MIDDELBURGSCHE N°' 127. Donderdag 23 Oktober Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 22 Oktober. Daar de hollandsche post heden slechts even voor het afdrukken is aangekomen, kunnen wij de daarmede ont- vangene berigten in dit nommer niét meer opnemen. De gedeputeerde staten dezer provincie hebben de volgende Jijst vastgesteld van de te behandelen onderwerpen in de najaarsvergadering der provinciale staten, welke op dingsdag avond 4 november zal geopend worden, 1. Het koninklijk besluit van den 25 augustus 18G2,110. 48, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 8 julij te voren, no. 10, waarbij is goedgekeurd het gehouden beheer van gedeputeerde staten, mei betrekking tot de inkomsten en uitgaven van de provincie, over het dienstjaar 1860. 2. Het koninklijk besluit van den 2september 1802, no. 10, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, voor 1863. 3. Het kwadruplikaat der door de algemecne rekenkamer gearresteerde rekening, van den betaalmeester te Middelburg, wegens de provinciale fondsen, over 1860. 4. Het koninklijk besluit van den 18 augustus 1862, no. 39, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 8 julij te voren, no. 6, tot den verkoop eener aan de provincie in eigendom toebehoorende metalen klok. 5. Het koninklijk besluit van den4septemberl862.no. 50, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 8 julij te voren, no. 15, tot wijziging van artikel 18 van het reglement van policie der polders van 16 december 1811. 6. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 17 september 1862, no. 151. 5e afdeeling met afschrift van zijner majesteits besluit van den 14 te voren. no. 54, hou dende toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs op de gemeente Vrouwepolder, voor zoo veel betreft de bui tengewone kosten van bet lager onderwijs dier gemeente (den bouw van een nieuw schoollokaal met onderwijzerswoning te Vrouwepolder.) 7. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 17 augpstus 1862, no. 3, 2e afdeeling, betrekkelijk de bijzondere kommissiën uit de provinciale staten, en het regt verstand van artt. 95 en 157 der provinciale wet. S. Adres van den gemeenteraad van Haamstede, om een subsidie van f 12000 uit de provinciale fondsen van 1863, ter verbetering der haven te Burghsluis. 9. Een ontwerp van gedeputeerde staten voor een regle ment van policie voor de polders in Zeeland. 10. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot wijziging van de enkel provinciale en huishoudelijke begrooting, voor 1S62. 1]Een voorstel van gedeputeerde staten, tot den verkoop van puin op den straatweg van Neuzen naar Axel. 12. Een voorstel van gedeputeerde staten, omtrent het ver strekken van rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen. 13. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot het doen eener geldleening van f 525,000, tot het toekennen van rente looze voorschotten voor verbetering van wegen. [Aanvragen zijn voor 1863 gedaan door: a. burgemeester en wethouders van Veere, voor begrinding van den zooge- naamden Boschweg, verbindende den Gapingschen zandweg met den straatweg tusschen Middelburg en Veere, f1700; b. de gemeenteraden van Westkapelie en Zoutelande, voor begrinding van den weg van Westkapelie over Zoutelande naar den straatweg tusschen Biggekerke en Ivoudekerke, f 29,535; c. de centrale direktie van Walcheren, voor bestra ting van den weg loopende van den Middelburg-Grijpskerk- schen straatweg over Poppendamme en Maviekerke naar Me- liskerke, en van den weg van llittkem naar den zeedijk aan de Zuidwatering, f 14,500; d. burgemeester en wethouders van Groede en Oostburg, voor begrinding van den weg tusschen die gemeenten, f 10,000; e. het dijksbestuur van den polder Hoofdplaat, voor begrinding van den weg tusschen den molen van Hoofdplaat en den dijk tusschen den Hoofdplaat- en den Wilhelminapolder f2000; f. de kommissie voor de verbete ring van den weg van Nieuwvlietnaar Sluis, voor begrinding van den weg tusschen die gemeenten meteen' zijtak naar Re- trancheineut, f29,702,90; ff. den heer A. 15. Carpreau te IJzendijke, voor begrinding van den weg tusschen den grind weg van IJzendijke—Biervliet, aan den Nieuwlandschen mo len, en den grind- en straatweg in den Hoofdplaat-polder, f4500 h. het dijksbestuur van den Leendert-Abraham-pol- der, voor begrinding van den weg in dien polder tot aan de Katsche haven, f 1100i. burgemeester en wethouders van Axel, voor begrinding van den weg tusschen Axel en Zaain- slag. fGOOO; lt. burgemeester en wethouders van Koewacht, voor begrinding van den weg tusschen Koewacht en Zuid- dorpe. f 14,900; l. de gemeeuteraden van Zuiddorpe en Over slag, voor begrinding van den weg tusschen die gemeenten f13000. Deze aanvragen bedragen alzoo te zamen f126,937,90.] 14. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot wijziging van de enkel provinciale en huishoudelijke begrooting voor 1S63. Heden hield de gemeenteraad alhier de aangekondigde zit ting, waarvan wij in een volgend nommer verslag zullen geven. Onder meerder is daarin ove-'-e'.egd een verzoekschrift van inejufvrouw wed. G. H. Grauss, om eene jaarlijksche toelage, welk verzoek is gesteld in handen der kommissie van financiën, welke daaromtrent later rapport zal uitbrengen. Op een door den heer P. Steenmeijer, emeritus predikant alhier, gedaan verzoek is besloten dien heer eene ruimte voor vier kisten op de begraafplaats toe te staan, op de gewone wijze en met vergunning die ruimte met een steen af tesluiren. Daar bij het burgerlijk armbestuur voor het schoonhouden en wieden der straten, met de uitvoering waarvan het is be last, een tekort van f 290 bestaat, is besloten de op de begroo- tin» voor dit jaar voor die uitvoering uitgetrokken som van f 1150 met het bedrag van dit te kort te overschrijden. Op advies van burgemeester en wethouders is besloten de beslissing van den minister in te roepen omtrent de door ge deputeerde staten genomen afwijzende beschikking op het verzoek om vrijstelling van de betaling der grondlasten voor het raadhuis. Van deze afwijzende beschikking is hij missive van den kontroleur der direkte belastingen alhier rnededee- ling geschied. Goedgekeurd zijn de rekeningen van het bestuur der Ver- eeniging tot bevordering der toonkunst, betreffende de kon- cert- en gehoorzaal; en van het burgerlijk armbestuur. Volgens een bij burgemeester en wethouders ingekomen brief van het burgerlijk armbestuur, verkeert dat kollegie in de onmogelijkheid (ten gevolge van de bekende bestaande moeijelijkheden) tot uilbetaling van den onderstand voor hier verpleegde elders armlastigen. Op gedaan verzoek is alzoo besloten een voorschot van f 41)00 toe te staan, waartoe bij wijze van suppletoire begrooting op de gemeentebegrooting voor 1862 in ontvang zal worden toegevoegd een artikel „resti tutie van een aan het burgerlijk armbestuur gedaan voor schot van f4000." en bij de uitgaven een gelijk bedrag voor het gedane voorschot. De begrooting voor de schutterij is mede goedgekeurd. In verband hiermede is besloten het door kommissarissen over het muziekfonds gevraagde subsidie van f 800 toe te staan, zullende daarentegen de onder den post van f 200 voor publieke vermakelijkheden enz. begrepen f 100 voor de jaar dagen deskoningsen der koningin voortaan niet meer aan het muziekkorps worden verstrekt maar bij genoemde f S00 be grepen zijn. Mede is goedgekeurd de begrooting van liet bestuur der godshuizen. Volgens het in de zitting van 24 september jl. ingekomen verzoek van den deurwaarder bij de plaatselijke belastingen A. J. Eekelaert, om tegemoetkoming in de vermindering zij ner inkomsten, ten gevolge der wijziging in de heffing en het mindere aantal klassen van den hoofdelijken omslag, is, over eenkomstig het advies der kommissie van fiuanciën. besloten hem dit jaar f 44,15 toe te kennen, te vinden uit deonvoor- ziene uitgaven van liet jaar 1861, waardoor zijn inkomen, het welk het laatste jaar slechts f7.85 heeft bedragen, wordt ge- bragt tot f 52. Het blijft adressant vrijgelaten een volgend jaar zich met gelijk verzoek tot den raad te wenden. Aan het burgerlijk armbestuur is over 1862 eene subsidie toegestaan van hoogstens f 25.S72.2l voor verpleging van te Middelburg armlastigen in de godshuizen aldaar, en een sub sidie van f 34,063,52^ voor 1S63, waarvan f8,300 voor de huis zittende armen. De gewijzigde begrooting voor 1S62 en de voorgedragen begrooting voor 1S63 van het burgerlijk armbestuur zijn beide gearresteerd. Volgens het advies der kommissie ad lioc is heslotenjom der plaatselijke schoolkommissie f 600 toe te staan tot de regeling en voorgenomen verbetering van het gymnastisch onderwijs in deze gemeente. Voorts is behandeld de gemeentebegrooting voor 1863, welke in ontvangen uitgaaf is vastgesteld op f 258,694,62. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is ont vangen en ligt voor belanghebbende ter inzage eene opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland, gedurende de maand en de acht maanden, geëindigd 31 augustus 862. Uit Viissingen schrijft men ons heden „De kommissaris des konings in deze provincie heeft giste ren onze gemeente bezocht. Ten 11 ure gaf hij audiëntie aan de leden van den raad en de verdere alhier aanwezige civiele en militaire autoriteiten. Daarna werden achtereen volgens de gestichten en openbare inrigtingen binnen déze gemeente in oogenschouvr genomen. Des namiddags maakte de kommissaris des konings gebruik van een hein door den burgemeester aangeboden diner, waaraan verschillende auto riteiten mede deel namen. Door het korps hoornblazers der infanterie werd hem eene serenade gebragt." De stoomboot Stad Goes, waaromtrent wij in ons vorig nommer mededeelden dat zij op het drooge bij Kattendijkc vast zat, is maandag behouden in de haven van Goes aange komen, zoo dat de dienst, welke tijdelijk gestaakt was, heden wederom is hervat. Naar wij vernemen is de tweede kamer der staten generaal ter hervatting harerwerkzaamheden,opgeroepen tegen dings dag den 28 oktober e. k., des namiddags ten 2 ure. (JV. dcigbl. van 's Gravcnh.) Uit Dordrecht schrijft men ons, 20 dezer „Ge herinnert u dat de gemeenteraad eenigen tijd geleden aan eenige ingezetenen, die zich als kommissie tot het aan leggen van een park vereenigd hadden, een stuk grond, even buiten de stad gelegen en genaamd de Scbutterswejde of het Veld van Mars. gratis afgestaan heeft, op voorwaarde dat het park later der gemeente ten geschenke zou worden gegeven. De kommissie, na die voorwaarde te hebben «ang nomen, heeft lijsten van inteekening rondgezonden. De kosten ver- eiseht tot den aanleg, bedroegen ongeveer 7 a 8000 gulden. De burgerij schijnt echter weinig ingenomen te zijn met het plan, of liever er geen geld voor over te hebben. Het bedrag der inschrijvingen, met inbegrip der bijdragen van de kom missie, is slechts tot ruim f3000 gestegen. Er is dus p. m. f 5000 te kort. Of nu het plan zal doorgaan, weet ik niet, maar zoo veel is zeker dat de mannen, die zich aan het hoofd der onderneming gesteld hebben, zonder eenige moeite of opoffe ring van hunne zijde, het te kort best kunnen dragen. De heer Jantzen van Erfrente van Babylonienbroek is voorzitter der kommissie en de ontwerper van het plan. Men hoopt dus dat deze zoo bij uitstek vermogende ingezetene, die meer dan eens getoond heeft veel belang in deze stad te stellen, of geheel alleen öf in gemeenschap met zijn medekomtnissarissen, Dordrecht met het park begiftigen zalimmers, een ver nieuwd beroep op de hulp der burgerij, waartoe in een beden gebonden vergadering van inschrijvers besloten is. zal weinig of niets haten. Men heeft mij reeds ingefluisterd dat er veel kans bestaat die hoop vervuld te zien. Mogt de heer Jantzen j er toe besluiten, dan zou, volgens mijne zienswijze, de kom- I missie in dit geval niet beter kunnen doen dan tot vereeu wiging van die onbekrompene handelwijze, het park den naam van Jantzenspark te schenken. Wij hebben sints eenegt dagen hier ook een Scheffersplein, daar de gemeenteraad in een zijner laatste zittingen besloten heeftop voorstel derSchef- ferskommissie het beursplein, waarop het bronzen beeld van Ary Scheffer verrijst, den naam van dien grooten stadgenoot te geven." Z. M. de koning heeft zondag avond ten 6& ure op Het Loo ontvangen de kommissie, benoemd door de staten van Gelder land, om aan Z. M. aan te bieden eenemedalje voor zijne be langstelling in het lot der ongelukkigen door den waters nood in den winter van 1S61, II. M. de koningin, die voornemens was tegen het laatst dezer maand van Stuttgard in de residentie terug te keeren, zal, naar men verzekert, daar nog tot de helft der volgende maand verblijven. Maandag 11. heeft de nieuw benoemde hoogleeraar in het hedendaagseh regt aan het Athenaeum illustre te Amsterdam, de heer T. M. C. Asser zijne in tree-oratie uitgesproken, daarbij ten onderwerp kiezende: het verband tusschen handelswet gevingen handelsbedrijf. Benoeminsen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. E. G. Lageuians, tot het aannemen der onderscheidingsfeekenen van het kruis van verdienste der Saksen-Ernesiinische huisorde, hem door Z. H. den hertog van Saksen Coburg en Gotha geschonken; aan dr. H. van Beeck Vollenhoven, te Amsterdam, tot het aannemen der onderscheidingstee kenen van ridder der noordsche orde van St. Olaf, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschon ken; en aan den met verlof in Europa aanwezigen kapi tein der infanterie bij het leger in Nederlandsch Indië L. Uil man n, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van het vorstelijk Schwarzenburgsche eerekruis der 3e klasse, hem door den vorst van Schwavzburg Sunderhausen geschonken; en aan den heer J. J. L. ten Kate, predikant bij de nederdnit- sche hervormde gemeente te Amsterdam, tothet aannemen en dragen-(kir onderscheidingsteekenen van ridder der Leopolds orde, hem <loor den koning der belgen geschonken. ApBl2bö*}\Ingelijfd in den nederlandscben adel met het predikaat v^f». jonkheer, de heer Jacobus Custis, te 's Herto- genbosch. bCTfévens zijne wettelijke afstammelingen. bed A stijgen enz. Benoemd lot ontvanger der direkte belastingen,- in- en uitgaande regten en akcijnsen te Reuzel

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1