welken eene geregte- lijkeinstruktie op haar moest maken? Immers de justitie heeft thans wel alle pijnbanken en andere materiële overtuigings middelen afgeschaft, maar zij heeft die wel eens vervangen door een snijdend scepticisme, zoo dat een onschuldige, die zich door sterke verdenking ziet getroffen en bedreigd door 'sreg- ters ongunstige opinie, tot het denkbeeld kan komen dat er voor hem slechts heil overblijft in eene voorgewende bekente nis, welke alleen in staat i» om hen, die hij in zijne roagteloos- heid toch niet kan overtuigen, ten minste eenigzins gunstiger te steramen. Wij gelooven dat een uitgebreid psychologisch onderzoek daaromtrent niet nutteloos zou wezen, en op ge- regtelijk geneeskundig gebied wel eenige waarde hebben. ISenoeiHDiiscn eit besluiten. LEGEH. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij bet 4e regement tot kapitein, van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant-adjudant D. F.K. Hardenberg, ran het regement grenadiers en jagers. schoolwezen. Pensioen verleend, ten bedrage van f493 's jaars, aan A. H. Lodevvijk, eervol ontslagen hoofdonderwij zer te Koudekërke. Hoogescholen. Pensioen verleend, tot een bedrag tan f3500 's jaars, aan C. Pruys van der Hoeven, emeritus hoog leeraar iu de geneeskundige fakulteit aan de hoogeschool te Leiden. Kerk- en schoolnleuwg. De gewone kollekte ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen heeft in dit jaar in de klassis van IJzendijke opgebragt: te TJzendijke f 17,50, Biervliet f 10.Hoofd plaat fl 1, Waterlandkerkje f2, Schoondijke f 18,40, Breskens f6, Groedef 10,11, Nieuw diet f5,16|, Sluisf28,98£, Sint Anna ter Muiden f 18,33, Sint Kruis f3, Aardenburg f37,98, Oostburg f39,39, Zuidzande fS.fifiJ. Retraneheme'nt f 1.83, Ivadzand f4.41, Axelf5,13i, Hoek f 11,72, Neuzen f 17,55, Zaamslag i'9,40,'Hontenisse f 4.S0, Hulst 110,45, Sas van Gent f 8,70, Philippine f 5,05, te zaïnen f 295,57. Marine en leger. Heden middag ten twaalf ure is ter reede van Vlissingen gekomen Zr. Ms. fregat met stooqivermogen Zeeland, kom mandant de kapitein ter zee G. Fabius, komende uit West- Indië. Van het schip en den wal werden de gewone salut- schoten gedaan. Regtszaken. Bij den hoogen raad is jl. vrijdag in revisie gepleit in de zaak der koncessie van den generaal van Damme, waarin als eischers optreden de heer P. Battaille c. s. tegen den staat dei- Nederlanden als verweerder. Bij arrest van den 31 mei 1861, had de raad aan de eischers hunne vordering ontzegd, strek kende om den staat te veroordeelen: 1. om aan hen tegen betaling van den overeengekomen huurprijs en de praestatie van de overige verpligtingen, door hen op zich genomen, krachtens het dekreet van den 8 fructidor XIHe jaar, en het kontrakt van den 7 brumaire, XlVe jaar, het gebruik en het genot over te laten van de door hen of hunnen auteur be dijkte gronderf, en zulks gedurende den tijd van 52 jaren, aanvang genomen hebbende van den 22 september des jaars, waarin de magliging tot bedijking door het goevernement is verleend, zoo en in dier voege, dat zij het gebruik en het ge not van den polder Aardenburgschen haven zullen hebben tot september 1865 en van den Diomedes-polder tot septem ber 1879; en '2. tot het verleenen der autorisatie tot bedijking der daarbij omschreven, voor bedijking vatbaar geoordeelde schorren, onder nakoming der opgenoemde verpligtingen. en voorts ten einde, bij gebreke van het verleenen der inagtiging binnen eene maand na beteekening van het te wijzen arrest, dat arrest zou strekken tot voldoende autorisatie. Bij dat arrest had de raad beslist, dat uit de ondubbelzinnige bewoordingen, zoo wel der oorspronkelijke koncessie als der daarop gegronde overeenkomst duidelijk blijkt, dat de wil van partijen is o-e- weest, aan den auteur der eischers toe te kennen e'én gelijk aanvangenden en te gelijk eindigenden termijn van genot. Tegen deze beslissing nu zijn de eischers in revisie gekomen, en werd vrijdag door de heeren mrs. J. G. Rochussen en W. Wintgens. namens hen optredende, de vraag bepleitof bij 's raads arrest, waartegen revisie, al dan niet juist is opgevat en toegepast het koninklijk dekreet van koncessie van S fruc tidor, an XIII, en de dien ten gevolge door den prafekt geslo ten overeenkomst van 7 brumnire, an XIV, De voorziening- werd namens den staat bestreden door den heer mr. J. C. Faber van Riemsdijk. Door den prokureut-'generaal van Maanen is, onmiddellijk na het voeren der pleidooijen, kon- klusie genomen. In overeenstemming met zijn vroeger reeds geuit gevoelen, heeft de prokureur-generaal gekonkludcerd tot verwerping van het beroep. Uitspraak 5 december. {Dagbi. van Zuid-Roll, en 's Gravenh.) Uit Breda schrijft men 23 oktober De regter-kominissaris in strafzaken houdt zich op dit oogenblik onledig met het voorloopig regterlijk onderzoek in de zaak tegen den hier wonenden en praktiserende» advokaat van Baerle, die zou aangeklaagd wezen, zijne krankzinnige moeder gedurende geruimen tijd te hebben opgesloten, haar met een paarden- stang in den mond te hebben vastgebonden, haar meermalen met een kleerklopper zoodanig te hebben geslagen, dat dit blaauwe vlekken en dikwijls bloedende wonden veroorzaakte en dergelijke gewelddadigheden meer. Of die verschrikkelijke feiten, waarvan hij zou beschuldigd worden, zich bevestigen zullen, zal de tijd moeten leeren. Mr. van Baerle is heden morgen iu 't verhoor geweest. Welke uilkomsten dit verhoor beeft opgeleverdis ons onbekend, doch zeker is het dat deze procedure hier de belangstelling in hooge mate opwekt. Arnbemsche courant.) Gemengde beilgtcn. In de vorige week zijn te Westkapelle door den hevigen stonn 600 a 700 el steenglooijing van den zeedijk weggeslagen. Te Nieuwediep heeft men jl. donderdag, bij den hevigen storm, een groot wrak in zee gezien, en op de Zuiderzee waren toen vier schepen in grooten nood. Een brik, welke zeven voet water in had en welker bemanningzieh reeds tot den dood had voorbereid, mogtliet geluk hebben dien dag onder nood- tuig te Nieuwediep binnen te komen. Te Zwolle heeft de storm de werken aan de brug over den ljssel voor den) een- traal-spoorweg doen onderloopen, ten gevolge waarvan de arbeid is moeten gestaakt worden. Een scheveningsche vis- scherspink, welke vrijdag morgen op garnalen vangst was uit-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1