MIDDELBURGSCHE COURANT. N"-128. Zaturdag 26 Oktober. 1862. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg' 24 Oktober. Z. M. de koning wordt tegen den 8 november in de residen tie terug verwacht. Men schrijft ons uit Zierikzee 21 dezer „Het alhier gevestigde, departement <jer Maatschappij tot bevordering van nijverheid hield gisteren eene vergadering, die werd bi jgewoond door 41 leden. Onder anderen werd door de kommissie van kunsten, handwerken en fabrieken de vraag beantwoord: „Kunnen vochtige gebouwen met goed gevolg gedraineerd worden en hoe?" welk antwoord bevestigend luidde voor zoodanige gebouwen in welke de vochtigheid is ontstaan door den vochtigen grond. Bij dediskussiën hierover werden ook nog verschillende middelen aangegeven, ooi vochtige muren droog te maken. „Na mededeeling van eenige ingekomen stukken en de be noeming van een lid voor de kommissie van landbouw werd door den heer J. II. Oehtman Jz., voorzitter van het departe ment, de resultaten ten toon gesteld van eene door hem geno- mene proef tot verbetering der meekrapkuituur. Hij doet daarbij de volgende mededeeling: „In de maand mei 1861 is j een strookje grond in tweeën verdeeld, beplant met meekrap- j kiemen. Op de helft van die strook is gestrooid een poeder, genaamd meekrapzwart, vervaardigd in de fabriek der firma Oehtman,van der Vliet &Cie.. in de verhouding van 1 kilo per roede. De planten welke het meekrapzwart genoten, groeiden veel krachtiger en guller, en bij liet delven, dat dezer dagen plaats had,leverden die wortelen, welke uiterlijk in dikte over het geheel en vooral aan den hals der wortelen, volgens het oordeel der landbouwers verre vooruit waren, een meerder gewigt op van 40 pet. Dit resultaat was vooral daarom belang rijk, omdat eene voor 2 jaren genomen proef door den land bouwer van Burgh in het Poortambaclit alhier, gelijke gunstige uitkomsten opleverde." Nog waren ter bezigtiging gesteld monsters vilt voorstoomhouders, stoomcilinders, stoompijpen en dakbekleeding van den heer H.Th. C. Helüngs te Amster dam, met prijscourant; monsters ruw gezuiverd gemordan- ceerd en met verschillende kleuren gevervvd varkenshaar, be nevens de verfhouten daartoe gebezigdeen driejarige mee- krapplant door een zaadje verkregen. Meekrajiwortel, inge zonden door den heer D. van der Maas en een achttal monsters thee. aangeboden door den heer W. W. Verduijn. te Rotterdam, ter kompletering van de kollektie, vroeger van een geacht ingezeten ontvangen." Men schrijft ons uit Dordrecht 23 dezer: „De gemeenteraad heeft besloten ter verbetering van de straten en tot het verrigten van andere werken eene geldlee- ning aan te gaan van f 55.000 tegen 4 pet. of meer. Dit besluit heeft bij vele hnancie-mannen groote verbazing verwekt. En oppervlakkig beschouwd niet zonder reden! immers de stad bezit vele eigendommen, zelfs heerlijkheden die slechts 3 pet. renderen. Waarom, vraagt men, die eigendommen niet ver kocht? Oin ze te behouden gaat men tot eene gelrlleening over, waarvoor men minstens 1 pet. meer zal moeten geven dan men voor de eigendommen ontvangt. Hoe dit met een goede rekening overeen te brengen is, valtmoeijelijk te begrij pen. liet besluit is genomen en de zaak ligt er toe. „Dat men tot verbetering van een deel der straten overgaat en niet zoo als in de laatste jaren metkleine gedeelten daaraan arbeidde, vindt groote toejuiching. Die maatregel, lang ge- wenscht, werd tnet ingenomenheid doordeburgerij vernomen. Sommigen vreezen wel dat de stad zich hierdoor en door andere voorgestelde ondernemingen zware lasten oplegt en dat de burgers zich dit te laat zullen beklagen, en zien eene ver meerdering van belastingen te gemoet, maar men hoopt alge meen dat die bezorgdheid overbodig wezen zal. Intusschen zal de tijd het leeren." Sedert de gasverlichting in straten en huizen meer en meer in gebruik is gekomen, heeft men steeds te menigvuldige ont ploffingen der geleidingsbuizen te betreuren gehad, dan dat niet de oorzaak daarvan een naauwkeurig onderzoek moest uitlokken. Tot nog toe scheen men daaromtrent echter in het algemeen slechts vrij onzeker te zijn geweest. Dr. Protat, professor te Metz, heeft dezer dagen omtrent deze ontplof fingen eene belangrijke beschouwing geleverd cn daarbij be toogd dat zich in de gasbuizen langzamerhand een koper- oxyde (acetylure) vormt, waaraan deze spontane ontplof fingen moeten worden toegeschreven. Dien ten gevolge dringt de heer Protat er ten sterkste op aan dat in het belang der algemeene veiligheid door de gemeentebesturen worde ge waakt tegen liet gebruik van koper bij de zamenstelling van dergelijke buizen. Men verneemt dat de telegrafische gemeenschap tusschen Nederland en Engeland, via Zamlvoort, gestoord en alleen de kabel tusschen Seheverringen en Orfordness iu dienst is. De storing wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door gebreken aan de geleiding der Internationale telegraafmaatschappij tus schen Haarlem en Amsterdam. De beeldhouwer E. F. Georges heeft het welgelijkend borst beeld van wijlen den hoogleeraar Ackersdijk vervaardigd. Het stelt 'smans kalm. ingetogen en als het ware bespiegelend gelaat op eene treffende wijze voor. De fijne mond en welge vormde kin zijn met zorg bewerkt, en daarbij passen de dok- torale toga en bef, welke onze dagelijksoiK' en weinig behage lijke kleeding vervangen. Den kunstenaar viel daarenboven het voorregt ten deel, dat het cararisch marmerblok zeer wei nig aderen, althans in het gelaat van het beeld, vertoont. Uir. courant.) Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de heer G. F. Callenfels te Goes, komraandant j der eerewacht tijdens Zr. Ms. verblijf aldaar. leger. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt tot apotheker van de 2e klasse (naar ouderdom van rang) de apotheker 3e klasse O. Burgersdijk, van gemeld personeel; tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang) de officieren van gezondheid 3e klasse L. J. Dumont, M. li. Gantz en C. de Mooy, \an ge meld personeel. Overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië, volgens rang en ancienneteit, de 2e luitenant jhr. J. H. A. P. von Schmidt auf Altenstadt, van het be regement. Kerk- en schoolnieuws. Ten gevolge van het bedanken van den heer van Strien voor het beroep tot predikant bij de hervormde gemeente te Wolfaartsdijk. is aldaar beroepen de heer G. J. Gobius du Sart, te Arnemuiden. Jl. zondag werd de heer A. Keers, kandidaat bij het pro- vinciaal kerkbestuur van Utrecht en beroepen predikant bij j de hervormde gemeente te Zaamslag, tot de gemeente ingeleid door den heer P. van den Iloofakker Houtzagers, predikant j te Neuzen, met eene leerrede volgens Lukas VIII18n. Des j namiddags aan vaardde de bevestigde zijn ambt met eene rede naar aanleiding van 2 Chron. 1: 10a. De afgevaardigden der israëlitisclie gemeenten, die de konstituerende vergadering tot hervorming van het Israëlitisch i kerkgenootschap tot éën zelfstandig ligchaam vormen, zijn jl. J dingsdag te 'sHage bijeengekomen. Marine cn leger. Zr. Ms. korvet met stooinvermogen Medusa, onder bevel j van den kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Caseuibroot, ad- j judant des konings, op reis naar Oost-lndië, is in den avond van den 11 september jl. te Montevideo aangekomen. Alles! was wel aan boord. (Slaafs courant.) j Zr. Ms. fregat 2e klasse Prins Alexander der Nederlan den is jl. dingsdag te Nieuwediep in dienst gesteld. (üemcn^dc berigien. Het is niet mogelijk al de grootere of kleinere ongelukken te vermelden, welke door het ruwe weder der laatste dagen in de meeste streken van ons land voorvallen. Hetomvervvaaijen van schoorsteenen, liet instorten van daken, het ontwortelen van hoornen, het onder water loopen van lager gelegen lande rijen, ja zelfs liet afbranden van gebouwen door het inslaan van don bliksem is als het ware algemeen. De ongelukken op zee, waarvan thans nog weinig bekend is, zullen zeker weder wel blijken de ergste te wezen. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat te Petten een schip is gestrand en te Callantsoog een wrak is aangedreven, benevens een lijk. Te Wieringen is het lands- vaartuig, genaamd De noodhulp, met munitie beladen, van zijne ankers geslagen en zoo hoog op het strand geraakt dat men het bedaren van den storm zal moeten afwachten om be halve de bemanning ook schip en lading te reitdën. Zondag morgen is te Nieuwediep het lijk van een noordsch matroos aangespoeld. De uederlandsche brigantijn Cuba,gez. Eijlers, van Amsterdam met stukgoederen naar Suriname, is bij de haven van Boulogne gestrand en verbrijzeld, doch het volk gered. Dingsdag morgen is in het gezigt van het Enkhuizer Zand een noordsch vaartuig met verlies van ankers en masten weggedreven en lag een andere brik aldaar met gekapten mast voor zijne ankers. De gemeenteraad van Arnhem heeft het verzoek der heeren Sterk, van Ollefen en Haspels, om een subsidie van f5000 voor hun nationaal tooneel van Gelderland en Overijssel (waarvan wij in ons nommer van 14 dezer melding maakten) van de hand gewezen. De huurprijs voor den schouwburg aldaar zal echter voor hen verminderd worden. Te Deventer is reeds vóór eenige weken een nieuwe klok uit Parijs aangekomen, doch zij kan niet gesteld «orden dan in tegenwoordigheid van een parijsschen ouvrier, en deze man komt niet opdagen. Daar de oude klok weg is, beeft men een werkman aangesteld, die, met het horologie in de hand, alle uren tegen de klok vau den kerktoren slaat. Zij die dus in de nabijheid der kerk wonen hebben het geluk eenigennate te weten hoe laat het is. ls het Algemeen handelsblad goed onderrigt, dan bedragen de ontvangsten in het gemeentebad huis te Scheveningen over het afgeloopen badsaizoen de aan. zienlijke som van f95,500, en zon de table-d'hote hebben opgebragt f8950, de buffetten f 14,500, het logis f 17,800, de vertering der loge's f 37,200, de restauratie f 2300, het service, waschlicht, muziek enz. f4000, en de gezamenlijke baden f9900. Te Utrecht zijn bij het najaars onderwijzers examen van de zes geëxamineerde hoofdonderwijzers vijf,en de twee geëxamineerde hoofdonderwijzeressen beide afgewezen. Bij de hulponderwijzers enz. waren de resultaten gunstiger. De bisschop van Carcassonc was door den paus bèlast het beeld van de lieve vrouw van Marseille te kroonen. De bis schop heeft de kosten van deze plegtigheid op zich genomen. De overlevering van dit beeld is als volgt. Een landbouwer, die bezig was met ploegen, zag dat zijne ossen zich eensklaps op de knieën wierpen. Niets kon hen doen opstaan. Ilij deed onderzoek, begon te graven en vond het madonnabeeld. Hij nam het oiede naar huis, doch vond het den zelfden dag weder op de plaats, waar hij het had opgegraven; dit herhaalde zich telkens, wanneer hij het naar huis had genomen. Er werd toen eene kapel op het land van den boer opgerigt. De geest drift bij de plegtigheid der krooning was onbeschrijfelijk. Uit Madrid wordt gemeld, dat een jong mensch als reden van vrijstelling voor de militie heeft opgegeven zijn tegen-'in tegen brood. Door getuigen is bewezen, dat hij sedert zijne eerste jeugd zelfs den reuk van brood niet kon verdragen. Waar schijnlijk zal men dezen afkeer als eene ziekte beschouwen en den loteling dus vrijstellen. Mevr. Rosa de Vries, die zich thans te Brussel ophoudt, heeft, naar men berigt, weder een engagement gekregen als prima donna bij den schouwburg Delia Scala, te Milaan. Jl. maandag werd voor de gevan genis van Newgate te Londen de doodstraf voltrokken aan Catherina Wilson, daartoe veroordeeld wegens moord door vergiftiging met voorbedachten rade gepleegd. Eene ontzag gelijke menigte nieuwsgierigen woonde dit schouwspel bij en voor de vensters der huizen in den omtrek zag men zelfs vele personen uit den deftigen stand van tooneelkijkers gebruik inaken. Sedert 1S48 werd op die plaats geene vrouw ter dood gebragt. The Daily telegraph vergelijkt in een der laatste noramers den franschen keizer bij den bevelhebber van een kvuidschip. die boven de geopende luiken eene cigaar zit te rooken. De bemanning van het v as." tuig tt- de bevolking van het vaste land houdt onafgebroken den blik op den bevel hebber gevestigd. dien zij gaarne in boeijen zou willen slui ten, hetgeen evenwel onmogelijk is daar eene enkele bewe ging van hem het schip in de lucht zou doen springen. Alles wordt echter daardoor thans belangrijk voor de bemanning, de vorm van de cigaar, de vliegende rookwolkjes, liet bier dat li j zich doorzijn kajuitsjongen de La Guéronnière laat inschenken, de klappen welke hij nu en dan dezen of ge nen toedeelt, in éën woord het geringste dat hem betreft wordt wegens het voortdurende levensgevaar waarin zij verkeeren van de hoogste beteekenis. Op eerbiedigen afstand van het strand achter zijne krijtrotsen, zit de engeischman metfiloso- fische bedaardheid af te wachten dat eene onvoorzigtigheid van den scheepsbevelhebber Napoleon zijn vaartuig in vuur en vlammen uiteen zal doen springen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 19 dezer U. Kok, wedn 51 j. met W. S. Vervenne, jd, 36 j. A. van den Haspel, wedn. 38 j. met S. P. Standaart, jd. 28 j. C. Kaptijn, wedn. 33 j. met A. M. de Bont.jd. 21 j. A. J. Davidse, jm. 22 j. met A. Bosselaar, jd. 20 j. A. Flipse, wedn. 34 j. met B. Heuzeveldt, jd. 30 j. (Van II tot IS oktober.) Vlissingen*. Gehuwd: J. Baidetunann.jm. 26 j. met J. de Lange. jd. 31 j. C. A. Kom. jm. 26 j. met M. Korsruit. jd. 21 j. F. J. Kerstiens, jm. 33 j. met II. S. Belderok, jd. 19 j. Bevallen; G. E. Koentze,geb. Gravenhorst, z. M.J. Dis sen. geb. Akkers, d. M. L. Kuipers, geb. Brackx, d. C. van der Spoel, geb. Pagie. d. H. van der Heijden, geb. Godrie, d. M. Stroo. geb. van Maarelen, z. J. L. Codde', geb. Pollet, z. C. de Kam. geb. den llerder, z. Overleden: 1. Dieleman, wed. van L. Lignian, 85j. i.L. Speekens. wedn. van I. C. Gobert, 68 j- E. Jansen,d. S ra. li. J. deSwart. wedn. van I. G. Gnijot. 73 j. A. Embregts. jm. 24 j. C. P. de Leef. z. 20 ra. Goes. Bevallen: L. A. v. d. Stel, geb. Wagemaker, d. A. Kooman, geb. Reijerse, z. M. J. Dodmond, geb. van Raust, z. A. Jasperse, geb. van Pienbroek, z. P. Zwartepoorte, geb. de Kouter, z. C. de Wilde. geb. Hendriks, d. Overleden: R. Borgs, z. 16 ra. M. T. Cornu, d. 2 j. G. Ver- plakke, man van K. Spijk, 55 j. P. Fraanje, z. 8 j. Zierikzee. Bevallen: M. Hemelrijk, geb. Klaasse, d. M. M. Mulock Houwer, geb. van Andel, d. J.Waale, geb. de Looze, z. Overleden: P. Beije, d. 3 j. P. Horrevoets, echtgen. van J. Vingerhoed, 47 j. H. Peute, z. 21 ra. B. van de Graaff, echtgen. van J. de liaan, 58 j. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Bij het departement van binnenlandsche zaken heeft jl. dingsdag door de kommissie voor de staatsspoorwegen de aan besteding plaats gehad van: het bouwen vau een stationsge-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1